1901 TEXARKANA
CITY DIRECTORY |
The introduction states that this was the third volume of Texarkana Directory Co.’s 1901 City Directory of Texarkana. Noted as Manager of the Texarkana Directory Co. M. L. Warmoth. Also refers to Texarkana, or the Gate City. Price at time of printing was $5.00. This Directory can be found at the Texarkana Library, downtown. You have to ask for it at the desk and leave your driver license at the desk till you finish with it. There is also a log where they log your name. Extracted by Phyllis Zachry |
A
Aaron John, res 302 Elm
Abbott
Daniel, res 1702 Boulevard
Abell
G.C., phys and surg, office Foreman Bldg.
Adair
Everet, res Rose Hill
Adams
A.A. grocer 601 Dudley av, res sam
Adams
Allen, (c) res 213 Laurel
Adams
Allen ( c) res 1420 Spruce
Adams
Ardenis, (c)
res rose Hill
Adams
Carrie, ( c) dom, bds 720 State Line av
Adams
D, lab,res 211 Oak
Adams
David, res 1314 Ash
Adams
Miss Emma, res 1303 W. 6th
Adams
Ella, res 402 Ash
Adams
Eula A, res 420 W. 4th
Adams
Evaline, ( c ) res Rose Hill
Adams
George W , res 420 W. 4th
Adams
Harrison, ( c ) lab,res Rose Hill
Adams
Henry, res 1512 Olive
Adams
John, ( c ) res 212 E. 5th
Adams
L, res 412 E 13th
Adams
Polly, ( c) res, 321 Walnut
Adams
Lenora, res 1017 County Av
Adams
Lucien C, livery 311-315 W Broad, res 402 Ash
Adams
Martha, ( c) res 1314 Ash
Adams
Mary, ( c) res W. 9th
Adams
Mattie, ( c) res 212 5th
Adams
Maud, bds 402 Ash
Adams
PS, res 421 W. 8th
Adams
RA, res 921 Spruce
Adams
Mrs. Roy, res 520 Oak
Adams
Virginia, ( c ) res 307 W 10th
Adams
Wm J, res 503 Lelia R H
Adamsa
George, res 411 e Broad
Addington
George, res 1015 Beech
Addington
Herbert, bds 1015 Beech
Addison
Burt, ( c ) lab, res Rose Hill
Addison
Charles, ( c ) lab, res Rose Hill
Adonis
Lewis, lab res Rose Hill
Agee
Cora, bds 502 Lelia RH
Agee
Georgie, res 502 Lelia RH
Agee
Ione, bds 502 Lelia RH
Agee
Jesse, lab, res 502 Lelia RH
Agee
M, res 508 Oak
Agee
PM, MDDO, bds 321 Walnut, office Foreman Bldg
Agnue
Robert E. res 1206 Olive
Ahern
P J ( O’Dwyer & Ahern ), bds 311 State St
Aikens
Jesse, lab, bds 617 Oak
Aikens
Spencer, res 617 Oak
Albright
JS, res 221 Oak
Alden
Osa, ( c ) res
East CH
Alford
Robert H, carp,res Rose Hill beyond limits
Allen
Alexander, carp, res 412 Lelia R H
Allen
AC, dairy, res State Line Av nr limits
Allen
Britt, brkpr Josey Ward & Co, res 217 W Broad
Allen
Calvin A, painter, bds 412 Lelia R H
Allen
Celia ( c ) gew 710 Oak
Allen
Girdie, bds 906 W 3rd
Allen
B.C. sawyer, res 1017 Spruce
Allen
Elmore, ( c ) lab, bds 209 Jackson C H
Allen
Felix , ( c ) barber Huckins House, bds 613 Laurel
Allen
H A , mgr The Allen Marble Works, res 323 State Line Av
Allen
James, ( c ) lab Standard Novelty Wors, res 209 Jackson C H
Allen
James, ( c ) porter S L I M & S Railroad, bds 409 E 3rd
Allen
Jennie, ( c) smstress, bds 613 Laurel
Allen
John, ( c )waiter Oyster Bay, bds 616 Oak
Allen
John, ( c )Lab, wks LC Adams
Allen
Judge, ( c ) lab S L S W Ry, res 710 Oak
Allen
J M , marble cutter The Allen Marble Works, res 323 State L
Allen
Leslie, ( c) porter S L S W Ry, bds 710 Oak
Allen
Marble Words ( The ), J A Allen prop, HA Allen mgr 321 State Line
Allen
Miss Maggie, bds 1607 Olive
Allen
Mary, ( c ) res 613 Laurel
Allen
Mattie, ( c ) bds r 309 Elm
Allen
Ozie, ( c) res 215 West
Allen
Quincy, ( c ) porter, bds 613 Laurel
Alen
Walter, city market 202 W Broad, res 220
Walnut
Allen
Mrs. Ward ( wid W J );, res 520 Oak
Alison
D M , carp, res 1003 Park Av
Allison
Leona, ( c ) cook, wks 1518 State Line Av
Allison
Miss Martha, ( c ) bds 1003 Park Av
Allison
Richard, carp, res 904 Pearl C H
Allison
Walter G., barger Hack’s shop, res 310 Ash
Alsbrook
J T, carp, bds 206
East C H
Alston
George W , Sec Texar Cotton Oil & Fer Co, res 807 Beech
Alton
John, lab, bds 1929 Maple
Alton
Wm, car inspr S L I M & S Ry, res 917 E 4th
American
District Telegraph
Co, Frank Hughes mgr, 102 State Line Av
Amie
Sophia, ( c ) dom, wks 203 Grand Av
Amonette
Lucins, barber, bds 706 Walnut
Anderson
Ada, bds 221 Elm Tex
Anderson
Alex, ( c ) lab,res r 721 Maple
Anderson
Andrew, elk,rms
201 ½ W. Broad
Anderson
Annice, bds 906 W. 3rd
Anderson
B H, cooper L R Coop Co, res Rose Hill s LR Coop Co
Anderson
Charles, bds 1420 E Broad
Anderson
Con, ( c ) KCS Ry, bds 714 Oak
Anderson
David, ( c ) lab, res 1203 Beech
Anderson
Flora, ( c ) laund, res 212 Jackson College Hill
Anderson
Jacob, switchman S L I M & S Ry, rs 416 State Line
Anderson
James, ( c ) lab, bds 518 E 8th
Anderson
John, barber, bds 805 Laurel
Anderson
Melvin E, Dep Sheriff Bowie Co, res 1702 Boulevard Tex
Anderson
Merideth, carp, res 1420 E. Broad
Anderson
Mollie, bds 221 Elm Tex
Anderson
Nellie ( wid Wesley), res 221 Elm Tex
Anderson
Sarah, bds 221 Elm Tex
Anderson
Wm, carp, bds 1420 E. Broad
Anderson
Wm, ( c) dray, res Oak nr 20th
Andrews
Addie, ( c ) bds 821 W. 3rd
Andrews
J. J. ( c ) barber Andrews & Temple, res 1307 State Line
Andrews
Mrs. Louisa, bds 621 Beech
Andrews
& temple ( J J Andrews and AJ Temple), barbers 114 State Line
Angell
H C , elk E A Dryer, bds Huckins House
Anthony
M, wks L R Coop Co.
Applebaun
B W
Jr., elk A J Offenhauser, bds 114 W 6th
Aquadro
James, lab T & P Ry, res 223 Elm Tex
Arkansas
Fire Department, 316 E. Broad
Arkansas
Furniture Co. ( ( Kosminsky and D Lichtbach ), furniture 219 E. Broad
Arline
Frank, lineman S W Tel Co, bds Texar Rooming House
Armistead
Beorge J, Lawyers 305 ½ W. Broad, bds 716 Olive
Armstrong
Miss Ada, bds 204 W. 13th
Armstrong
A M El Chapel, 806 W 13th
Armstrong
Miss Ida, bds
204 W. 13th
Armstrong
Josiah, ( c )lab, bds 612 W 13th
Armstrong
M E (
wid J J ) , res 204 W. 13th
Arnold
A C , watchmkr C S Erber, bds 516 State Line Av
Arnold
Charles, harness mkr
Texar Carriage Co.
Arnold
H, firemand, S L I M & S Ry, bds 213 Oak
Arnold
John H, loans, res 305 Elm Ark
Arnold
Mrs Lillian, bds 216 Walnut
Arnold
Miss Lottie, tchr city school, bds 603 E. 9th
Arnold,
Mrs Mary, bds 220 Elm
Arnold
Richard W. boiler
mkr, res 216 Walnut
Arnold
S J, watachmkr CSErber, bds 516 State Line Av
Arnold
W H, Lawyer res 503 Hickory, phone 124, 2 rings
Arthur
Baylor, ( c ) butcher, bds 1617 Laurel
Arthur
Ella, ( c ) laund, bds 1617 Laurel
Arthur
Frank, ( c ) moulder, res 1115 Laurel
Arthur
Minnie, ( c ) laund, bds 1617 Laurel
Arthur
Wm A , cotton buyer, bds 321 Walnut
Arthur
W A & Co ( W A Arthur and John C Ware ) cotton buyers 220 ½ E. Broad
Artist
Supply Co J R Lyall mgr, 120 E. Broad
Asberry
Wm R, lab res RoseHill beyond limits
Ashby
Mrs. AV, bds 521 Walnut
Ashby
J N, buyer Sabine Valley Lbr Co, res Hornbeck, La
Ashcraft
James P, lab, bds 711 E. Broad
Arkins
Minnie, ( c ) laund, bds 1527 State Line Av
Attaway
Ford, elk E Rogers, bds 302 Elm Ark
Angustus
Edward, ( c 0 agt, res 1720 State Line
Austin
Lewis, ( c ) lab, res 614 W Broad
Avalos
M. Launch stand 102 W 3rd, res same
Avance
Wm P, lab SLIM & S Ry, res College Hill Rd
Axley
Owen, stenog Sabine Valley Lbr Co, res 423 Walnut
Ayer
Lord Tie Co (headquarters Chicago Ill), R S Reaves mgr 309 ½ W Broad
Ayres
R B Supt T & C Div T & P Ry res 802 Maple
Ayres Wm S, carp bds 503 E Broad
Baccus Elmira, ( c ) bds 1720 Boulevard
Bacon
Pratt, elk, bds 422 Hazel Ark
Badstuebner
Miss Flora, bds 521 Arthur av C H
Badstuebner
Henrietta ( wid Bruno ), res 521 Arthur Av College H
Bailey
Andrew C, travel agt, res 522 State Line
Bailey
Edward, tinner Geo Hoffman, bds 833 Dudley Ave C H
Bailey
Emily B ( wid Jones ), bds E. 9th beyond limits
Bailey
Frank C, lab SLSW Ry, res 1309 Nolthenius
Rose Hill
Bailey
Miss Hortense, bkpr J. Weisman & Co res 522 State Line
Bailey
James, ( c ) lab, res 888 cotton Belt tracks C H
Bailey
J W, lab S L I M & S Ru
Bailey
Miss Modina, bds 522 State Line
Bailey
M T genl mgr Saginaw Valley Cooperage Co, res 622 State Line
Bailey
R B, elk K C S Ry, res 402 State
Line
Bailey
R M , ( c ) tchr, bds 1308 Laurel
Bailey
Wm S, tel opr Cotton Exchange, rms 114 W 4th
Bainbridge
R A, condr T & P Ry, bds 414 Elm
Baird
Miss Addie, bkpr E D Lingold, res County Av beyond limits
Baird
J W, pdlr, res 1700 Boulevard
Baird
Wm A , farmers, res County Ave beyond limits
Baker
Chas W. switchman S L I M & S Ry,, rms 323 Pine
Baker
Chester, ( c ) lab, res 1005 Edwards Av College Hill
Baker
Allen ( wid John ), bds 1453 State Line
Baker
J Volney, mgr Cotton Exchange, bds 114 W. 4th
Baker
Sarah, ( c ) laund, res 1005 Edwards Av College Hill]
Baker
H C , switchman T & P Railroad
Baker
S W ,switchman T & P Railroad
Baldock
Geo, foremand Texar Gas & Electric Light Co.res 303 Hazel
Baldwin
Edgar, lineman Postal Tel Co. res 1011 Park Av
Baldwin
Fowler, condr S L I M & S Ry, res 318 Walnut
Baldwin
Mary, ( wid E J )
grocer 1301 Phenie Av Rose Hill
Baldwin
Mary, ( c ) laund, res 421 Marietta
Ball
Frank M. lawyer, W. Broad, res 1205 Olive
Ball
James, printer The Texarkanian, bds 323 W. 14th
Ball
M M , steward Huckins House , res same
Bauchell
W H, carp, bds 302 Vine
Banks
Belle, ( c ) dom, wks 615 Beech
Banks
Ella, ( c ) laund, bds 909 E. Broad
Banks
John, ( c ) lab S L S W Ry, res Oak near 20th
Bann
Miss Katie, cashr O’Dwyer & Ahern, bds 515 E 5th
Bann
Miss Mamie, bds 515 E. 5th
Bann
Wm, clk C C & C Co, bds 515 E. 5th
Barber
Lillie, bds 618 Dudley Av College Hill
Barber
Mrs. May, prop The Texas Hotel, res 403 W. Broad
Barber
E F , lab, bds 618 Dudley Av C H
Barber
Robert, clk, res 113 Jackson C H
Barber
Robert F, phys 101 Jackson C H. res 1 m s limits
Barberyer
Frederick, lab Saginaw Valley Cooperage Co.
Barbin
Alexis, pastor Sacred Heart Church, res 221 Spruce
Bardon
Jos, ( c ) wks Hunter Transfer Co. res 1310 Ash
Barfield
Stephen M, elk Racket Store, res 405 E. Broad
Barfield
Williamson, butcher, rms 1081/2
E. 3rd
Barker
W W , turner Texas Handle Co., res beyond limits R H
Bardsdale
Claude C., cvl engr T & P Ry, bds 221 Walnut
Barksdale
P C,, genl mgr Jackson Bros, res 919 E. 4th
Barlow
J Riley, coll W H Booth, res 1306 Walnut
---------Samuel,
( c ) porter S L I M
& S Ry, res 712 W. 7th
Barnett
C M , carp, wks Standard Novelty Works
Barr
Wm, tchr, rms 212 Maple
Barrett
Jefferson, boiler mkr, res 303 Laurel
Barrett
Wilson, (c ) lab, bds 923 Laurel
Banister
Littie, ( c ) laund, rms 610 Laurel
Banister
Victoria, ( c ) laund, res 610 Laurel
Barron
Edwin L., cabinet mkr W H Booth, res beyond limits
Barrow
Miss Carrie, bds 828 Hazel
Barrow
Chas, carp,bds 828 Hazel
Barrow
Elizabeth, ( wid
W T ), bds 828 Hazel
Barrow
Wm A contr, res 828 Hazel
Bartlett
W T , ( c ) bds 622 Oak
Barton
Joseph, ( c ) Driver Hunter transfer Co.
Barton
Lois Pl elk T&F S Ry, res 419 Ward R H
Barry
David N. real estate, bds 522 Hazel
Baskerville
Julian, baggage agent S L I M & S Ry, bds 824 Hazel
Bass
F A , watchman C C & C Co, res 1013 Phenie Av R H
Bass
Harry, ( c ) tchr, bds 412 E 13th.
Bass
John T, mach, res 1124 Maple
Bateman
George, carp, bds 716 Dudley Av C H
Bates
Miss Elizabeth, bds 817 State
Bates
Samuel, ( c ) bds 817 State
Batts
Robert, ( c ) lab SLSWRy, res 919 E. Broad
Bauer
Miss Carrie, milliner E F Torrans, bds 911 Olive
Bauer
Miss Jennie, bds 911 Olive
Bauer
John P, bds 911 Olive
Bauer
Miss Minnie, bds 911 Olive
Bauer
P Jr. bds, 911 Olive
Baxter
Richard, grocer Buchanan Rd R H, bds Rose Hill beyond limits
Baxter
Robert E, lab Tilson Lbr Co. res Rose Hill beyond limits
Bazaar
(The) (Mrs Frank Stinett and Miss Fannie Strong) 213 E Broad
Beal
Edward T, painter Moody & Wright, res 1302 County Av
Beals
George C.
rms 207 Oak, bkpr Souther Furniture Co
Beard
Miss Bessie, opr S
W Tel Co. bds 839 Dudley Av C H
Beard
Chas E, agt K C S Ry, res 303 Hazel Ark
Beard
Chas J, carp, bds 839 Dudley av C H
Beard
Miss Clara, bds 303 Spruce
Beard
Claudie, ( c ) bds 1006 Wood
Beard
Taylor, (c ) porter, bds 616 Hazel
Beard
Tracey, ( c ) bds 905 W. 6th
Beard
T G , carp, bds 839 Dudley Av C H
Beard
W J, carp bds 839
Dudley Av C H
Bearden
Richard T, lab bds, 1421 Nolthenius R H
Bearden
Miss Sara, bkpr Hardin & Benjamin, bds 1421 Nolthenius
Bearden
L. res 1421 Nolthenius R H
Bearden
L. res 1421 Nolthenius R H
Bearden
R S, res 2323 Pine
Beasley
Herchel V, propr Beasley Music House, res 932 Hickory
Beasley
John, ( c ) lab,res 424 Spruce
Beatty
Hugh, ( c ) porter S L S
W Ry, bds 931 W. 4th
Beauford
Mary, ( c ) bds 1321 Maple
Beck
James, carp, res 617 E. 13th
Beck
Martha, lab C
C & C Co., res 513 Jackson C H
Bedford
J W, res 1422 W. 4th ,mach Southern Furniture Co
Bedingfield
Miss Annie, bds 603 E. 3rd
Bedingfield
Chas E. elk Joe Bedingfield, bds 603 E. 3rd
Bedingfield
Paul, bds 603 E 3rd
Bedingfield
Miss Pear, bds 603 E 3rd
Beeson
Wm J,
elk T&P Ry, bds 806 State Line Av
Behr
Frank W, condr T &P Ry, rms 207 Oak
Belding
Dilla ( wid C A ), bds 921 Beech
Bedell
C W , trav agt WF Taylor
Co, res 923 Olive
Bell
Andrew, (c ) lab, res New Town
Bell
A F , ( c ) lab, res 113 Jackson C H
Bell
Bird, ( c ) fireman L R Coop Co.,res r 921 Spruce
Bell
Burrell, ( c ) lab T & P Ry, res 916 South State Line Av
Bell
Calvert, clerk O’Dwyer & Ahern, bds country
Bell
Chas, ( c ) lab, wks C C & C Co
Bell
Hattie, bds 906 W 3rd
Bell
H P , ( c ) lab, bds 416 E. 13th
Bell
Jess, ( c ) K C S Ry, res New York
Bell
John R (c ) lab, wks C C & C
Co
Bell
Joseph, (
c ) lab K C S Rs, res New Town
Bell
Louis ( Petrie-Bell), sign painter, res 1015 County Av
Bell
Louis ( c ) driver A J Offenhauser
Bell
Mary, (c) bds 812 Wood
Bell
Wm, ( c) lab,
wks C C & C Co
Bell
Willis ( c ) bds 723 Pine
Belmont
Lottie, res 323 W. Front
Bencini
Louis J, brkpr D Gazzolo, res 224 Spruce
Bender
Augustus, wagn mfgr 712 W. 3rd, res 903 Walnut Tex
Bender
Chas M. clerk, bds 902 Walnut Tex
Bender
Chas, fireman city, rmss 316 E. Broad
Bender
Miss Emma, stenog, K C S Ry, bds 903 Walnut Tex
Bender
Miss Gussie, bds 903 Walnut Tex
Bender
Wagon Co. Augustus Bender prop, 712 W. 3rd
Bender
Miss Lucy, stenog, bds 903 Walnut Tex
Benefield
J M, bds 300 W. Broad
Benford
Maria, ( c ) dom, wks 422 Elm
Benevolent
& Protective order of Elks 218-220 Vine
Benjamin
Hardward Co. J E Benjamin pres, R A Hardin vice res, W C Hardin sec and treas,
117 W Broad
Benjamin
Jas E ( Benjamin Hdw Co ) res 1103 Maple
Benge
Luther, clerk J S Ragland, bds 1224 State Line Av
Benge
Phennie J. bkpr Turner Bros, bds 1224 S tateLine Av
Benge
Wm A. clerk J.H. Mullens, bds 1224 State Line Av
Benner
Mrs. Helen, res 611 Wood
Bennet
Chas L, clerk Wm L Franks, bds 1003 E. 3rd
Bennet
Emma, ( c ) laund Ralph Bros, res 116 S Oak
Bennet
Lavenia, ( c ) res 302 Spruce
Bennet
Mary, ( c ) bds
res 505 Pine
Bennet
Wm B, tmstr, res East St beyond limits C H
Bennet
F t, clers rest 306 Elm
Benson
James, ( c ) lab, bds 723 Oak
Benson
Miss Sue, housekpr Randolf Hotel bds 300 W Broad
Bentley
Lottie, ( c ) res 816 W 5th
Berchten
Otto, baker City Bakery, bds 306 Beech
Berdekoski
Mrs Minnie, res 1321 County Av
Berks
Paul, ( c ) lab K C S Ry, res 807 W, 8th
Berlinger
Bero, bds 1101 E. Broad
Berlinger
Bero, bds 1101 E. Broad
Berry
G B ( wid C P ), res 102 Maple
Berry
Ginger, ( c ) driver Texar Trading Co res 723 Oak
Berry
Sarah, ( c ) bds 421 Cedar
Berry
Victoria, ( c ) bds 723 Oak
Bertram
George ( Bertram & Sarvis,) barber, res 605 Pine
Bertram
& Sarvis ( G Bertram and J W Sarvis), barbers 113 W Broad
Betha
Robert W , driver John P Kine, bds 220 Walnut
Betts
A , switchman T & Pry
Bevard
Arthur, bds 311 State
Bevard
D C Supt T F S Ry, res 311 Spruce
Bickham
Bruce, caller union depot, bds 1102 County Av
Bickham
Miss Ella, bds 1102 County Av
Bickham
Evira, ( wid J D ) bds 1102 County Av
Bickham
Esaac A , sheriff Miller Co. res 1102 County Av
Bickham
Robert, lab res New Town
Bickly
Jacob G Postmaster, res Draughon Av S E Cor County
Av C H
Bickham
Adolphus, Sheriff Miller Co. Ark, res 1102 County Av
Biddle
Augustus, carp bds 1516 Olive
Biddle
Della, bds 1516 Olive
Biddle
George, carp , res 103 Senator Av
Biddle
Hattie, bds 1516 Olive
Biddle
Thomas, carp, JF Casey, rms 410 W Broad
Biddle
Wiley A carp, res 1516 Olive
Bieloh
Edward, bkpr Clear Lake Lbr Co, bds 1520 State Line Av
Bieloh
John H , bds 1520 State Line Av
Bieloh
Joseph A, mgr Clear Lake lbr Co., 1520 State Line Av
Bigger
Miss Flora, clerk J. H Bigger, bds 105 E 4th
Bigger
Frank E , painter, res 105 E 4th
Bibber
John H
condr 121 e Broad, res 105 E 4th Av
Biglow
John A, clerk S L S W Ry, bds 303 Spruce
Billingslee
Calvin, clerk Pratt’s
Eating House, rms 307 W 10th
Bird
Robert, ( c ) porter, bds 1812 State Line Av
Birtcher,
Chas W., carp, res 1510 Oak
Birtcher
Clyde, bds 1510 Oak
Birtcher
Curtis S., carp bds 1319 Hazel
Birtcher,
James S. contr, res 1319 Hazel
Birtcher
Lewis, gunsmith, bds 1510 Oak
Bissell
H c, lab, res 1929 Maple
Bius
Fayette, finisher, Southern Furniture Co. res T & P Ry , w of limits
Bius
J T , bds 201 Lelia R H wks Souther Furniture Co
Bizelle
Adelle, ( c ) res 616 Elm Tex
Bizzle
Wm, ( c ) lab S L I M & S Ry, res 110 S Oak
Black
A B , ( c ) saloon R & P
Ry 4 W C B Jet, res same
Black
Aaron A, propr Black’s Hotel, res 409 W Broad
Black
Annie, ( c ) bds 915 Walnut
Black
Fannie,( c ) laund, res 713 Oak
Black
J T , ( c ) lab, S L S W Ry
Black
James, ( c ) lab Randolf Hotel, bds 613 Oak
Black
James F, Lawyer 107 ½ E Broad, res 804 E 12th ,
Black
Jefferson, ( c ) lab S L S W Ry, res 412 Elm Tex
Black
Sarah, ( c ) bds 203 Elm Tex
Black
Thomas, painter, bds 513 E 5th
Black
Thomas O, engr T & P Ry, res 513 Ash
Blackburn,
Mary A, ( wid Wm M ), bds 515 Olive
Black
Wm A, engr K C S Ry, bds 515 Olive
Blackmon
Prince, ( c ) lab, bds 313 E 7th
Blackwell
Miss Alma, bds 703 Hickory
Blackwell
Laura, ( c ) laund, res 612 W 13th
Black’s
Hotel ( c ) A A
Black propr, 409 W Broad
Blair
Clyde, news agt, bds 408 Pine
Blair
Mrs J L, res 408 Pine
Blair
Laurence, ( c ) lab K C S Ry, bds 1815 Laurel
Blakes
Fred, lab, bds 1009 Wood
Blankenbeckler
Carson, Texar Carriage Co, bds 514 W 4th
Blankenship
A J , res 801 Olive
Blankenship
Miss Hannah, bds 901 W 9th
Blankenship
Miss Minnie, bds 801 Olive
Blaydes
Silas G, mach, res 1624 Oak
Block
Grafton,( c ), lab res 707 Senator Av
Block
Lilly, ( c ) bds 303 W 9th
Block
S G. ( c ) bds 1209 W 8th
Blocker
Charles M, bkpr Texar Natl Bank, E 5th
Blocker
Mary E, (wid C M ) bds 417 Beech
Blood
Francis Earl, clerk, K C S Ry, res 1005 Olive
Blue
W C , car inspr, res country
Blythe
A S , livery 312-314 E Broad, res 312 ½ same
Blythe
Harry S, clerk A S Blythe, bds 312 ½ E Broad
Bly
Hattie, ( c ) laund, res 16 E 13th
Boatner
Munnie;, res 207 W 11th
Bobo
L P ( L P Bobo & Bro) grocer, res 1715 Spruce
Bobo
H B ( O P Bobo & Bro ) grocer, bds 1715 Spruce
Bobo
L P & Bro ( L P& H B ), genl store, 1001 W 18th
Bodcaw
Lumber Co. Wm Buchanan pres, plant Stamps, Ark
Bond
James, car inspr, res 108 S Oak
Bond
H P, tel opr, W U Tel Co, bds 216 Walnut
Bonham
Maxey F, cashier The Natl Cotton Oil Co, res 422 Ash
Booker
Callie, ( c ) bds 302 Prince C H
Booker
George, stockman, res 302 Beech
Booker
Joseph, ( c ) lab, res 302 Prince C H
Booker,
Nettie, ( c ) bds 221 Maple
Booker
Roy, ( c ) lab, res 302 Prince C H
Booker
Walter, (c ) lab, bds 302 Prince C H
Booth
Wm H Whol and retail furniture 200 E Broad res 410 Ash
Boothe
Edward R , baggage agat S L I M & S Ry, res 222 Ash
Borns
Mary, ( c ) bds Oak nr 20th
Boring
Victor A , engr K C S Ry, res 921 Wpruce
Boring
V A Jr. bds 917 Spruce
Bostice
Mary, ( c ) res r 315 Oak
Bostick
Jefferson, ( c ) lab, res 1013 Ash
Bostick
Kansas, ( c ) laund, bds 1207 Ash
Bostick
Lincoln, ( c ), lab, res 1207 Ash
Boston
Jefferson, lab C C & C Co, res 1003 Ash
Boston
Joseph, ( c ) waiter Oyster Bay, bds 524 E 3rd
Boston
Store ( The ) , C Scherer, prop, 212 E Broad
Boswell
Charles M, supt A & C Ry, res 422 Hickory
Bottoms
G W, bds 801
Olive
Botts
Louisa, ( c ) laund Ralph Bros
Bouchard
John, clerk S L S W Ry, bds 217 W Broad
Bouldin
James W, cotton buyer, res 1317 Pecan
Bouricand
J F, plumber George Hoffman, res 833 Dudley
av C H
Bourke
John R, bkpr, bds, 1105 County Av
Boush
A T , bds 501 Whittaker, foreman Southern Furniture Co
Boush
Harry M Office tel no, 55, res 501 Whittaker, gen mgr Southern Furniture Co
BowdenJ
C, engr Texar Gas & Electric Light Co, res 716 Dudley Av C H
Bowden
Thomas, ( c ) lab, wks Southern Furniture Co
Bowden
W J, carp, res 716 Dudley Av C H
Bowen
Homer, bds 314 Elm
Bowen
James, ( c 0 lab, bds 920 Laurel
Bower
Joseph, switchman T & P Ry
Bowlin
Miss Myrtle, waiter Pratt’s Eating House, rms same
Bos
Harrison, res 902 Olive
Box
W H, bkpr, bds 902 Olive
Boxberger,
Frederick, butcher, bds 925 E 5th
Boyd
Balaam, ( c ) lab, res New Town
Boyd
Rug Co, J B Boyd, president ; E F Burk, secretary; Hiram Glass, treasurer, 100 W
Broad, phone 52
Boyd
John, ( c ) lab K C S Ry, res 900 W 4th
Boyd
J Bascom, Druggist Boy Drug Co. res 621 Pine
Boyd
Miss Jennie, res 621 Pine
Boyd
Kennis, bds 201 Lelis R H , wks Souther Furniture Co
Boyd
Lewis, ( c ) lab S L S W Ry, bds 302 West
Boyd
Lula, ( c ) Laund, res 316 State
Boyd
Mary, ( c ) res 900 W 4th
Boyd
Wm, lab, res 713 Ash
Boydstun
Mrs. Annie, res 4181 ½
State Line Av
Boydstun
Miss Bessie, bds 4181 ½
State Line Av
Boydstrun
Bruen, mess Pacific Exp Co, bds 418 ½ State Line Av
Boykin
W B, ( c) porter Brown News Co, res 901 Laurel
Boyer
Fort S, ( c ) lab, S L S W Ry, res 103 W 6th
Boyle
Daniel, brkpr M Cassidy, bds 315 E Front
Boyle
James, brkpr M Cassidy, bds 315 E Front
Boylston
A D, clerk O’Dwyer & Ahern , bds 308 Ash
Brackett
Edgar T, contr, bds 150 Olive
Brackett
John, brakeman A & C Ry, bds 413 Ward R H
Brackett
Lee, lab, C C &
C Co,bds 413 Ward R H
Brackett
LeeWm A, lab, res 413 Ware R H
Bracy
C H, trav agt, bds 412 Spruce
Bradfield
Wm, engr K C S Ry, res 1401 State
Bradford
Aslee, ( c ) bds 517 E Broad
Bradford
J D, clerk, Pacific Mutual Life Ins Co, res 515 Olive
Bradley
Arena, ( c ) bds 217 Jackson C H
Bradley
Harry R, clerk S L I M & S Ry, bds 902 Olive
Bradley
John R, driver Pacific Exp Co, bds 307 State Line Av
Bradley
Mrs J H ,bds, res 307 State Line Av
Bradley
Katherine, ( c ) laund,res 217 Jackson C H
Bradley
Miss Mildred, bds 217 Elm
Bradley
Peter, ( c ) lab R & P Ry, res 1322 Spruce
Bradley
Ross,clerk Wells Fargo Exp Co,bds 307 State Lin Av
Bradley
Wm, ( c ) lab,
res 217 Jackson C H
Bradstreet
Co The , Frederick H. Hoffman, supt, over State Bank of Texar
Brady
Miss Mai, stenog Estes & Watlington, bds 322 Hazel
Brady
Miss Myra, bds 322 Hazel
Bragg
John, ( c ) lab, res 423 Mary Av C H
Bragg
Sarah, ( c ) bds 634 Olive
Bramble
Charles E, mgr Lynn Lumber Co, foot Draughon Av beyond limits
Bramble
Homer L, clerk Texar Clothing co, res 320 E. 5th
Bramble
Kirkwood, reporter,
rms 218 ½ W Broad
Branch
John, ( c ) lab, bds 1113 E Broad
Branch
Mamie, ( c ) cook, res 214 E 13th
Branch
Sadie E, ( c ) res 814 Wood
Branch
Wm ( c ), porter Pratt’s Hotel, res 214 E 13th
Brandon
Miss Annie, bds 705 Olive
Brandon
L P, engr T & P Ry, res 507 Olive
Brandon
Wm A, brakeman S L I M & S Ry, bds 705 Olive
Brannon
J, bds 422 W 5th
Brannon
John R, engr S L I M & S Ry, res 906 E $th
Brannon
J F, mgr P A Sawyer & Co, res 906 E 4th
Brannon
Miss M E, stenog Sabine Valley Lbr Co., bds 410 Walnut
Brantley
A B, mess Pacific Exp Co. res country
Brashear
Charles C, grocrer 822 State Line Av, res 615 State Line
Brasher
W M. grocer 222 E Broad, bds 300 ½
same
Braum
W R, saloon, res 906 W 3rd
Braumiller
Nick, meats 215 W. Broad, res beyond limits
Braxton
Ellen, ( c ) bds 2020 State
Bray
M F , ( c ) porter Pacific Exp Co, res 915 Walnut
Brazile
Jess T, lab S L I M & S Ry, res927 Beech
Breckenridge
John, ( c ) barber 212 Elm, res 210 W 10th
Brendenberg
C C ., lab,CC&cCo, res dame
Breen
Frank, engr Pintsch Compressing Co, res 505 E. Broad
Breitz
Miss Katie, stenog Turner Bros, res 603 Hazel, Ark
Brengle
Charles C, mgr Inter-State Drug Co, rms 213 ½ Pine
Brentano
Mike F,car repr T & P Ry, res 2223 Maple
Bresewetz
A S, librarian R R Y M C A , res 619 Olive
Bresewetz
John, accountant, res 619 Olive
Bresewetz
Miss Ilene H, bds 619 Olive
Bresewetz
Miss Kate H, bds 619 Olive
Breuno
B A , brkpr Pullman Bar, rms 204 ½ W Broad
Brewer
George, clerk Brewer & Sanderson, bds 503 Walnut
Brewer
Henry, ( c ) bds 411 E. Broad
Brewer
John, ( c ) porter, res 1118 State Line Av
Brewer
Thomas A, res 615 Beech
Brewer
& Sanderson ( L M Brewer & N P Sanderson, ) gents fur, 122 E Broad
Bridges
B, mach Southern Furniture Co
Bridges
Emma, bds 416 State
Bridges
Jether E, bkpr J H Mullins, bds 1224 Olive
Bridges
M, helper Southern Furniture Co
Bridges
M, finisher Southern Furniture Co
Bridges
Miss Nola, bds 1224 Olive
Bridges
Miss Stella, bds 1224 Olive
Bridges
Wm M, pastor, res 1224 Olive
Bridges
Wm M Jr, lab, bds 1224 Olive Southern Furniture Co
Bridgman
Robert L, spec agt K C S ry, res 1213 W, 5th
Bright
Daisy, ( c ) bds 320 Prince C H
Bright
Rev Haywood, ( c ) res 320 Prince CH
Bright
R L, phys, 1101 W. Broad, res 817 State
Briley,
Clifford R, dry goods, bds 419 State
Briley
H P, dry goods 102 E. Broad, res 419 State
Briston
George, ( c ) lab C C & C Co
Britt
Henry, lab res 412 Wood
Broadnax,
Cora, ( c ) bds 511 Pine
Broadnax
Sylvia, ( c ) bds 511 Pine
Broadwell
Baxter, paper hanger, Petrie Bell
Brock
Miss Belle, housekpr
for Jodie Kirby, bds 1022 Pearl C H
Brogdon
O H, clerk R M S, rms 513 State
Brooks
Charles, ( c ) waiter Cosmopolitan Hotel, bds 712 Oak
Brooks
Emma M, ( c ) smstress, bds 409 E 3rd
Brooks
Frank, ( c ) lab, bds 613 Laurel
Brooks
Hardy, ( c ) lab, bds 1412 Laurel
Brooks
Hettie, ( c ) res 1 Tilson Addition
Brooks,
Ida, ( c ) res 2 Tilson Add
Brooks
John, ( c ) res 2 Tilson Add
Brooks
Joseph, ( c ) lab A S Blythe, bds 406 E 6th
Brooks
Rachel, ( c ) dom, bds 911 Laurel
Brooks,
Sallie, ( c ) servant, 722 Pecan
Brown
Andrew J, carp, res 303 Hazel
Brown
Alvia P, mgr S W Tel & Tel Co, res 1711 Laurel
Brown
Annie, ( c ) bds 807 W 3rd
Brown
Burl, ( c ), res cotton Belt tracks beyond limits
Brown
Clarence, porter, bds 512 Laurel
Brown
Columbus, clerk, res Rose Hill beyond limits
Brown
Cornelia ( wid Henry), res Rose Hill beyond limits
Brown
C C , lab Texar Cotton Oil Co
Brown
C G , car repr A & C Ry, res 1314 W 4th
Brown
C G ,( c ) lab, bds 401 E 13th
Brown
Edward, cooper L R Coop Co, res Rose Hill beyond limits
Brown
Edward, ( c ) plasterer, res Ash, beyond limits
Brown
Emma, ( c ) bds 418 W 5th
Brown
Flora, ( c ) dom, bds 514 E 8th
Brown
Harlan H, contr, res 1115 Pecan
Brown
Henry, (Brown & Tyler), grocer, res 413 Hazel Ark
Brown
Henry ( c ) lab T & P Ry, res 1309 Beech
Brown
Henry, ( c ) lab, bds 1205 Laurel
Brown
Houston, ( c ) porter Andrews & Temple, res W Broad
Brown
Jacob, lab, bds 419 Elm Tex
Brown
James, lab, wks 612 Walnut
Brown
Letha, ( c ) laund, bds 512 Laurel
Brown
Lizzie, ( c ) cook, res 705 Wood
Brown
Lola, ( c ) res 519 Elm Tex
Brown
Lucien, ( c ) bds 1505 Laurel
Brown
Lulu, ( c ) bds 614 W Broad
Brown
Matilda, ( c ) bds 1116 Spruce
Brown
Mollie, ( c ) tchr, bds 401 E 13th
Brown
Miss Nannie, rms 108 ½
E 3rd
Brown
Nelson, ( c )lab, bds 705 Wood
Brown
News Co, Johnston agt, 112 State
Brown
Noah, ( c ) porter Boyd Drug Co, res 401 E 3rd
Brown
Rachel, ( c ) laund,res 410 E 7th
Brown
Reuben, ( c ) porter, Inter-State Drug Store, res 802 Laurel
Brown
Samuel, ( c ) lab, bds 507 E. Broad
Brown
Susan ( c ) bds 613 Maple
Brown
Thomas, ( c ) drayman, res 519 Elm Tex
Brown
Vincy, ( c ) laund, bds 821 Laurel
Brown
Virgie, lab, bds 1416 County Av
Brown
& Tyler ( H Brown & H Ryler), grocers 104 E Broad
Browning,
Anthony, ( c ) blksmith, bds 219 E 9th
Browning
Ran, ( c ) lab, bds 411 E Broad
Brownlee
Frances R.,
propr Temple of Fashions, bds 114 W 4th
Brownlee
Elizabeth, res 115 Proctor
Bruce
Latona ( wid R C ), bds 712 Olive
Bruce
Miss Sudie, tel opr S W Tel Co, bds 405 Spruce
Brummett
James H, brkpr Senate Bar, bds 420 State
Brunazzi
Miss Clara, bds 1220 W. 7th
Brunazzi
Richard, asst claim agt K C S Ry, res 1220 W 7th
Bruno
Miss Mary, bds 313 W Broad
Bryan
James P, trav agt, res 103 W 6th
Bryan
Roy, bds 103 W. 6 th
Bryant
A A , (c ) letter carrier P O, res 1415 Laurel
Bryant
Clinton, ( c ) foreman Texar Mill & Elev Co. res 1507 Laurel
Bryant
Mattie E, ( wid Ogden), res 702 Walnut
Bryant
S R, trav agt, Texas Produce Co
Bryant
Thad A, contr, res 1105 Pecan
Buchannan
Augustus, ( c ) res 710 Oak
Buchanan
Henrietta, ( c ), dom 605 Locust
Buchanan
James A, lumber, res 711 Hickory
Buchanan
James W. res 703 Hickory
Buchanan
W M, Pres Louisiana & Arkansas R R , Bodcaw Lumber Co 3-4-5 Foreman Bldg,
res 709 Maple
Buchanan
Wm, ( c ) lab K C S Ry, bds 713 Oak
Buck
G E, foreman S L I M & Ry, rms cor Front and Walnut
Buckner
Charles C, trav agt, res 1011 W 3rd R H
Buhrman
W;m J ( Chatfield & Buhrman), hardware, res 723 Pecan
Bullard
Chester, bds 322 Pine, lab Southern Furniture Co
Bullard
Miss Stella, bds 322 Pine
Bullard
W S, pastor Christian Church, res 322 Pine
Bumb
Frank J,, switchman S L I M & S
Ry, res 202 State Line av
Bumb
George H, caller S L I M & S Ry, res 202 S State Line Av
Burdett
A S, clk Texas Produce Co, res 321 Walnut
Burch,
Wm H, carrier The Courier, res 616 W 21st
Burch
Wm H Jr, bds 616 W 21st
Burdsal
Clayton W, Architect The Burdsal Co, res 220 W 13th
Burdsal
Co, The, Artitect s, Wm Burdsal prop, 423 State Line Av
Burdsal
W M , Architect The Burdsal
Co, res 220 W 13th
Burgess
Charles, driver, bds 203 Elm
Burgess
Lymann L, mess Pac Exp Co, res 406 Hickory
Burgess
Miss May, stenog Hicks Grocery Co, bds 406 Hickory
Burgess
Miss Nona, bds 406 Hickory
Burk
Edmond F, Mgr Smith Drug Co, bds 305 Elm Ark
Burk
Wilbur, baker, bds 522 Hazel
Burke
Christopher C, phy 210 ½ W Broad, res 402 State
Burke
E C, ( c ) bds 711 W 3rd
Burke
Thomas, roadmaster T & P Ry, res 1023 Olive
Burkhart
Mrs Mary C, furnished rooms 211 ½ Vine, res same
Burks
Augustus, ( c ) wks Cosmopolitan Hotel, bds 411 Cedar
Burks
Corrinne, ( c 0 res 711 W 3rd
Burks,
John W, ( c 0 barber G C Johnson, res State near 18th
Burks
Wm, ( c 0 wks T & p Ry
Burman
Paul, brkpr Texar Liquor Co, bds Randolf Hotel
Burmeister
Richard, clk John P Kline, res 215 Elm
Burns
Amelia, ( c 0 cook, bds 1110 State Line Av
Burns
Carrie, ( c ) bds 1110 State Line Av
Burns
Malcolm L, inspr, res 507 State
Burns
Samuel, ( c 0 lab, bds 1110 State Line Av
Buron
John, real estate, rmns 220 ½
W Broad
Burton
Victor E. Chief clk S L I M & S Ry, res 412 Spruce
Burrage
Ella, ( c ) laund, rms 802 Oak
Burroughs
J L, mess Pac Exp Co, res College Hill
Burrows
George, clerk B H Williams, bds 402 Maple
Bursey
Dempsey, ( c ) lab, res 723 E Broad
Bursey
Edmund, ( c 0 lab, bds 723 E Broad
Bursey
Hattie, ( c ) lab, bds 723 E Broad
Burton
Peel & Nelson ( W G Burton, W W Peel & W A Nelson), dry goods, 123 W
Broad
Burton
Roy, elk, rms 108 ½
E 3rd
Burton
Willie, ( c ) laund, bds r 522 Hickory
Busey
Miss Maude, bds 1602 Pine
Busey
B L, carp, res 1602 Pine
Bush
Eugene, ( c ) bds 417 W Broad
Bush
E C (wid W H ), res 403 E 10th
Bush
George, lineman, res
Rose Hill beyond limits
Bush
John, ( c ) lab, bds 1102 Beech
Bush
John Jr, ( c ) porter, res 1102 Beech
Bush
Lelia, ( c ), dom, wks 1307 Nolthenius R H
Bush
Mary, ( c ) dom, bds 1102 Beech
Bush
Reita, ( c ) laund, bds 1317 Beech
Bush
Wallace, ( c ) lab, wks 605 Locust
Bush
Wm B, painter T & P Ry, bds 403 E 10th
Busi
Herert, brkpr Pratt’s Eating House, res 112 ½ W Broad
Buster
Dora , (wid J S ).bds 510 E 40th
Butler
Andrew, ( c ) lab K C S Ry, bds 521 E Broad
Butler
Augustus, ( c ) porter, res 827 Ash
Butler
Mrs. Edward, bds 804 State Line Av
Butler
Eli;, contr, res 804 State Line Av
Butler
E L, lab wks L R Coop Co
Butler
Jacob, ( c ) lab,
res 606 Hazel
Butler
John R , Jailor Miller So
Jail, res 1504 State Line Av
Butler
Samuel, ( c 0 lab, res 822 Walnut Tex
Butler
w;m ( c ), res 808 Ash
Butts,
Dwight, mess Pac Exp Co, bds 503 olive
Byne
Charles, carrier The Courier
Byne
Joseph H, tinner, bds 1412 laurel
Byne
John I, wks Courier office, ds 1412 Laurel
Byne
Wm, mach Southern Furniture Co
Byrum
Miss Ames, bds 417 Walnut
Byrd
Andrew,( c ) lab, res 120 East C H
Byrd,
Ira, ( c ) res 14 S L S W Ry tracks 8 W S Elm
Byrd
Milton, ( c ), res 913 W 6th
Byrd
Robert, porter Louis Heilbon, res beyond limit
Byrne
Edward, lab L R Coop co, res Bchanan Rd R H
Byrne,
John, foreman l R Coop Co, res Buchanan Rd R H
Byrne
Lawrence A , Lawyer 214 ½ State Line Av, res 422 Elm
Byrnes Wm J, John Carmichael, bds 322 S State Line Av
Cain J A , asst ticket agt T & F S Ry, rms 411 State
Caldwell
Charles, ( c 0 porter, ds 1503 Laurel
Caldwell
Frederick, clerk Boyd Drug Co, bds 621 Pine
Caldwell
George, ( c ) porter Texar Clothing Co,bds 619 Elm Tex
Caldwell
Hiram, ( c ) lab C C & C Co,
res 1503 Laurel
Caldwell
H C , ( c ) lab, res 1523 Pine
Caldwell
Miss Janie, bkpr W H booth, rs 1310 Phenie Av R H
Caldwell,
John W , lab, res 1315 Pine
Caldwell
Paul, ( c ) driver bds 1503 Laurel
Caldwell
Thomas, ( c ) porter George Sherer, bds 1503 Laurel
Caldwell
Wm, ( c ) lab, res 221 4th Av
Caldwell
Wm O, bds 1415 Pine
Calhoun
Alexander M, Claim agt T & P S Ry, rms
523 Pine
Calhoun
Henry, ( c ) lab, bds 405 Laurel
Calhoun
Sterling, ( c ) porter S L I M & S Ry, res 405 Laurel
Call
Bert, carp, bds 1216 Pecan
Call
Edna, bds 1216 Pecan
Call
Nancy J, ( wid W A ), res 1216 Pecan
Caller
Wm B, fireman T & P Ry, bds 405 E. Broad
Calloway
E, carp, res 821 W 12th
Calvert
Wm B, switchman T & P Ry, res 1323 Nolthenius
Calvin
C C , ( c ) res 607 Olive
Calvin
Esther J, ( c ) techr, bds 607 Olive
Calvin
Edna J, (c ) laund, res
607 Olive
Calvin
J P, ( c ) pastor St Paul M E Church, res 607 Olive
Cameron
Eli, news agt T & F S Ry. Res State Line av nr 21st
Cameron
Lizzie ( wid W ), res 1403 Olive
Camp
Oscar, bds 1022 Spruce
Camp
Mrs SE, milliner, res 1022 Spruce
Camp
Wilson L, carp, res 1022 Spruce
Campbell
A C , car repr S L SW Ry
Campbell
Callie, ( c ) laund, res 619 W. 3rd
Campbell
Cary, ( c ) farmer, res 1320 Pine
Campbell
John, ( c ) lab, bds 616 Hazel
Campbell
J W, clerk Texar Handle Co, bds 1609 Nolthenius R H
Campbell
Marshal, porter The Hicks Co.
Campbell
Mary, bds 1426 Nolthenius
Campbell
Wm A, farmer, res 1412 County Av
Camponovo
Stephano, brkpr Pullman Bar, bds 414 Broad
Canant
W W , grocer 123 Lelia Rose Hill,
res same
Canaan
Baptist Church ( c ) 816 Laurel
Canella
Michael, barber Parkins & Canella,
res 408E. 3rd
Cannon
Frank, ( c ) lab, res 407 E 7th
Cannon
Weader, ( c ) bds 808 Ash
Canon
Miss Carrie L, bds 1022 Maple
Canon
Robert G, clerk res 1002 Msplr
Canon
Robert G Jr, clerk S L S W Ry, bds 1033 Maple
Caperto,
Benjamin F, flagman T & P Ry, res 417 E 6th
Caperton
Miss Gertie, bds 417 E 6th
Capps
Samuel W,clerk C C Brashear, res 928 State Line Av
Caraway
W D, condr T P Ry, rms 312 State
Cardenell
James, carp, res 1015 E. 17th
Carey
Stephen H,, dryer 423 Elm, res same
Carlisle
Miss Sallie, bds 215 West
Carlo
Alice, bds 606 W 21st
Carloss
Mrs. Jane, clerk O’Dwyer & Ahern, res 1319 Walnut
Carlow
Miss Alice, clerk Sandberger Bros, res country
Carlton
James, ( c ) lab, bds 708 Elm Tex
Carlton
John T, lab L R Coop Co, bds Buchanan Rd R H
Carmichael
Jim, bds 322 E State Line Av
Carmichael
John, dairy, res 322 W State Line Av
Carnell
F A, servant, wks 302 Vine
Carmouth
Mary, ( c ) laund, res 515 Hazel
Carpenter
John W, sawyer, res 1403 Olive
Carpenter
Marion F, tinner 301 W Broad, res 1613 Oak
Carpenter
Rosa May, bds 1613 Oak
Carpenter
Thomas F, painter, bds 1613 Oak
Carpenter
Uriah, brick mfgr,res 1424 Olive
Carr
Elizabeth, ( c ) laund, bds 217 Laurel
Carr
Francis ( wid R ), bds 1403 Olive
Carrara
John, clerk O’Dwyer & Ahern, bds 302 Hazel
Carrara
Peter L, clerk Peter D’Arrigo, bds 1119 Maple
Carrara
Miss Rosa, bds 501 E Broad
Carrigan
Frank, painter, bds 203 Oak
Carrigan
Jerry, ( c ) lab, res 716 Ash
Carrigan
Mitchell, ( c ) lab, bds 420 Pine
Carrigan
P B, phys 100 ½ E Broad, bds 510
Pine
Carrigan
Sarah, ( c ) laund,, res 203 E. 11th
Carroll
F S , auditor T & F S Ry, rms 411 State
Carroll
Louis, lab, bds 616 Dudley Av C H
Carroll
Robert, ( c ) driver, res 820 Oak
Carroll
Thomas, bds 945 Ash
Carrol
T P, clerk, res 616 Dudley Av C H
Carson
Duncan, ( c ) lab, bds 872 C B track C H
Carson
Mattie, ( c 0 bds 904 State
Carson
W H, supt C C & C Co, res same
Cartannia,
Joseph, wks T & P ry
Carter,
Allen, ( c ) lab, bds 718 Laurel
Carter
Ann, ( wid W H ), bds 14115 Pecan
Carter
E C, trav agt, rms 508 Maple
Carter
Floyd, ( c ) lab S L S W Ry, bds 718 Laurel
Carter
Harold B, genl mgr L R Coop co, res 420 Pine
Carter
Joseph M, lawyer 214 ½ State Line
Av, res 722 Pecan
Carter
J W, ( c ) lab, res 1205 Laurel
Carter
Mattie, ( c ) dom, res 718 Laurel
Carter
rastas, ( c 0 porter K C S ry, res 919 Laurel
Carter
Sherman, bricklayer, res 1415 Pecan
Carter
Thomas, bricklayer, res Hickor beyond limits
Carter
Wm S, bricklayer, res 619 Ash
Carter
Wm ( c ) porter S L S W Ry, bds 931 W 4th
Cartwright
Richard, ( c ) lab, bds 1317 Beech
Cartwright
Horace, lab S L S W Ry, res Rose Hill
Cartwright
Wm C, res beyond limits lab for Souther Furniter Co
Caruth
M E, bds 1302 W 4th R H
Casey
Ark, switchman S L S W Ry, bds 203 Oak
Casey
Benjamin R, car inspr, res 524 S State Line Av
Casey
Miss Chattie, bds 316 Pecan
Casey
J S , carp 410 W Broad, res S State Line Av
Casey
Wm E, city marshal, res 316 Pecan
Cosmos
Oscar, brakeman T & P Ry, res 700 Dudley Av C H
Cassidy
Frank brkpr M Cassidy, rms Sherman House
Cassidy
Michael, saloon, res 514 Hazel
Casteel
G W, jeweler Louis Heilbron, res 522 State
Castleman
Herbert, bds 123 Lelia Av Rose Hill, mach for Southern Furniture Co
Cato
BW, switmand S L I M & Ry, res 415 Maple
Cato
Edward,, mess Postal Tel & Cable Co, bds 415 Maple
Cavitt
Daniel J, clerk Texas Produce Co, res 609 Olive
Cawley
Patrick, brkpr M. Cassidy, bds 216 Walnut
Cecil
Miss Pearl, bkpr Laundry, bds 920 Olive
Cella
Joseph L , brkpr J P Mayher, res 201 E 5th
Cella
Miss Bessie D, bds 201 E 5th Av
Cella
Miss Louisa, bds 622 Beech
Cella
Paul J, stenog Glass, Estes &King, bds 107 W 6t
CerlinoAntonio,
restaurant 117 State, res 1214 W 4th
Cerveni
Joseph, restaurant res 212 W Broad
Chalker
Charles A, carp, res 516 W 11th
Chamberlain
Harry, painter Buster Jones, bds 1403 Pine
Chambliss
Miss Willis, bds 714 W 7th
Champion
Elbert, bds 717 Hazel
Champion
E L, clerk J P Mc Mickle, bds 1105 State Line Av
Chance
Benjamin, agt res 1205 Hazel
Chance
Edward, clerk Burton, Peel & Nelson, res 1205 Hazel
Chance
Elijah, ( c ) lab, res 911 W 7th
Chance
M B, mgr E L Mc Micle, res 1205 Hazel Tex
Chance
M B Jr, bds 1205 Hazel Tex
Chance
Miss Tullia, bds 1205 Hazel Tex
Chance
W E , letter carrier P O, bds 1205 Hazel Tex
Chandler
Isaiah W, painter Wm T may & Co, res 1315 State
Chandler
John, res Spring Lake Park, lab for Souther Furniture co
Chandler
Louisa, res Spring Lake Park
Chandler
Miss Lula, bds 1422 Maple
Chandler
Marion, carp, res Spring Lake Park
Chandler
Miss Mollie, bds Buchanan Rd R H
Chandler
Omega B, wks C C & C Co, res
Buchanan Rd R H
Chandler
Robert, ( c ) lab, res 216 Marietta
Chandler
Em W, carp, res Spring Lake Park
Chappell
Albert, clerk Texar Music & Furniture Co, res 614 W. 6th
Chappell
Miss Anna Belle, tel opr S W Tel Co, res 614 Oak
Chappell
George A, lab, res 607 E 14th
Chappell
Henry, contr, res 614 W 6th
Chappell
James W, lab, res Hickory beyond limits
Chappell
John V, confr 313 ½ E Broad, res Hickory beyond limits
Chappel
Miss Maggie, stenog F W Offenhauser, bds 316 Hazel
Chappell
Raymond R, grocer, res 316 Hazel
Chappell
S J, ( wid J W ), boarding, res 316 Hazel
Charles
Walter, ( c 0 lab, res 915 W 6th
Chatfield
Joseph E, bds 321 Beech
Chatfield
Joseph L, hardware res 321 Beech
Chatfield
& Burhman, 117 E Broad
Chatman
Temple, ( c ) laund, bds 418 Elm Tex
Chauncey
Augustus, clerk J Weisman & Co
Chauncey
Eli C, propr Chauncey Printing Co, res 938 Pecan
Chauncey
Jesse b, carp bds 938 Pecan
Chauncey
D F, letter carrier P O, res 1312 Nolthenius
Chauncey
Eli A, carp, res 938 Pecan
Chaytor
Daniel O ,res 300 W Broad
Chaytor
Maria ( wid R S ), res 310 Elm
Cheatham
Widow, ( c ) dom, wis 1104 Hickory
Chiantella
Charles, barber Antonio Lo Casto, res 214 Hazel
Chilcoat
Frederick, electrician, bds 423 Elm
Chism
Elizabeth, ( c ) cook, res 203 Elm Tex
Choate
Miss Allie, bds 513 E 5th
Choate
Arthur B , grocer, res 718 Pecan
Choate
Miss Besie, dresmkr, bds 513 E 5th
Choate
Guy W, agt Taylor Grocery Co, bds 513 E 5th
Choate
Milton B, car inspr S L I M & S Ry, res 513 E 5th
Choate
Miss Minnie, bds 513 E 5th
Choate
& Crenshaw ( A B Choate, and J N Crenshaw ), grocers 214 State Line Av
Christian
Church, W S Bullard Pastor, W S State line Av 1 N W 5th
Christian
George Jr, ( c ) S L S W Ry, bds 1412 Pine
Christian
Hardy, ( c ) lab S L S W Ry, bds 1412 Pine
Christian
Junie, ( c ) lab S L S W Ry, bds 1412 Pine
Christian
Myrtle, ( c ) laund, bds 1412 Pine
Christian
Samuel, ( c ) porter B H Williams,res 1421 Ash
Christian
Thomas J, ( c ) lab Standard Novelty Works, res 420 E 8th
Christopher
Bruce, sec Smith Drug Co., bds 402 Maple
Christopher
James M., miner, res 1302 Walnut Tex
Christopher
Thomas, fireman T P Ry, bds 221 Oak
Christopher
Miss Tom, bds 503 Hickory
Church
A W, (wid I A), bds 417 E 6th
Church
Frank I, sign painter, 112 E 3rd, res 102 W 7th
Church
U S, switchman T & P Ry
Church
of God, 924 Laurel
Church
of the Sacret Heart, Rev, Alexis Barbin Pastor, 225 Spruce
Ciganero
Vincent, driver Texar Ice Co, res 622 W 3rd
City
Bakery, Otto Berchten, propr, 210 W Broad
City
Hall, 316 E Broad
City
Market, B C Pharr propr, 216 State Line Av
Clark
Charles, ( c ) lab, bds 307 Elm Tex
Clark
C P ( wid G W ), bds S W cor
Artesian Av and Rose beyond limits
Clark
D Barney, cigar mkf Sunny South, res 1635 County Ave
Clark
Eliza, ( c ) laund, res 806 Wood
Clark
Ellen, ( c ) wks 422 Hazel Ark
Clark
Harrison, ( c ) lab, bds 307 Elm Tex
Clark
Lewis, ( c ) C C & C Co, res Phenie Av, beyond limits
Clark
Thomas E, lab T & F S Ry, bds 1214 W 5th R H
Clark
Wm, ( c ) lab, bds 1113 E Broad
Clay
Alice, res 815 Oak
Clay
Jeremiah, ( c ) lab Chauncey Printing Co, res 406 E 7th
Clay
J C, clerk K C S Ry,res 402 State
Clements,
Miss Edmonia, teacher, bds 1001/2 Ash
Clements
Miss Jennie, res Boston Rd 1 w, K C S Ry
Clements
O D, fireman, bds 808 Dudley Av C H
Clemons
Edward, ( c ) lab, Texas Car & Foundry Co, res 1609 Laurel
Cleve
Frederick, clerk S L S W Ry, bds 211 W 5th
Cleve
Oat, clerk S L I M & S ry, bds 211 W 5th
Clingan
David H, car inspr, res 1408 Pecan
Clopham
Wm, plumber Ledwidge & Co, bds 220 Walnut
Cobb
Augustus, ( c ) helper R H estes, res country
Cobb
:Miss Bertha, bds 405 E 5th
Cobb,
J D, clerk Dock Hobgood, res 822 Hazel
Cobb
Mrs Kate ( wid W H ), bds 1017 Spruce
Cocke
Jesse, stockman, bds 1210 Walnut
Cocke
Lavinia, ( wid B F ), res 1210 Walnut
Cocke
Richard W, clerk B B Moore & Son, res 1210 Walnut
Coffee
Albert, brkpr Randolf Bar, res 420 Lelia R H
Coffee
A J, wks L R Coop Co
Coffee
Fayette, lab bds 422 Lelia R H
Coffey
Miss Lillian, milliner M Galvan, bds 603 Hazel
Coffee
Lucinda, res 422 Lelia R H
Coffman
Andrew L, carp, res County Av beyond limits
Cohn
Herman, propr Texas Liquor Co, res 300 W Broad
Coldwell
John, R R Y M C A, res 915 Olive
Cole
Albert, ( c ) lb, bds 609 Oak
Cole
Gilbert, ( c ) lab, bds 421 Marietta
Cole
John A, ( c ) lab, res Cotton Belt tracks C H
Coleman
George, ( c ) lab, res New Town
Coleman
John, harness mkr M D Tilson, bds 890 Dudley Av C H
Coleman
Joshua, ( c ) lab, bds 1219 Ash
Coleman
Josie, ( c ), laundr, res 177 Spruce
Coleman
Miss Lizzie, tel opr S W Tel Co, bds 890 Dudley Av C H
Coleman
Lovick, lab T & P Ry, bds 1115 State
Coleman
Mary, ( c ) res 616 Elm Tex
Coleman
Nancy, ( c ) res 205 Burton C H
Coleman
Pastoria, ( c ) laund,bds 205 Burton C H
Coleman
Richard, clerk, res 890 Dudley C H
Coleman
Robert, ( c ) lab, res 205 Burton C H
Coleman
Wm, clerk, res 1500 E 9th
Coley
Robert, lumber, res 1221 Olive
Coll
Albert, ( c ) bds 714 Oak
College
Hill Baptist Church ( c ) R P Hillard, pastor n e cor Division av and Ferguson
C H
Collett
J B , condr S L I M & S Ry, rms 523 Maple
Collier
Wm, ( c ) lab S L S W Ry, res 709 W 8th
Collins
Benjamin, capitalist, res 1002 Pine
Collins
Charles, clerk Joe Beddingfield, bds 221 Hazel
Collins
Daphne ,( c ) laund, res 221 E 9th
Collins
Edward, ( c ) lab A S Blythe, res 203 E 9th
Collins
Grandison D, ( c ) ( Scott & Collins ), rms 318 ½ W Broad
Collins
James M, farmer, res 1603 Ash
Collins
John, ( c ) porter 306 Broad, bds Block’s Hotel
Collins
John, ( c ), porter S L S W Ry , bds 720 State Line Av
Collins
Joseph, ( c ) lab, bds 307 Elm Tex
Collins
Olmstead, rs 1002 Pine
Collins
Rebecca ( wid T S ) res 1422 Maple
Collins
R D, bkpr The Texar Natl Bank, res 1002 Pine
Collom
Eugenia R, res 621 State
Collom
Mrs. Susie, res 714 W 7th
Collom
S A, Phys 100 ½ E Broad, res 621
State
Collom
Spencer R, res 1022 W 4th R H
Collwell
George, ( c ) lab, res 913 E Broad
Collwell
Manual, ( c ) Lab S L S W Ry, bds 412 Elm Tex
Colman
Thomas A , foreman, res 419 Lelia R H
Colvin
Unice B, ( wid Levi), bds 503 Olive
Colwell
Joseph ( c ), lab, res 1305 Beech
Columbus
Anondi, lab, T & P Ry, res 619 W 3rd
Columbus
Antonio ( Fagnani & Columbus ), bds 621 W 3rd
Columbus
Joseph, bds 619 W 3rd, mach Southern Furniture co
Conaway
Alice, ( c ) laund, bds 216 W 10th
Combs
Chester, blksmith 107 Jackson, res 613 Dudley Av C H
Condon
Miss Annie, res 211 Oak
Condon
Jack, lab, res 211 Oak
Conley
Bully, ( c ), driver Hunter Transfer Co., rs 814 W 5th
Conley
Mary, ( c ) laund, res 1211 State
Conn
, mach C C & C Co
Connell
Mrs Bethanie, rms 108 ½ E 3rd
Connella
Michael ( Parkins & Connelia; ), res 414 E 3rd
Consadine
Patrick, watchmand, bds 315 E Front
Conway
Ebb, ( c ) bds 1014 E 5th
Cook
Charles, ( c ) porter, bds 616 Hazel
Cook
C E ( wid John ), bds 503 Hickory
Cook
Ernest F, bds 521 Hazel Ark
Cook
Eugene L, bds 521 Hazel
Cook
Flippen, bds 1003 Hickory
Cook
Frank, lab res KcSRy, 4 N Boston Rd
Cook
Frank J, Lineman, res 1318 w 4th R H
Cook
George,lab, res K C S Ry, 4 n
Boston Rd
Cook
Grace, bds 521 Hazel
Cook
Henry, carp, res 1216 Oak
Cook
James, ( c ) porter, bds 612 Laurel
Cook
James D, Lawyer 213 ½ E Broad, res
1003 Hickory
Cook
James, W, ( c ) porter M Cassidy, res 610 Laurel
Cook
Jefferson J, lab, res KC S Ry, 4 N Boston Rd
Cook
John N, lawyer 113 ½ E Broad, res 414 Hazel
Cook
Joseph E, lawyer 216 ½ E Broad,
res 519 E 12th
Cook
Miss Leta, bds 1003 Hickory
Cook
Patrick, ( c ) lab K C S Ry, res 603 Elm Tex
Cook
Peter, ( c ) porter, bds 398 E 14th
Cook
Ray, clerk Smith Drug Co, bds 421 Spruce
Cook
S C, ( c ) porter, bds 810 Laurel
Cook
Wm, ( c ) lab, res 1321 Ash
Cook
W m C , lab, res K C S Ry, 4 N Boston Rd
Cook
Wm G, lawyer 206 ½ Vine, rms 5
& 6, res 521 Hazel
Cook
W R , clerk Texar Troy Laundry, res 421 Spruce
Cooley
Joseph, wks T & P Ry
Cooley
Huly, caller T & P Ry, bds 123 Lelia R H
Coon
Hollow Saloon, Dan Gallagher propr, 115-117 State Line Av
Cooper
Albert R tel opr, T & P Ry, bds 307 State Line Av
Cooper
Bill, ( c ) lab S L S W Ry, bds 302 West
Cooper
Charles T, tel opr T & P Ry, bds 307 State Line Av
Cooper
Doc, ( c ) barber, bds 411 E Broad
Cooper
Ellen, ( c ) dom, wks 1300 Water Works Av
Cooper
George, ( c ) lab, bds 622 Hazel
Cooper
Henry, ( c ) cook, res 711 Ash
Cooper
James, ( c ) lab, bds 616 Elm Tex
Cooper
Janie, ( c) bds 209 Elm Tex
Cooper
Jerry, ( c ) wks 1300 Water Works Av
Cooper
Lucius, ( c ) lab, res 615 W 5th
Cooper
Mary, ( c ) bds 720 State Line Av
Cooper
Mary, ( c) wks 619 Wood
Cooper
M L, ( c ) teacher, bds 606 Laurel
Cooper
R L, ( c ) porter S L I M & S Ry, res 916 Olive
Copeland
Pearl ( c ) bds 917 Pecan
Corbett
Miss Addie, bds 1204 Bath
Corbett
John T, roadmaster H S & W R R ,res 1204 Bath
Corbett
Thomas W, agt S L S W Ry, bds 417 Elm Ark
Cormay
Edward, farmer, res East St beyond limits
Cornelius
Amanda, ( c ) laund, res 206 Marietta
Cornelius
Frederick, ( c ) lab, res 411 Marietta
Cornelius
Floyd, ( c ) lab, bds 845 Laurel
Cornelius
Jane, ( c ) laundr, res 206 Marietta
Cornelius
Lennie, ( c ) laundr, res 206 Marietta
Cornelius
Wm, ( c ) lab, bds 805 W 3rd
Corprew
John, ( c ) lab K C S Ry, res 816 Oak
Corry
Arthur, stenog, bds 402 Beech
Corry
Hugh F, lumber, res 402 Beech
Corsey
Calvin, engr, res 934 Laurel
Cosmopolitan
Hotel, Mc Cartney & Son props, W Front N W cor State Line Av
Costello
Wm, lab K C S Ry, bds 206 W 6th
Coston
G W, fireman A & C Ry
Coston
Thomas E, lab, bds 1500 W 4th R H
Coston
W A, lab S L S W Ry
Coston
W F, phys, bds 1500 W 4th R H
Coston
W H, fireman S L S W Ry, res 1305 W 4th R H
Cothron
John, res 1301 Wood
Cothron
J H , car repr T & F S Ry, res 1203 Olive
Cothron
L S, steam fitter, bds 403 Maple
Cothron
W T, car inspr T & F S Ry, res 1009 Spruce
Cotter
Wm, plumber Ledwidge & Co, res 504 Oak
Cotton
Adella, ( c ) cook, bds 1117 Ash
Cotton
Angeline, ( c ) laund, bds 1117 Ash
Cotton
C J, genl store 1702 Spruce, res 1708 Spruce
Cotton
Edward, ( c ) lab C C & Co, res 711 Elm Tex
Cotton
Eliza, ( c ) laund, bds 1117 Ash
Cotton
James, ( c ) lab, bds 409 E 13th
Cotton
Robert, ( c ) lab, res 409 E 13th
Couch
Dora, ( c ) wks 521 Maple
Coulter
Robert, bds 1011 Maple
Coulter
Wm, engr T & P Ry, res 1011 Maple
Courier
the, J W Stuart, mgr, 205 W Broad
Courtney
James F, jeweler, bds 520 Olive
Covington
Joseph, tchr Summit School, bds 1315 Hazel
Cowan
Robert C. clerk Creekmore Bros, res Buchanan R H
Cowley
Benjamin T ( W H Elliott & co), res 1123 Olive
Cowley
Marie, bds Olive beyond limits
Cown
Monroe, wks C C & C Co, res same
Cox
C T, wks T & P Ry, res 1412 County Av
Cox
Ernest, clerk, Sidney Stewart,bds 722 Hazel
Cox
Mrs H A,res 925 County Av
Cox
H W, brakeman A & C Ry, res 1217 Oak
Cox
Joseph, ( c ) lab Ralph Bros
Cox
Mortimer S, clerk Hoffman Hdw Co, bds 925 County Av
Cox
Roland W, lab T & P Ry, res 1322 Hickory
Cox
Miss Winona, clerk Frank D Hiller, bds 925 County Av
Cox
Wm, cooper L R Coop co, res Rose Hill beyond limits
Cox
Wm, ( c ) lab T & P Ry, res 1118 Spruce
Coyle
Alert H, switchman S L I M & S Ry, bds 414 Elm
Coyne
Platt H, engr K C S Ry, res 423 Lelia R H
Cozy
Bar ( The ) J Wesley Jones & D O Chaytor, props 302 W Broad
Cowen
E L, bkpr Texas Car & Foundry Co, res Buchanan Rd R H
Crabtree
Howard, carp, res cor Pine and 20th
Crader
Lee, carp K C S Ry, bds 621 Lelia Av R H
Craig
Andrew J. carp, res 920 County Av
Craig
Miss Effie E, bds 920 County Av
Crank
Miss Minnie, milliner M. Galvan, bds 314 Maple
Crater
Elizabeth, ( c ) laundr, res 523 State
Craven
Frederick, ( c ) lab S L S W Ry, res r 424 Maple
Craven
John, ( c ) lab S L I M & S Ry, res 1109 E Broad
Cravens
Graha;m H, res 518 E 4th
Crawford
Alonzo, bds 606 W 21st
Crawford
Amanda, ( c ) laundr, res 921 Ash
Crawford
Charles W, ( Crawford Bros ) res 1616 Olive
Crawford
David, clerk Cosmopolitan Hotel, rms same
Crawford
D A, bds 1505 Walnut
Crawford
Miss Emma, clerk Racket Store, bds 606 Olive
Crawford
George ( Crawford Bros ), res 1504 Olive
Crawford
Samuel H, carp, res 1302 Olive
Crawford
John, ( c ) lab C C & C Co, res 1218 Phenie Av R H
Crawford
John F, farmer, bds 606 W 21st
Crawford
Wm, ( c ) lab, res 408 E 6th
Crawford
W H, carp res 606 W 21 st
Crawford
& Bros, Charles and George, sawmill K C S Ry, nr Boston Rd
Creekmore
Jerome J ( Creekmore Bros ), res Buchanan Rd R H
Creekmore
Henry C ( Creekmore Bros ), res Buchanan Rd R H
Creekmore
Robert C, clerk James Mc Shane, bds Buchanan R RH
Crenshaw
James N, ( Choate & Crenshaw ), res 834 Hazel
Crenshaw
John s, car inspr S L S W ry, res
1214 State Line Av
Crescent
News & Hotel Co, W D Gann mgr, res 211 ½
Vine
Crine
Gala, ( c ) baker, res 506 Elm Tex
Crittenden
C E, stenog K C S Ry, res 420 Spruce
Crittenden
Gloster, bds 420 Spruce
Crittenden
O H, supt B & B, K C S Ry, res 420 Spruce
Crittendon
Alice, ( c ) laundr, res 715 Olive
Cromer
Wm P, agt Metropoliitan Life Ins., bds 1004 Ash
Crooks
Birda, ( c ) dom, bds 1318 Ash
Crooks
David, ( c ) porter,bds 1421 Laurel
Crooks
Lucinda, ( c ) laundr, res 419 Water Works Av
Crooks
Nancy, ( c ) laundr, bds 419 Water Works Av
Crooks
John, ( c ) lab, bds 419 Water Works Av
Crooks
J J, ( c ) lab, bds 1318 Ash
Crosby
Ivy, ( c ) laundr, bds 60 Oak
Crosby
John, ( c ) lab, Cosmopolitan, res 608 Oak
Crosby
Laura, ( c ) laundr, res 719 Division Av C H
Cross
Joseph E, res 1311 W 4th
, lab Souther Furniture Co
Cross
Leta M, res 1311 W 4th
Cross
Mattie, ( c ) cook, bds 1116 State Line Av
Cross
W M, lab C C & C Co
Crossett
Miss Etta, printer The Texarkanian, res 524 Walnut
Crouch
Miss Helen, bds 517 Hickory
Crouch
Wm B, condr R S & N Ry, res 517 Hickory
Crow
G T, res 712 Dudley Av C H
Crow
John T, cigar mkr H W Hoech, rms 204 ½ W Broad
Crow
Oscar, painter, bds 712 Dudley Av C H
Crow
Temple W, farmer, bds 316 Hazel
Crow
Walter, bds 712 Dudley Av D H
Crowdus,
Bros & Co, J Cyrus mgr, E Broad nr Walnut
Crowel
George, ( c ) lab, wks 702 Walnut
Crowel
Mary, ( c ) dom, wis 702 Walnut
Crowley
Isaiah, ( c ) lab, bds 401 6th Av
Crowley
Mary, ( c ) cook, res r 702 Walnut
Crowly
George, ( c ) lab T & P ry, bds 318 Elm Tex
Crowly
S C, ( c ) lab, res 201 Division Av C H
Cruce
S M ( wid I M ), bds 1111 Maple
Crump
A B, ( c) prin E Side Colored School, res1308 Laurel
Crump
M J, ( c ) res 1308 Laurel
Crump
Robert L, ( c ) porter Y M C A, res916 Olive
Cuckler
James, engr Texar Water Co. bds, E 9th beyond limits
Cuckler
John engr Texar Water Co, rms 607 E 9th
Culley
Alesander e, foreman Texar Cotton Oil Co, res 1010 State Line Av
Culley
James, plumber Ledwidge &Co, bds 303 Senator Av
Culley
Lewis J, baggage agt Union Depot, res 936 County Av
Cullin
Walter, lab, bds 412 Wood
Cullom
Wm H , res 712 State
Cumberland
Presbyterian Church, C B Wellborn pastor,N W cor 6th and Pine
Cummings
James, ( c ) res 314 Elm Tex, lab Southern
Furniture C
Cummings
John, ( c ), bds 314 Elm Tex, lab Southern Furniture Co
Cummins
Albert, ( c ) wks Taylor Grocery Co, res 807 Laurel
Cummins,
John, ( c ) porter Edwards Harness Co, res 807 Laurel
Cummins
Lilly M, ( c ) bds 807 Laurel
Cummins
Sydney, ( wid James ), res Spring Lake
Park
Cummins
W A, ( c ) servant, bds 807 Laurel
Cuname
P J, furniture 218 E Broad, res 221 Maple
Cundiff
Mrs A M, dry goods 104 3rd , res same
Cunningham
Freeman, engr C C & C Co, res
415 Lelia R H
Cunningham
James, blksmith, bds 18th behond limits
Curley
Charlotte, ( c ) laundr, res 417 E 7th
Curran
Wm s, lawyer 214 ½ State Line Av,
res 901 Maple
Curray
J M, barber 306 W Broad, bds 300 W Broad
Curtis
Emma, ( c ) laund, bds 1211 Maple
Curtis
Joseph, carp, res 1521 Water Works Av
Curtis
Lottie, bds 1521 Water Works Av
Curtis
Mack, carp, res 509 509 Lelia R H
Cushing
Charles P, inspr, res beyond limits
Custer
Lora, ( c ) bds 809 W 7th
Custard
Lovett, ( c ) lab Texar Troy Laundry, bds 1009 Phenie R H
Custer
Moses, wks, L R Coop Co
Cuyle
A, switchman T & P Ry
Cyrus
James C, mgr Crowdus Bros, bds 307 State Line Av
Dade Jesse, ( c ) lab Standard Novelty Works, bds 878 C B tracks C H
Dade
Pearl, ( c ) laundr, bds 878 C B tracks C H
Dade
Wm, ( c ) lab Standard Novelty Works, bds 878 C B tracks CH
Dalby
Robert L, Cashier State Bank of Texar, res 921 E 5th
Dallas
Brewery, Joe Gazzolo agt, alley r Cosmopolitan Hotel
Dancy
Elizabeth S ( wid D M ), bds 312 Walnut
Dancy
Lafayette W, Dentist 100 ½ E Broad, res 312 Walnut
Dandridge
John, ( c) lab C C & C
Co, res 943 Laurel
Daniel
Pla, ( c ) laundr, bds 718 C B tracks C H
Daniels,
Mason, ( c ) lab, bds 919 E Broad
Daniels
Nettie, ( c ) cook, res r 320 State
Daniels
Willis, ( c ) lab SL S W ry, res 817 Division Av
Daniels
Phyllis, ( c ) laundr, bds 322 5th Av
Daniels
Sarah, ( c ) cook, bds r 517 Laurel
Danvers
Lydia ( wid C L) bds 3 s 1021 Phenie AV R H
Darden
Virgil, ( c ) lab, bds 1617 Laurel
D’Arrigo
Frank, grocer 501 E Broad, res 501 E Broad
D’Arrigo
Nick, confr 214 W Broad, res same
D’Arrigo Orazio, genl store 303 E Broad, res 303 ½ same
D’
Arrigo Peter, grocer 1125 Maple, res 1119 same
Darwin
R O, trav agt, bds 114 W 4th
Daugherty
John E, carp, res 1411 Maple
Davenport
Della, ( c ) laund, res 803 Pine
David
Annie, ( c ) res 6 w C Belt Junction T & P Ry
David
Flora, ( c ) res 6 w C Belt Junction T & P Ry
David
Lula, ( c ) res 6 w C Belt Junction T & P Ry
David
Mary, ( c ) res 6 w C Belt Junction T & P Ry
David
Sallie, ( c ) res 6 w C Belt Junction T & P Ry
David
Samuel, ( c ) res 6 w C Belt Junction T & P Ry
Davidson
Charles,, clerk S Davidson, bds 619 Maple
Davidson
Charles, engr S L I M & S Ry, res 703 Hazel
Davidson
Charles, new and second-hand goods 219 W Broad, res Maple
Davidson
David D, dry goods 308 W Broad, res 613 Maple
Davidson
David Jr, clerk David Davidson, res 613 Maple
Davidson
Samuel, clothing, res 619 Maple
Davidson
Miss Selma, bds 619 Maple
Davidson
W D, livery, bds 303 Hazel
Davies
Clyde, chief clerk S L S W Ry, res 410 Pine
Davies
Miss Lila C, tchr city school, bds 603 E 9th
Davis
Anthony, ( c ) blksmith, res 1419 Ash
Davis
Augustus, ( c ) bds 423 Elm Tex
Davis
Benjamin, (c ) saloon423 Elm Tex, res same
Davis
Benton W, barber Carl Hacks, res 417 E 12th
Davis
C Frank, shoemkr, res 414 State line Av
Davis
Chapin W, barber Hacks, bds 417 E 12th
Davis
Charles,( c ) servant, wks 318 Walnut
David
Charles, ( c ) lab C C & C Co, res 1105 Park Av Tex
Davis
Charlotte, ( c ) laund, res 214 De Morst
Davis
Della, ( c ) bds 918 W 7th
Davis
Dewitt, cashier T & R S Ry, res 421 Oak
Davis
Miss Emma, tel opr S W Tel Co, bds 1103 County Av
Davis
Frank, mach S L S W Ry, res Rose Hill sw cemetery
Davis
Frederick, ( c ) lab, bds 1720 State
Davis
Miss Grace, tel opr S W Tel Co, bds 1421 Pecan
Davis
Hamp, ( c ) lab, bds 519 Elm Tex
Davis
Harriet, ( c ) cook,
bds 1419 Ash
Davis
Helen, ( wid Anthony), bds 1301 county Av
Davis
Henry M, callter R & P Ry, bds 1109 County Av
Davis
Miss Idalia, tel opr S W Tel Co, bds 1109 County Av
Davis
James H,clerk C S ry, res 402 Maple
Davis
Jesse, ( c ) lab Standard Novelty Works, res 219 Laurel
Davis
Lucy, ( c ) lab, res 802 Oak
Davis
Lee, ( c ) lab T & P ry, bds 201 Elm
Davis
Lena, ( c ) res 813 W 4th
Davis
Mary, ( c ) 420 W 9th
Davis
May E, propr Little Pullman, res 220 Walnut Ark
Davis
Mathew, ( c )lab S L S W Ry, bds 410 Elm Tex
Davis
Monroe, ( c ) lab C C & C Co, res 310 West
Davis
M, bds 421 Oak
Davis
Nelson, ( c ), lab, res 1415 Ash
Davis
Noah L, agt, res 403 Laurel
Davis
Mrs. N B, boarding res 418 Maple
Davis
Robert, ( c ) porter S L S W ry, bds 720 State Line Av
Davis
Thomas H;, carp, res 1109 County Av
Davis
Thomas W, lab, res 1507 Nolthenius
Davis
Tilman, ( c ) lab C C & C Co
Davis
W M, brick mason, res 220 Walnut Ark
Davis
Wm, ( c ) lab, res 817 Ash
Davis
Wm, ( c ) waiter CosmopolitanHotel, bds 409 E 3rd
Davis
Wm , res 1107 OliveDavis Wm F, carp A & C Ry
Davis
Zachariah T, broom mkr,bds 1103 Olive
Dawkins
Wm, ( c ) lab Hunter Transfer Co, res 313 E 8th
Dawson
Nelson R, artist Artists Supply Co, res 1120 Maple
Day
Benjamin F, foremanA & C Ry, res 1213 W 4th
Day
Miss E J, stenog Fowler Commission Co, bds 217 laurel
Day
John F, helper A & C Ry,bds 1213 W 4th
Day
Orin B, grocer 105 Jackson C H, res same
Day
Robert,( c ) lab, res r 522 Hickory
Days
Cooper, ( c ) lab, 321 Laurel
Dean
Casa, ( c ) lab, res 321 Walnut
Dean
Charles, ( c ) porter Brown & Tyler, res 722 Laurel
Dean
Charles A, mess Pac Exp co, res Wood nr limits
Dean
Charles e, clerk res 313 Maple
Dean
Edward, clerk Wells Fargo Exp Co, bds 313 Maple
Dean
Henry S, condr K C S Ry, bds 313 Maple
Dean
Hugh B, city marshall, bds 313 Maple
Dean
Hugh, lab C C & C Co
Dean
Joseph, ( c ) lab, res New Town
Dean
Mrs Rhoda N ( wid Henry), bds 313 Maple
Dean
Wm H, bkpr, res 313 Maple
Debolds
Lena, ( c ) res 905 W 6th
Deck
James W, baker Pratt’s Hotel, bds 220 Walnut Ark
Deckert
Mrs Lena, dressmkr, res 218 W 3rd
Dees
Frank , ( c ) lab, res 807 Olive
Deffenbaugh
M, mach, bds 313 Walnut
De
Grazier Mrs Ambolina, student, bds 622 Beech
De
Grazier Miss Anna, student, bds 622 Beech
De
Grazier Anthony, saloon 103 E Broad, res 622 Beech
De
Grazier James, barber 106 W Broad, res 308 State
De
Lamar Austin S, shoes 210 E Broad, res 916 Bath
De
Lay Miss Bessie, bds 1508 County Av
De
Lay Miss Fannie, stenog W A Arthur & Co, bds 1508 County Av
De
Lay Wiley J, brklyr, res 1508 County Av
Delk
Edgar, clerk Standatd Novelty Works, bds 1011 Beech
Delk
Edward H, engr T & P Ry, bds 945 Hickory
Delk
Finley, clerk Brown & Tyler, bds 1014 Beech
De
Loach Alfred B, teller The Texar Natl Bank, res 824 Pine
De
Loach Miss Fannie, bds 824 Pine
De
Loach Fannie D ( wid A B ), bds 824 Pine
De
Loach Miss Mary, bds 824 Pine
Deloney
Mamie, ( c ) laund, bds 6 S L S W Ry track s3 ws Elm
Dels
Jennie, ( c ) laund, bds 1219 Ash
Delno
Edward, ( c ) wks C C & C Co
De
Marce Alfred W, mach Texas Steam Engine Works, res 1216 Phenie Av
De
Marce Mrs Anthony, propr, Texas Steam Engine Works, res 1204 Phenie Av R H
De
Marce Charles, moulder De Marce Foundry, res 1204 Phenie R H
De
Marce Frank
S Mgr Texas Steam Engine Works, bds 1204 Phenie Av R H
De
Marco Edward S, mach Texas Steam Engine Works, bds 1204 Phenie R H
Dempsey
James, foreman A & C Ry, res 206 W 6th
Denmark
James, ( c ) lab, bds 903 E Broad
Dennington
John A, carp Hardin Bros, res Phenie Av R H
Dennington
John, carp, res Phenie Av beyond limits
Dent
Samuel R, fireman S L S W Ry, bds 7 S L S W Ry tracks 4 ws Elm
Denny
Nettie Mrs ( wid Frank) bds 524 Olive
Denver
Jefferson F, yrd master t & P Ry, res 1405 W 4th
Depayster
George R, condr T & P Ry,res 615 Pine
Derrick
Lafayette, agt, res 1017 Phenie Av R H
Dervin
Henry, ( c ) lab S L S W Ry, res 201 Elm tex
Derryberry
John, blksmith W A Derrberry & Son, res 1003 E 18th
Derryberry
Wm W, blksmith W A Derryberry & Son, res 1001 E 18th
Derryberry
W A & Son ( J w & W A ), blksmiths 512 E Broad
Denpree
Miss Emma L, tchr city schools, bds 1112 Pecan
Deverreaux
James H, ( c ) wks Huckins House, bds 506 E 8th
Deverreaux
Silas M, ( c ) carp, res 506 E 8th
Dewberry
d, clerk WalterAllen, bds 220 Walnut
De
Witt Charles B, propr Oyster Bay, res 120 ½
W Broad
De
Witt Charles J , cashier Oyster Bay, res 120 ½ W Broad
Diamond
A e, ( c ) tchr, bds 606 Hazel
Dickey
Samuel J, agt T & F S Ry, res 307 State Lin Av
Dietz
Oscar, fireman T & P Ry, res 1024 Olive
Dillard
Buck, ( c ) lab, wks C C & C Co
Dillard
James, lab, bds 814 W 3rd
Dillard
James T, farmer, res E 9th beyond limits
Dillard
Reuben, lab C C & C Co, bds 814 W 3rd
Dillard
Sarah E ( wid W H ), res E 9th beyond limits
Dillon
J H, bds 1116 Olive
Dillon
Miss Sallie, waiter Pratt’s Eating House, rms same
Disdrow
George, condr T & P Ry, bds 302 Vine
Dixon
Edward, ( c ) lab, wks S L I M & S ry
Dixon
Frances, ( )
laund, res 407 Mary Av C H
Dixon
Josephine, ( c 0 res r 615 Olive
Dixon
Roscoe, bds 1004 State Line Av
Dixon
Sallie, ( c ) laundr, bds 214 S oak
Dobbins
Miss Nannie, bds foot S Elm
Dodd
Asa ( Everett & Dodd), res Rose Hill beyond limits
Dodd
Jeremiah, lab, res Laurel behond limits
Dodd
John, lab, res 121 Lelia R H
Dodson
T C, bds 723 Pine
Dolan
J H , Farmer, res 212 East C H
Dollihite
Herbert, agt, bds 220 Walnut
Dollihite
Maggie, res New Town
Dollihite
Sarah, res New Town
Domestic
Sewing Mach Co, H V Beasley, agt, 213 E Broad
Dooley
George, lab T & P Ry, bds 512 W Broad
Dorrian
Cornelius C ( Texar Hdw Co), res 405 E 5th
Dorser
Charles, carp K C S Ry, bds 1216 W 5th
Dorsey
Slip, ( c ) bds 307 Elm Tex
Dortch
James, ( c ) porter T & P Ry, res 212 W 10th
Dostey
Andrew, ( c ) lab, res 214 Beech
Dostey
Edward, ( c ) lab, res 317 E 7th
Dostey
James, ( c ) wks S L I M & S Ry, 1206 Ash
Dotson
Nancy, res K C S Ry n of limits
Doty
John W, real estate, res 1321 W 5th
Dougherty
Annie, bds 323 W Front
Douglas
B d, ( c 0 lab, res 1112 Laurel
Douglas
J B , ( c ) C C & C Co
Douglass
Amelia, ( c ) dom, wks 521 Walnut
Douglass
Carnot C, cashier S L S W Ry, bds 402 State
Douglass
Laura, ( c ) laund, res 1112 Laurel
Douglass
Wm A, horse trader, res Spring Lake Park
Dowling
Farna, ( c ) laund, res 219 Marietta
Dowling
Richard, clerk S L S W Ry, bds 1506 E 9th
Downing
George, ( c ) lab, res 204 Marietta
Downing
Henry, ( c ) lab, res 412 Marietta
Downing
James, ( c ) lab, bds 221 4th Av
Downing
Ulysses, ( c ) bds 203 Marietta
Downs,
Aaron, ( c ) lab,
bds 823 Pine
Downs
Chaney, ( c ) res 823 Pine
Doyle
Mrs Anna ( wid T A ), res 612 Walnut Ark
Doyle
Clyde R, flagman S L I M & Ry, bds 612 Walnut
Doyle
Frederick K, clerk Turner Bros, bds 612 Walnut
Doyle
James, bill poster, res 221 Hickory
Drake
James, mgr Opera House, bds 523 Olive
Drake
John, supt Texar Cotton Oil & Fertilizer Co, res 706 Walnut
Drake
John W, civil engr K C S Ry, res 310 Hazel
Drake
Miss Leda M,tchr Texar Music Studio,ds 602 Hickory
Draper
Albert J, farmer, res County Av beyond limits
Draper
Charles, tel opr, bcs 113 County Av
Draper
C, fireman S L I M & Ry, bds 219 Oak
Draper
Dosie, ( c 0, res 523 Elm Tex
Draper
James, mach, res 113 County Av
Draper
Miss Nettie, opr S W Tel Co, res 1113 County Av
Draper
Thomas J, Phys, tel 383 2 rings, res 1118 County Av
Dress
Anthony, lab, bds 221 Spruce
Dresser
Benjamin, painter, res 1112 E 5th
Drew
Wm F, Hoffman Hardware Co, res917 Hickory
Driver
Mack, ( c 0 lab, res 222 Marietta
Driver
Thomas, (c ) cook,
bds res 710 Walnut
Dryer
Ernest A . {propr E
A Dryer
Carpet & Furniture Co, res 510 Pine
Dryer
E A Carpet and Furniture Co, E A
Dryer, prop, 115 W Broad
Dudley
Cassie, ( c ) lab Cosmopolitan Hotel, bds 722 Elm Tex
Dudley
Mrs. Elizabeth A, furnished rms 108 ½
E 3rd res same
Dudley
George W, ( c ) lab, res 722 Elm Tex
Dudley
James L, bds 1309 Wood
Dudley
Robert, ( c ) porter R A Patterson, bds 722 Elm Tex
Duke
Sidney W, brakeman S L I M & S Ry,
Duke
JT , carp, bds 916 W. 16th
Dukes
Daisy, ( c ), laund, bds 521 E Broad
Dumes
Henry, ( c ), lab, wks C C & C C)
Duncan
John, ( c ), porter K C S & Ry, res 209 W 10th
Duncan
Miss Nannie, tel opr S W Tel co, bds 405 Spruce
Duncan
Miss Pearl, aclerk J W Lashley, bds 405 Spruce
Dunkerton
Henry C, chief clerk A & C Ry
Dunlap
Arthur, ( c ) porter Huckins House, res 1214 Laurel
Dunn
Sidney A, carp, res 864 Dudley Av C H
Dunn
Thomas J, barber Hacks, res 802 E 3rd
Dunn
Thomas w,( T W Dunn & Co), genl store, res 820 Dudley Ca Av C H
Dunn
Thomas W & Co, ( T W & Mary A ), 600 Dudley AV C H
Dunn
A A, clerk rs 864 Dudley Av C H
Dunnam
Alexander J C, W 3rd nr Ward Shingles, res 210 Senator
Dunnam
Chobine, clerk Boyd Drug Co, bds 210 Senator Av
Dunnam
Miss Laura, bds 210 Senator Av
Dunnam
Sykes, farmers bds 210 Senator Av
Durfield
Sallie, ( c ) res 613 W 5th
Durham
Miss Enlu, bds 1 023 Olive
Durval
A R, res 1505 Nolhenius, mach Southern Furniture Co
Duval Charles A, bds 105 Lelia Av R H , clerk
Du
Val Elizabeth, res Spring Lake Park
Du
Val P S, engr Southern Furniture Co
Dwyer
Charles, lab, wks Standard Novelty Works
Dye,
Noah, clerk bds 217 Elm
Dyke
Mrs Agnes, bkpr Singer Mfg Co, res 402 Hazel
Dyes
Henry, lab C C & C \co
E
Earhart, Chestr L, bds 409 Maple
Earhart
John H, res 411 E 12th
Earhart
L A, ( wid P B), dressmkr, res 409 Maple
Earl
J W, farmer, res 1422 Laurel
Earp
Miss Ethel, bds 1221 Wood
Easley
Jesse E, lab, bds 1500 W 4th
East
Eleas C, Undertaker 2116 Vine, res 214 ½ E Broad,
Easter
Missouri, ( c ) nurse, res 514 E 8th
Eaton
Alfred W, foreman T F S Ry, res 523 lelia R H
Eaton
Homer, clerk T & F S Ry, bds 522 State
Eaton
J E, Dairy, res country
Eaton
Mrs O T, stenog J F Floyd Lbr Co, bds 522 State
Eberett
J E. foreman Southern
Furniture Co
Eck
Miss Agnes, bds 321 Spruce
Eck
Miss Caroline, bds 321 Spruce
Eck
Louis F, mfg agt Offenhauser Bldg, res 321 Maple
Eckles
M J ( wid Wm P ), bds 1602 Ash
Eckles
Simeon e, mach, res Ash beyond limits
Edmond
Miss Gracie, student, bds 1210 Laurel
Edmonds
Henry, ( c ) lab K C S Ry, bds 1815 Laurel
Edmond
Martha, ( wid John ), res 1210 Laurel
Edmonds
N C, clerk S L S W Ry, rms 114 E 4th
Edmonds
Y C, clerk J Weisman, res 220 Elm Ark
Edmonson
Harriet, ( wid John ) bds res 1502 Maple
Edmonson
J A, clerk J
W Lashley, res 1512 Maple
Edmonson
Wm, lab, bds res 1502 Maple
Edwards
BF,( c ): lab, res 804 Division Av C H
Edwards
Cora, bds 722 Pine
Edwards
Edward, ( c ) lab, res 915 E Broad
Edwards
Florence A, Edwards Harness Co, res 947 Pecab
Edwards
Foster, bds 1703 Boulevard
Edwards
Foster, bds 1703 Boulevard
Edwards
Green W, ( c ) carp, res 413 E 10th
Edwards
Guide, ( c 0 lab, bds 214 E 5th Av
Edwards
G W, ( c 0 lab res 918 Division Av C H
Edward
Harness Co
(
F A Edward &
L A Lawson ), harness 223 E Broad
Edwards
Henry, ( c ) lab, res 311 West
Edwards
John, ( c ) lab, res 210 5th Av
Edwards
John, ( c ) lab , res 105 Ferguson C H
Edwards
John C, mgs
Edwards Harness Co, res 947 Pecan
Edwards
J H, ( c ) lab, bds 918 Division C H
Edwards
Lillie R, ( c ) laund, res 918 Division
C H
Edwards
Louisa, ( c ), res 320 State
Edwardes
Mattie S, ( wid M W ), res 722 Pine
Edwardes
Pompey, clerk O’Dwyer * Ahern, bds 722 Pine
Edwards
P J, lab C C & C co
Edwards
Sallie C , bds 918 Henry Av C H
Edwards
Simon, ( c ) lab, bds res 619 State
Edwards
Stanley, Sheriff Bowie Co Tex, res 1703 Boulevard
Edwards,
Thomas A, ( c ) lab K C S Ry, res 916 W 15th
Edwards
Walter, clerk Edwards Harness Co, res 722 Pine
Edwards
Wm, ( c ), lab, res 210 5th Av
Elford
Conrad, lab C
C & C Co, bds 1215 W 5th
Egan
Thomas, dairy, res 821 Wood
Ehrlich
A ( wid Solomon), res 523 Olive
Ecrlich
Joseph, propr Misfit Parlors, res 714 State Line Av
Eidson
cora, ( c ) laund, bds 709 Oak
Eidson
Howard, ( c ) bds 709 Oak
Eidson
Mathew, ( c ) lab, res 709 Oak
Eisele
Charles R;, mgr Pratts Eating House, res 315 State
Eldridge
Jacob, dry goods 207
W Broad, res 309 Maple
Elkins
Lewis W, pastor M E Church, res 407 Hazel Ark
Elkins
N G ( wid E G ), bds 802 Wood
Elks
Hall, Vine s e cor e 3rd
Elle
Joseph, clerk Jacob Eldridge, bds 309 Maple
Elledge
Miss Matie, res Maple n r 22nd
Elliott
Cyrus, ( c ) barber Ivory Johnson 321 W Broad res same
Elliott
Della, ( c ) laund, res 112 E 4th
Elliott
March, ( c ) lab T & F S ry, res 914 Beech
Elliott
Mary A, ( c ) laund, res 105 Burton C H
Elliott
May, ( c ) laund, bds 210 Burton C H
Elliott
Shirley, ( c ) lab, bds 914 Beech
Elliott
W H, ( W H Elliott & Co ), res 520 Pine
Elliott
W H & Co ( W H Elliott
& B F Cowley), real estate 116 ½
W Broad
Ellis
Booker Jr, bds 715 Olive
Ellis
Samuel, ( c ) wks Oyster Bay, res 926 Ash
Ellis
Yaither B, Notary Public & Real Estate 116 ½ W Broad, res 716 Olive
Ellison
Cass, ( c ) lab Texar Iron Works
Ellison
C G, ( c ) moulder, res 1320 Laurel
Ellison
J M, lab T & F S Ry
Ellison
Leslie B, tel opr T & P Ry, bds 417 Elm
Elstner
Miss Hardee, bds 409 Maple
Emory
Cora, ( c ) res 716 Elm Tex
Emory
Joseph, ( c ) driver, res 202 W 10th
Emory
Peter, ( c ) lab, res 609 Llaurel
Emory
Wm, ( c ) lab,bds 909 Ash
Emerson
Wilson, ( c ) lab, res 502 E 8th
Endlsey
Miss Inez, bds 1303 Olive
Endsley
W F, letter carrier P O, res 1303 Olive
England
John, lab, res Buchanan Rd R H
Epps
Lucinda, ( c 0 wks Ralph Bros, res Rose Hill
Epps,
Mattie, ( c ) boarding, res 507 E Broad
Epps
Wm, ( c ) lab, bds 507 E Broad
Erber
Charles S, jeweler 106 W Broad, res 516 State
Erber
Esther ( wid A ), bds 516 State
Erber
S J, clerk Charles S Erber, bds 516 State
Ervin
Ophelia, ( c ) laund, bds 320 W 7th
Estep
W M, mess Pac Exp co, rms Y M C A Bldg
Estes
Benjamin T, Pres Texar Natl Bank, res 711 State
Estes
Edward A, gardener, res 1505 Walnut
Estes
Frank E, bkpr K C S Ry, res 810 Hazel
Estes
Jesse, real estate, bds 711 State
Estes
Miss Lillie R, bds 810 Hazel
Estes
Thoas H, Blacksmith 420-422 W Broad, res 503 State, Mayor Texar
Estes
Wm ( Estes & Watlington), res717 Olive
Estes
Wm, farmers, res 623 Ash
Estes
W Lee ( Glass, Estes & King), lawyer, res 711 State
Estes
& Watlingtn ( W E Estes, A S Watlington), abstracters, Offenhauser Bldg,
State Line Av
Eubanks
Charles D, clerk B H Williams, bds 711 E 7th
Eubanks
Francis H, real estate, res 711 E 7th
Enbanks
Julia, ( c ) cook, bds 1421 Laurel
Evans
Miss Annie, bds 214 Oak
Evans
Frank, ( c ) lab, bds 419 Senator Av
Evans
F F, condr R & P R;y, res 214 Oak
Evans
John, lab, bds 317 E 7th
Evans
J E, ( c ) lab C C & C Co, bds 318 Elm Tex
Evans
J S, engr T & Pry, res 419 Whittaker R H
Evans
Maggie, ( c ) laund, bds 210 Hazel
Evan
Wm H, acct Foreman Bldg,
res 602 Hickory
Everett
Frank H, grocer Buchanan Rd R H, res same
Everett
J E, foreman Southern Furniture Co
Everett
Wm, lab, res New York
Fagan Wm R, street comm., res 1413
Fagani
Charles ( Fagnani & Columbus), res 621 W 3rd
Fagani
Joseph, butcher, bds 621 W 3rd
Fairview
M E Church, South;, W R Hardy Pastor, W E
Cor 16th & Laurel
Faison
Frank, ( c 0, wis T & P Ry
Family
Kaleidoscope ( the a0 ( weekly), E D Strange editor and propr;, 212 ½
E Broad
Fane
Berry, tailor 219 ½ E Broad, res 614 Beech
Fant
John E, engr S L S W
Ry, res 902 E 3rd
Fant
Patrick, engr T & P Ry, bds 902 E 3rd
Fant
Robert L, ( c ) baker, bds 411 E Broad
Farley
Russell A, clerk P O, bds 710 Walnut
Farmer
Andrew D, ( c ) saloon 722 W 4th , res same
Farmer
Ella, ( c ) laund Ralph Bros
Farmer
Phoebe, bds 722 W 4th
Farquhar
Hetty V, bds 104 W 7th
Farr
Joseph B. turner Standard
Novelty Works, res 403 Maple
Farrar
Wm B;, clerk Fowler Commission Co, bds 412 W 4th
Faucher
John B, contr, res 1517 Hazel
Faulkner
E R ,tchr, res 802 State
Faull
James P, baker, res 903 Olive
Faust
Miss Maggie, waiter Meek, ds 18 Grand Av
Fay
James, ( c ) lab K C S Ry, bds 419 Elm
Feeny
John, baggagemaster T & P Ry, bds 405 E Broad
Felton
Frederick, switchman S L I M & S Ry, bds 302 Walnut
Fenlenson
Mary, ( wid Erin), res 608 Beech
Fenn
Percy B, rector St James Episcopal Church, res 724 Beech
Fennessy
Felix H, chief clerk K C S Ry, bds 415 Pine
Ferguson
Miss Florence, bds 603 E 9th
Ferguson
H Walker, saloon 316 W Broad, res 315 E 9th
Ferguson
Ida, bds 320 W 7th
Ferguson
Jane, laund, res 1402 Beech
Ferguson
Mary I, ( wid W J ), res 603 E 9th
Ferguson
Walker, ( c ) (Ferguson, Richardson & Mitchell), undertakers, 208 Elm Ark
Ferguson
Mrs W T, bds 320 W 7th
Ferguson,
Richard & Mitchell ( W Ferguson, A Richardson & R Mitchell), undertakers
208 Elm Ark
Ferrell
Ellis A Jr, clerk Texar Clothing Co, bds 504 Maple
Ferrell
Edmond A, res 504 Maple
Fields
Anderson, ( c ) lab, bds 1420 Pine
Fields
Wm, ( c ) lab, res 712 Division Av C H
Figgles
John, ( c ) lab, bds 708 Oak
Finch
S F, clerk Huckins House, res same
Finegan
Christobel, gardener, res K C S Ry n of limits
Finegan
Miss Nellie, res K C S Ry n of limits
Finkey
Henry, blksmith T H Estes, bds 203 Oak
Finley
Joretta, ( c ) attd R L Grant, res 520 Elm Tex
Finley
S Davis, lab, res 1119 W 3rd R H
Finley
Miss Willie, bds 100 ½
E Broad
Finn
Edward, brkpr M Cassidy, res 313 Laurel
Finnegan
Amanda, servant 722 Pecan
Fire
Department, Arkansas Fire Department, Herrold Vinson Chief, 316 E Broad
Firman
Harry, clerk S L I M & S Ry, bds 119 E 4th
First
Baptist Church,O L Hailey pastor, N W Cor 4th & Pine
First
M E Church, Rev. L W Elkins pastor, E 4th N W cor Hazel
First
Presbyterian Church, J N McFarlane pastor, W 3rd N W cor Maple
Fisher
Charles, brakeman A & C Ry, res 320 Beech
Fisher
E J, ( c ) grocer, res 1406 Beech
Fisher
H M, lab, bds 1701 State
Fisher
Malinda, ( c ) laund, res 1220 Laurel
Fisher
Mary, ( c ), bds 1116 Wood
Fisher
Mattie, ( c ) dom, bds 1305 Beech
Fisher
Robert, ( c ) lab C C & C Co, res 1305 Beech
Fisher
Thomas M, carp A & C Ry, res 303 Senator Av
Fisher
Wm, lab S L I M & S Ry, res 206 East C H
Fisher
Wm W, fireman C C & C Co, res 1421 W 4th
Fisk
E J R, lab, wks L R Coop Co
Fish
John R, carp, res 1412 Maple
Fitch
Joseph T, mess Pac Exp Co, bds 413 Walnut
Fitzgerald
Wm, painter Moody & Wright, bds 215 Vine
Fitzparick
Ernest D, reporter rms 320 State
Flaherty
Frank, blksmith S L S W Ry
Fleck
Wm, switchman T & P Ry, ArtesianAv se cor Rose C H
Fleeks
Dulcina, ( c ) laund, College Av beyond limits C H
Fleeks
Lula, ( c ) laund, bds College Av beyond limits C H
Flemings
Lucinda, ( c ) bds 608 Oak
Fleming
Onnie, news agt
K C S ry, bds 507 State
Flemings
Robert, ( c ) restaurant, bds 308 Elm Tex
Fletcher
Catherine, ( c ) laund, bds 1212 Laurel
Fletcher
Wm, agt, rms 212 Maple
Flowers
Edward, ( c ) lab, bds 917 Ash
Flowers
Emma, ( c ) laund, res 917 Ash
Flowers
F L, clerk Pratt’s Eating House, rms 109 ½ W Broad
Flowers
J E C, ( c ) porter Y M C A Hall, bds 1201 Ash
Flowers
Wesley, ( c ) lab, bds 917 Ash
Flowers
Wm, janior City School, res 1201 Ash
Floyd
Miss Daisy, res Spring Lake Park
Floyd
Jesse L, farmer,
res County Av beyond limits
Floyd
John F, pres J F Floyd Lumber Co, res Spring Lake Park
Floyd
J F Lumber Co, J F Floyd mgr, n e
cor 3rd ^& State Line, rm 6 Foreman Bldg
Floyd
Miss May, res Spring Lake Park
Fogle
Miss Myrtle, bds 105 E 4th
Foley
Mary, ( c ) dom, bds 609 Laurel
Fontaine
Jessie, res 712 Olive
Fontaine
Nora L, res 712 Olive
Foose
Charles W carp, bds 1022 Maple
Foot
Philip D , carp, res 402 Hazel Ark
Forbush
Elijah M, carp, res 113 Ferguson
Forbush
W R, clerk, res 819 Dudley Av
Foree
Wm T, B & B Dept K C S Ry, res 1216 W 5th R H
Ford
Alexander, ( c ) lab, res 105 Preston Rd
Ford
Arthur, ( c ) bds 1214 Laurel
Ford
Aubrey, mach, bds 413 Lelia R H
Ford
Green, ( c ) lab, res 1018 Laurel
Ford
James T, clerk J M Orr, res 1003 County Av
Ford
John, ( c ) lab, res 714 Laurel
Ford
John, ( c ) lab, bds 110 Ferguson C H
Ford
John A, dyer 423 State Line Av, res 717 Hazel
Ford
John C, res 413 Lelia R H, mach, Souther Furniture Co
Ford
John D, clerk O’Dwyer & Ahern, bds 1003 County Av
Ford
John L, clerk J M Orr, bds 1003 County Av
Ford
Miss Mary J, bds 1003 County Av
Ford
Orange, ( c ) bds 918 W 4th
Ford
Robert M, clerk Union Depot, bds 1003 County Av
Ford
Samuel L, clerk J Weisman, bds 1003 County Av
Ford
Tansy, ( c ) waiter Huckins House, res 1020 Laurel
Foreman
Benjamin M, Pres Foreman Shoe Co, res 607 Pecan
Foreman
Building, State Line Av n e cor 3rd
Foreman
Shoe Co, B M Foreman pres, O K High vice pres, J G Bickly treas, W R Kelley sec,
108 E Broad
Forline
James J, lab, bds 201 Lelia R H
Forlines
Mrs J H, milliner M Galvan, res 917 Wood
Formby
Monroe, ( c ) wks Oyster Bay, bds 917 Wood
Forney
Taylor, ( c ), res 321 6th Av
Fort
Miss Emma K, tchr, bds 519 Whittaker R H
Fort
G A, foreman A & C Ry, bds 519 Whittaker R H
Fort
George, ( c ) lab K C S ry, res816 W 13th
Fort
Mrs Nannie J, bds 519 Whittaker R H
Fortune
G L, ( c ) wks C C & C Co, res 707 Elm Tex
Fortune
Lula R, ( wid W S), clerk P O, bds 713 State Line Av
Fory
James, ( c ) lab K C S Ry, bds 603 Elm Tex
Foster
------, ( c ) lab, res 1522 E 9th
Foster
Anson T, lawyer, res 510 Oak
Foster
Arthur A, lawyer 206 ½ Vine, bds 302 Beech
Foster
Carrie, ( c ) bds 1211 Maple
Foster
Elizabeth, ( c ) res 1211 Maple
Foster
Fannie, ( c ) laund, bds 411 E 6th
Foster
George, Photographer, portraits, views amd commercial work, 215 E Broad
Foster
John, ( c ) lab, bds 404 Marietta
Foster
Joseph, brakeman T & P Ry, bds 811 Olive
Foster
Lucius, ( c ) lab, res Spring Lake Park
Foster’s
Studio, George Foster propr, 215 E Broad
Foster
Wesley, ( c ) lab, res 404 Marietta
Fouke
Claude W, Genl Mgr Stamdard Novelty Works, res 521 Hickory
Fouke
Frank J ( Standard Novelty Works), bds 521 Pecan
Fouke
George W, pres Citizens and Planters Bank, res 521 Pecan
Fouke
Harry P, bds 521 Pecan
Fouke
Miss Lorna, bds 521 Pecan
Foulke
John, ( c ) lab, bds 1414 Ash
Fowler
Commission Co, H B Jenkins mgr, E Front n e cor Vine
Fraley
F W, chief clerk T & P Ry, res 414 W 4th
France
James, ( c ) porter, bds 616 Hazel
Francisco
Columbo, wks T & P Ry
Franklin
Benjamin, ( c ) lab, res 710 Henry Av C H
Franklin
George, ( c ) porter T & P Ry, bds 617 W 4th
Franklin
Miss Jessie May, dressmkr, bds 112 Argyle
Franklin
John, ( c ) lab, res 1318 Spruce
Franklin
H J, clerk S L S W Ry, bds 220 Elm Tex
Franks
Eugene R, bkpr Long Bell Lbr Co, res 521 Walnut
Franks
Miss Minnie, bds 1003 E 3rd
Franks
Wm L, produce 301 E Broad,, res 1003 E 3rd
Frantze
James, ( c ) porter, bds 616 Hazel
Frazer
Donald, Propr Texar Troy Steam Laundry 215 W 3rd , res 320 State
Fraser
Isabaelle, clerk Texar Troy Laundry, bds 317 Pine
Fraser
Margaret, ( wid R ), res 317 Pine
Frazier
Alice ( wid Benjamin), res 1221 State
Frazier
Daniel, ( c ) lab, res 807 Laurel
Frazier
James, ( c ) lab, res 621 Lelia
Frazier
Monan, ( c ) laurel, res 212 Pecan
Frazier
Wm, carp, res 833 Dudley Av C H
Frazier
J S, carp, res 845 Dudley Av C H
Freeman
Floyd, lab, bds 214 Hazel Ark
Freeman
Jacob P, clerk K C S Ry, bds 619 Maple
Freeman
John, lab L R Coop Co, res Rose Hill beyond limits
Freeman
LeRoy, cooper L R Coop co, res Rose Hill beyond limits
Freeman
Luther, lab R R Coop co, bds Rose Hill beyond limits
Freeman
Miss Ona, wks Smith Drug Co, res 523 Whittaker
Freeman
Wm A, pastor , res 1300 W 4th
Freeman
Wm P, lab L R Coop Co, res Rose Hill beyond limits
French
Aaron, ( c ) lab, bds 518 E Broad
Frenchy
Lee, ( c ) lab, res 1005 Walnut
Fricks
Turner, cattle dealer, res n w cor Division and Oats beyond limits C H
Friday
Cora, ( c ) bds 810 W 3rd
Frie
Hillard, student, bds 305 ½
E Broad
Frie
Mrs Jesse E,
student, bds 305 ½
E Broad
Frie
Marcus D, propr Texar Rooming House, res same
Frie
Lea, trav agt, bds 603E 9th
Friedell
Dupree, bds 1112
Pecan
Fridell
Emil F, lawyer 114 ½
E Broad, res 1112 Pecan
Fridell
Wilhelm L, bds 1112 Pecan
Frierson
Elizabeth, ( c ) res New Town
Frierson
Richard J, ( c ) lab, res New Town
Frisby
Miss Allie, waiter Pratt’s Eating House, rms same
Fronerberger
John W, clerk Texas Carriage Co, bds 422 W 5th
Frost
Miss Elizabeth, bds 503 Walnut
Frost
Miss Mille J, bds 503 Walnut
Fryer
Amanda, res 613
Olive
Fryer
Wm, ( c ) porter, res 613 Olive
Fulkerson
Edward L, mess Pac Exp Co, res 611 Wood
Fuller
Caroline, ( c ) laund, bds 1414 Laurel
Fuller
John, ( c ) lab S L S W Ry, res 1511 State Line Av
Fuller
Wm, ( c ) grocer, res 1401 County Av
Fulmer
Edward m, carp, res 1702 Hazel
Fulmer
Mrs M J, ( wid Jas), bds 1515 Pine
Fulmer
Wm L, drayman, res 1515 Pine
Fultz
W S, ( c ) lab, res 813 Ash
Fuqua
Joseph, mgr Big Lumber Co, res 403 E 9th
Furgesan
Emma, res 713 W 3rd
Furgeson
Tennie, ( c) res 919 W 6th
Furlow
Wm, lab C C & C Co, res 1708 State
Fussell
Hulie, driver, bds Division Av s e cor Oats C H
Fussell
James, gardener Division Av s e cor Oats C H
Fussell
John F, driver, bds Division Av s e cor Oats C H
Fussell
Miss Mollie, student, bds Division Av s e cor Oats C H
Fussell
Miss Ophelia, bds Division s e cor Oats C H
Gabour Michael, drey goods 314 W Broad, res State
Gaffney Harry Q, engr T & P Ry,bds 1215 Spruce
Gaffney James, mach,res 1215 Spruce
Gaffney John, fireman T & P Ry,bds 1215 Spruce
Gagle Miss Minnie, bds 906 W 3rd
Gaines Collins, bkpr State Bank of Texar, bds 1315 Walnut
Gaines John D, tax assessor, res 1315 Walnut
Gaines John S, bkpr Turner Bros, res 601 E 6th
Gaines Legrand A, trav agt, res 1309 Wood
Gaines Mrs Sallie, milliner Temple of Fashions, bds 1317 Wood
Gaines Wm, ( c ) lab, res1401 State Line Av
Gaither Harry, ( c ) lab, res 818 Henry Av C H
Gaither Sallie, ( c ) laund, res 818 Henry Av C H
Gale Miss Cleo, tchr, bds 115 Grand Av
Gale Emmett, clerk bds 115 Grand Av
Gale Frank M, lab T & P Ry, res 115 Grand Av
Gale G C, lab T & P Ry
Gale John, lab T & P Ry, bds S State Line Av s S L S W Ry tracks
Gallagher Charles, carp, res 1201 Hazel
Gallagher Daniel, propr Coon Hollow & Sunny South Saloons, agt Wm J Lemp’s Brew Co, res 324 State
Gallagher Mrs J J, propr Rose Bud Restaurant 104 & 106 State Line Av
Galloway Earl W, clerk, bds 321 Walnut
Galvan Laura, ( wid J B ), res 423 Laurel
Galvan Miss Marion, millinery 120 Broad, res 423 Laurel
Gamble Wm ( c ) lab, res 214 DeMorst C H
Ganey S A, ( wid R C), bds 513 State
Gann Wm D, rms 211 ½ Vipe
Gane Cornelius, ( c ), lab, bds 427 W 9th
Gant Mollie, ( c ) res 919 W 6th
Gantt Miss Calla, bds 317 Pecan
Gantt Mollie, ( c ) dom 321 Walnut
Gantt Wm, ( c ) lab, res 928 County Av
Gantt Wm, bds 317 Pecan
Gardner Benjamin, lab Texar Handle Fac, res beyond limits
Gardner Edward, engr Texar Handle Fac, res Rose Hill behond limits
Gardner J M, ( c ) porter, res 604 Laurel
Gardner John W, Editor and propr Texarkanian, res 524 Walnut
Gardner Roy, brakeman A & C Ry, res C C & C Co
Garland Charles,, lab, res Rose Hill w of limits
Garner Catherine, ( c ) res 505 Pine
Garner John, ( c ) cook, bds 505 Pine
Garrett A O, lab, wks T & P Ry
Garrett Cornelius, ( c ) lab, bds 823 Pine
Garrett Miss Etta, bds 516 W 5th
Garrett G D, res 802 Wood, foreman Souther Furniture Co
Garrett John E, ( c ) lab, rms 315 ½ W Broad
Garrett Josephine ( wid Henry), res 516 W 5th
Garrett Mrs Ola, res 213 Burton C H
Gatlin Wm, ( c ) porter S L I M & S Ry, bds 720 E 6th
Garrett Rachael, (c) lab, r 323 Pine
Garrison Augustus M, lawyer 211 ½ E Broad, res 600 Pecan
Garrison Henry, (c), res 817 W 12th
Gate City Building & Loan Association, R J O’Dwyer, pres, G A Hayes vice pres, F W Offenhauser sec & treas, State Line, Offenhauser Bldg
Gatlin Jose, ( c ) bds 118 Pine
Gatlin Richard, clerk Boyd Drug Co, bds Pine
Gaudin F Emmett, clerk S L S W Ry, bds 611 Hazel
Gaudin Miss Ethel, bds 611 Hazel Ark
Gaudin John W, clerk res 611 Hazel Ark
Gaudin Teck, driver Ralph Bros, bds 611 Hazel Ark
Gaudin Leon, driver Ralph Bros
Gazzolo David, propr Metropolitan Saloon 100 State Line Av
Gazzolo Joseph, agt Dallas Brew, res 1001 E Broad
Gazzolo Mills, student, bds 100 State Line Av
Geiger George, trainmaster K C S Ry, bds 524 Pine
Gentry Maggie, ( c ) bds 618 N Oak
George Charlotte, ( c ) laund, bds 824 Oak
Ghio Anthony L, real estate 119 ½ W Broad, res 320 W 3rd
Ghio Anthony Jr, clerk W O Sharpe, bds 320 W 3rd
Ghio Augustus, cash Burton, Peel & Nelson, bds 320 W 3rd
Ghio Guido, Saloon 216 W Front, res 216 ½ same
Ghio Marie B, bds 320 W 3rd
Ghio Victor, bkpr Natl Cot Oil Co, bds 320 W 3rd
Gibbs John, ( c ) lab, bds 422 Marietta
Gibens Lola, ( c) bds 923 Olive
Gibson A S, depurty prosecutin atty, bds 919 E 14th
Gibson Frank H, baker, res 321 Hazel
Gibson Harold, clerk A J Offenhauser, bds E Broad
Gibson Manie ( wid Frank), res Rose Hill behond limits
Gibson Sidney A, lawyer 214 ½ State Line Av, bds Vine
Gilbert Ella, dom, wks 902 E 11th
Gilbert Jeanette, ( c ) laund,bds 902 W 6th
Gill James G, farmer,res 616 W 3rd
Gibson Eugene, clerk Foreman Shoe Co
Gillett Napoleon, ( c ) lab K C S Ry, bds 1122 State Line Av
Gilliam Arthur, ( c ) lab, bds 1419 Beech
Gilliam John, ( c ) lab, res 1419 Beech
Gillis Miss Estelle, bds 420 Spruce
Gillium Harriet, ( c ) res 523 Spruce
Gillom Lettie, ( c ) bds 924 Spruce
Gilmore Jane, ( c ) bds 521 E Broad
Gingotta Antonio, shoemaker, res 302 H azel
Girig L P, bds 319 Hazel
Givens Albert S, switchman T & P Ry, res 510 E 7th
Givens Miss Elizabeth, clerk B H Williams& Co, bds 603 Laurel
Givens Ella, ( c ) dom, bds 422 Pecan
Givens Letha, ( c ) bds 1215 State
Givens Perry, ( c ) lab, res r 422 Pecan
Glaser Miss Glossie, milliner Temple of Fashion, bds 119 E 4th
Glass Amanda B, res 1518 E 9th
Glass Estes & King ( Hiram Glass, W L Estes, John J King ), lawyers 215 ½ Pine
Glass Hiram, ( Glass, Estes & King) lawyer res 723 Pine
Glenn Ella, ( c ) lab Texar Mill & Elev Co
Globe ( The) Rosenknong & Sterling proprs, 217 E Broad
Godbold Earl W, pass and ticket agt S L S W Ry, res 316 E 5th
Godbold Eliza, ( c ) laund, res 931 W 14th
Golden Joel, painter T &P Ry
Golden Maggie, ( c ) laund, bds 805 W 3rd
Goldini Joseph, confr 112 W Broad, res 112 ½ same
Goldsmith Adolph, bds 702 State
Goldstein A, dry goods, res 215 Hazel
Goley Wm, ( c ) lab, Texar Mill & Elev Co.
Gonnette Joseph, lab C C * C Co, bds 505 Lelia R H
Goode J A, fireman K C S Ry, res 1419 State
Goodman Miss Julia, dressmaker, bds 321 Hazel
Goodlow Emma, ( c ) bds 712 W 4th
Goodson Edward, ( c 0 porter Antonio De Grazier, bds 411 Cedar
Goodwin Alexander, res Elm Tex nr 11th
Goodwin Mrs Emma, bds 315 E Front
Goodwin Laura, ( c ) boarding, res 616 Hazel
Goodwin Thomas, ( c ), bds 201 Elm Tex
Goolsby Wm P, saloon, res 905 State
Gordon Frank M , engr T & P Ry, res 1302 W 4th
Gordon Lewis, ( c ) lab, res 215 Beech
Gordon R L, yardmaster T & F S Ry, res 405 Ward R H
Gordon Walter, mattress mkr & Rehkopf Mattress Co, res 123 West
Gordon W S, lab, res 1302 W 4th
Gossetti Arthur, lab T & P Ry, bds 419 Elm
Gower C W, chef Huckins House, res same
Gracy Mary, ( wid F G ), bds 1417 County Av
Grady Charles W, carp, res 702 Ash
Graeff Wm, brkpr Mayher’s Palace Bar, res cor 5th & State
Graham A W, lab T & Pry, res 811 Olive
Graham Buel, tinner Schicker Bros, bds 1004 Ash
Graham George, ( c) porter S L S W Ry, bds 815 Oak
Graham Henrietta, ( c ) bds 717 Laurel
Graham Mary E, ( wid C D ), bds 811 Olive
Graham Ossie, ( c ) lab, res Congress C H
Graham Steven, ( c ) waiter Huckins House, res 409 E 10th
Graham Thomas N, lawyer, res Rose Hill beyond limits
Graham W A , brakeman T &P Ry, res 319 Oak
Grant John L, carp, res 1513 laurel
Grant Miss Lula, bds 220 Elm Ark
Grant R, ( c ), grocer 317 Elm Ark, res same
Grant Robert Lee, phys 214 Vine, res 605 Locust
Grant Wm R, stenog Smith Drug Co, bds 1219 Laurel
Grant Willis S, foreman Texarkanian, res 1219 Laurel
Graves Charles B;, carp, res 2324 Olive
Graves Isham, ( c ) lab, res 824 W 7th
Graves James Y, foreman T & P Ry, res 316 Spruce
Graves Robert B, news agt, bds 2324 Olive
Graw Robert, lab wks L R Coop Co
Gray Benjamin, ( c ) carp, res 1925 Oak
Gray Clarence, ( c ) lab, res Oak nr 20th
Gray Frank, ( c ) lab, res 220 Senator Av
Gray Frank, engr L R Coop Co, bds 311 Oak
Gray Ida, ( c ) bds 716 Olive
Gray Mary, ( c ) bds 1925 Oak
Gray Mary, ( c ) laund, res K C S Ry tracks 6 n Boston Rd
Gray Nellie, ( c ), laund, res 122 East C H
Gray Sallie, ( c ) res 220 Senator Av
Grayson Amanda, ( c ) Laund, res 318 Elm Tex
Grayson Edward, grocers 1021 Phenie Av, res same
Green Miss Adma, tchr, bds 605 Hickory
Green Albert E, mach T & P Ry, bds 519 Whittaker R H
Green Allen, ( c ) la Standard Novelty Works, res 711 E 4th
Green A M ( Hemminy), bds 605 Hickory
Green Anna, ( c ) res 305 E 5th
Green Augustus, ( c ) lab, Jodie Kirby, bds 1022 Pearl C H
Green Miss Bernie, tchr,bds 605 Hickory
Green Curtis, ( c ) lab, bds 1032 Laurel
Green Elmer, lab, bds 711 E 4th
Green J, ( c ) lab, wks S L S W Ry
Green James B, chief claim clerk K C S Ry, rms 503 Olive
Green John B, trav agt, res 721 Hazel
Green Lucy , ( c ),laund, bds 411 E 6th
Green Mary, ( c ) res 1214 Laurel
Green Mary C ( wid J A ), res 426 Pecan
Green N A, clerk Pac Exp Co, bds 503 Olive
Green Pinkney, ( c ) lab S L I M & Ry, res 512 Laurel
Green Richard, ( c ) lab, bds 924 Ash
Green Roxana, ( c ) cook, bds 409 E 13th
Green Winnie, ( c ) laund, bds 622 Hazel
Greene Bearle, ( c ) lab K C S Ry, res 1503 State Line AV
Greene James, ( c ) lab, res 917 W 15th
Greene Pate, ( c ) laund, res 416 W 6th
Greene Sarah, ( c ) cook, res 505 Spruce
Greenroos Emanuel, tailor Twin City Tailoring Co, res 118 Grand
Greenup Charles P, condr S L S W Ry, res 1125 Congress R H
Greenwood Anna, bds 514 Maple
Greenwood John R, lab, bds cor Wood and 20th
Greenwood Wm A, lab, bds cor Wood and 20th
Greenwood W B, driver Texar Ice Co, res 913 Spruce
Greer Clarence, tel opr, bds 414 Elm
Greer Sarah, ( c 0 res 607 Elm Tex
Gremm Miss Alece, tel opr S W Tel Co, res 321 Pecan
GremmClaude, foreman T & P Ry, res 421 Pecan
Gribble Miss Zola, clerk, bds 402 Pine
Griffey Miss Lillian, milliner Ml Galvan, res 603 Hazel
Griffies W H, barber Midland Barber Shop, res 422 State
Griffin Claude E, trav agt Crowdus Bros & Co, bds 217 Elm Ark
Griffin Eugene, engr T & P Ry, res 1926 Olive
Griffin George, ( c ) lab K C S Ry, bds 813 W 12th
Griffin G M, painter Moody & Wright, bds Souther Hotel
Griffin Harriet, ( c ), res 609 Elm Tex
Griffin L E, wks t & P Ry
Griffin T, painter Moody & Wright, bds Souther Hotel
Griffin Mollie, ( c ) cook, bds 515 Olive
Griffin Sanders, B, res 422 W 5th
Griffin Todie, ( c ) res 310 West
Griffeth Richard, condr K C S Ry, bds 608 State
Griffing J B, mess Pac Exp Co, bds 414 Elm
Grim Wm R, cashier Texar Natl Bank, res 715 Olive
Grimes George, engr S L S W Ry, res 1 s Elm
Grisson Peter, ( c ) lab, bds 718 C B Tracks C H
Groat Wm H, asst sec Y M C A, res 911 Olive
Groff Susan ( wid Thomas ), bds 514 Olive
Grogard A J, tel opr T & P Ry
Gross Catherine, ( wid Phillip), res 1116 Maple
Gross Morris, clerk, rms 204 ½ W Broad
Grundy Calliek ( c ), res 1211 Laurel
Grundy Charles, ( c 0 porter, bds 1211 Laurel
Grundy Frank, ( c ), porter, res 1211 Laurel
Grund John, ( c ) fireman L R Coop co
Grundy Ritta, ( c ), bds 412 E 10th
Guypson Maria, ( c ) res 708 Elm Tex
Guypson John, ( c ), lab, bds 1112 Spruce
Haak Wm K, lab T & P Ry, res 115 Senator Av
Haak H Richard, caller S L I M & Ry, res 204 Senator Av
Hack Carl E, barber Herman Hack, res 102 W 7th
Hack Herman J, barber 108 ½ E Broad, res 409 Walnut
Hadley George E, clerk K C S Ry, bds 423 Lelia R H
Hadley Mrs M E, res 423 Lelia R H
Hadley Morris P, surveyor, bds 1004 Ash
Hadley Miss Nina, bds 423 Lelia R H
Haggerty Samuel A, ( c ) lab Standare Novelty Works, res 219 Hickory
Haight John L, clerk Pac Exp Co, res 617 Pine
Haigwood Lee, lab, bds 1415 W 5th R H
Haigwood Starnes A, lab, res 1415 W 5th R H
Haigwood Walter, lab C C & C Co, bds 1315 W 5th R H
Hailey Orren L, paster First Baptist Church, res 514 Beech
Haintz A M, painter, res 1603 Olive
Haldeman Miss Etta G, bds 1000 State
Haldeman E M, tel opr, W U Tel Co, res 1000 State
Haldeman Miss Halliva, bds 430 Lelia R H
Haldeman Harriet E ( wid Henry), res 430 Lelia R H
Haldeman Jay L, flagman T & P Ry, res 1000 State
Haldeman J M, watchman, S L S W Ry, res 1000 State
Haldeman Miss Mary W, bds 430 Lelia R H
Haldeman Robert S, condr T & P Ry, bds 430 Lelia R H
Hale John, lab, bds 906 W 3rd
Hale Joseph W, clerk Joe Bedingfield, res 603 E 3rd
Hall Albert, ( c ) lab, bds 210 Burton R H
Hall Barkis, ( c ) lab res 1125 Pine
Hall Edward P, Treas T & F S Ry, res 704 Maple Tex
Hall Hampton, ( c ) lab Texas Car & Foundry Co, bds 1815 Laurel
Hall Hayward, ( c ) porter, bds 1014 Laurel
Hall John, foreman L R Coop Co, res 1114 W 4th
Hall Nat, ( c ), lab,bds 219 E 9th
Hall R W, foreman L R Coop Co, res 1114 W 4th
Hall Selena, ( c ) res K C S Ry 6 n Boston Rd
Hall Susan, ( c ) res K C S Ry 6 n Boston Rd
Hallam Miss Clara B, bkpr Sabine Valley Lbr Co, res 714 W 7th
Hallam Dyer, caller S L I M & S Ry, bds 405 E Broad
Halligan Margaret, ( wid N), res 421 Oak
Halstead Clarence L, lab, rms 204 ½ W Broad
Hamady Abdalla, pdlr, bds 519 State
Hamady Ameen, bds 519 State
Hamady Hassine, pdlr, res 519 State
Hamady John, fruits 211 W Broad, bds 519 State
Hamilton Bert, chief joint car inspr, bds 217 Elm
Hamilton Miss Gypsy, bds 410 Walnut
Hamilton Harry, ( c ) lab, res 1309 Laurel
Hamilton Miss Helen, stenog, bds 410 Walnut
Hamilton H G;, carp, bds 1509 Maple
Hamilton J R, car inspr, bds 320 Maple
Hamilton Miss Lera, milliner The Parisian, bds 1431 State Line Av
Hamilton Miss Lilly M, bds 411 Pine
Hamilton L, wks L R Coop Co
Hamilton Matilda ( wid C C ), res 411 Pine
Hamilton Malinda,( c ) laund, res 312 Elm Tex
Hamilton Stephen, ( c ) S L I M & Ry, res 219 Hickory
Hamilton Wm, switchman T & P Ry, rms 312 State
Hamilton Wm T, county Judge Miller County , res 1520 Water Works Av
Hamilton Miss Zebe, stenog F W Offenhauser & Co
Hammell Jacob, butcher Nick Braumeller, bds 217 W Broad
Hammell Wm, carp, res New Town
Hammer Wf, turner Texar Handle Co, res beyond limits
Hammond John, ( c ), porter, bds 610 Hazel
Hammond Ruth, ( c ) laund, res 219 E 9th
Hammond Mrs Tom t, bds 503 E 6th
Hampton Robert, ( c ) carp, bds 1416 Walnut
Hampton Thomas, painter Moody & Wright, res Rose Hill beyond limits
Hancock Ann E, ( wid Crawford), bds 403 W Broad
Hancock Miss Annie L, bds, 403 W Broad
Hancock Hancock, ( c ) lab, bds 505 Pine
Hancock Isaac, ( c ) T & P Ry, res 1118 Spruce
Hanes R R, foreman K C S Ry, bds 522 State
Hanglin Edward, bds 509 Lelia RH
Hanglin Harry, fireman, res Rose Hill s w cemetery
Hanks Alford, ( c ) lab, res W 9th R H
Hanks Richard, clerk res 312 Spruce
Hannah Wm, bkpr Water Pierce Oil Co, bds 405 E Broad
Hannon Clare, agt, bds 1103 State
Hannon Clyde, agt, Little Rock Laundry, bds 1103 State
Hannon Hal, bkpr, res 1103 State
Hannon Miss Juanita, bds 1103 State
Hannon Miss Nina, bds 1103 State
Hannon Tolbert, lineman S W Tel Co, bds 713 State Line Av
Hardee Annie, ( c ) laund, res 318 Elm Tex
Hardiman Emma, ( c ) laund, res 1003 Wood
Hardiman Frank, ( c ) waiter Rosebud Restaurant, bds 1003 Wood
Hardin Arthur, clerk Hardin Bros, res 521Laurel Ark
Hardin Bros ( J O & S Hardin), new and second hand goods, 221-223 W Broad
Hardin Edward, bds 403 Pecan
Hardin John N, plumber Ledwidge & Co, res 620 Maple
Hardin John O ( Hardin Bros), res 517 Laurel
Hardin Miss Katie, stenog, bds 403 Pecan
Hardin Miss Mamie, stenog, bds 403 Pecan
Hardin Michael, bds 402 Pecan
Hardin Patrick, foreman K C S Ry, res 403 Pecan
Hardin Patrick Jr, bds 403 Pecan
Hardin R A, vice pres Benjamin Hardward Co, res 519 Laurel
Hardin Samuel ( Hardin Bros), res 403 Spruce
Hardin Wm C ( Benjamin Hardward Co,), sec & treas, res 810 Maple
Hardy B J, ( c ), res 832 Laurel
Hardy Columbus R, foreman S L I M & Ry, res 309 Pecan
Hardy Frances E ( wid T W), res 309 Ward
Hardy Henry T, fireman S L I M& S Ry, 306 Pecan
Hardy Leonard, bds 309 Ward, helper Souther Furniture Co
Hardy Robert W, mach C C & C Co, bds 309 Ward
Hardy Winfred F, pastor Fairview M E Church, res 1516 Laurel
Hargett Bryan F, lab, res 519 Whittaker R H
Hargett Miss Fanny, bds 519 Whittaker R H
Hargett Wm A, grocer, res 1320 Nolthenius
Hargis Albert S, clerk Wm Brasher, bds 217 Elm
Hargis Christian, clerk bds 217 Elm
Hargrave H G, chief clerk T & P Ry, res 423 Pine
Hargraves Joseph, bds 423 Pine
Harmes Sarah, bds 1309 Nolthenius
Harmon John R, carp, res 1420 Nolthenius
Harmon Miss Minnie, bds 106 W 4th
Harper Edgar, ( c ) lab K C S Ry, bds 817 W 12th
Harper Wm, carp , res 220 6th Av
Harrell Mrs Sarah, bds 309 Spruce
Harrington John T, bds 1706 Oak
Harris Albert, ( c ) res New Town
Harris Alonzo, ( c ) porter, bds 212 E 15th
Harris Amelia, res 220 S State Line Av
Harris Arthur, ( c ) waiter, bds 409 E Broad
Harris Bush, ( c ) servant, wks 618 Beech
Harris Charles, ( c ) farmer, res 212 E 15th
Harris Decatur, ( c ) lab, bds 524 E 3rd
Harris D, blksmith A & C Ry
Harris Edmund, ( c ) lab, res 810 Division Av C H
Harris Elizabeth, ( c ) res 622 Oak
Harris Ellen, ( c ) res 903 E Broad
Harris E Whitt, clerk T & F S Ry, res 1119 Olive
Harris Fannie, ( c ) laund, bds 203 Elm Tex
Harris Frank,clerk Wilson Bros & Smith, res 613 E 9th
Harris George E, lumber, res 311 State
Harris George, farmer, bds 912 E 11th
Harris George, ( c ) lab, bds 1312 Maple
Harris Mrs G A, bds 508 Elm
Harris George G, clerk H P Briley, bds 310 Elm
Harris Grub, lab, bds 912 E 11th
Harris Henry, carp, res 912 E 11th
Harris Henry, ( c ) grocer 1019 Hazel, res 815 Laurel
Harris Henry,( c ) porter T & P Ry, res 1324 Maple
Harris H M, ( c ) clerk, bds 722 W 4th
Harris Isom, ( c ), bds 810 Division Av C H
Harris James, res 401 Marietta
Harris Rev J M, ( c ) pastor Canaan Baptist Church, res 811 Laurel
Harris John N, mess Pac Exp Co, res 613 E 9th
Harris Julia, ( c ) laund, bds 622 Oak
Harris Lawrence, ( c ) lab, res 1410 Beech
Harris Lizzie, ( c ) dom 321 Walnut
Harris Lottie, ( c) laund, res 619 W 3rd
Harris Mary, ( c ) laund, res 416 Oak
Harris Mary, ( c ) laund, bds 810 Division Av C H
Harris Miss Mattie, bds 207 W 11th
Harris Mattie, ( c ) laund, bds 805 W 3rd
Harris Morris A, fireman T & P Ry, bds 315 Pine
Harris M J, bds 613 E 9th
Harris M J, ( c ) dom, bds 814 Laurel
Harris Mrs M S, bds 1022 W 4th
Harris Polk, farmer, bds912 E 11th
Harris Richard, lab C C & C Co, res same
Harris Samuel, ( c ) restaurant 409 E Broad, res same
Harris Samuel L, ( c ), wks Texas Produce Co, bds 814 Laurel
Harris Sylvester, ( c ) bds 409 E Broad
Harris Texana, ( c ) cook, res 938 Beech
Harris Wm, ( c ) lab, bds 1507 Laurel
Harris Wm, ( c ) lab, bds 212 E 15th
Harris Wm, carp, bds 853 Dudley Av C H
Harris Willis, ( c ) lab, bds 303 Spruce
Harrison Miss Cora, waiter Pratt’s Eating House, rms same
Harrison Emma L, clerk Weisman & Co, bds 1303 W 6th RH
Harrison Henry, ( c ) lab Texar Ice Co, bds 509 Elm Tex
Harrison James, brakeman S L S W Ry, rms 218 W 3rd
Harrison Miss Leona, waiter Pratt’s Eating House, rms same
Harrison Miss Louisa, clerk J Weisman & Co, res 313 Congress
Harrison Martha B, ( wid E H ), res 1303 W 6th R H
Harriss J W, R R Contr, rms 227 N Y Lif Bldg, Kansas city, Mo, res 621 Hickory
Harris Lorna, bds 621 Hickory
Hart Bobbie, bds 414 Maple
Hart D Thomas, clerk R M S Union Depot Transfer, res 902 E 11th
Hart Ella, ( c ) dom, bds 616 Hazel
Hart Mrs. Emma ( wid Levi ), bds 1502 Pine
Hart Ernest, trav agt, bds 508 Elm
Hart John W, bds 306 Walnut
Hart Miss Lela, bds 508 Elm
Hart Robert D, lawyer 215 ½ Pine, res 423 Maple
Hart Robert J, res 414 Maple
Hart Samuel, tel opr, bds 508 Elm
Hartsough J B, clerk Huckin House, res same
Harvy Calvin C, car inspr, res 1103 County Av
Harvy Harry, bds 1103 County Av
Harvy Harriet, ( c ) laund, res r 221 Maple
Harvy Mary, ( c ) dom, wks 501 Whittaker
Harwell Mrs Annie ( J L ), res 1321 Hazel
Harwell James T, carp, res 1512 Spruce
Harwood Wm L, confr 210 State Line Av, res 214 ½ E Broad
Haskind Lee, ( c ) lab, S L S W Ry, res 914 W 4th
Havens Frank D, chief clerk T & F S Ry, res 614 Olive
Hawk H E, lab, res 216 East C H
Hawkes Joseph, section foreman S L I M & S Ry, bds 107 Senator
Hawkes Margaret, ( wid J H ), bds 107 Senator Av
Hawkes Miss Mary, bds 107 Senator Av
Hawkes Richard, foreman, bds 107 Senator Av
Hawkins Emma, ( c ) cook 1020 W 3rd
Hawkins James, brakeman S L I M & Ry, rms 805 E Broad
Hawkins Jesse, ( c ) farmer, r 309 Spruce
Hawkins John, ( c ), res 315 Oak
Hawkins Margaret, ( c ) laund, bds 1103 State
Hawkins Polk, ( c ) lab S L I M & S Ry, res 716 Division Av
Hawkins Richard, ( c ) lab, res 218 Senator Av
Hawkins S R, ( c ) lab, bds 1209 Beech
Hawkins Samuel T, ( c ) lab Tilson Lbr Co, res Rose Hill beyond limits
Hawkins W H, ( c ) farmer, res 1209 Beech
Hawthorn Samuel W, sawyer C C & C Co, res 408 Lelia R H
Hayden Amanda, ( c ) laund, bds 710 Hazel
Hayden Charles, ( c ), porter Parkins & Connella, res Elm Tex
Hayden Charles E, mgr Texar Table & Furniture Co, res 304 E 5th
Hayden David, lab res 717 Elm Tex
Hayden Harry H, bkpr Wm Buchanan, res 305 E 5th
Hayden Miss Mate, bds 521 Pecan
Hayden Mollie, ( c ) bds 1527 State Line Av
Hayden Wm L, capitalist, bds 521 Pecan
Hayes Emma, ( c ) dom, res 414 Maple
Hayes Lena, ( c ) laund, bds 722 W 4th
Hayes Letitia, ( c ) laund, res 214 West
Hayes Mary A, ( wid J M ), bds 120 Argyle
Hayes Thomas, bds 515 W 12th
Hayes Wm J, carp res 931 County Av
Haynes Andrew, ( c ) lab, bds 1210 Ash
Haynes H C, propr Twin City Bottling Works, res E 9th beyond limits
Hays George, wks T & P Ry
Hays George A, Lawyer, real estate and loans 109 ½ E Broad, res 602 Walnut
Hays Herbert M, clerk G a Hays, bds 602 Walnut
Hays Herman, ( c ) butcher Nick Braumiller
Haywood R J, farmer, bds 305 Maple
Head Claude, clerk Turner Bros, bds 321 Walnut
Head F H, trav agt Turner Bros, bds 321 Walnut
Head James F, lawyer ( Scott, Lake & Head ), bds 223 Walnut
Heard Henry, ( c ), lab, bds 518 E 8th
Heard Mrs Lucy, clerk J Weisman, bds 307 State Line Av
Heffren Wm H, news agt K C S Ry, rms 218 W 3rd
Heflin James F, clerk Brown & Ryler, res 1018 Beech
Heidelberg Lawrence G, bds 928 State Line Av
Heilbron Charles, clerk, bds 521 Maple
Heilbron Dock, clark L Heilbron, bds 521 Maple
Heilbron Emma, res 521 Maple
Heilbron Harry, clerk Louis Heilbron, bds 521 Maple
Heilbron Isaac, clerk bds 521 Maple
Heilbron Louis,jeweler 104 W Broad, res 521 Maple
Heilbron Ray, clerk Louis Heilbron, bds 521 Maple
Heilbron Tommy, bds 521 Maple
Heimer Miss Ida, bds 707 Olive
Heimer Miss Lucille, bds 707 Olive
Heimer Munzes, res 707 Olive
Heimer Miss Rose, bds 707 Olive
Heisseren L P, fireman S L I M & S Ry, res 709 Dudley Av CH
Heisserer Miss Winnie, bds 709 Dudley Av C H
Helms Allison L, grocer, res 216 E 8th
Helms John, clerk, bds 216 E 8th
Hemingway J, fireman S L S W Ry
Henderson Celeste, ( c ) laund, bds 222 4th Av
Henderson Charles, ( c ) lab, bds 876 Cotton Belt tracks C H
Henderson Edward M, clerk O’Dwyer & Ahern, bds 321 Walnut
Henderson James, ( c ) lab, bds 211 E 3rd
Henderson Mollie, ( c ) laund, bds 104 Ferguson C H
Henderson Mollie, ( c ) laund, Ralph Bros
Henderson Stephen, ( c ) cook Cosmopolitan Hotel, res 210 Elm
Henry Ada, ( c ) laund, bds 201 Elm Tex
Henry Charles, deputy marshal U S P O, res 302 Vine
Henry Elizabeth, laund, res 1201 Grand Av
Henry Francis M, ( Henry & Henry ), lawyers, res s e cor Lelia & T & P Ry tracks
Henry George, ( c ) farmer, bds 719 Henry Av C H
Henry Miss Johanna, bds s e cor Lelia Av and T & P Ry tracks
Henry John, ( c ) driver Hunter Transfer Co, res 1118 Pine
Henry John, ( c ) lab K C S Ry, bds 1017 Oak
Henry John, ( c ), lab, res 309 E 6th
Henry Lula, ( c ) laund, bds 1201 Grand Av
Henry Pearl, ( c ) laund, bds1109 E Broad
Henry P G, Justice of the Peace, res 803 Spruce
Henry S J, ( Henry & Henry ), lawyer, res 808 W 8th
Henry Wilson, ( c ) lab, bds 518 E 8th
Henry & Henry ( F M & S S ) lawyers, 307 ½ W Broad
Henson James S, driver Texar St Ry, res County Av behond limits
Herman Max, tailor I Rosenbaum, res 216 Walnut
Herring Osie, fireman T & P Ry, res 1423 State
Herrington Arthur S, clerk J P Mc Mickle, bds 1105 State Line Av
Herron Nancy, ( c ) dom, bds 314 E 8th
Hervy Lewis, lab S L S W Ry, bds 914 Wood
Hervey Mary, ( c ) bds 913 E Broad
Hervey Robert, ( c ) porter Edward Harness Co, res 914 Wood
Hess Frank, clerk Ralph Bros, bds 309 Elm
Hesterly Mis Hattie, bds 14 Maple
Hesterly Homer, clerk T & f S Ry, bds 414 Maple
Hewett Charles R, carp, bds 1406 Nolthenius
Hewett Daniel T, clerk T & P Ry, res 519 Lelia R H
Hewett Miss Estella E. bds 1311 Nolthenius
Hewett RA, contr, res 1311 Nolthenius
Hewett Wm L, carp, bds 1311 Noltenius
Hicks Miss Annie, bds 1928 Maple
Hicks Co Ltd ( The ) Samuel B Hicks pres, Yale Hicks vice pres, W F Chase sec and treas, F W Hustmyre mgr, s w cor W Broad & Elm Tex
Hicks Dock, ( c ) lab, res 1414 Laurel
Hicks James E, fireman S L S W Ry, res 1307 W 4th R H
Hicks Jean, lab, bds 1421 W 4th R H
Hicks J A, watchman Texar Mill & Elev Co, res 1920 Maple
Hicks John T, carp, res 1928 Maple
Hicks Lloyd, lab T & P Ry, res 207 Grand Av
Hicks Oza, ( c ) lab, bds 207 W 11th
Hickerson Wm, ( c ) lab, bds 1413 Ash
Hidon E N, mess Pac Exp Co, 102 W 7th
Higginbotham Miss Dana, bds 314 Elm
Higginbotham Miss Florence, milliner M Galvan, bds 314 Elm
Higginbotham Rufus, Justice of the Peace 216 ½ E Broad ,res 314 Elm
Higginbotham Rufus Jr, clerk Racket Store, bds 314 el,
Higginbotham Sanford, carp bds 314 Elm
Higinbotham Miss Manie, bds 819 State
High Ervin, clerk H P Briley, res 419 State
High Oscar, treas Foreman Shoe Co, res 114 w 4th
High Wm, ( c ) porter, res 209 E 13th
Hildreth H Byron, bds 1403 Hazel
Hildreth John v, grocer 323 E Broad, res 1403 Hazel
Hildreth Mark T, bds 1403 Hazel
Hill Alice, ( c ) bds r 703 Hickory
Hill A M , propr, So Vinegar Co, res 1103 Olive
Hill Charlie, ( c ) lab, res 903 Wood
Hill Daphne, cook, rs 917 Wood
Hill David D, ( c ) lab, res 906 Ash
Hill Henry, ( c ) lab, bds 905 W 4th
Hill Hood, ( c ) lab,res 101 Ferguson C H
Hill Ida, (c ) laund, res 404 E 4th
Hill John, painter Moody & Wright, bds 215 Vine
Hill John P, blksmith, res 1516 Maple
Hill Johnson, ( c ) lab, res 303 W 9th
Hill Mattie, ( c ) laund, bds 215 West
Hill M, ( c ) lab, res 917 W 6th
Hill Thomas, ( c ) porter J W Lashley, res 501 E 5th
Hill W E, ( c ) barber, res 835 Laurel
Hiller Frank D, dry goods 215 E Broad, res 213 ½ Maple
Hiller J S, trav agt, res 524 Maple
Hiller James C, dry goods 213 W Broad, res 213 ½ same
Hiller Miss Mabel, bds 524 Maple
Hillman C E, bds 916 W 16th, finisher Southern Furniture Co
Hillman Miss Inez, bds 916 W 16th
Hillman G W, mach, res 1607 Olive
Hillman Joshua W, lawyer, res916 W 16th
Hillman Miss Lillie, bds 916 W 16th
Hillman Walter, carp, bds 916 W 16th
Hillman Wm H, fireman, res 1400 W 4th R H
Hilzheim Samuel f, genl baggage agt, bds Huckins House
Hines Edward, chief clerk S L S W Ry
Hinson Wm A, ( c ) lab Texar Walter Co, bds 417 W Broad
Hinton Charles, ( c ) lab, bds 322 5th Av
Hinton Maria, ( c ) wks 603 Hazel
Hix Frank S, director Hix Band, res 808 Hazel
Hobdy Miss Annie, rel opr SW Tel Co, bds 321 Hazel
Hobgood Mrs Abigail C ( Winfrey & Hobgood), res 312 W Broad
Hobgood Dock, grocer 310 W Broad, res 312 same
Hobgood Thomas J, clerk res 312 W Broad
Hobson Clay d;, bds 721 Beech
Hobson Harry, bds 721 Beech
Hobson Homer D, bds 721 Beech
Hobson Horace W, switchman S L S W Ry, res721 Beech
Hobson Howard, switchman S L S W Ry, bds 408 Pine
Hobson Howard S, switchman T & P Ry, res 419 Elm
Hobson John, lab, bds 1111 Maple
Hobson Ola, bds 1201 Maple
Hobson Robert H, carp, res 1201 Maple
Hodge Annie, ( c ) dom, res 321 Beech
Hodge Edward, bricklayer,bds 1508 County Av
Hodge Fannie, ( c ) dom, bds 321 Beech
Hodge Hettie, res 312 W 4th
Hodge H D, clerk S L I M & S Ry Co, res 412 W 4th
Hodge Lucy, ( c) nurse, bds 1011 Laurel
Hodge Robert, lab, bds 412 W 4th
Hodge Samuel, ( c ) lab, bds 1208 W 8th R H
Hodge Stephen, ( c ) lab, bds 1208 W 8th R H
Hodge Tenie, ( c ) bds res 321 Beech
Hodges Jesse, ( c ) lab, K C S Ry, bds 420 W 9th
Hodges R E, wks Standard Novelty Works
Hodgen Steven R, bkpr Joseph McShane, res 1216 W 7th
Hodgins W J, condr, res 417 Elm
Hodnett Ned, lab T & P Ry, bds S Statel Line Av s S L S W tracks
Hodnett T E, foreman T & P Ry, res S State Line Av s SLSWtracks
Hoeck H W, cigar mfgr 204 ½ W Broad, rms 201 ½ same
Hoeck Robert F, blksmith, res 1510 W 4th R H
Hoffman Fredrick H, Supt The Bradstreet Co, over State Bank of Texar, rms same
Hoffman George, res 925 Spruce
Hoffman Hardware Co, Otto Hoffman pres, W F Drew sec, and treas, 220 e Broad.
Hoffman John G, plumber 216 State, res 1310 W 6th
Hoffman Miss Mary, bds 924 Spruce
Hoffman Otto, pres Hoffman Hardware Co, res 612 Hickory
Hogane Lucinda V, ( wid Edgar ), bds 715 Pine
Holcom DC, carp bds 302 Vine
Holey John ( c ), lab, bds 307 Elm Tex
Holleday De Witt, switchman, bds 414 Elm
Holliday Emma, ( c ) laund, res 1404 Laurel
Holliday Margaret, bds 414 Elm Tex
Holliday Orlando, dentist, res 414 Elm Tex
Holliday Randolph, brakeman S L S W Ry, bds 403 W Broad
Hollis Miss Fannie May, bds 617 E 3rd
Hollis Francis M, bds 617 E 3rd
Hollis Gideon J, contr, res 617 E 3rd
Hollis Miss Mary G, bds 617 E 3rd
Hollister Henry, coll, bds 1608 Olive
Holloway James G , clerk S L I M & Ry, res 211 State
Hollowell Louella, ( c ) laundk bds 711 Ward
Hollums Teresa, bds 1511 Laurel
Holman Henry B, U S deputy marshal, res 321 Walnut
Holman Mary A, boarding, res 321 Walnut
Holman Miss Mary L, bds 321 Walnut
Holmes Babe, lab, S L S W Ry, rms 203 Elm
Holmes Eugene C, harness mkr Edwards Harness Co. bds s w cor Victoria and Rose C H
Holmes Frank L, mess Pac Exp Co, res 403 W Broad
Holmes George W, bds 623 Ash
Holmes Ollie, bds 1422 Laurel
Holmes Paris ( wid W C ), bds 1123 Walnut
Holmes P E, music tchr, bds s w cor Victoria and Rose beyond limits
Holmes R B, tchr, bds s w cor Victoria and Rose beyond limits
Holt Henry, bds 3 S Elm Tex
Holt Laura, ( c ) res 810 W 3rd
Holt Robert, brkpr Josey Ward & Co, res 611 Pine
Holstein Laura, ( wid P J ), res 1317 Wood
Holton Wm, ( c ) lumber grader C c & C Co, res 876 Cotton Belt tracks C H
Hood Frank, brakeman S L S W Ry, bds 403 E Broad
Hood Hugh, mach A & C Ry, res 405 Spruce
Hooks, Miss Bettie, res 302 Spruce
Hooks Charles A, Notary Public, res 702 W 21st
Hooks Charles A Jr, pharmacist William & Williams, 702 W 21st
Hooks George, ( c ) lab T & P Ry, bds 902 W 6th
Hooks Henry, ( c ) driver, res 301 W 9th
Hooks Miss Nannie, bds 302 Spruce
Hooks Patsy, ( c ) laund, 509 W 10th
Hooks Miss Pearla, bds 302 Spruce
Hooks R W, clerk J F Hunter, res 702 W 21st
Hooks Sallie, ( c ) wks 502 E 8th
Hooks Silas, ( c ) servant, res 1418 Laurel
Hooks Miss Susie, bds 1722 Hazel
Hooks Wm, ( c ) lab, bds 502 E 8th
Hooker Robert, painter, res s e cor Kelson and Division C H
Hooper Anderson, ( c ) restaurant, res 413 E Broad
Hooper Harry, brkpr Texar Liquor Co, rms 218 ½ W Broad
Hoover George W, car inspr, res 405 E Broad
Hopkins C L, lab Texar Ice Co, res 1426 Nolthenius
Hopkins David H, res 914 State Line Av
Hopkins Edward H, driver Texar Ice Co, res 517 Laurel
Hopkins Francis ( c ) laund, res 114 S Oak
Hopkins George, ( c ) porter, bds 612 Laurel
Hopkins Grant, ( c ) lab, bds 1316 Ash
Hopkins John, ( c ) lab, bds 1316 Ash
Hopkins Lucinda, ( c ) laund, res 1316 Ash
Hopkins Parthenia, ( c ) cook, bds 1316 Ash
Hopkins R H, carp, res 914 State Line Av
Hopkins Samuel G, City pass and ticket agt T & F S Ry, res 620 Pine
Hopkins Thomas, ( c ) lab C C & C Ry, res620 Pine
Hopson George, ( c ) lab res 612 Laurel
Hopson James B, ( c ) lab, res 843 Laurel
Hopson Richard, porter, bds 842 Laurel
Horeman Robert, servant, wks 709 Hazel
Horridge Richard, ( c ) lab, bds 805 Laurel
Horton Jesse F, engr S L S W Ry, res 1303 Pecan
Horton Wm S, Prin East Side High School, bds 405 E 5th
Horsy Nelson, lab S L I M & S Ry, bds 1416 Spruce
Hoskins Albert, ( c ) lab Twin City Bottling Works, bds 824 Oak
Hoskins Mattie ( wid James ), res County Av beyond limits
Hosley George, ( c ) cook Huckins House, res 308 E 7th
Hourigan P J, clerk, bds 217 Elm
House E M ( wid J M ), res 1315 County Av
House John W, clerk Texar Hardware Co, res 1105 County Av
House Joseph M, mach Texar Car & Foundry Co, bds 1315 County Av
House Miss M E, bds 1315 County Av
Houston Alexander, lab L R Coop Co, res 216 S Oak
Houston Carrie, ( c ) laund, r 619 W 3rd
Houston Edgar, carp, bds 111 W 6th
Hovey Charles A, clerk bds 524 Pine
Hovey Charles P, Agt T & P and S L I M & Ry, res 524 Pine
Howard Clarisee, ( c ), dom, bds 818 Laurel
Howard Eliza, ( c ) laund, res 1110 Beech
Howard Eugene, ( c ) lab, res 501 Preston Rd
Howard Guy T, clerk T & F S Ry, res 402 Maple Tex
Howard Harriet, ( c ) laund 501 Preston Rd
Howard Henry, ( c ) farmer, res 723 Oak
Howard John, ( c ) lab, res 501 Preston Rd
Howard J B, foreman C C & C Co, res 403 Oak
Howard Mamie, ( c ) cook,bds 312 E 8th
Howard Montgomery, ( c ) lab, 312 E 8th
Howard Wm, grocer, res 821 E Broad
Howard Wm, ( c ) lab, res 916 W 4th
Howell J W,mach T & P Ry, res 1313 Nolthenius
Howlett E L, clerk Ralph Bros, rms 114 E 4th
Howlett Wm H, driver Chatfield & Burhman, res 938 Laurel
Howze Andrew, clerk Brewer & Sandaerson, bds 511 Pine
Hoy Lee, clerk T & P Ry,, rms 312 W 6th
Hoyt Harry E, clerk Chatfield & Burhman, res 809 Beech
Hubbard G M, mach C C & C Co, bds 1001 Spruce
Hubbard James, lumber, res 1001 Spruce
Hubbard Miss Jessie, bds 1001 Spruce
Hubbard Miss Mildred, bds 1001 Spruce
Huckins House, Joseph Huckins propr, E Front n e cor Pine
Huckins Joseph Jr, mgr Huckins House, res same
Huddleson Bros, ( Wm L, James F, Edgar H and Walter D ), meats 205 E Broad, phone 45
Huddleston Edgar H, Huddleston Bros, 305 Walnut
Huddleston James F, Huddleston Bros, res 1522 State Line Av
Huddleston Walter D, Huddleston Bros, res country
Huddlston William L, Huddleston Bros, res 305 Walnut
Hudgins Miss Cora, bds 838 State Line Av
Hudgins Hosea P, Justice of the Peace 206 ½ Vine, rms 5, res 838 State Line Av
Hudgins Wm P, mess Pac Exp Co, res 1104 County Av
Hudson Benjamin, contr, res 1508 Olive
Hudson Fannie, ( c ) laund, bds 210 Burton C H
Hudson Farrell, ( c ) lab, res 210 Burton C H
Hudson John, ( c ) lab, res Boston Rd 1 w K C S Ry
Huff Herbert, sawyer C C & C Co, res same
Huff Joseph, switchman S L I M & S Ry, res 203 Grand Av
Huff Wm W, carp, bds 721 Hazel
Huffman Miss Annie, clerk Texar Music & Furniture Co, res 1419 W 9th
Huffman Charles A, millwright, res 1305 W 4th R H
Huffman Fred, wks C C & C Co
Huffman John, carp, res1419 W 4th R H
Huffman Miss Sophia, dressmkr, bds 1419 W 4th R H
Huggins Antonio, lab K C S ry, res 1505 Laurel
Hughes B M, tel opr, bds 309 Walnut
Hughes Clara, ( c ) dom 217 Elm
Hughes Frank, Mgr W U Tel Co, res 514 E 4th
Hughes George H, lab 1909 Maple
Hughes James W, lab, res 1909 Maple
Hughes James W Jr, chief Texar Fire Dept, bds 1909 Maple
Hughes J M, mgr Texar Carriage Co, res 917 Olive
Hughes Joseph P, dist clerk Bowie Co, bds 1909 Maple
Hughes Minnie, ( c ) laund, res 618 Oak
Hughes M O, carp, bds 203 Oak
Hughes Nannie J, bds 1909 Maple
Hughes Roy, bds 513 E 4th
Hughes Mrs Rosa, res 211 Elm Tex
Hughes Wm, clerk Texar Trading Co, res 309 Walnut Ark
Huie Miss Nina, printer The Moore Printing Co, res 315 ½ E Broad
Huett Henry, ( c ) lab, bds 201 Elm Tex
Hull Ralph, carp, res 836 Hazel
Humphrey George H, lab, res 1514 Locust
Humphrey Robert, fireman, bds 1524 Oak
Humphreys Sarah, ( c ) laund, bds 311 E 3rd
Humphreys Wm, ( c ) servant, wks 521 Hazel
Hunt Preston, City Phys 207 ½ Pine, bds 307 State Line Av
Hunter Anna M ( wid John H ), bds 1219 Walnut
Hunter Elbert, clerk, bds 806 State Line Av
Hunter Miss Fannie, res 411 Spruce
Hunter Ferd A, clerk Hunter Transfer co, res cor 5th & State
Hunter Harry, bds 1320 Hazel
Hunter Harry L, agt, res 1219 Walnut
Hunter John A, farmer, bds 1320 Hazel
Hunter John F, Hunter Transfer & Storage Co, res 1300 Water Works Av
Hunter J F Storage Co, John F Hunter, propr 319-321 E Front
Hunter Miss Maggie, bds 411 Spruce
Hunter Miss Pinkie, bds 411 Spruce
Hunter Thomas W, Propr Hunter Transfer Co, res 1112 Wood
Hunter Transfer Co, T W Hunter, propr, 309 E Front
Huntly Walter, clerk John P Kline, bds 220 Walnut
Hurley Daniel, condr S L S W Ry, rms 109 ½ W Broad
Husk Wm, car rep T & F S Ry, bds 1414 Nolthenius
Husley M B, tel opr S L S W Ry, bds 319 Hazel
Hustmyre Frank W, mgr The Hicks Co Ltd, res 608 Walnut
Hutchinson Charles H, supt Union Stock Yards, res E 9th beyond limits
Hutchison W E, pharmacist Boyd Drug Co, bds 713 State Line Av
Hynes Edward, chief clerk S L S W Ry, bds 511 State
Hynson Miss Cornelia, bds 312 State
Hynson Cuggie, bds 721 State Line Av
Hynson Harry, engr, bds 721 State Line Av
Hynson Ida ( wid H C ), music tchr, res 721 State Line Av
Hynson Miss Mary L, bds 721 State Line Av
Ingle E T, pastor,bds 421 Spruce
Ingram Eli, lab Texar Livery Co, bds 211 Oak
Ingram Miss Grover C, student, bds 522 Hickory
Ingram John,clerk Randolph Hotel, bds 300 W Broad
Imperial Lumber Co, G Munz pres, W C Paxto sec & treas 215 ½ Pine
Ingram Miss Cora A, student, bds 522 Hickory
Ingram John David, clerk Rector Store co, res 522 Hickory
Ingram Miss Lucy, bds 522 Hickory
Ingram Susan ( wid J W ), bds 615 Pine
Ingram Weldon T, bds 522 Hickory
Interstate Bottling Works ( operated by Texar Ice Co), W Front n w cor Spruce
Interstate Drug Store P C Williams propr, 212 W Broad
Interstate Mercantile Co, J H O’Neal pres, C M Robertson vice pres, M F Bonham sec, J Yarborough tres, 114 E Broad
I O O F Hall, 205 ½ E Broad
Irvin George,paper hanger Moody & Wright, bds 215 Vine
Irvin George, painter Moody & Wright, res Hickory beyond limits
Irvin Hugh, bds 923 Ash
Irwin Elizabeth, ( c ) cook, bds 400 E 13th
Isenkranz Max, dry goods, res 502 E 4th
Isaac Robert, ( c ) lab, res 1603 Pine
Isby Austin, ( c ) porter Turner Bros, res 1705 Pine
Isham R S, lab, res Spruce beyond limits
Ivey Dennis, ( c ) lab, res 414 E 4th
Ivory John, ( c ) pastor Mt Pisgah Baptist Church, res Rose Hill beyond limits
Jacks John, clerk J Weisman & Co, res 518 E 4th
Jackson Andrew, ( c ) lab K C S Ry, res 1519 Oak
Jackson Belle, ( c ), bds 906 W 5th
Jackson Bros ( Moses M & Edgar A), loans 215 E Broad
Jackson Cora, ( c ) bds 616 Elm Tex
Jackson Daisy, ( c ) techr, bds 805 Laurel
Jackson Dolly, ( c ) res 312 Spruce
Jackson Emma, ( c ) bds 913 Edwards Av C H
Jackson Erastus, lab, bds East St beyond limits C H
Jackson George, ( c ) lab, bds 101 Ash
Jackson Henry B, switchman S L S W Ry, res 606 Beech
Jackson Henry C, ( c ) clerk res Cotton Belt tracks beyond limits CH
Jackson Henry D, clerk res 606 Beech
Jackson James, deputy constable, res 1007 Beech
Jackson James, ( c ) lab, res 907 Elm Tex
Jackson James, ( c ) lab T & P Ry, res 812 Elm Tex
Jackson James, (c) lab S L S W Ry, bds 812 W 5th
Jackson John, (c) lab, bds 907 Elm Tex
Jackson Jane, (c) res 1109 Pine
Jackson J L, fireman C C & C Co
Jackson Lewis, (c) bds 1302 Maple
Jackson Louisia, (c) res 808 Elm Tex
Jackson Lula, (c) res 720 W 7th
Jackson Mauc, res 913 W 4th
Jackson M A, (c) cook, bds 1317 Ash
Jackson Nathan, (c) lab, res 516 Elm Tex
Jackson Ned, (c) res 309 Elm
Jackson Perry, (c) porter, bds 616 Hazel
Jackson Samuel a, clerk Dock Hobgood, res 824 Hazel
Jackson Theodocia, (c) laund, bds 845 Laurel
Jackson Thomas, (c) lab, bds 907 Elm ex
Jackson Thomas, lab C C & C Co, bds 1109 Pine
Jackson Walter, lab, res 211 Grand Av
Jackson Wm, lab, bds 620 Walnut
Jackson Wm, (c) lab Standard Novelty Works, res 208 S Oak
Jackson Wm, (c) lab K C S Ry, bds 410 Elm Tex
Jackson W L, Salvation Army, rms 211 Elm Tex
Jacob James e, lab, res 1602 Nolthenius
Jacobs J H, lab, wks Saginaw Valley Coop Co
Jacobs Sol, stenog Bradsteet Co, bds 402 Maple
Jacques Wilbur A, coll Hardin Bros, res cor 20th & Walnut
James Anna B ( wid E G ), res Rose Hill beyond limits
James Benjamin, (c) barber George C Johnson, bds 618 Oak
James Benjamin F, clerk S L I M & S Ry, res 116 Argyle
James Charles, carp, bds Rose Hill beyond limits
James Clarence, mach Texar Car & Foundry Co, res 1516 County Av
James Daniel V, clerk W U Tel Co, bds 116 Argyle
James Della, (c) bds 30 West
James Elizabeth, bds 618 Oak
James Fannie, (c) laund, bds 313 E 4th
James Grover, lab wks L R Coop Co
James H helper, wks Souther Furniture Co
James Henry, clrk, bds 906 W 3rd
James Henry, (c) lab, bds 313 E 7th
James James, (c) lab, res 1316 Pine
James JH, (c) lab, bds 901 Laurel
James Lucius, (c) lab, bds 618 Oak
James Thomas, wks L R C oop Co
Jamison Mary, (c) dom, wks 605 Hickory
Jamison Precilla, (c) laund, res 518 E 8th
Jamison Rosa, (c) dom, bds 518 E 8th
Jamison Wesley, (c) lab, bds 705 Wood
Jarrett Daisy, (c) bds 817 W 15th
Jarrett P A, (c) blksmith, res 402 Beech
Jeffcoats Miss Cora M, wks 116 Grand Av
Jefferson Thomas (c) waiter Cosmopolitan , bds 303 W 9th
Jeffrey Frank, (c) lab S L S W Ry, bds 110 S Oak
Jenkins Amanda, (c) res 923 W 6th
Jenkin Charles J, carp, res 1511 Wood
Jenkins Hazel B, mgr Fowler Commission Co, res 522 E 4th
Jenkins James, (c) clerk, res 1311 Ash
Jenkins Sumpter H, lab, bds 1511 Wood
Jenkins Ulrich, (c) bds 514 E 8th
Jenkins Wm, (c) porter Olivara & Co, res 523 Laurel
Jenkins Wm, (c) lab, res 819 Laurel
Jenkins Willie, (c) dom, bds 514 E 8th
Jennings Mattie, (c) laund,bds 832 Laurel
Jester Alfred A, painter, res 908 E 4th
Jester Miss Susie, stenog S D Lary, bds 102 Grand Av
Jester Nancy J (wid WR), res 102 Grand Av
Jeter Augustus, painter Moody & Wright, res cor 10th & Elm Tex
Jeter Joseph, painter Moody & Wright, res College Hill
Mt Sinai Jewish Congregational, s e cor 4th & Walnut
Jewell Henry, driver Texar Street Ry Co, res 1720 E 9th
Jiles Matthew, (c) lab K C S Ry, bds 914 W 4th
Jobe Edwin T, carp K C S Ry, res 1213 E 6th
Johns Miss Etta, bds Vernal Av n e cor Rose C H
Johns, Miss Gertha, bds Rose n e cor Vernal Av C H
Johns James M, phys, res Rose n e cor Vernal Av C H
Johnson Ada, (c) laund, bds 917 E Broad
Johnson Adam, (c) lab, S L S W Ry, res 1116 Wood
Johnson Alice, (c) cook, bds 1102 Beech
Johnson Allen, (c) lab L S W Ry, res 1424 Spruce
Johnson Miss Annie S, bds 322 S State Line Av
Johnson Benjamin, (c) lab, wks Standard Novelty Works
Johnson Carrie, (c) cook, bds 1411 Ash
Johnson Caroline, (c) laund, res 315 Oak
Johnson Charles, (c) carp, res 834 Laurel
Johnson Charles L, furnished rooms 311 ½ E Broad, res same
Johnson Charles M, (c) dray, res 614 W 14th
Johnson Clarence R, condr T & P Ry, bds 61 Wood
Johnson Claudine, (c) bds 1301 Beech
Johnson Cervilla, (c) bds 917 E Broad
Johnson Cordelia, (c) wks 319 Hazel
Johnson David, (c) lab K C S Ry, res915 W 15th
Johnson Dell W, clerk K C Sry, res 401 Maple
Johnson Della, bds 616 Elm Tex
Johnson D W, (c) lab, res 223 Jackson C H
Johnson Elizabeth, (c) cook, bds 512 Maple
Johnson Fannie , (wid F S), res 1119 Spruce
Johnson Fannie, (c) res918 W 7th
Johnson Frank, (c) cook, res 822 Laurel
Johnson Frederick, (c) restaurant, res 306 West
Johnson George, (c) lab, res 1007 Phenie Av R H
Johnson George W, clerk K C S Ry, bds 402 Maple
Johnson George W, (c) barber 118 State Line Av, res 703 Ash
Johnson Harriet, (c) laund, bds 213 Hickory
Johnson Henry S, phys, res 1101 E Broad
Johnson Henry, (c) res 1407 State Line Av
Johnson Henry, (c) lab, bds 312 E 8th
Johns H H, clerk S L S W Ry, bds 217 W Broad
Johnson James, clerk bds 619 Laurel
Johnson James, (c) lab S L S W Ry, bds 1511 State Line Av
Johnson James, (c) lab, res 521 Ward
Johnson James J, (c) engr C C & C Co, res 175 W 17th
Johnson Janie, (c) bds 406 E 10th
Johnson Jesse, (c) lab, bds 918 W 4th
Johnson John, lab, res 1220 Oak
Johnson John, news agt, res 1519 Hazel
Johnson Joseph L, clerk Chatfield & Burhman, res 947 County Av
Johnson Joseph s, driver Dan Gallagher, res 612 State
Johnson Julian, (c) lab S L S W ry, res 1014 E 5th
Johnson J C, (c) tchr, res 816 Wood
Johnson J H, (c) lab Saginaw Valley Coop Co
Johnson J J, (c) mechanic, res 401 E 13th
Johnson Lawrence P, engr T & P Ry, res 1015 State
Johnson Lelia B, (c) dom, bds 715 Laurel
Johnson Lewis (c) lab, res 1007 Phenie Av R H
Johnson Lindsey, (c) lab, res 425 Senator Av
Johnson Malvin, (c) lab, bds 110 Ferguson C H
Johnson Mary, (c) res 609 Oak
Johnson Mary V, (c) bds 714 Oak
Johnson Newton, (c) lab S L S W Ry, bds 416 Elm Tex
Johnson Pauline, (c) tchr, ds 1401 Beech
Johnson Peter, engr, res 520 Olive
Johbson Robert, (c) porter Huckins House, res 413 E 13th
Johnson Robert, (c) lab, res 715 Laurel
Johnson Robert, (c) lab, T & P Ry res 111 Spruce
Johnson Ruben, (c) servant, bds 405 E 13th
Johnson Miss Sarah, bds 1513 Hazel
Johnson R W, trav agt, bds 502 Pecan
Johnson Sidney, (c) lab, bds 415 E Broad
Johnson Steven H, porter res 1404 Pine
Johnson Virginia (wid John), res 1123 Spruce
Johnson W H, (c) grocer, res 1221 Laurel
Johnston CR, bds 514 Olive
Johnston Davud B, bkrp Natl Cotton Oil Co, res 514 Olive
Johnston Miss Janette, bds 502 Pecan
Johnston Miss Mamie, tchr, bds 502 Pecan
Johnston Miss Sudie, tchr Public Schools, bds 722 Beech
Jonston F B (wid W B), res 502 Pecan
Joint Freight Office (S L I M & S & R & P Rys), C S Hovey agt, foot Elm
Johnson Rev J L, pastor, res Artesian av n w cor Division AV C H
Jones Alexander S. foreman T & P Ry, res County Av beyond limits
Jones Benjamin, (c) bds 1224 Maple
Jones Benjamin P, carp, res 1222 W 4th R H
Jones Miss Birdie, bds 513 State
Jones Buster, carriage painter 307 W Broad, bds 206 W Front
Jones Charles, (c) lab, wks S L I M & S Ry
Jones Claude, bds 1511 Laurel, lab Southern Furniture Co
Jones Edgar C, clerk S L I M & S Ry, bds 520 Pine
Jones Edmond, (c) bds 1113 Laurel
Jones Elizabeth, (c) laund, bds 419 Elm Tex
Jones Ella ( wid R D ), res 1511 Laurel
Jones Ernest, brklyr, bds 1511 Laurel
Jones E C, lab C C & C Co, res 1411 Nolthenius
Jones E C, clerk S L I M & S Ry, res 815 Wood
Jones Miss Fannie, smstress Twin City Tailoring Co, bds 602 Maple Tex
Jones Felix, (c) lab, res 1113 Laurel
Jones Mrs Florence, rms 108 ½ E 3rd
Jones Frank, stockman,bds 513 State
Jones Georgia, (c) laund, res r 312 Vine
Jones Miss Harriet, bds 119 E 6th
Jones Harriet,(c) res 904 W 4th
Jones Mrs H B, prop Cotton Belt Eating House, res 206 W Front
Jones Isaac, (c) mach, res 606 Laurel
Jones J C, (c) lab, bds 411 E 6th
Jones J F, stenog T& P Ry , bds 512 Maple
Jones J J , (c) lab, res 1302 Ash
Jones J S M, res 215 Beech
Jones James, engr S L S W Ry, rms 218 W 3rd
Jones James, brkprJos Raffaelli, res beyond limits
Jones James, bds 814 State Line Av
Jones James A, contr, res 622 Locust
Jones James S, farmer res 911 E 4th
Jones Jennie N, (c) laund Ralph Bros, res 1113 E Broad
Jones J Frank, lawyer 303 ½ W Broad, res 513 State
Jones John, (c) lab K C S Ry, res 1123 Maple
Jones Joseph, (c) lab, res 803 Henry Av C H
Jones Judge, (c) res beyond limits, lab Southern Furniture Co
Jones J Wesley (Jones & Chaytor), res 300 W Broad
Jones Laura, (c) bds 901 W 4th
Jones Lee, (c) bds 111 Spruce
Jones Miss Lela, milliner M Galvan, bds 603 Hazel
Jones Lennie, driver Texar Troy Laundry, bds 513 State
Jones Lucy A, bds 1224 Maple
Jones Margaret L, (wid J M ), bds 522 Locust
Jones Martha, (wid Calvin), bds 911 E 4th
Jones Mary, (c) bds 806 Ash
Jones Matthew, (c) lab T & P Ry, res 414 E 4th
Jones Mattie C, (c) bds 703 Ash
Jones Nathan, (c), wks T & P Ry
Jones Ony, (c) lab Texar Mill & Elev Co, res 107 Ferguson C H
Jones Oscar, bds 1511 Laurel, wks Southern Furniture Co
Jones Parmelia A, (wid H P), res 602 Maple
Jones Preston, lab, res 1002 E 14th
Jones R Elvin, engr Texar Water Co. res E 9th beyond limits
Jones Miss Rebecca, bds 842 State Line Av
Jones Rosa ( wid J F ), bds 1504 Hazel
Jones Rosanna, (c) res 1224 Maple
Jones Robert, (c) porter E D Lingold, bds r 415 Laurel
Jones Robert, (c) lab, res 1312 Maple
Jones Sanuel, (c) lab C C & C Co, bds 924 W 14th
Jones Silas, brklyr, res 1511 Laurel
Jones Talford, stockman, bds 513 State
Jones Victoria, (c) bds 1113 Laurel
Jones Wm, (c) lab, res 1224 Maple
Jones Wm, (c) lab, bds 803 Division Av C H
Jones Willis, (c) lab, wks Texar Water Co
Joplin Giles, (c) lab, res 830 Laurel
Joplin Florence, (c) dom, wks 618 Hazel
Joplin Monroe, (c) cook Pratt’s Hotel, res 927 Laurel
Joplin Myrtle, (c) dom, wks 618 Hazel
Joplin Rosa, (c) res 927 Laurel
Jordan Alfred D, lab, bds 1121 W 3rd
Jordan Alvin, clerk Bobo & Bros, bds 1715 Spruce
Jordan A E (wid R E), res 1121 W 3rd
Jordan Elizabeth, (c) dom, wks 916 Bath
Jordan George W, lab, res 939 Laurel
Jordan Rober K, clerk Jackson Bros, bds Oyster Bay
Jordan Thomas H, engr T & P Ry, bds 1121 W 3rd
Jordan Wm, (c) lab, rs 302 E 11th
Jordan Wm, (c) lab, bds 203 E 11th
Joyner Jess R, clerk Turner Bros, res 621 Beech
Kahn Joseph, butcher, res 323 Pine
Kane Edward F, lumber, res 120 W 6th
Kane E P, clerk Beasley’s Music House, res 521 Marietta
Kane Edward P, trav agt, bds 521 Marietta
Kantz E F, Commercial agt T & F S Ry, bds Randolph Hotel
Keel John (c) wks Texar Mill & Elev Co, bds 1422 Laurel
Keene Frank, paper hanger Moody & Wright, res 709 E 7th
Keene James, painter, res 1424 Pine
Keene James M, paint Moody& Wright, res 709 E 7th
Keene Miss Ruby, bds 1424 Pine
Keister Miss Lila, tel opr, bds 310 Hazel
Keith Wm M, butcher , bds 418 State Line Av
Keller E A, barber, bds 215 Maple
Kelley Charles, stenog Texas Produce Co, res 320 Grand Av
Kelley Edwin F, lab, bds 415 Whittaker
Kelley Emma F, lab, bds 603 Hazel
Kelley Frederick, bds 320 Grand Av
Kelley Henry C, laund, agt Mexican Central Ry, res 320 Grand Av
Kelley J C, engr, res 815 Dudley Av
Kelley John, saloon, res 18th nr Oak
Kelley Joseph, (c) porter T F Kelley, res 611 Oak
Kelley Joseph, (c) lab, res 706 Edwards Av C H
Kelley K M, phys, res 1220 Pecan
Kelley Louisa, (c) bds 514 E 8th
Kelley Malissa, (c) bds 615 Pine
Kelley Martin Jr., foreman A & C Ry, bds 415 Whittaker
Kelley Martin A, res 415 Whittaker
Kelley Mary, (c) laund, res 706 Edwards Av C H
Kelley Miss Olive, bds 320 Grand Av
Kelley Parilee, (c) bds 706 Edwards Av C H
Kelley Spearman, clerk Foreman Shoe Co, res 512 Elm
Kelley Timothy F, saloon 222 W Broad, res same
Kelley Wm, switchman S L I M & S Ry, res 816 E 3rd
Kelley Wm R, Real estate, bds 402 Maple
Kelly Carrie, res Spring Lake Park
Kelly Daniel M, foreman T& P Ry, res T & P Ry tracks3 w C B Junction
Kelly Louisa, (c)com, wks 602 Beech
Kelly M, foreman A & C Ry
Kelly Miss Mabel, bds T & P Ry tracks 3 w C B Junction
Kelly Miss Martha, res Spring Lake Park
Kelly Samuel B, propr Twin City Foundry, res Spring Lake Park
Kelly Wm yrdmaster T & P Ry, res 816 E 3rd
Kelon Ervin, (c) lab, bds 1409 State Line Av
Kelso Dorothy A, (wid Joseph G), bds 410 Ash
Kelsey W A , propr Texas Car & Foundry Co, res 921 State Line A
Kemp Jessie, (c) dom, wks 220 Walnut
Kendall Adline, (c) dom, wks 841 Laurel
Kendrick Samuel, (c) lab K C S ry, res 1116 Spruce
Kennedy D E, dispatcher K C S Ry, res 300 W Broad
Kennedy Eugene, bds 1307 Pecan, finisher Southern Furniture Co
Kennedy Miss Gertrude, bds 1307 Pecan
Kennedy John, bds 617 Pine
Kenedy J J, lab T & P Ry, res 1307 Pecan
Kennedy Miss Lillie, bds 1307 Pecan
Kennedy Mary, bds 214 Oak
Kennedy Moses, (c) lab Texar Mill & Elev Co, bds 920 Laurel
Kennerly Benjamin F, clerk D D Davidson, res 208 E Broad
Kennerly Mrs M M, mgr The Parisian 208 E Broad, res same
Kent John, (c) lab, res 723 Edwards Av C H
Kent Richard, (c) lab, C C & C Co, res K C S Ry 7 n Boston Rd
Kent W T, bkpr Smith Drug Co, res 318 Pine
Kerns George, clerk Texar Trading co, bds 205 ½ W Broad
Kerr James W, lab, res Dudley Av beyond limits
Kershner Robert M, bkpr, res 1311 Pecan
Key Julia H, ( wid Wm H ), res 890 Dudley Av beyond limits
Key Mary E, ( wid W M ), res 1403 Pine
Kiester Cornelius, lab, wks A J Dunnam
Kimbell S Z, boarding, res 302 Vine
Kindergartern School, (c) 307 E 9th
King Miss Anna, bds 701 E Broad
King Celia ( wid James ), res 618 W 6th
King Charles, porter Choate & Crenshaw, res 723 E Broad
King D L, lawyer Foreman Bldg, bds 308 Vine
King Del, lab bds 723 E Broad
King Frederick W, clerk S L I M & S Ry, res 701 E Broad
King Guy, carp, bds 402 E 12th
King Henry C, carp, bds 1520 County Av
King Horace, carp, bds 402 E 12th
King J B, dispatcher K C S ry
King John J, ( Glass, Estes & King ), lawyer, res 503 State
King Joseph, train dispatcher K C S Ry, bds 303 Spruce
King Miss Laura, music tchr, bds 1520 County Av
King Robert, (c) lab, C C & C Co, bds 912 W 4th
King & Perkins, (c) saloon 323 Elm
Kingsbury L, dry good 110 W Broad, res same
Kinley Buck, (c) lab, res 814 Ash
Kinley Janie, (c)laund, bds 215 5th Av
Kinsey George, (c) carp, res 1009 Wood
Kipple Charles W, ins agt, bds 925 State
Kirby Amy, (c) bds 520 Pine
Kirby Beach, Della Kirby propr, Crescent av C H
Kirby Della, propr Kirby Beach, res 1022 Dudley Av C H
Kirby Jodie, contr, res 1022 Pearl C H
Kirby John C, Agt Pac Mut Ins, res 1023 Pearl C H
Kirby Joseph F, farmer, res 897 Dudley Av C H
Kirby Reldia, (c) bds 723 Oak
Kirby Robert, (c) 723 Oak
Kirby Robert, bds 1022 Pearl C H
Kirby Walter, (c) lab Cosmopolitan Holtel, bds 723 Oak
Kirby Wm F ( Kirby & Carter ), lawyer, res 518 Beech
Kirby & Carter (JM Carter & W F Kirby), lawyers 214 ½ State Line Ave
Kirkpatrick Artemus G, lineman W U Tel Co, res 1421 Pecan
Kirley Rachel, (c) bds 710 Hazel
Kiser Ned L, clerk J S Ragland, bds 603 State
Kittrell Thomas F, Phys 100 ½ Broad, bds 402 Maple
Kizer Addie (wid J M ), res 419 Spruce
Kizer A Judson, lab, res 704 Maple
Kizer Belva, bds 419 Spruce
Kizer Miss Gwendolin, bds 312 W 6th
Kizer J B, lumber, res 312 W 6th
Kizer Mrs Kate M, res 1412 State
Klein Nettie (wid Larry), bds 523 Pine
Kline John P, baker 207 E Broad, res 215 Elm
Kniffin John H, contr, res Ash beyond limits
Knotts Mrs Emily J(wid Edmund), bds 612 Walnut Ark
Knox Eugene G, engr A & C Ry, res 1224 W 4th R H
Knox Mrs Maria, bds 614 Olive
Knox Rosa, (c) res 723 Pine
Knox Miss Victoria, bds 1224 W 4th
Knowles George, brkpr, bds 100 ½ E Broad
Kohn Eddie, bds 323 Pine
Kohn Fanny, bds 323 Pine
Kohn Anna, bds 323 Pine
Korn Christopher R, carp, res 405 Lelia R H
Korn Frederick, carp, bds 405 Lelis R H
Korn Randolph, carp, bds 405 Lelia R H
Kosminsky Isaac, bds 321 Maple
Kosminsky Isidore M, furniture, Arkansas Furniture Co, res 502 Pine
Kosminsky Leon, pharmacist W S Robinson, res 220 W 5th
Kosminsky Louie, bkpr, rms 220 W 5th
Kosminsky Marx, cotton buyer, res 220 W 5th
Kosminsky Raphael, clerk O’Dwyer & Ahern, rms 220 W 5th
Kosminsky & McFadden (Mkosminsky & R C McFadden) 209 ½ E Broad
K of P Hall, (c) 320 ½ W Broad
Koston Mrs T E, res 407 Whittaker
Kouns Miss Grace, stenog K C S ry, bds 419 Spruce
Kramer Angustus, cigar factory 114 ½ W Broad, res 411 Pine
Kramer Frederick, brakeman R & P Ry, res 314 Elm
Kramer Joseph, lab S L S W Ry, bds 405 E Broad
Kramer Stanley, condr, bds 314 Elm
Krouse Leo, travel agt, bds 321 Maple
Kuhn Burchard H, Pres State Bank of Texar, res 511 Pine
Kuhl Edward, bkpr Texar Water Co, res 511 Pine
Kuhl Miss Susan, bds 511 Pine
Kuhl Susan (wid Edward), bds 511 Pine
Kuhn Frank, lab S L I M & S Ry
Kuhn John, lab S L I M & S Ry, res 221 Senator Ar
Kuhn Peter, car repr S L S W Ry
Kuykendall Martin L, trav agt, bds 2003 State Line Av
Kyle Thomas, bds 307 State Line Av
Kyles Preston, (c) lab, res 839 Laurel
Lacley J A, fireman T & P Ry, res 219 Oak
Lackey M E, res 219 Oak
Lackey S M, lab S L W Ry, bds 219 Oak
Lacofske Morris, mgr Abe Weinsein, res 224 Hazel
Ladd Clarence L, switchman T & P Ry, bds 417 Pine
Ladelle Jackson, news agt, bds 514 Olive
Lafanci N, Joe Milozza & Co,bds 303 E Broad
Lafayette Wm, blksmith T H Estes, bds 403 W Broad
Laing Samuel, (c) wks T & P ry
Laing Wm, master mechanic T & P Ry, res 514 State
Lamar Miss Mary, bds 423 Maple
Lamb J C (wid George), bds 416 Pine
Lambeth Guy, clerk, bds 223 Beech
Lambeth Wm R, grocer 317 E Broad, res 221 Beech
Lambert WP, dispatcher K C S Ry, res 505 Spruce
Lumkin Miss Roberta, clk H V Beasley Music House, res 1412 State
Lampe Em, lab, res Hickory beyond limits
Lane Emma, (c) bds 605 Elm Tex
Lane Jackson, butcher, res 1505 W 4th
Lane John, (c) lab, wks C C & C Co
Lane Robert, (c) lab, res 1422 Beech
Lane Sellers, (c) bds 406 E 6th
Lang Eliza, (c) laund, res 841 Laurel
Lang Samuel, (c) lab T&P Ry, res 1707 Pine
Lang Samuel, (c) lab, bds 841 Laurel
Langsdale George H, res Preston Springs
Langston James, (c) bds 810 Laurel
Langston Nancy, (c) laund, res 206 Marietta
Lansdale Walter, bkpr John P Kline, bds 215 elm
Lard James, (c) bds 218 Senator Av
Larkin John, (c) lab, bds res 523 Laurel
Larkin Mary, (c) bds 218 Senator Av
Larkin Miss Annie, dressmkr, bds 815 Dudley Av C H
Larsal Christopher, brklyr, bds 303 Laurel
Larsen Edward, fireman s L S W Ry, bds 1123 W 3rd
Larsen James, tailor 109 State, res 1123 W 3rd Tex
Lary Clara, (c) bds 310 West
Lary Emioy C (wid A B) bds 405 Maple
Lary S D, Lawyer 107 State, res 405 Maple
Lartegue Daniel H, phys, res 925 E 5th
Lashley John W, Pianos & organs & musical merchandise 220 Vine, res 501 E 5th
Lasley David C, engr T & P Ry, res Dudley Av s e corn Artesian Av C H
Laster James, lab, bds 1624 Olive
Lattie John, (c) lab, bds 827 Ash
Latimer James D Jr, driver Ralph Bros, res 102 W 6th
Lattimer Lewis, (c) lab C c & C co, res 924 W 4th
Latting Eugene, (c) porter Smith Drug Co;, bds 220 S State Line
Lavelle James, engr T & P Ry, res 515 E 5th
Lawler John A, carp, res 1406 Nolthenius
Lawrence A A (wid J E), bds 1103 Maple
Lawrence E C, trav agt Smith Drug co, bds 318 Pine
Lawrence Frederick, clerk JP Kline, bds 217 Elm
Lawrence Miss Mollie A, bds 1309 Wood
Lawson Edward, (c) porter Huckins House, bds 702 Division C H
Lawson Grant, tailor B Fane, bds Souther Hotel
Lawson Hall, E Broad n w cor elm
Lawson Louis A, (Edwards Harness Co), harness, res 622 State
Lay Wm, lab, res New Town
Layton John, lab, wks L R Coop co
Leach Miss Cora, bds 110 College C H
Leach Harold M, turner Standare Novelty Works, wks 822 E 3rd
Leary Daniel T, lawyer 209 ½ State, res 505 Spuce
Ledbetter George W, Barber, 211 Vine. Res 309 Laurel
Ledford C E, Salvation Army, res 211 Elm Tex
Ledwidge John J (Ledwidge & Co), rms 303 Spruce
Ledwidage & Co, (J J Ledwidge & R A Munson), plumbers 226 State Line Av
Lee Mrs Annie J, boarding , res 405 E 5th
Lee Annie, (c) laund, res 721 Spruce
Lee Annie, (c) dom 512 Elm
Lee Fannie H, (c) teacher, bds 606 Laurel
Lee Hardy, (c) moulder Kelsey Foundry, bds 1617 Laurel
Lee Hattie, (c) res 16 S L s W Ry 9 w s Elm
Lee James, (c) lab, bds 1409 Laurel
Lee John, (c) barber 622 W 3rd , res same
Lee John, (c) farmer, res 414 E 14th
Lee Ike Anna, (c) laund, bds 409 E 10th
Lee Laura, (c) bds 715 Olive
Lee Otto, (c) lab, wks Saginaw Valley Coop Co
Lee Thomas, (c) driver, wk Southern Furniture Co
Lee T J, stockman, bds 1223 W 7th R H
Le Gardie Rudolph, carp, res 930 Beech
Lemly Samuel, propr Lemly’s Drug Store, res 703 Pine
Lemly Samuel Jr, bds 703 Pine
Lemly Miss Susie, bds 703 Pine
Lemly’s Drug Store, S Lemly propr, 110 W Broad
Lemons George T, loans, Offemhauser Blk,, res 721 Maple
Lemons J M, brakeman T& P Ry, res903 Spruce
Lenert James, agt K C S Ry, bds 220 Walnut
Leonard James L, wks Dan Gallagher, res 602 State
Leonard W M, brkpr Coon Holllow Saloon, res 602 State
Leonard’s Lunch Room, W M Leonard Propr, 113 State Line Av
LeRoy Zoe, res 301 W Front
Less Guss, Real estate, notary and loan agt, 118 ½ W Broad, res 321 Maple
Lester James D, contr and builder, res 418 Hazel Ark
Levi Benjamin, clerk Brown & Tyler, res 702 State
Levi Carrie (wid Henry), bds 702 State
Levi Ray, tailor 111 W Broad, res 410 Hazel
Levi Samuel L, clerk W. O. Sharpe, res 702 State
Levy Abraham, dry goods 211 W Broad, res 211 same
Levy Phillip, gunsmith J W Stanfield, res same
Lewis Amanda, (c), res 721 Spruce
Lewis Benjamin, lawyer rms 622 Walnut
Lewis Cora, (c) laund, res 9 S L S W Ry 7w s Elm
Lewis Fannie, (c) bds 816 W 3rd
Lewis Frank, (c) lab, bds 419 E 8th
Lewis Harrison, (c) wks Texark Livery Co, res 911 Wood
Lewis Henrietta, (c) bds 201 Elm Tex
Lewis John, (c) lab, res 707 Laurel
Lewis John W, carp T&P Ry, res 1009 State
Lewis Maria, (c) dom, res 722 Cotton Belt Tracks C H
Lewis Mary, (c) laund, res New Town
Lewis Pearl, (c) res 911 Wood
Lewis Richard, (c) farmer, res 216 E 9th
Lewis Samuel, farmers, res E 9th beyond limits
Lewis L B (wid F B), res 215 Maple
Lewis W F, clerk H V Beasley, res 932 Hickory
Lewis W S, bkpr Imperial Lumber Co, res 707 Olive
Lichtbach David, Arkansas Furniture co, res State Line Av nr 9th
Ligge Eliza, (c) res 314 West
Lightfoot James B, pharmacist Smith Drug co, res 919 E 5th
Lightfoot Jane M (wid Anderson), bds 423 Hickory
Lightfoot John A, Phys 111 ½ E Broad, res 422 Pecan
Lightner G D, bds 1021 W 3rd
Ligon Benjamin, (c) driver Turner Bros, bds 621 State
Lilly D Marion, fireman T & P Ry, res 806 Hazel
Lilly Simon, (c) lab T & P Ry, res 703 Elm Tex
Lindsay Frank, (c) lab, 102 Preston Rd
Lindsey George W, grocer 1504 E 9th , res 1504 same
Lindsey George W Jr, bds 1502 E 9th
Lindsey J M, clerk G W Lindsey, bds 1502 E 9th
Lindsey J T, clerk, bds 1502 E 9th
Lindsey Walter, bds 1502 E 9th
Lingard Miss Lucy, bds 402 Beech
Lingold Edward D, dry goods 111-113 E Broad, res 415 Laurel
Linke Henry A, clerk S L s W Ry, res 208 W 6th
Lions Frisby, (c) driver, res 617 W 4th
Lintz Chester D, carp, res 1320 Hazel
Lions George, (c) lab Benjamin Hwd Co. res beyond limits
Lipari Joseph, res 713 Spruce
Lipari Miss Teresa, bds 713 Spruce
Lipsey Michael, brkpr Guido Ghio, bds 216 ½ W Front
Little Miss Ada L, bds 819 Beech
Little Albert B, deputy sheriff Miller Co, res 819 Beech
Little Miss Fannie, bds 1623 Spruce
Little Miss Gertrude A, bds 410 Pine
Little Mancy, fireman T &P Ry, Draughon Av ne cor Division C H
Little H M, bkpr, res 410 Pine
Little Rock Cooperage Co, Henry M Cooper pres, P K Roots vice pres, S C Thompson sec and treas, Tyler Av R H on S L S W Ry tracks
Littleton George, filr C C& C Co, res same
Littleton W B, clerk People’s Furniture Store, res 111 East C H
Lively Marens C, gin, res 1703 Spruce
Livingston Alexander, plumber Chatfield & Buhrman, bds 713 State Line Av
Livingston Alexander, (c) porter M Cassidy, res Rose Hill behond limits
Livingston Charles, (c) res 302 West
Livingston Frank, (c) servant, bds r 514 Hazel
Lloyd Stephen, (c) bds 407 E 6th
Lloyd Mary, (c) dom 215 Elm
Lo Castro Antonio, barber 208 W Broad, res 1117 County Av
Locke John, lab, A&C Ry, res 3 r 1021 Phenie Av R H
Lockett Robert R, lawyer 119 ½ W Broad, res 1102 Maple
Logan Arthur, (c)waitr Rosebud Restaurant, bds 918 W 4th
Logan D, (c) lab S L S W Ry
Lolar Gordon, carp, res 1509 Wood
Lomax Annie, (c) laund, bds 707 Senator Av
Lomax Josephine, (c) bds 709 Wood
Lomax Mary, (c) bds 410 Elm Tex
Lomax W, (c) restaurant 1011 Phenie Ab res same
Lomax J P, (c) lab S L S W Ry, bds 915 Laurel
Lomer Montagne F, chief clerk T & F S Ry, res 112 Argyle Av
Lomert Walter M, bkrp K C S Ry, rs 112 Argyle
Long Bell Lumber Co, S T Woodring mgr, 220 ½ Broad
Long Miss c E, res 517 Pine
Long Joseph, (c) cook, res 1103 E Broad
Long Miss Lillian, bds 517 Pine
Longinotti Jones, bds 414 W Broad
Longinotti Louis J, propr Pullman Bar, res 414 W Broad
Longinotti Miss Mary, bds 414 W Broad
Longley Mrs O L, waitress Pratt’s Eating House, rms 320 State
Lord Miss Leana, bds 517 Pine
Loren Wallace F, cabinet mkr, res 306 Vine
Lotts Malinda, (c) bds 904 State
Louisiane & Arkansas Ry, Genl offices, Wm Buchanan pres, J A Buchanan reas, J K Wadley auditor, State Line Av Foreman Bldg
Love Frederick A, bds 1112 Pecan
Love George, (c) porter S L I M & S Ry, bds 409 E 3rd
Love Kathleen, bds 1112 Pecan
Love Mattie, (c) laund, res 413 Mary Av C H
Love Nelson, (c) lab, res 804 E 12th
Love Pearl, (c) cook, wks 316 State
Love Rosa, (c) bds 803 Edward Av C H
Lovingood Charles, (c) lab, bds 923 Laurel
Lovingood D L, (c) plumber, res 923 Laurel
Lowe Edward, lab res 414 Ward
Lowe H B, yrdmaster T & P ry, res 314 Elm Ark
Lowe Judge, (c) lab Randolf Hotel, bds 414 Ward
Lowe Moses, (c) lab L R Coop Co
Lowry Andrew, saloon, res 903 w 3rd
Lowry James, laab c c & C Co, res same
Lucas Brice, lab C C & C c
Lucas J M, carp, res 1423 Nolthenius
Lucas Lee, lab C C & C Co
Lugg Wm, real estate 215 ½ Pine
Lumpkin Kate, (wid TB), res 423 Hickory
Lumpkin Richard e, contr, res 1624 Olive
Lumpkins Harriet, (c) laund, bds 909 Ash
Lumpkins James, (c) shoemkr 409 E Broad, bds 1221 County Av
Lue Ollie, (c) laund, res 602 Hazel
Lang Sing, laundry 100 W 3rd, res same
Lunsford Frank, lab M D Tilson, bds 2523 Olive
Lunsford Miss Jennie, bds 2523 Olive
Lunsford Samuel H, carp, res 2523 Olive
Lyall J R, mgr Artists Supply co, res 216 Elm
Lyall Miss Mary, stenog T C Skeen Lbr Co, bds 215 Elm
Lyall Wm, mess S W Tel Co, bds 216 Elm Ark
Lyons Wm, (c) lab Texar Iron Works, res 302 E 12th
McAdoo H Caldwell, brklyr, bds Phenie Av sw cor Buchanan Rd R H
McAdoo M G (wid H C ), res Phenie Av s w cor Buchanan Rd RH
McAdoo Samuel M, brklyr, res 1507 Pecan
McAllister Miss Julia, stenog S L I M & S Ry, bds 414 Maple
McBride L W, chief clerk T & F S ry, bds 421 Oak
McBride R H, (c) barber 108 Pine
McBride & Allen, (c) (R H McBride & J F Allen), barbers 108 Pine
McCain Miss Edith, tchr, bds 201 Lelia
McCain G S, bds 201 Lelia, wks Souther Furniture Co
McCain H (wid GS) , res 201 Lelia
McCalmer Amanda, (c) bds 1117 Laurel
McCarroll John, carp, res 1212 Pecan
McCartney Mrs Annie (wid W H), prop Cosmopolitan Hotel, res same
McCartney Maria E (wid J R), bds 613 E 12th
McCartney Ras, clerk S L S W Ry, bds 613 E 12th
McCartney Wm A, propr Cosmopolitan Hotel, res 619 Wood
McCartneyW C, engr T & P Ry, res 613 E 12th
McChesney Miss Bonnie L, clerk J Weismand, bds 301 Ash
McChesney Miss Hallie, stenog R R Lockett, res 302 Ash
McChesney Mary E (wid V T), res 302 Ash
McChesney Olin L, bds 302 Ash
McClellan O D, (c) tchr, bds 112 State Line Av
McClelland S A, (c) tchr, bds 812 Wood
McClintock James R, lab S L I M & S Ry, res 801 South
McClure Charles W, genl store 321 E Broad, res 806 Hays C H
McCloud RR, dispatcher K C S Ry
McCollangh Gussie, (c) laund, res 712 W 4th
McCollum Hubert, appr Ledwidage & Co, res 504 Oak
McCohn Wm O, clerk S L S W Ry, res 611 E 9th
McConnell F L, coll Courier, bds 714 Spruce
McConnell James W, blksmith 414 E Broad, res 714 Spruce Tex
Mc Corkle O H, asst cashier Natl Bank, bds 622 State
McCormack Frank, clerk W H Booth, res country
Mc Cowan Henry, (c) lab, res 110 Ferguson C H
McCoy Delia, (c) res 411 Elm Tex
McCoy Eliza, (c) dom, wks 612 Walnut Ark
McCoy Gussie, (c) bds 722 W 4th
McCoy Hattie, bds 414 W 4th
McCoy Henry, (c) cook, bds 837 Laurel
McCoy Holsey, (c) lab K C S Ry. res K C S Ry, n of limits
McCoy James, (c) lab S L S W Ry, bds 812 W 5th
McCoy Jennie, bds 414 W 4th
McCoy Walter, (c) lab K C S Ry, res K C W Ry, n of limits
McCroskey Arthur, bds 201 Lelia, wks Southern Furniture Co
McCullom Hugh, (c) bds 835 Laurel
McCurry Henry, contr, bds 1909 Maple
McCurry Hiram, clerk Smith Drug co, bds 1322 Hazel
McCurry J C, contr, res 1322 Hazel
McCurry W T, phys, bds 1322 Hazel
McCutchn W Y, carp, res 1311 Hazel
McDaniels Archibald, lab L R Coop co, bds rose Hill beyond limits
McDaniel David, painter, bds Rose Hill, beyond limits
McDaniel Jennie (wid Napoleon, res Rose Hill, beyond Limits
McDaniel Jesse, (c) lab, bds524 E 3rd
McDaniel Luella (wid Arch), res 170t Oak
McDaniel S, lab L R Coop Co
McDonald A B, barber Bertram & Sarbis, res 4th and Spruce
McDonald D, plasterer, bds 303 Laurel Ark
McDonald Clara, (c) bds 613 Olive
McDonald James H, carp, res 1604 W 4th
McDonald Lillian, (c) bds 613 Olive
McDonald May, bds 323 W Front
McDonald Samuel R, mach Texar Foundry Co, res 305 Grand Av
McDowell Albert, clerk Jos McShane, res country
McDowell James R, merchant, res 417 Walnut
McFadden Clinton, restaurant 415 E Broad, res same
McFadden Emma, (c) rms 615 W 5th
McFadden Joseph E, farmer, bds 1403 Hazel
McFadden Reese, (c) mach, res 935 Laurel
McFadden Thomas S (Kosminsky & McFadden), cotton buyer, res 511 Walnut
McFadden J W, constable 216 ½ E Broad, res country
McFarland J N, pastor 1st Presbyterian Church, res 503 Pecan
McGee Frederick, mach S L S W Ry, res Buchanan Rd R H
McGhee Wm, lab L R Coop Co, bds Rose Hill, beyond limits
McGee Wm, lab L R Coop Co
McGlothen Jefferson (c) lab, res 906 W 5th
McGowan Hugh, clerk T J Hobgood, bds 621 Beech
McGraw Edward, lab L R Coop Co
McGruder James, (c) lab, res 831 Ash
McHale M J, switchman S L S W Ry, bds 217 W Broad
McKachy Miss Hattie, milliner Temple of Fashion, bds 414 W 4th
McKee Frank W, staves, res 512 Maple
McKeehan Samuel, clerk, res 312 Grand Av
McKeever, Wendell, bds 1023 Pecan, wks Southern Furniture Co
McKennit Miss Emma, stenog, bds 421 Lelia
McKibben Sallie, (c) bds 311 West
McKinney Fannie (wid Robert), res 1612 Locust
McKinney H Thomas, car repr, res Rose Hill beyond limits
McKinney John R, agt Wells Fargo Exp Co, bds 402 Pine
McKoun Miss Lalla, milliner E F Torrans, bds 220 Elm Ark
McLain Miss Alice, bds 519 E 9th
McLain Miss Bessi;e, bds 1600 Locust
McLain Hewett N, farmer res 519 E 9th
McLain John H, real estate 216 ½ E Broad, res 519 E 9th
McLain Miss Maud, bds 519 E 9th
McLain Miss Vivian, bds 519 E 9th
McLain Wm, butcher, res 1600 Locust
McLemore Mrs F P, bds 403 W Broad
McLemore Lela, bds 403 W Broad
McMahon Miss Emma, bds 518 Pecan
McMahon James, phys, res 518 Pecan
McMahon Miss Mary A, bds 518 Pecan
McMahon Miss Rilla, bds 518 Pecan
McMahon Miss Nelie, tchr city school, bds 518 Pecan
McMahon Thomas A, clerk Hardin & Benjamin, bds 518 Pecan
McMasters Theodore E, tel opr, res 216 Walnut
McMickle Abner, policeman, res 1723 Hazel
McMickle E L, grocer State Line, res 1722 Hazel
McMicle J P, drugs 1101 State Line Av, res 1105 same
McMickle Miss Laura, res 1723 Hazel
McMickle Miss Nellie, bds 1623 Laurel
McMickle Robert, (c) bds 1503 Laurel
McMicle Wm D, carrier P O , res 924 State
McMillan Archie, news agt S L S W Ry, res 220 Walnut
McMillan F W, genl freight agt T & P Ry, res 211 W 5th
McNair Wm, painter, res 1021 E 17th
McNeal Alice, (c) bds 308 Elm Tex
McNeelan W M, fireman S L I M & S Ry, res 1215 E Broad
McNutt Alva B, lumber, res 1314 Pecan
McPherson Mildred, (c) bds 722 W 4th
McRiley John H, (c) porter Huckins House, bds 707 Ash
McShane James, genl store Rose Hill S L S W Ry tracks, res same
McShane John, clerk James McShane, bds Buchanan Rd RH
McShane Joseph, grocer 220 W Broad, res 220 W Broad
McWhorten J, (c) lab, wks Saginaw Valley Coop Co
Mc Williams Charles M, sec & treas S Pine Lumber Co rms 716 Olive
McWilliams Louis, driver W P Oil Co, res 938 Laurel Ark
McWilliams Martin, carp, res 1303 Pine
Mabry, Miss Abbie, bds 616 Pine
Mabry Allen, clerk S L I M & S Ry, bds 616 Pine
Mabry Elizabeth, (c) bds 409 Cedar
Mabry Miss Jessie, bds 616 Pine
Mabry Miss Lucie, res 616 Pine
Mabry Miss Nellie, bds 616 Pine
Mack Miss Annie, bds 1202 Walnut
Mack Bud, (c) lab, res Dudley Av s e cor Artesian Av C H
Mack Cally, (c) bds 419 Elm Tex
Mack John H, res 1202 Walnut
Mace John, brklyr, res 502 Oak
Madden Oscar, carp, res 945 Ash
Madill Charles A, pres Electric Light and Gas Co, res 321 State
Maddox Miss Basden, milliner Temple of Fashion
Maddox Nathan D, car drover. Res 1306 County Av
Magee Culley, lab Texar Cotton Oil Co, bds 303 Senator Av
Magee Fleet, lab, res 718 Hays C H
Magee Julia A (wid J O), res 718 Hays C H
Magee Ned, harnessmkr Edward Harness Co, bds 303 Senator Av
Magee N P, mach, wks C c & C Co
Magill John W, conr and builder, bds 611 Beech
Mahaffey Johnb Q (Smelser & Mahaffey), lawyer, res 807 Olive
Mahaffey Perry W (Mahaffey & Roper), lawyer, res 317 Spruce
Mahan Alexander W, lab C C & C Co, res 1503 W 4th R H
Mahan James F, lab C C & C Co, bds 1503 W 4th
Mahan Jesse C, wagon mkr Texar Carriage Co, bds 1503 W 4th
Mahan W A, lab, wks C C & C Co
Malaby Miss Grace, stenog Texar Carriage Co, bds 104 W 7th
Malcolm Edward R, lab S L I M & S Ry, res 222 Hickory
Malia Martin, watchman S L I M & S Ry, bds 701 E Broad
Maloff Miss Lena, bds 519 State
Maloff Mrs Mary, res 519 State
Maloney J, lab, wks L R Coop co
Maloney Judith (wid J A), res Rose Hill, beyond limits
Mall Daniel, tinner chatfield & Buhrman, bds 1004 Ash
Mallory Maria S (wid Samuel), bds 919 E 5th
Mandeville Wm H, lineman Postal Tel Co, bds 220 Walnut
Mangan John J, carp S L I M & S Ry, res 705 E Broad
Mangan Timothey, wks S L I M & S Ry, bds 807 E Broad
Mann Miss Harriette, Texar Musid Studio, res 814 Hickory
Mann Henry A, Lawyer 114 ½ E Broad, res 1123 Hickory
Mann Ocie, fireman T & P Ry, bds 216 Walnut
Mann Robert H T, Phys 100 ½ E Broad, res 914 Hickory
Manning Alexander, blksmith C C & C Co, res 412 Congress
Mansfield Miss Nellie, waiter Pratt’s Eating House, rms same
Manson Walter, (c) lab, res 100 Marietta
Manuel Richard, (c) lab, res 208 Jackson C H
Marbury Miss Annie, dressmkr, bds 1020 W 3rd
Marbury Miss Harrell, dressmkt, res 1020 W 3rd
Marbury Leonard, clerk, bds 1020 E 3rd
Marbury Miss Pauline, clerk C C & C Co, bds 1020 W 3rd
Marbury Thomas H, bds 1020 W 3rd
Marbury Thomas H, res 1020 W 3rd
Margiony Charles, bds 505 Lelia
Margiony Henry, bds 505 Lelia
Margiony Luigy, lab, res 505 Lelia
Margiony Sylvia, bds 505 Lelia
Marion Albert, (c) lab T & P Ry, res 920 Oak
Marion Kizzie, (c) cook, res 905 Ash
Marion Lee, (c) res Tilson add
Marion Walter, (c) lab K C S Ry, res 613 Elm Tex
Mark J A, brakeman A & C Ry
Mark John E, brakeman A & C Ry, res 311 Whittaker
Marks Frank, res T & P Ry, w of limits, turner Souther Furniture Co
Marks Paul, res T & P Ry, w of limits, cabinet mkr Souther Furniture Co
Marshall Amelia, © laund, res 828 Laurel
Marshal Arthur, bkpr Texar Ice Co, res 709 Beech
Marshall Daniel W, lab,bds 1502 County Av
Marshall George, carp, res 221 Grand Av
Marshall James, (c) porter, bds 828 Laurel
Marshall Hubert, wks Texar Ice Co, bds 511 Olive
Marshall John J, route agt Pac Exp Co, rms Randolph House
Marshall Nathan, (c) lab K C S Ry, res State, beyond limits
Marshall Sarah, (c) bds 321 State
Marshall Miss Sinklie, bds 511 Olive
Marshall Wm B, res 1502 County Av
Martin Allen, clerk E D Lingold, bds 415 Laurel
Martin Edward, lab, bds Rose Hill, beyond limits
Martin Miss Fannie, milliner M Galvan, res 921 E 9th
Martin James H, car repr S L S W Ry, res 104 S Oak
Martin John S, real estate, res 921 E 9th
Martin Miss Jennie, bds 523 Olive
Martin Grace. Bds 323 W Front
Martin Miss Hattie, photographer J N Patterson, bds 921 E 9th
Martin J H, car repr s L S W Ry
Martin Lee, clerk T & P Ry, bds 921 E 9th
Martin Mattie, (c) laund, res Spring Lake Park
Martin Peter W, lab, res Rose Hill, beyond limits
Martin Roxie, (c) res 913 W 4th
Martin Sallie, (c) laund, rms Spring Lake Park
Martin Samuel A, clerk F W Offenhauser & Co, 612 Walnut
Martin Thomas, (c) lab, res 213 Hickory
Martindale Miss Eaulie J C, tchr,, bds 220 State
Marvin Charles A, electrician Texar Gas & Electric Light Co, res 307 State Line Av
Marx Caroline, (wid E), res 523 Pine
Mass Angeline, (c) laund, bds 418 Mary Av C H
Mason J e, trav agt Swofford Bros, Kansas City Mo
Massenbury Walter G, civil engr, bds 1022 Maple
Massey Arthur, (c) lab, bds 2024 State
Massey Call M, blksmith, res 2024 State
Massey F D, lab K C S Ry, bds 1112 Olive
Massey Hugh D, bds 1112 Olive
Massey Jesse J, switchman, bds 1112 Olive
Massey James W, mess Pac Exp Co, res 1302 Pecan
Massey R d, grocer 1104 Olive, res 1112 same
Massey Susie, (c) bds 2024 State
Matheny Emerson E, res 403 Waterall Rose Hill, lab Souther Furniture Co
Mathew Lhotka, civil engr, rms 106 W 4th
Mathews Frank, mail carrier P O, bds 1217 Wood
Mathews Harry, carrier P O, res 1221 Wood
Mathews Miss Hattie, bds 1217 Wood
Mathews India (wid W f), res 1217 Wood
Mathews Louis, (c) lab, res 2020 State
Mathews Oscar, (c) wks Wm Coulter, bds 1011 Maple
Mathews Thurman, driver Pac Exp Co, bds 1217 Wood
Mathis Callie, (c) bds 220 W 5th
Mathis Wm E, carp, res 942 Laurel
Matlock Anthony, (c) lab S L S W Ry, res 1603 Pine
Matlock Floyd, carp, res S L S W Ry, west of limits
Matlock Forrest, mach C C & C Co, res S L S W Ry w of limits
Matlock Oscar, saw filer C C & C Co, res 1315 Nolthenius
Matlock Paul, lab, wks C C & C Co
Matson Aaron B, civil engr 207 Elm, res 1402 County Av
Matson Miss Ella, stenog Long Bell Lumber Co, bds 1402 County
Matson Miss Jessie, bds 1402 County Av
Matten Nancy, (c) laund, res717 Henry Av C H
Matthews Albert J, blksmith 605 E Broad, res same
Matthews C Wm, clerk R R Y M C A, res 1104 Pine
Matthews Elijah, lab, bds 211 E 3rd
Matthews George, (c) res 202 Henry Av C H
Matthews Henry, blksmith, res 1004 State Line Av
Mathews Herman, driver Pac Exp Co, res 1004 State Line Av
Mathews Ivan J, fireman S L I M & S Ry, bds 605 E Broad
Mathews John, (c) lab, res 802 Ash
Matthews Miss Lula J, grocer 601 E Broad, bds 605 same
Mattingly Wm, tinner Schecker Bros, res 1004 Ash
Maulden Bussa, driver Texar Street Car Co, res 1402 Locust
Maulden Floyd, lab, bds 1402 Locust
Maulden James R, driver Texar Street Ry Co, res 1402 Locust
Maxey Miss Othelia, bds 1119Maple
Maxwell Charles W, mach A & C Ry, bds 403 Wataerall R H
Maxwell Edley N, foreman, res 412 Grand Av
Maxwell Henry G, clerk K C S ry, bds 412 Grand Av
Maxwell John W, tchr, res 503 E 12th
Maxwell Miss Lucy A, bds 412 Grand Av
Maxwell Mark O, carp, bds 412 Grand Av
Maxwell Miss Myrtle, bds 807 E 12th
Maxwell Wm E, carp Standard Novelty Works, res 807 E 12th
May Phillip, harness mkr Edwards Harness Co, res country
May Wm T, second-hand goods 419 W Broad, res 1415 State
May Wm T & Co (Wm T May & John Piliquan), second-hand god 419 W Broad
Mayfield Wm , firemand, bds 301 Vine
Mayher’s Palace Bar, John W Mayher propr, 108 W Broad
Mayhue Edmond, bds 409 Maple
Mays Bettie, (c) bds 1603 Pine
Mays Dawson, switchman K C S Ry, res 1113 Elm Tex
Mays Emily E (wid R F), BDS 1202 e 9TH
Mays Jacob, (c) lab, res 843 Laurel
Mays John H, switchman S L I M &S Ry, bds 1009 Spruce
Mays J Lloyd, engr S L S W Ry;, res 1323 Nolthenius
Mays Lewis, grocer 1300 E 9th , res 1208 same
Mays Walter, lab, res 1109 Spruce
Mazone Pink, (c) porter, bds 309 E 6th
Medley Silas B, lab C C & C Co, res 870 Maude Avae C H
Medley J L, lab C C & C CO
Meek Miss Amanda C, bds 417 Elm
Meek Mrs Emma L, propr Two States Dining Hall, res 111 Spruce
Mehorney M D, principal Texar Business College, res 207 Congress Av R H
Melginades Diaz, res 102 W 3rd
Mercer E A, carp, bds 1422 Nolthenius
Mendels Henry, trav agt, res 316 Pine
Mercer Howard J, contr, res 1422 Nolthenius
Mercer Walter L, lab M D tilson, bds 1122 Nolthenius
Merchants Associations, John P Kline, pres 207 ½ e Broad
Merchant Wm T, tel opr K C S Ry, bds 722 W 7th
Merchants and Planters Bank, G W Fouke pres, B M Foreman Vice Pres, Thomas H Simms Cashier, H F Offenhauser asst eashier, paid in capital $100,000, established June, 1901, cor State Line Av and 3rd
Mereto Louis D, brkpr Pullman Bar, bds 414 W Broad
Meriwether Henty R, lab, res 945 Hickory
Messenger Wm A, gardener, res foot E Elm Tex
Messig Mrs N E (wid R), bds 1205 Maple
Metropolitan Life Ins Co,C A McConnell mgr, n e cor State Line Av and 3rd , Foreman Bldg room 9
Middleton John, (c) lab S L S W Ry, res 712 W 5th
Midland Barber Shop, W F Sauders propr, 209 Pine
Miesh Nicholas, lab T & P Ry, res 903 E 3rd
Mikes Elsie, (c) laund, bds 1106 State Line Av
Mikes Wesley, (c) lab, res 1106 State Line Av
Milazzo Dominick, shoemkr 218 State Line Av, res 303 oak
Milazzo George, res 830 Hazel
Milazzo Joseph, fruite Joe Milazzo & Co, res 830 Hazel
Milazzo Joe & Co (Joe Milazzo and N Lafance), fruits 208 W Broad
Milazzo K F, res 303 Oak
Milazzo Samuel, saloo 110 W Broad, res 315 Oak
Miles Alexander, (c) porter Texar Hardward Co, res 308 E 14th
Miles Charles F, bkpr Texar Produce Co, bds Ash
Miles Charles J, switchman S L S W Ry, res 120 Argyle
Miles D M E Chapel, Walnut n e cor w 10th
Miles Edgar, meats 523 State. Res 1311 Nolthenius
Miles Edward, butcher, res 1311 Nolthenius
Miles Henry, clerk T & P Ry, bds 120 Argyle
Miles Hattie, (c) bds 711 Wood
Miles James, (c) lab K C S Ry, res 419 Elm Tex
Miles Jane, (c) dom 414 Elm Tex
Miles Maggie, (c) bds 2020 State
Miles Wm M, bkpr Hoffman Hardward Co, res 1316 County Av
Miller Adeline (wid h G), res 907 E 16th
Miller Albert, mach, bds 416 Walnut
Miller Benjamin, farmer, res S L S W Ry, w of limits
Miller Charles, mach Texar Iron Works, bds 416 Walnut
Miller C B, switchman S L S W Ry, res 608 Maple
Miller Charles D, engr S L I M & S Ry, res 608 Maple
Miller Miss Charlie, bds 621 Pine
Miller Chester, foreman C C & Co, res same
Miller Abstact Co, G W Rayland mgr, 212 State Line Av
Milller County Courthouse, Laurel bds 4th and 5th
Miller Elizabeth, (c) cook, res 1116 State Line Av
Miller Mrs Elizabeth, bds 416 Walnut
Miller Ella (wid M A), bds 518 E 4th
Miller Frank G, pres Texar Iron Works, res 416 Walnut
Miller George w, carp, res 405 W Broad
Miller Grover W, carp, res 416 Walnut
Miller Homer, caller S L S W Ry, bds 405 W Broad
Miller J B, master mechanic T & F S Ry, bds 621 Lelia Av
Miller James, bds 416 Lelia Rose Hill, lab Southern Furniure Co
Miller Janie, (c) res 307 Elm Tex
Miller Jeremiah G, bds 944 Pecan
Miller Miss Jessie,tchr, bds 602 Walnut
Miller Lawrence, lab S L S W Ry, res 318 West
Miller Mattie(wid B F), res 416 Lelia
Miller Miss Myra B, stenog Sabine Valley Lumber Co, bds 944 Pecan
Miller Parker, mach, wks Souther Furniure Co
Miller Robert E, supt The Natl Cotton Oil Co, res same
Miller Thomas H, foreman Pintsch Compressing Co, bds 405 E Broad
Miller W J, foreman S L S W Ry, res 823 State
Miller Walter, (c) porter, bds 1116 State Line Av
Miller Wm R, wood and coal, res 823 Maude Av C H
Mills Adrian L, bds 207 Senator Av
Mills Miss Emma, bds 103 Senator Av
Mills John M, grocer 425 E Broad, res 207 Senator Av
Mills Lewis W, agt Singer Mfg Co, res 207 Senator Av
Mills Miss Nonie, bds 1213 Oak
Mills Walter, painter, bds 1213 Oak
Mims Kate (wid J F), bds 1505 Olive
Mims Richard, (c) lab, 912 W 7th
Minor Tolbert, clerk Joseph McShane, bds Spring Lake Park
Misfit Parlors, Joe Ehrlich propr, 105 E Broad
Missouri Pacific Ry, C P Hovey agt, freight depot foot of Elm Ark
Missouri Pacific Ry, C P Honey agt, passenger station Union Depot
Mitchell Amelia (wid Alfared), res 713 State Line Av
Mitchell Callie, (c) laund, res 722 Laurel
Mitchell Charles A a, condr T & P Ry, res 212 E 3rd
Mitchell E B, clerk Texas Produce Co, bds 603 E 9th
Mitchell Elma, nurse bds 517 Pine
Mitchell Florence, (c) res 312 Spruce
Mitchell John, (c) lab, res College Hill Rd
Mitchell J R, reporter, bds 1107 Wood
Mitchell Miss Mary E, tchr East Side School, bds 713 State Line A
Mitchell Mollie, (c)laund, res 507 County Av
Mitchell Phillip, (c) lab T & P Ry, bds 917 Walnut
Mitchell Richard, (c) lab, res Ash
Mitchell Robert, (c) porter Huckins House, bds 722 Laurel
Mitchell Samuel, (c) lab, res 430 Lelia
Mitchell T A, vet surg 104 ½ W Broad
Mitchell Walter M, foreman C C & C Co, res Rose Hill s L R Coop Co
Moahad Hans, plasterer, bds 303 Laurel
Moffat Miss Edna, bds 926 State Line Av
Moffat George A, mach S L S W Ry, res 1220 W 5th
Moffat J, mach S L S W Ry
Moffat Rosana (wid G A), res Ash beyond limits
Moffet George W, foreman Standard Novelty Works, res County Av
Moffett John H, grocer 924 State Line Av, res 926 same
Monke W R, clerk, wks C C & C co, res same
Monroe Ida, (c) cook, bds 420 E 8th
Monsarrat Harry, bds 503 Lelia
Montague Samuel, (c) boilermaker, res 521 E Broad
Montague Wm, (c) porter, bds 521 E Broad
Montgomery Arthur B, supt carries P O, res 317 Pecan
Montgomery Frederick G, lineman S W Tel Co, bds 1018 State Line Av
Montgomery G e, clerk O’Dwyer & Ahern, res 02 State
Montgomery George, (c) driver Crowdus Bros & Co
Montgomery James M, lawyer 216 ½ E Broad, res 317 Pecan
Montgomery Yancy, clerk O’Dwyer & Ahern, bds 402 State
Moody Frank S, (Moody & Wright), res 917 Beech
Moody & Wright, ( F S Moody & F E Wright), painter Foreman Bldg
Moon J M, (c) barber, res 412 State Line Av
Moore A G, clerk bds 217 Elm
Moore Adam J, (c) lab S L I M & S Ry, res 415 E 13th
Moore Albert, (c) porter, bds 605 Laurel
Moore Albert H, clerk, res 815 E Broad
Moore Agnes, (c) bds 415 E 13th
Moore Benjamin B (B B Moore & Son), res country
Moore B B & Son (Benjamin B & Thomas W), grocers 320 W Broad
Moore B J, (c) lab S L S W Ry, bds 931 W 4th
Moore Cortez C, news foreman The Courier, rms 305 W Broad
Moore C P, asst ticket agt S L I M & S Ry, res 806 State Line Av
Moore Charles, (c) lab, res 301 Marietta
Moore Charles B (CB & Henry Moore), bds 420 Pine
Moore C B & Henry *C B & Henry), lawyers n e Cor 3rd and State Line Av, rms 1 and 2 Foreman Bldg
Moore David H, grocer 1521 E Broad, res 1503 same
Moore Edam, lab, wks Texar Ice Co, res New Town
Moore Miss Elizabeth, bds 420 Pine
Moore Eula, (wid N L), res 205 Senator Av
Moore F Otto, propr The Moore Printing co, res same
Moore Henrietta, (c) res 835 Laurel
Moore Henry (CB & Henry Moore), res 420 Pine
Moore Henry, clerk bds 422 Hazel Ark
Moore Henry Jr, contr, bds 420 Pine
Moore Jacob L, (c) lab, res 111 Laurel
Moore James A, mach, res 620 W 7th
Moore James W, carp, res 202 East C H
Moore Jefferson, wks Turner Bros, res 926 Ash
Moore Jefferson, (c) lab, res 416 E 13th
Moore John A, brakeman T & P Ry, res 811 Pine
Moore John H, grocer 844 Hazel, res 842 State Line Av
Moore John L, lumber, res 1701 State
Moore Lee, (c) lab J A Ford, res 303 W 9th
Moore Lewis, (c) lab Texar Ice co, res 1611 Oak
Moore Lewis, (c) lab C C & C Co, bds 314 Elm Tex
Moore Louis, (c) lab, res 221 DeMorst C H
Moore Lucy, (c) res 114 E 13th
Moore Maggie, (c) res 315 oak
Moore Many, (c) lab, res 1420 Pine
Moore Mary, (c) bds 818 Henry Av C H
Moore Miss May, bds 1115 Maple
Moore Milton, (c) lab L R Coop Co
Moore Mollie, (c) bds 521 Ward
Moore N Linder (Moore & Haynes), res E 9th , beyond limits
Moore Norman, wks T & P roundhouse, bds 1023 Olive
Moore O E, clerk K C S Ry, bds Pratt’s Eating House
Moore Printing Co, F Otto Moore Propr, 315 ½ -317 ½ E Broad
Moore Rachel (wid David), res 802 State
Moore Robert, (c) lab, bds 923 State
Moore Samuel, (c) lab, bds 813 W 14th
Moore Sarah, bds 1701 State
Moore S L, (c) lab, bds 415 E 13th
Moore Thomas, (c) lab C c & C Co, res 1213 Ash
Moore Thomas M, lab T & P Ry, res 1115 Maple
Moore Thomas W (BB Moore & Son), res 1204 State Line Av
Moore Walter, (c) driver A J Offenhauser, res 1201 Laurel
Moore Wm, lab T & P Ry, bds 1115 Maple
Moore Wm, (c) res New Town
Moore Wm, (c) lab, rs 215 Maple
Moore Wm (c) ;ab. Res 218 S Oak
Moore W A, (c) lab. Res 1014 Laurel
Moore Willis, (c) lab S L I M & S Ry, res 814 E 13th
Moore & Haynes (NL Moore & H C Haynes), propr Twin city Bottling Works, 308 E Broad
Moore Thomas, farmer, res Bost Rd, w of limits
Moorhead Thomas, (c) lab, res 915 Laurel
Morales J S. confr 102 W 3rd. bds 421 Ash
Morgan A E, lab C C & C Co, res same
Morgan Charles, (c) res Cotton Belt tracks, beyond limits
Morgan James, carp, bds 303 Laurel
Morgan John, painter Moody & Wright, bds Southern Hotel
Morgan Marcus, trav agt W F Taylor Co, Ltd, res 223 Walnut
Morgan Maude, (c) lab, wks S L S W Ry
Morgan Scott, (c) lab, res New Town
Morgan Wm R, fireman S L I M & S Ry, res 1414 W 4th
Morget W H, carp, bds 302 Vine
Morley Elizabeth (wid Roger), res 1718 Spruce
Morris Andrew, (c) lab, bds 807 Laurel
Morris Brad C, lab, res 1111 Maple
Morris Daisy, (c) laund, bds 521 E Broad
Morris Miss Ethel, tchr, bds 602 Walnut
Miss James, bds 1503 Laurel, lab Southern Furniture Co
Morris John, clerk O’Dwyer & Ahern, bds 402 State
Morris Martha (wid Thomas), bds Rose Hill, beyond limits
Morris Pleasant M, mess Pac Exp Co, res 1503 Laurel
Morris Samuel (M E Morris, genl mdse), business house 1001 Maple
Morris Thomas, driver T F Vandeweghe, res Buchanan Rd R H
Morris Thomas, (c) lab Texar Cotton Oil Co, res 310 5th Av
Morriss John E, farmer, res 1107 Wood
Morris John E Jr, farmer, bds 1107 Wood
Morris Reuben M, stenog, bds 1107 Wood
Mirrison Hugh W, lab C C & C Co, res same
Morrison John H, store bkpr C C & C Co, res 1021 W 3rd
Morrison Thomas W, clerk O’Dwyer & Ahern, bds 402 State
Morrow Charles, (c) lab, bds 213 E 9th
Morrow John, (c) lab, res 213 E 9th
Morrow John W, grocer 211 State, res 1222 Walnut
Morrow Joseph, bds 1222 Walnut
Moarse Thomas G, driver T F Vandeweghe
Mortensen Peter F, grocer Buchanan Rd, res Rose Hill, beyond limits
Morton Richard, (c) lab, res 1112 W 3rd
Morton Samuel P,mgr singer Mfg Co, bds 514 ½ Olive
Mosby Mrs Ella, bds 1722 Pine
Mosby George, (c) barber, bds 720 State Line Av
Moscow Wm, (c) lab, bds 407 E 7th
Moseley Alexander, (c) wks Texar Produce Co, res 818 Laurel
Moseley Frank, (c) wks Texar Produce Co, res 809 Laurel
Moseley Minnie, (c) boarding, res 720 State Line Av
Mosely Ellen, (c) bds 902 W 5th
Mosely James, (c) lab, res 902 W 5th
Mosely J E, lab, 801 Marietta
Mosely Mott, (c) porter “Hacks”, bds 818 laurel
Mosely Robert, (c) lab C c & C Co, bds 902 W 5th
Mosely Thomas, (c) lab, res 701 Wood
Moses James, (c) lab |S L S W Ry, bds 709 W 8th
Moss Miss Erle L, bds 916 Maple
Moss Miss Lottie, bds 916 Maple
Moss Ottoway P,mach , res 916 Maple
Moss Wm, (c) lab, bds 217 Jackson C H
Motley Charles, (c) lab, 102 E 7th
Motley C W, (c) porter State Bank Texar, res 408 E 14th
Motley Robert J, (c) porter smith Drug co, bds 408 E 14th
Motz Caleb T, blksmith 224 State, res 804 Pine
Motz Miss Mary N, bds 804 Pine
Mt Zion Baptist Church, (c) 320 Elm Tex
Mountour Barber Shop, A A Payne, (c) propr 220 State Line Av
Moyer I N, foreman T & P Ry, res 1303 State Line Av
Moyer L T, clerk K C S ry, bds 402 Maple
Mozon Pinkney, (c) porter, res 309 E 6th
Muckeroy Emiline, (c) res Spring Lake Park
Muldoon Lula, (c) laund, res Tilson add
Muldoon Mollie, (c) res Tilson add
Muldra Tyler, (c) lab, res 1405 State Line Av
Muldra Wm, lab L R Coop co, bds 1405 State Line Av
Muldrew Anderson, (c) lab, wks Water Co, res New Town
Muldrew George, (c) lab K C S ry, bds 1213 Ash
Muldrew James, (c) lab K C S Ry, res New Town
Muldrew Joseph, (c) lab K C S Ry, bds 1213 Ash
Muldrew July, (c) lab, res 412 E 10th
Muldrew Robert, (c) lab K C S Ry, bds 1213 Ash
Muldrew T, (c) lab, wks L R Coop Co
Muller Miss Elizabeth, bds 417 Pine
Muller Miss Lena, res 417 Pine
Mullins Francis W ( Texas Produce Co), grocaer res 605 Hickory
Mullins James H, grocer 211 E Broad, res 406 Walnut
Mullins Thomas S ( Texar Produce Co) , grocer , res 703 Pecan
Mullins Wm H, car inspr A & C Ry, res 1014 Beech
Mulree Clay, (c) wks 607 Pecan
Munchmeyer Charles, grocer 319 E Broad, res 717 E Broad
Mundella Nick, grocer, res 621 Maple
Munn Maggie, (c) bds 607 Elm Tex
Munn Millie, (c) dom, wks 1224 State Line Av
Munson Robert A, supt Water Co of Texar, res 418 Hickory
Mung Angustus, lumber, rs 314 W 7th
Munz H, pres Redwater Lumber Co, res 707 Olive
Murchison George, (c) restaurant 115 State Line Av, res 612 Laurel
Murchison Maggie, (c) laund, bds 612 Laurel
Murphy Cally, (c) cook, bds 414 E 13th
Murphy Charles, (c) lab T & P Ry, res 414 E 13th
Murphy Charles, carp, rs 872 Dudley Av C H
Murphy Edgar, painter Moody & Wright, res 908 State
Murphy Edward, (c) porter J H Moffett, res 926 State Line Av
Murphy Eliza, (c) dom, bds 414 e 13th
Murphy James, (c) lab, res 418 Mary Av C H
Murphy John, engr T & P Ry, rs 518 Hazel
Murphy John, (c) lab T & P Ry, res 809 W 3rd
Murphy Lavenia, (c) dom, wks 213 Ash
Murphy Levicie, (c) cook, res 1317 Ash
Murphy Miss Maggie, bds 412 State
Murphy Mary J (wid Wm R), bds 872 Dudley Av C H
Murphy Miss May, bds 518 Hazel
Murphy Rodie, (c) laund, bds 213 Beech
Murphy Tenny, (c) cook, bds 41 E 13th
Murphy Wm, bds 518 Hazel
Murphy Wm, (c) porter Pac Exp Co
Murphy Wm T ( Wm T Murphy & Co), grocer, res 318 Hazel
Murphy Wm T & Co ( Wm T Murphy & Wm F Wycge), grocers 313 E Broad
Murray Cornelius, (c), lab, bds 1315 Ash
Murray Malinda (wid M W), res Spring Lake Park
Murray T T, clerk S D Larry, bds 224 Spruce
Murrin John, brkpr Josey, Ward & Co, res 409 Laurel
Musgrave James D, mach T &P Ry, res 1001 Beech
Musgrave Miss Virgil, student , bds 1001 Beech
Musgrave Walter, carp, bds 1001 Beech
Mydishaw Mabel, res 901 W 3rd
Nance Alexancer, watchman K C S Ry, bds 1118 W 4th
Nance Ison R, res 1118 W 4th
Nance Miss Minnie, bds 1118 W 4th
Nance Miss Sula, bds 1118 W 4th
Nance Walter H, lab C C & C Co, bds 1118 W 4th
Nash Annie, (c) laund, res 213 Ash
Nash Bettie, (c) bds 416 Elm Tex
Nash Charles, (c) lab, bds 213 Beech
Nash D J, dispatcher T & P Ry, res 508 Spruce
Nash Eliza, (c), bds 814 W 5th
Nash E L (wid Phineas), res 607 E 9th
Nash John, (c) lab, res 1311 Ash
Nash Mannie J, chielf dispatcher T & P Ry, bds 403 E 10th
Nash Rose (c) dom, wks 1022 Pearl C H
Nash Watt, Lab, C C & C Co, res 1215 W 5th
Nash Wm, res 405 W 3rd
Nash Wm (c) dray, res 221 Maple
Nason Harry L ( Texar Livery Co), undertaker, res 503 Oak
Nason Mrs Maggie, res 503 oak
Nation Jefferson, (c) lab, res 809 Ash
National Cotton Oil Co (The) (RF Munro pres, James F Grogan vice pres, J S Walker mgr), S L S W Ry, opp Union Depot
Navy Horace, (c) lab K C S Ry, bds 410 Elm Tex
Neal Arthur, (c) lab K C S Ry res 1416 Spruce
Neal H, (c) lab, res 914 Ash
Neal H Claude, piano tuner H V Beasley, bds 932 Hickory]
Neal K, (c) lab K C S \Ry, bds 907 W 6th
Neal Virginia, (c) dom, wks 821 E 12th
Neely Austin K, clerk Wm Brasher, bds 1602 Pine
Neely Bettie, (c) res815 Oak
Neely Cornelia O, res 1721 Olive
Neely Miss Mannie B, dressmkr, bds 1721 Olive
Neely Thomas C, clerk, bds 1721 Olive
Neill Rev W E, pastor Olive Street Baptist Church, res 621 Pine
Nelson Miss Brownie, bds 419 Hickory
Nelson Christian, watchmkr, res Buchanan R R H
Nelson Ezekiel, (c) lab, 214 Beech
Nelson Hannah, (c) laund, bds 1301 Beech
Nelson Henry, (c) lab A & C Ry, bds 905 W 6th
Nelson John, lab L R Coop Co
Nelson John A, (c) res 213 Grand A
Nelson Jonas, (c) poter Bertram & Sarvis, res same
Nelson Joseph, (c) lab, bds 301 E 5th
Nelson J A, la C C & C Co, bds 1105 Phenie Av R H
Nelson J R, carp A & C Ry, res cor 10th and Oak
Nelson Lee F, foreman A & C Ry, bds 519 Whittaker
Nelson Lewis, (c) mach, res 1301 Beech
Nelson Miss Linnie, bds 519 Whittaker
Nelson Locke, clerk Boyd Drug, bds 419 Hickory
Nelson Lycurgus, vet surg, res 419 Hickory
Nelson Mahalah, bds 519 Whittake
Nelson Mollie, (c) bds 1309 Lauel
Nelson Nettie, (c) laund, res 21 E 8th
Nelson Samuel, (c) lab, bds 21 E 8th
Nelson W A (Burton & Nelson), dry goods, res Randolph Hotel
Nesmith Frank, bds 319 Oak, lab Southern Furniture Co
Newman Charles M, fireman S L S W Ry, res Rose Hill beyond limits
Newman E A, engr S L I N & S Ry, bds 219 Oak
Newsome Thomas F, grocer Buchanan Rd s e corn S L S W Ry tracks, res same
Nicewarner Charles N, paper hanger Moody & Wright, res 309 ½ W Broad
Nichols Oscar D, (c) tchr, bds 924 Ash
Nichols John, (c) wks 503 Hickory
Nicols Jeremiah, (c) lab, 1009 Walnut Tex
Nix Benjamin, bds621 Oak
Nix Edgar, bds 621 Oak
Nix John B, blksmith E Broad, res 305 Grand Av
Nix J J, genl store, res 621 Oak
Nix Matthew, lab, res 118 Senator Av
Nix Willis, (c) lab C C & C Co, res 715 Elm Tex
Nixon HenryM, lab L R Coop Co, res Rose Hill 1 s 1021 Phenie A
Nixon John C, lab C C & C Co, res Phenie Av Rose Hill, beyond limits
Nolan C W, farmer, res 875 Maude Av C H
Nolan James, tailor B Fane, bds Southern Hotel
Norman James, brkpr Randolf Hotel, bds 300 W Broad
Norman Jesse, lab C C & C Co, bds 1407 Nolthenius
Norman Robert L, stone cutter R H Whitworth, res Dudley AV CH
Norman Rufus K, foreman C C & C co, res 1407 Nolthenius
Norman Thomas E, lab C C & C Co, bds 1407 Nolthenius
Norris Rebecca, (c) laund, res 510 Laurel
Northum E M, mgr Handle Factory, res Rose Hill s L R Coop Co
Northum Mary, bds 1023 Spruce
Norwood Building n w cor State and W Broad
Norwood Minor, lab S L S W Ry, bds 216 S Oak
Norwood Philip T, pres Texar Clothing Co, bds 505 Spruce
Norwood Mrs. R T, bds 505 Spruce
Noti George, wks C C & C Co
Nottage Daniel, condr K C S Ry, res 210 W 6th
Nottage Miss Emma, bds 1316 W 5th
Nottage Louis M, clerk K C S Ry, res 1316 W 5th
Nottage Mildred, bds 210 W 6th
Nottage Sidney, clerk Hunter Transfer Co, bds 308 Vine
Nottage Wm H, foreman S L I M & S Ry, bds 1316 W 5th
Nuckolls George, clerk W H Booth & Co, bds 303 Laurel
Nuckolls Mamie (wid J B), bds 216 Walnut
Nuckson Rev Robert, pastor res 303 Laurel
Nunn Rebecca, (c) res Tilson add
Nunley Richard, (c) lab, bds 410 Elm \tex
Nussbaum A, genl store 422 and 424 Elm, res same
Oats Ellington, mess W U Tel Co, bds 1705 Olive
Oats Ernest, clerk Lemly’s Drug Store, bds 705 Olive
Oats James B, painter, bds 859 Dudley Av C H
Oats Jane (wid John A), bds 1306 Hickory
Oats John C, carp, bds 859 Dudley Av C H
Oats Paul, clerk A A Adams, bds 859 Dudley Av C H
Oats P B, carp, res 1705 Olive
O’Brien Harry, clerk Hardin Opera House, res 518 W Broad
Ochs Charlds, lab, bds 717 E Broad
Ochs John, lab T & P Ry, bds 717 E Broad
Ockander Antoine, contr, res 906 Nix
Ochander Charles c, contr, res 411 Hazel
Odd Fellows’ Hall, 214 ½ State
Oden George, (c) lab, res 220 W 13th
Oden Otis C, clerk Hoffman Hardware Co, bds 318 Vine
O’Donnell Elizabeth (wid John), res 114 W 4th
O’Donnell Miss Margurite, milliner Temple of Fashion, bds 114 W 4th
O’Donnell Patrick, foreman S L S W ry, res 615 Spruce
O’Dwyer Roger J, O’Dwyer & Ahern, res 505 Hazel, vice pre Southern Furniture Co
O’Dwyer & Aher (R J O’dyer & P J Ahern), dry goods 110 & 112 E Broad
Offenhause A J, grocer 107 E Broad, res 619 Pecan
Offenhauser Frederick W, fire ins agt, res 619 Pecan
Offenhauser F W & Co, ( F W Offenhauser & John T Owsley), insurance
Offenhauser Henry, asst cashier Merchants & Planters Bank, bds 503 State
Offenhauser Louise, bds 503 State
O’Gara Michael, brkpr M Cassidy, bds 315 E Front
Oleary Daniel, clerk S L S W ry, bds 522 State
Olivara Benjamin (Olivara & Co),res 609 Maple
Olivara & Co (Benjamin Olivara), 201 W Broad
Olive Richard, (c) lab S L S W Ry, res 317 W 4th
Olive Street Baptist church, C B Williams pastor, s w cor 8th and Olive
Oliver Miss Bertie, bds 920 Olive
Oliver Charles, engr A & C ry, bds 920 Olive
Oliver David (c) porter Huckins House, bds 1418 Laurel
Oliver Miss May, bds 920 Olive
Oliver Stanley A, engr, res 920 Olive
Oliver Wm R, painter, res 1004 Ash
Ollie Lon, (c) laund, bds 622 Hazel
Ollie Winnie, (c) dom, bds 622 Hazel
O’Neal Chester r, real estate, res 1020 Pecan
O’Neal Edward, lab, res Pecan beyond limits
O’Neal James H, res 803 E 9th
O’Neal Mary, (c) laund, bds 817 Ash
O’Neal Thomas E, lumber dealer, res 611 Beech
O’Neal Walter W, bds 611 Beech
O’Neal Wm H, carp, res 1508 Pecan
O’Neill A J, wks L R Coop Co
O’Neill John B, agt Globe Oil Co, res 615 E 13th
Ootsey Wm, (c) res 1102 Maple
Orr Alonzo, lab Standard Novelty Works
Orr Andrew, (c) porter, bds 610 Hazel
Orr Archie G, student, bds 886 Maude Av C H
Orr Claude E, lb, bds 886 Maude Av C H
Orr D W, fireman S L I M & S ry, res 819 Dudley Av C H
Orr George M, grocer 884 Maude Av, res 886 same C H
Orr John M, carp, res 1321 Pecan
Orr L Q, wks Standard Novelty Works, res 883 Maude Av CH
Orr Miss Maude, bds 886 Maude Av C H
Orr Miss Nettie, bds 1321 Laurel
Orr Olen B, driver W P Oil co, bds 886 Maude Av C H
Orr Robert, clerk, res Marietta beyond limits
Orr Scutter W, carp Standard Novelty Works, res 1321 Pecan
Orr Thomas, lawyer 207 Elm, res 801 Marietta
Orr W A, carp, res 853 Dudley Av C H
Orr Wm H;, grocer 105 Jackson C H, res same
Osborn Charles, clerk Ralph Bros, bds 308 Vine
Osborn Robert, painter, res Rose Hill beyond limits
Osborne J L, candy Mkr State Line Av, Junction of Hazel, bds 1105 State Line Av
Overholser John W, bkpr Wm Buchanan, res 706 Hazel
Owen Wm B, trav agt The Hicks co Ltd, res 102 Beech
Owen Miss Alabama, tel opr S W Tel Co
Owens David B, cotton buyer W A Arthur & Co, bds 321 Walnut
Owens Miss dora, clerk O’Dwyer & Ahern, bds 402 Maple
Owens Ellis, (c) lab, res 409 Cedar
Owens Homer, police, rms 216 ½ W Broad
Owens Isaac, (c) lab, bds 410 W 8th
Owens M L, (c) dom, bds 418 E 14th
Owens Nelson, (c) cook Huckins Hotel, res 918 W 4th
Owens Robert, (c) lab Hoffman Hdw Co, res 418 E 14th
Owens Seth M, bkpr W a Arthur & Co, bds 321 Elm
Owens Thomas, driver C Rogers. Bds 302 Elm
Owens Vergie, bds 308 Elm Tex
Owens Wickliff, supt West side Public School, res 822 Olive
Owens Wm, (c) lab, bds 418 E 14th
Owsley John T, (FW Offenhauser & Co), rms 511 Walnut
Oyster Bay, C B DeWitt, propr, 120 W Broad
Pacific Express Co, M C Thompson agt, 213 Pine
Pacific Mutual Life Insurancae co, John C Kirby, genl agt, rm 7 Foreman Bldg
Packard E R, clerk H V Beasley, bds 511 State
Page Harvey L, lab C c & C Co, bds 407 Whittaker
Page Sarah, (c) laund, bds State beyond limits
Pain Tankey, (c) lab, bds 617 Elm Tex
Painter Elizabeth (wid Erskine), bds 622 Pecan
Palmer Frank, baggage master S L I M & S Ry, bds 316 State
Parisian (The), Mrs A R Harris, propr, Mrs M M Kennerly mgt, 208 E Broad
Parks Ella (wid H C ), res Hickory beyond limits
Park George, trav agt, res 1303 County Av
Parker Annie, © laund, bds 816 W 5th
Parker Beulah, (c)laund, bds 1411 Ash
Parker Cora, (c) laund, bds 1311 Ash
Parker Ellen, (c) laund, bds 1411 Ash
Parker George, (c) lab, bds 1320 Maple
Parker George H, clerk bds 212 E 3rd
Parker Henderson, (c) lab Texar Cotton Oil Co, bds 1109 E Broad
Parker Miss Jessie A, bds 911 State
Parker John A, carp, res 911 State
Parker Joseph, driver City Bakery, res country
Parker Lottie, (c) laund, bds 816 W 5th
Parker Miss Mary A, bds 911 State
Parker Miss Susie E, bds 911 State
Parker S B, clerk Benjmin Hdw Co, res 911 State
Parker Thomas, mach, bds 224 Spruce
Parker Thomas, (c) cook Cosmpolitan, res S L S W Ry 2 w Lelia RH
Parker Washington, (c) lab, res 810 East C H
Parker Wm,(c) porter Texas Produce Co, bds 1411 Ash
Parkhurst John E, potter, res Ash beond limits
Parkins Miss Jessie, bds 411 Hazel
Parkins Otto (Parkins & Connella), res 411 Hazel Ark
Parkins & Connella (Otto Parkins & Michael Connella) barbers 116 W Broad
Parks George, (c) lab, res 322 5th Av
Parks Jennie, (c) laund, res 300 Marietta
Parks Mis Mamie, tchr Public school, bds 722 Beech
Parks Wm, carp, bds 838 State Line Av
Parnell Edna, dom, wks 417 E Broad
Parr David E, painter, bds 1613 Oak
Parrish Jesse C, clerk, res 619 E 9th
Pasch Rudolph, mgr Texar Lumber Co, res 307 Oak
Patcheny A E, car repr S L S W Ry, res 317 Pine
Patching John A, lab res n e cor Pearl and Victoria beyond limits
Pate D A, res 118 Ferguson C H
Pate Miss Ellen, bds 118 Ferguson C H
Pate Miss Lucy, res Dudley Av C H
Patilla Cora, (c) laund, bds 1302 Ash
Patrick John, firemand L R Coop Co
Patten C E, lab, C C & C Co, res same
Patterson Miss Gertie, dressmkr, bds 1504 State Line Av
Patterson J W, trav agt Turner Bros, bds 501 Spruce
Patterson Mendie, (c) laund, bds 914 W 4th
Patterson Peter W, clerk W H Booth, bdds 623 E 9th
Patterson R A, barber 203 W Broad, res 919 State
Patterson R J, clerk E D Lingold, bds 505 Spruce
Patterson Samuel G, clerk Hardin Bros, bds 623 E 9th
Patterson Sarah A, (wid Samuel G), res 623 E 9th
Patterson T H, pharmacist Smith Drug Co, res 103 E 14th
Patterson James N, photographer 111 E Broad, res 503 E 5th Av
Paulk Miss Addie, bds 316 Grand Av
Paulk Miss Augustus, clerk Lemly;s Drug, res 316 Grand Av
Paulk Miss Etta, tel opr, bds 1205 E 9th
Pauld George, carp, bds 1205 E 9th
Paulk Jason, farmer, res 316 Grand Av
Paulk Jonathan, carp, bds 1205 E 9th
Paulk Lewis A, clerk, bds 316 Grand Av
Paulk Miss Rena, tel opr, bds 1205 E 9th
Paxton Wm C, see Imperial Lumber Co, res 1604 W 4th
Payne A A, (c) barber, res 709 Wood
Payne Beulah, (c) laund, bds 1706 State
Payne Charles, (c) lab, res 711 Oak
Payne Commodore D, bkpr Taylor Grocery Co, res 416 Ash
Payne Emma, (c) laund, bds 709 Wood
Payne Frank, (c) lab, res 1706 State
Payne John J, condr, res 124 Argyle Av
Payne Wm, (c) lab, res 1112 W 3rd R H
Pearson Betty, (c) res 1301 W 8th
Peavy James I, tres Miller co, Ark, res714 Hazel
Peck Charles B Jr, agt Texar Car Association, bds Huckins House
Peck H M, mess Pac Exp Co, res 608 State
Peck Josiah, mess Pac Exp Co, res 608 State
Peck Wm, (c) lab, res 819 Edwards Av C H
Peek Jennie (wid A J), res 927 Bath
Peel Cecelia, (c) laund, bds 810 W 3rd
Peeples Alexander, (c) lab, res 308 Elm Tex
Pellasona Peter, boarding, res 224 Spruce
Pendleton Moses, (c) lab S L S W Ry, res 613 Oak
Pendleton Susie, (c) laund, bds 511 Olive
Pennington Edward, (c) lab, bds 219 Marietta
Pentecost H L, mach, bds 621 Lelia Av C H
Peoples Furniture Store, H K Warner mgr, 319 E Broad
Peopletoe George, (c) lab, res 812 Ash
Peppard Merrill, lumber, res 901 State Line Av
Percell Daniel, cotton buyer, res 914 State Line Av
Perdue Leon H, clerk S L I M & S Ry, bds 309 Elm
Perdue Lovick P, fireman T & P Ry, res 309 Elm
Perdue Mary A (wid J K ), bds 309 Elm
Perdue Miss Queen A, bds 309 Elm
Perguson James, butcher, res 607 E 14th
Perham Laura, (c) bds 618 Oak
Perk Florence, (c) laund, bds 819 Edwards Av C H
Perk N K, (c) porter, bds 819 Edwards Av C H
Perk Tennie, (c) laund, res 819 Edward Av C H
Perk Wm, (c) drover. Wls Standarad Novelty Works
Perkins Ira, (c) lab, res 405 Martha C H
Perkinson James F, meats 1121 County Av, res 614 Pecan
Perkins Rayfield, (c) lab, bds 622 Hazel
Perkinson Wm, grocer, res 1623 Spruce
Perosin J B, brkpr Randolf Hotel, bds 300 W Broad
Perrin D N, agt, bds 921 Spruce
Perrin Mabel H, bds 921 Spruce
Perry A A, lumber, res 617 Pine
Perry Edward, (c) porter Huckins House, bds 421 E 8th
Perry Mrs O d, agt, res 921 Spruce
Perry Samuel, (c) lab T & P Ry, res 834 Laurel
Petaway Charles, (c) lab K C S Ry, res 1724 Boulevard
Pete Albert, (c) bds 405 E 13th
Pete Lula, (c) laund, bds 405 E 13th
Pete Robert, (c) barber, res 405 E 13th
Peters Aranna, (c) laund, res 214 Elm Tex
Peters Charles, © lab, bds 827 Maude Av C H
Peters Frank, (c) lab s L S W Ry, res 5 S L S W tracks 2 w s Elm
Peters Katie, ©, tchr, bds 214 Elm Tex
Peters Lula, (c) dom, bds 827 Maude Av C H
Peters Pinkey, (c) lbds 1005 Edwards Av C H
Peters Thomas, (c) brklyr, bds 214 Elm Tex
Peters Wm, (c) lab S L I M & S Ry, bds 214 Elm Tex
Pettaway Daisy, (c) laund, bds 1316 Maple
Pettaway Daniel, (c) lab Texar Water Co, res 1512 State
Pettaway Hattie, (c) laund, bds 620 Pine
Pettaway Jennie, (c) bds 420 Pine
Pettaway Julia, (c) res 1316 Pine
Pettaway Laura, (c) laund, bds 620 Pine
Pettaway Louis, (c) laund, res 106 W 4th
Pettaway Mary, (c) bds 1316 Maple
Petrie Charles H (Petrie-Bell), res 312 E 12th
Petrie-Bell (C H Petrie & Louis Bell), sign painters 310 E Broad
Pettigrew W M, trav agt Turner Bros, res 516 Hickory
Peyton Cathena (wid E H), bds 718 Hazel
Peyton Emma, (c) wks 521 Hazel Ark
Pharr B C, propr City Market, res 413 Pine
Pharr Phineas, clerk Chatfield & Buhrman, res 413 Pine
Phason Frank, lab T & P Ry, res Rose Hill beyond limits
Phebus James W, car repr S L SWRy, bds 1213 Oak
Phebus Lilly May, bds 1213 Oak
Pheemster Miss Elizabeth, bds 1516 Maple
Phillips Miss Alice, clerk B H Williams, bds 502 E 7th
Phillips Charles, W, carp, res 202 Grand Av
Phillips Miss Eva, bds 804 E 4th
Phillips James, trav agt H V Beasley, bds 932 Hickory
Phillips Wm, trav agt H V Beasley, bds 932 Hickory
Phillips Wm E, engr S L I M & S Ry, res 804 E 4th
Phipps M J, foreman Standard Novelty Works, bds 612 E 3rd
Pickard Alexander C, engr Schecler Bros, res 1516 Pine
Pickard I M , lineman S W Tel Co, res Vernal Av C H
Pickard Marshall, lineman Tel Co, res Vernal Av C H
Pickett Aaugustus C, guard Pac Exp Co, rms 218 ½ W Broad
Pickett Mattie,(wid Augustus), bds 813 Pine
Pickett Seveer, bkpr Dan Gallag, gr, rms 218 ½ W Broad
Picketts Dock, carp, bds 1105 Phenie Av R H
Pierce Frank, carp, res Spring Lake Park
Pierce Hattie, (c) res 418 W 5th
Pierce James, (c) porter Huckins House, bds 610 Hazel
Pierce R C, asst chier dispatcher K C S Ry, bds 305 Maple
Pierce Sallie, (c) laund, res 713 W 4th
Pierce Verge, (c) lab T & P Ry, res 708 W 8th
Pikes Bertha, (c) laund, bds 614 W Broad
Pikes George, (c) lab S L S W Ry, bds 614 W Broad
Pile Gardner E, switchman S L I M & S Ry, res 915 E 4th
Piliquan John N, (Wm T May & Co), res 1507 Pine
Piner Wm, foreman Southern Furniture Co
Pinson Bernarad F, bkpr L R Coop Co, res 603 E 12th
Pintsch Compressing co, T F Miller, mgr, F H Sawyer sup, E Broad s w cor Hazel
Pirkins Rayfield, (c) lab K C S Ry, bds 622 Hazel
Pirtle J H, lab, res 830 Dudley Av C H
Pitts Miss Carrie, wks 217 W Broad
Pitts John W, (c) lab C C & C Co, res 1320 Maple
Pitts Love, (c) farmer, res 1410 Beech
Pitts Marion f, phys, res Rose Hill beyond limits
Pitts Mrs. M T, cook wks 217 W Broad
Plant A M, (c) lab, res 612 Oak
Platz Henry, shoemkr 121 ½ E Broad, res country
Platz Margaret, (wid John), res 306 Beech
Poindexter Axless, (c) waiter Oyster Bay, bds 712 Oak
Poindexter Charles, (c) lab K C S Ry, res803 Pine
Poindexter Eugene, (c) lab George W Ledbetter, bds 314 E 8th
Poindexter Jodie, (c) cook, bds 314 E 8th
Polhanius Francis M, mgr Texar Ice Co, res 323 State
Police Station, Tex 214 Pine
Polk Miss Arena, tel opr, 113 Ferguson C H
Polly George, (c) lab, bds 1706 State
Ponder Ida, ©, cook, res 702 Laurel
Ponder J R, reporter The Courier, bds 523 Spruce
Ponder Minnie, (c) laund, bds 1017 Walnut Tex
Poole D L, switchman, res 708 Dudley Av C H
Poole Louisa, (c) res 514 E 8th
Pooler Jane, (c) laund, res 524 Maple
Pooler Nellie, (c) laund, bds803 Wood
Pooley Mollie, (c) laund, bds res 524 Maple
Pop Sarah Ann, (c) laund, bds 914 Wood
Pope Gustavus, stenog Williams & Arnold, bds 308 Vine
Porter Isum, (c) wks Boyd Drug Co, bds 818 Laurel
Porter Joseph, lab, K C S Ry, bds 1220 Oak
Porter Mary, (c) bds 623 W 4th
Porterfield W E, bkpr Texar Carriage Co, res 917 Olive
Post Elijah, (c) lab S L S W Ry, bds 716 Elm Tex
Post Green, (c) ;ab S L S W Ry, bds 716 Elm Tex
Post Office, State Line Av bet 5th and 6th
Postal Telegraph Cable Co, J B Prudhomme mgr, 211 Pine
Poster Ray, (c) lab, bds 513 Maple
Poston Julia, (c) dom 403 W Broad
Porter Andrew M, rms 108 ½ E 3rd
Poter Joseph, cook, rms 108 ½ E 3rd
Poter Mary E, rms 108 ½ E 3rd
Pound Ward, switchman T & P Ry, bds 415 Maple
Pounders P, (c) lab, bds 919 Laurel
Powars Benjamin, condr K C s Ry, res 522 oak
Powars James W, clerk S L S W Ry, bds 522 Oak
Powell Anderson, (c) moulder Texas Steam Engine Works
Powell Charles, (c) waiter, bds 413 E Broad
Powell George, (c) barber, bds 717 Laurel
Powell James, lab, res 1219 State
Powell Margaret, (c) res 207 E 11th
Powers Fannie, (c) res 1006 Walnut
Powers Solomon, (c) lab. Bds 1006 Walnut
Powers Walker, (c) lab, bds 1006 Walnut
Prather Lizzie, (c) dom, wks 414 E 4th
Prather Stella, (wid John), res Rose Hill s L R Coop Co
Prather Wm G, lb L R Coop Co, res 104 S Oak
Prator Mrs A M, res 400 Elm
Prator John D, shoemaker 308 E Broad, res 323 W 14th
Prator Mallon, clerk, bds 323 W 14th
Prator Marvin, clerk, bds 323 W 14th
Pratt J T, carp, res 1424 Noltenius R H
Pratt Robert, (c) lab, res 1122 State Line Av
Pratt’s Eating House, C R Eisele mgr, Union Depot
Pregge Henry, car inspr S L S W Ry, res 522 State
Preston B L, clerk, bds 302 Vine
Preston David M, lab C C & C Co, res same
Preston George, carp, res Rose Hill, beyond limits
Preston Greenville, bds 1220 Oak
Preston Henry, mach C C & C Co, Preston Rd beyond limits
Preston James, grader C C & C Co, Preston Rd beyond limits
Preston Joseph R, brklyr, res 911 E 11th
Preston J P, engr C C & C Co
Preston Margaret J, boarding C C & C Co, res same
Prestron Patrick, foremand, Preston Rd beyond limits
Preston Sidney, (c) lab, res 911 E Broad
Prestridge Miss Emma, bds 1104 Hickory
Prestridge James S, trav agt, res 1104 Hickory
Prestridge Joseph,bds 1104 Hickory
Price Buck P, watchmand, res New Town
Pricie Eliza, (c) laund, res 423 E Broad
Price James, lab L R Coop Co, res Rose Hill beyond limits
Price John, farmer, res River Rd n of limits
Price Miss Nannie, bds Rose Hill beyond limits
Price Richard, (c) res Rose Hill beyond limits, lab Southern Furniture co
Price Wm, lab L R Coop Co, bds Rose Hill beyond limits
Priest Miss Anna May, bds 307 Hazel
Priest Theodore H, sawmill, res 307 Hazel
Priest Miss Willie, bds 307 Hazel
Prince Miss Belle, bds 1503 Laurel
Prince Herbert, stenog, bds 223 E 4th
Prince Miss Minnie J, bds 223 E 4th
Prince Oliver W, propr Racket Store, res 223 E 4th
Prince Thomas A, seston State Line Line Cemetery, res 516 E 3rd
Prudhomme John B, mgr Postal Telegraph Cable co, res 705 Spruce
Pruitt Fletcher, (c) servant, wks 618 Hazel
Pruitt Roy, (c) porter M Cassidy, res 6 17 Elm Tex
Puckett Thomas A, saw filer L R Coop Co, res Rose Hill 2 s 1021 Phenie Av C H
Pugh Wm K, genl store, res 923 County Ave
Pulliam Elizabeth, (c) laund, bds 4 Tilson Add
Pulliam Thomas, lab res 621 W 3rd
Pulliam Thomas, (c) lab C C & C Co, res 4 Tilson Add
Pullman Bar, Louis Longenotte propr, 2104 W Broad
Punch Robert, jeweler, res 618 Olive
Purdy Frank O, carp, John Carmichael, bds 322 S State Line Av
Purdy Marlin, lab, res 702 Hays C H
Purdy Zonie,lab, bds 702 Hays C H
Purifoy Ernest, carp, bds 1509 Maple
Purifoy Francus W, grocer 801 Dud;eu Av C H, res 803 same
Purifoy Henry, (c) lab, res Spruce nr 22rd
Purifoy Marshall L, contr, res 1509 Maple
Pursley Miss Agnes, waiter Pratt’s Eating House, rms same
Putnam M W, flagman T & P Ry, res 219 Elm Tex
Putty John, lab, res New Town
Putty Martin, lab, res New Town
Pyle George, (c) lab T & P Ry, res 214 S Oak
Pyle Margaret, res 914 Beech
Quarles Frank, © lab S L S W Ry, res 915 Beech
Queen Maria, (c) bds 220 West
Quigley James B, wood and coal, res 1513 Ash
Quigley John W, plasterer, bds 1311 Hazel
Quigley Thomas, wood and coal, res 1513 Ash
Quigley W S, trav agt, res 1111 Maple
Quinn Frank, bkpr, res 104 W 7th
Quinn Frank S, lawyer 114 ½ E Broad, res 1112 Pecan
Quinn Pink, © lab, res 812 W 5th
Quinn Thomas (Sweeney & Quinn Saloon), res 621 E 3rd
Racket Store, O W Prince propr, 216 E Broad
Radford Thomas, res Phenie Av s w cor Lelia
Raffaelli John D, brkpr, res 1322 W 5th R H
Raffaelli Joseph, saloon 1003 Phenie Av Rose Hill, res 1015 Phenie
Raffaelli Miss Josephine, bds 1015 Phenie Av R H
Raffaelli Miss Louise, bds 1015 Phenie Av R H
Raffaelli Stephen, saloon, res 1015 Phenie A R H
Ragen Daniel, brakeman S L S W Ry, res 301 Senator Av
Ragland Archibald, (c) lab C C & C Co, res T & P w of limits
Ragland Conley, tchr, bds 1911 Pine
Ragland George, mgr Miller co Abstract Co, res 1911 Pine
Ragland James S, books and stationery 116 E Broad, res 603 State
Ragland Ned, (c) lab, bds 421 E 8th
Ragland Samuel M, Cigars & Tobacco 101 E Broad, res 309 Spruce
Ragland Stiles, driver wks Texar Ice Co
Railroad Y M C a, John Coldwell sec, W H Groat, asst, e Front s w cor Pine
Raines Laura, (c) laund, res 701 W 7th
Raines Richard, lab L R Coop Co
Rainey Wade, (c) lab, res 1527 State Line Av
Ralph Bros,(W e & G B Ralph), laundr 218 Vine
Ralph George B, (Ralph Bros), res 806 Wood
Ralph Miss Mary E, bds 806 Wood
Ralph WM E, (Ralph Bros,), bds Huckins House
Ralph W J Jr (Ralph Bros), rms 223 Walnut
Ramsey Miss Addie, bds 920 Dudley Av C H
Ramsey Caroline B, (wid B B), res 920 Dudley AV C H
Ramsey W A, res 423 Laurel
Ramsey Mrs W A, milliner M Galvan, res 423 Laurel
Randalls Emma, (c) wks B C Vandeweghe beyond limits
Randalls Lee, (c) lab C C & C Co, bds 308 E 7th
RandallTatum, (c) porter, bds 604 Laurel
Randall Wm, (c) lab, bds 939 Laurel
Randolf Hotel (Jwesley Jones & d O Chaytor proprs) 300 Wbroad
Randolf Hotel Barber Shop (J Wesley jones & D O Chaytor propr ) 306 W Broad
Randolph Wm, saddler Edwards Harness Co, res 1608 Locust
Raney Duncan L, carp, res Buchanan Rd s of limits
Raney Edgar, pdlr, res 1716 Spruce
Range Mary, (c) bds 301 5th Av
Rankins J W, clerk T & P S Ry, res 521 Oak
Ransom Callie, bds 1200 E Broad
Ransom Joseph, lab Texar Ice Co, bds 1300 E Broad
Ranzie Francisco, res 1208 W 5th R H
Ranzie M Louis, brkpr Sam Milazzo, res 1208 W 5th R H
Ratliff R E, res S L S W Ry, w of limits, mach Southern Furniture Co
Ratteree Pinckney Y, carp, res beyond limits
Ray Wm A, engr T & P Ry, res 722 Laurel
Rayburn Minnie ( wid N M ), bds 210 Senator Av
Raymer C, res Spring Lake Park, wks Souther Furniture Co
Raymer Edward, lab T & P Ry, res Spring Lake Park
Raymer Moses, res Spring Lake Park
Rea Henry W, car repr s L S W Ry, res 1224 Phenie Av R H
Rea John, res Rose Hill beyond limits
Rea Wm, brkpr Rose Hill Saloon, res Rose Hill beyond limits
Read Benjamin, carp, res 1502 State
Read R W, phys, res 619 State
Reames Phillip B, clerk K C S Ry, bds 402 Maple
Reaves R S, mgr Ayer Lord Tie co, rms 309 ½ W Broad
Rector George L, mgr Rector Store Co, res 1518 State Line Av
Rector Miss Nellie, student bds 1518 State Line Av
Rector Store Co,G L Rector mgr, 315 E Broad
Rector Wm H, clerk Rector Co, bds 1518 State Line AV
Redd Lucy, (c) laund, res 402 Elm Tex
Redding Joseph, grocer 923 W 4th , res 919 W 4th
Redwater Lumber Co, G Munz pres, H Munz sec & treas, 215 ½ Pine
Reece Miss Della, res Spring Lake Park
Reece Grover, lab L R Coop Co, res 1521 Hazel
Reece M V, clerk S L I M & S Ry, res 1521 Hazel
Reece Thomas , hardnessmkr Texar Carriage Co, res Spring Lake Park
Reece Wm, res Spring Lake Park, lab Souther Furniture Co
Reed Emily, (c) bds803 W 8th
Reed Gertie, (c) nurse, bds 517 Pine
Reed Hattie, (c) laund, bds 1221 Beech
Reed Miss Hortense, stenog W F Taylor Co. Ltd, res 410 Elm Arl
Reed John clerk C J Cotton, res 1512 Oak
Reed Julian B, dentist 118 ½ E Broad, rms same
Reed L, (c) lab, wks Southern Furniture Co
Reed Laura, (c) cook, bds 517 Pine
Reed Levi, wks T & P Ry
Reed Mollie, (c) laund, res 908 Wood
Reed Miss Naomi, res 819 E Broad
Reed Smithie, bds 1703 Boulevard
Reed Wm, baker John P Kline, res 411 Hazel Arl
Reese Athol C, cooper, bds 1521 Hazel
Reese J T, hanessmkr Texar Carriage Co, res Spring Lake Park
Reese Leonard d, clerk S L I M & S Ry, res 1521 Hazel
Reesman Simon, (c) lab T & P Ry, res 912 Wood
Reeves Benjamin, fireman T & F S Ry, res 1216 W 7th R H
Reeves C M, mgr E A Schicker & Co, res 715 Pine
Reeves Leonard, (c) lab S L S W Ry, res S L S W Ry track 3 w Lelia Av R H
Regan Joseph, lab, res s L S W Ry w of limits
Rehkopf Albert (Rehkopf Mattress Co), bds 1405 Av 4th R H
Rehkopf Miss Annie L, smstr Rehkopf Mattress Co, bds 1405 W 4th R H
Rehkopf Miss Augustua, smstr Reh kopf Mattress Co, res 1401 W 4th R H
Rehkopf Miss Elizabeth, smstrs Rehkopf Mattress Co, bds 1401 W 4th R H
Rehkopf Henry C, mgr Rehkopf Mattress Co, res 1401 w 4th R H
Rahkopf Henry C Jr, Texar Music & Furnitrue Co, res 1518 W 4th R H
Rehkopf Miss Josephine (Rehkopf Mattress Co,), bds 1401 W 4th R H
Rehkopf Mattress Co, (Albert, Lizzie & Josephine), H C Rehkopf mgr, 123 West
Reid Charles, mach, bds 119 E 4th
Reid Charles W, bkpr, bds 119 e 4th
Reid George P, carp, bds 312 Elm
Reid George W, insurance, res 602 Beech
Reinberg Herman, railor Max Reinberg, bds 718 Beech
Reinberg Max, mercht tailor, ne cor 3rd and State Line Av, Foreman Bldg, res 718 Beech
Reinhardt John C, farmer, res 723 Beech
Religious Kaleidoscope (The) Rev E D Strang propr & editor, 212 ½ E Broad
Rembut Andrew, (c) lab K C S Ry, bds 605 Elm Tex
Rembut Matilta, (c) res 605 Elm, Tex
Reneau Jesse, barber R A Patterson, res 506 Oak
Resson Albert, lab, res 117 Mary A v C H
Retailer Collection Agency, Hugh P Sutton Jr, mgr 107 ½ E Broad
Retter Charles, fireman S L I M S Ry, rms 805 E Broad
Reverra Paul, watchman S L S W Ry, res 1501 Maple
Rex Mrs Gertrude, dressmkr, res 114 ½ E 3rd Av
Rexroad Mrs Sallie, smstrs Twin City Tailoring Co, bds 220 Walnut
Reynolds Arthur J, (Reynolds Bros, dry goods, res 1308 County A
Raynolds Bros, (WC & A J Reynolds), 311 E Broad
Reynolds James D, clerk Reynolds Bros, bds 801 E Broad
Reynolds J W, (c) lab, res 1007 ½ Phenie Av R H
Reynolds Wm C (Reynolds Bros), dry goods, res 801 E Broad
Rhea John A, carp, res 310 Walnut
Rhinehard Miss Ella, furnished rooms, res 207 Oak
Rhodes Eben, clerk Joseph McShane, bds 605 Spruce
Rhodes Edward, res 605 Spruce
Rhodes Miss Willie, bds 605 Spruce
Rholeder Louis, wks T & P Ry
Rice Alfred trav agt, bds 540 Oak
Rice Mrs A M,. res 306 Elm
Rice Miss C B, bds 306 Elm
Rice Lena, (c) bds res 505 Pine
Richards Arthur M, mess Pac Exp, bds 414 Elm
Richards Frances. (c) ;aimd. Bds 311 5th Av
Richards Lula, (c) laund, bds 1214 Laurel
Richards Nancy, (c) dom, res 1219 Ash
Richardson Alexander, (c) brl[r Excjamge Sa;ppm. Res 316 ½ Broad
Richardson Charles, (c) driver Hunter Transfer Co, res 209 W 11th
Richardson J V, lumber, res 119 E 6th
Richardson Lark, lab, C C & C Co, bds 303 Laurel
Richardson Neely, (c) res 929 W 4th
Richardson Rosa, (c) laund, bds 402 Elm Tex
Richardson Miss R, bds 119 E 6th
Richardson Watt, (c) porter Interstate Drug Store, res 1013 Walnut
Richardson Wm M, supt Victoria Lumber Co, bds 310 Walnut
Richmond Nathan G, trav agt, res 605 Beech
Riddick John C (John C Riddick & Son), res 516 Beech
Riddick & Son (J C & W B ), second-hand goods 108-110 E 3rd
Riden Samuel, mach C C & C Co, res Rose Hill s w cemetery R H
Ridley John C, bkpr Texas Produce Co, res 822 State
Riley Anderson, (c) lab, res S L S W ry, e w Lelia Av R H
Riley E J, (c) farmer, res 1421 County Av
Ring T J;, switchman S L S W Ry
Ringo J L, bds 2210 Elm Ark
Ripper Jack, (c) lab, bds 721 W 3rd
Risling David, engr S L S W Ry, bds 1309 Nolthenius R H
Rivers David, bds 1608 Maple
Rivers John H, farmer, res 1608 Maple
Rivers Richard, alb, bds 1608 Maple
Roach James F, lab, bds 423 Hickory
Roach John, filer C C & C Co
Roach L E, fireman P O, res 608 State
Roach Lyman S, grocr 523 State, res 608 same
Roaleder Lewis, carp T & P Ry, res 320 Spruce
Robbins Edgar, clerk Smith Drug Co, bds 813 Pine
Robbins Frank D, agt Waters Pierce Oil Co, res 315 Pine
Robbins Hannah, (widGeorge), res 813 Pine
Robbins Mary E, (wid E F), res 720 Pine
Roberson Fannie, (c) res 505 Spruce
Roberson Jane, (c_ laund, bds 423 E Broad
Roberson Wm (c) lab, res 106 Ferguson C H
Roberson Wright, (c) lab, res 104 Ferguson C H
Roberts Alexander, lab, bds 906 Nix
Roberts A B, fireman S L S W Ry, bds 403 W Broad
Roberts Bettie, (c) laund, res Cotton Belt tracks beyond limits
Roberts B B,. lab S L S W Ry, bds 403 W Broad
Roberts Edgar, carp, res 1224 Oak
Roberts Ernest, painter, bds 314 Elm
Roberts Evan C, bkpr Standard Novelty Works, res 935 Bath
Roberts Miss Frances M, res Spring Lake Park
Roberts Haywood, (c) lab, res 118 East C H
Roberts James, (c) lab, bds 917 Pecan
Roberts John, (c) driver, res 1800 E 9th
Roberts John A, rms 223 State Line Av
Roberts John P, engr S L I M & S Ry, bds 812 Olive
Roberts John T, clerk C C & C Co, res Spring Lake Park
Roberts Joseph F, carp, bds 1224 Oak
Roberts Judge, (c) lab, res 214 Hazel Oak
Roberts Mary J, bds 812 Olive
Roberts Matthew, (c) lab, res 915 Edwards Av C H
Roberts Moses, (c) carp, res 917 Pecan
Roberts Oliver C, real estate, res 812 Olive
Roberts Ray, (c) lab, bds 214 Hazel
Roberts S M, drayman, res 113 Ferguson C H
Roberts Thomas, (c) lab, res 1822 Pine
Roberts Wm B, drayman, bds 111 Ferguson C H
Robertson Miss Catherine, bds 513 ½ Olive
Robertson C M , res 1119 Hickory
Robertson J J, grocer, res 514 ½ Olive
Robertson Mrs Mary, bds 315 E Front
Robinson A B, lab, bds 401 6th Av
Robinson Bert, porter S L S W Ry, bds 213 E 9th
Robinson Charles, painter, bds 206 W Front
Robinson Clara, bds 703 Pine
Robinson Clarence, (c) driver Blackburn & Chappell, res 1001 Laurel
Robinson C R, (c) boarding 317 W Broad, res same
Robinson Miss Della, bds 1220 Pecan
Robinson Edgar, news agt S L S W Ry, bds 206 W Front
Robinson G R, coroner Miller CoArk, res 3 miles east of city
Robinson Harry, (c) porter Texas Produce Co, res 1001 Laurel
Robinson Ivory, (c) barber 321 W Broad, res 417 W Broad
Robinson James, broker 309 E Front, res 904 Pine
Robinson Miss Lena, bds 206 W Front
Robinson Mary, (c) laund, bds 1206 Ash
Robinson Mildred, (c) stmstrs, bds 1312 Laurel
Robinson Patsy, (c) dom, bds 408 E 14th
Robinson Robert, (c) porter, res 911 Laurel
Robinson Robert J, tel opr, bds 521 Marietta
Robinson Thomas, (c) lab, res T & P Ry tracks 2 w Cotton Belt Junction
Robinson W A, drugs 106 E Broad, res 403 State
Robinson Wm C, car bldr, res 521 Marietta
Roche John H, Texar Music and Furniture co, res Rose Hill nr C C & C Co
Rochelle James F, constable, res 1623 Laurel
Rochelle Jet B, tie inspr, res 804 W 15th
Rochelle Silas, (c) sexton 1st Baptist Church, res New Town
Rodes R A, mgr Texar Trading Co, res 205 ½ W Broad
Rodgers Frances J, (wid R W), res 221 Maple
Rodgers Leo A, bkpr Texar Gas and Electric Light Co, res 221 Maple
Rodgers Rollin W, lawyer, bds 221 Maple
Rodgers W T, clerk Leonard’s Lunch Room, res Oak
Rodney Emma, (c) laund, bds 400 E 13th
Rodney Laura, (c) bds 817 Oak
Rodney Malinda, (c) res 817 Oak
Roe Birdie, bds 709 Wood
Roe Jesse, bds 709 Wood
Roe John, (c) groceries 501 Elm Tex, res 921 W 5th
Rogers Andrews H, clerk Ramsey McClure;, res Jackson C H
Rogers Christian, bakery 305 E Broad, res 302 Elm Tex
Rogers Crawford M, deputy marshal, bds 320 E 5th
Rogers Elam, bds 1121 Oak
Rogers Foster, baker, res Ash, beyond limits
Rogers Gordon P, inspr S W Tel Co, res 1522 State Line Av
Rogers J B, dispatcher T & P S Ry, res 505 Spruce
Rogers J P, trav agt, res 321 Walnut
Rogers Lemon S, tailor, res 222 W 3rd
Rogers Lewis, clerk bds 2212 N Oak
Rogers Mamie, (c) cook, bds 323 Statae
Rogers Miss Pearl, clerk C Rogers, bds 302 Elm
Rogers Rafaela M, bds 222 W 3rd
Rogers Thomas, baker C Rogers, res 302 Elm
Rogers Thomas C, lab, res Lelia Av foot e s R H
Rogers Wm, clerk, bds 1121 Oak
Rogers Wm Jr, watchman M D Tilson, bds 212 Oak
Rooks M J, (w9d W R), res 803 Pine
Roper B F, (Mahaffey & Roper), lawyer, res 1104 State
Roquemore Solomon, (c) lab, res 1205 State
Rosborough Pearl, (c) cook, bds 417 E 7th
Rose Allen, (c) lab Kelsey Foundry, res 1623 Laurel
Rose Andrew, supt East Side School, bds 603 Hazel
Rosebud Restaurant, Mrs J J Gallagher, propr, 104-106 State Line
Rose Buster, (c) lab, res 1108 Laurel
Rose M T, carp, res 7 S L S W Ry, tracks 4 w s Elm
Rose Thomas, (c) lab Jodie Kirby, bds 1022 Pearl C H
Roseborough Miss Jennie, bds 503 Maple
Roseborough James T, lumber, res 503 Maple
Roseborough Miss M P, bds 503 Maple
Rosenbaum Alfred, bds 301 7th Av
Rosenbaum Isaac, tailor 222 State Line Av, res 5th & Spruce
Rosenbaum Joseph W, mach S L I M & S Ry, res 301 7th AV
Rosenbam Miss Lena, stenog Southern Pine Lumber Co, res 5th and E Spruce
Rosenaum Paul, clerk S L I M & S Ry, bds 301 7th Av
Rosenkrang Max (Rosenkrang & Sterling), dry goods, res 502 E 4th
Ross George, carp, bds 1222 W 14th R H
Ross Laura, (c) laund, res 1215 State
Ross Monroe, (c) waiter, res 417 E Broad
Ross Mathis, (c) wks Pratt’s Eating House, bds 902 W 6th
Ross Robert, (c) lab, res 902 W 6th
Rosson Miss Horton, bds E 9th S L I M & S Ry, tracks s s
Roswell A, (c) wks T & P Ry
Rothhaus Samuel, coll E A Dryer Carpet & Furniture Co, res 519 Spruce
Rowe S, yrdmaster S L I M & S Ry, rms 218 W 3rd
Rowe W F, engr T & P Ry, res 1119 Walnut
Rowell Daniel R, carp, res 111 W 6th
Rowell Wm, carp, bds 111 W 6th
Royer L S, tailor Misfit Parlors, res 222 W 3rd
Royston Benjamin, (c) lab, res 509 Mary AV C H
Rucker George, (c) lab S L S W Ry, bds 606 Elm
Rung, John, propr Rung Hotel, res 621 Lelia
Runnels Jane, (c) dom, bds 826 Laurel
Runnels Rosa, res Spring Lake Park
Rush J R, (c) porter, res 1304 Ash
Russell Miss Eugenia s, student, bds 418 State Line Av
Russell Matthew, (c) lab Standard Novely Works, res 601 Oak
Russell Ory, bds 418 State Line Av
Russell Rosa, bds 1424 Olive
Russell Robert E, contr, res 1024 Pecan
Russell Robert E Jr, bds 1024 Pecan
Russell Wm H, meats, res 418 State Line Av
Ryan Mrs Emma, bds 405 E 5th
Ryan John, carp, rms 108 ½ E 3rd
Ryan Thomas K, engr T & P Ry, res 900 W 9th
Ryan John, carp, rms 108 ½ E 3rd
Sabine John G, agt, res 1016 Spruce
Sabine Valley Lumber co, S T Woodring mgr, 220 ½ E Broad
Saginaw Valley Cooprage Co, M T Bailey mgr, Waterall nf W 4th R H
Sain Mrs. Jannie, tailoress Max Reinberg, res 802 Hazel
Sain Robert R, carp, res 802 Hazel
St Agnes Academy, in charge of Sisters St Rose of Lima, 518 W 3rd
St James A M E Church, W M Winston pastor, 621 Laurel
St James Episcopal Church, Rev Percy T Fenn, pastor, s w cor 5th and Olive
St Louis, Iron Mountain and Souther Railway, P E Baer pass and ticket agt passenger stations foot State, freight depot foot of Elm
St Louis & Southwestern Railway e W Godbold city pass and ticket agt, pass depot foot of State, freight depot foot of Maple
St Louis & Southwestern Stock Yards, junction S L S W Ry and K C S Ry tracks
St Paul A M E Church, 602 Olive
Sales Bertha, (c) bds 523 Pine
Sales Mack, (c) porter Texar Carriage Co
Sallard Clara, (c) bds 721 State Line Av
Salvation Army Headquarters 201 ½ E Broad
Sandberger Adolph (Sandberger Bros), res 421 State Tex
Sandberger Bros, (A& M Sandabaerger) 202 E Broad
Sandbarger Henry, res 421 State
Sandberger Maurice (Sandberger Bros), res 421 State
Sanders Albert, car driver, wks Texar Stree Ry
Sanders Bros, (Oscar & Eugene), grocers 216 W Broad
Sanders Elbert L, res 818 Hazel
Sanders Eugene, (Sanders Bros), res 622 Walnut
Sanders George, (c) lab, res 1302 Maple
Sanders James, (c) lab C c & C Co, bds 924 W 4th
Sanders Louie, opr W U Tel Co, res 818 Hazel
Sanders Mrs Lula, bds 421 Pecan
Sanders Omar, opr W U Tel Co, res 818 Hazel
Sanders Oscar, (Sanders Bros), res 506 E 4th
Sanders W F, prop Midland Barber Shop, res W Broad
Sanderson Alexander G, (Sanderson & Bros), abstracters, res 422 Ash
Sanderson Augusta, laund, bds 616 Elm Tex
Sanderson & Bros (J D & A G), abstracaters Miller county Court House
Sanderson Jefferson D, clerk circuit and County Court (Sanderson & Bros abstracters), res 417 Bech
Sanderson Noah P (Brewer& Sanderson), res 320 W 7th
Sanderson M E (wid E S), bds 928 Beech
Sandefer M S, mgr Taylor Grocery Co, bds 321 Walnut
Sanguin Mrs Zula, bds 1103 Walnut
Sarvis John W (Bertram & Sarvis), res 616 Maple
Sawyer P A & Co, J F Brannon mgr, loans 1111/2 E Broad
Saxon Thomas W, carp, res 1521 Locust
Sayler Miss Bertha, clerk H P Briley, bds 217 Elm
Schardon August, clerk, res Boston Rd w of limits
Schardon Nancy wid George), res Boston Rd w of limits
Schardon Miss Elizabeth, clerk A M Cundiff, bds 103 w 3rd
Scherer George, genl store 325 E Broad, res 421 E 6th
Scherer Miss Jeanette, bds 421 E 6th
Scherer Julius, mercht tailor 108 State Line Av , bds 417 Elm
Scherer Miss Lottie, bds 421 E 6th
Scheone Leo, barber Antonio Lo Costo, bds 216 Walnut
Schicker Bros (Fred & Julius F), metal works 114 E 3rd
Schicker Frederick (Schicker Bros), res beyond limits
Schicker Julius F, (Schicker Bros), res C H beyond limits
Schicker E A & Co, C M Reeves mgr, undertakers 204 E Broad
Schluter Melzar H, trav agt, res 1116 Olive
Schultz W T, agt 213 E Broad, res 14th and Pine
Schuster Elmer, student, bds 421 Walnut
Schuster Eugene L, watchmkr, bds 421 Walnut
Schuster Frederick L, jeweler 208 State Line Av, res 421 Walnut
Schuster Irvin, mach, bds 421 Walnut
Schuster Miss Julia, bds 421 Walnut
Schuster Louis, watchmkr F l Schuster, bds 421 Walnut
Schuster Miss Ollie, bds 421 Walnut
Schwarz David., life ins, rms 321 State Line Av
Schwarz Isaac, clerk J Weisman & Co, res 320 Ash
Schweitzer G H, cashier S L I M 7 S ry, res 722 W 7th
Scoggins John F, painter, res 2503 Olive
Scoggins Miss LillianI, bds 2503 Olive
Scoggins P A, (c) dom, res 917 Laurel
Scoggins W H, (c) lab, res 917 Laurel
Scott Alex, (c) res 1720 Boulevard
Scott Benjamin, (c) lab Standard Novelty Works
Scott Christopher C, carp, res Dud;eu Av beyond limits C H
Scott Eliza, (c) laund, ds 605 Oak
Scott John, farmer, bds 1202 E 9th
Scott James, (c) ;ab. Bds 1011 Laurel
Scott Miss Jessie, bds 1306 Hickory
Scott Miss Grace, bds 321 Elm
Scott Grace, (c) laund, bds 509 W 10th
Scott George, (c) lab L R Coop Co
Scott James C, clerk J Weisman, res 1101 Maple
Scott John, (c) lab, res 605 Oak
Scott Lake & Head (O D Scott, J S Lake, J D Head), lawyers 109 ½ E Broad
Scott Lessie, (c) bds 1720 Boulevard
Scott Miss Mabel, tel opr, bds Dudley Av beyond limits C H
Scott Mack, (c) lab, res 2012 State
Scott Mandie, (c) lab, res 2012 State
Scott Monte, (c) porter, bds 313 E 7th
Scott Mrs. Ola, dressmkr, res 840 Dudley Av
Scott Oscar D (Scott, Lake & Head), lawyer, res 321 Elm Ark
Scott Pruitt, helper, wks Southern Furniture Co
Scott Robert L, carp, res 1202 E 9th
Scott Sentie, (c) laund, res 205 W 11th
Scott Taletha (wid James O), res 1306 Hickory
Scott Thomas L, mattress mkr, bds 1405 W 4th
Scott Walter, (c) lb S L S W Ry, bds 03 W 8th
Scott Walter, stenog Imperial Lumber Co, bds 314 W 7th
Scott Walter E, student, bds 321 Elm
Scott Wm, (c) lab Texar Steam Engine Works
Scott Wm B, carp, bds 1202 E 9th
Scott W W, lab T & F S ry, res 611 Olive
Scott W T, wks T &P Ry
Scott W W, carp, res 840 Dudley Av C H
Scott & Collins ( A Scott, G D Collins), saloon 318 W Broad
Scovell M L, genl freight,agt, bds 704 Maple
Scroggins John, paper hanger Petrie-Bell
Scruggs A W, clerk O’Dwyer & Ahern, bds 402 Maple
Scully Frank, lab C C & C Co
Scurlock Herbert, printer Moore Printing Co, res 414 Hazel
Scwartz David, agat Pacific Mutual Ins Co, res 402 Pine
Seaco Mr, engr S L S W Ry, bds 522 State
Seals Christana, (c) res 503 Maple
Seals John, (c) lab, bds 806 Ash
Seastrong Joshua, (c) lab, res 221 Marietta
Seeber Charles, engr T & P Ry, bds 722 Hazel
Seegar Oliver, engr, res 215 Pecan
Segers Asa, (c) laba,a res Spring Lake Park
Segers Frank, groceries 420 State Line Aav, bds 514 ½ Olive
Segers Joseph E, engr Texar Ice Co, bds 514 ½ Olive
Segers I F, mach, bds 420 State Line Av
Seekins Henry, mess Pac Exp Co, bds 102 W 7th
Segler Mary A, 1417 Nolthenius R H
Segler Moses, engr Texar Mill & Elev Co, res 1417 Nolthenius
Seuffert Augustus, bkrp J P Kline, bds 220 Walnut
Seifort C, cooper, wks L R Coop Co
Self Mrs Maude, clerk Burton, Peel & Nelson
Selph Wm, blksmith, res 811 Hazel
Seminar Miss Cecil, bds 511 E 9th
Semlear Frank, lab L R Coop Co, bds 511 E 9th
Semlear John, clerk The Moore Printing Co, bds 511 E 9th
Semlear John H, contr, res 511 E 9th
Senate Bar (RJ Fenley & WP Goosby), propr, 209 W Broad
Sevier Ambrose H, referee in bankruptcy, office government bldg, res 706 E 5th
Sevier Miss Maude, bds 706 E 5th
Sewell Charles, clerk, res E 9th beyond limits
Sewell John H, lumber, bds E 9th beyond limits
Sexton Garfield, (c) lab, bds 917 Walnut
Sexton Wm, (c) driver James McShane, res Rose Hill beyond limits
Shackelford Ann, (c) laund, res 803 Laurel
Shackelford Walter C, lab, bds 826 Laurel
Shaler Charles, switchman, wks T & P Ry
Shane Lee, barger Geo W Ledbetter, res 216 Walnut
Shankle Charles E, printer The Courier, bds 411 Spruce
Sharit Lawrence, bds 321 Oak
Sharit Thomas, engr T & P Ry, res 321 Oak
Sharp Susan O, bds 1022 W 4th R H
Sharp Miss Susie, waiter Pratt’s Eating House, rms same
Sharpe Wm O, gents furnishing 118 E Broad, res 819 County Av
Shaw Bamma, (c) lab, res 216 W 10th
Shaw Benjamin, (c) lab, bds 929 W 4th
Shaw Miss Dessie, bds 620 Walnut
Shaw Miss Ella, clerk P O, rms 410 Pine
Shaw Emma, (c) laund, bds 414 W 4th
Shaw Guy, tinner Schicker Bros, Rose Hill
Shaw Gilbert, (c) lab Hoffman Hdw Co, bds 1617 Laurel
Shaw John, carp, res Maple nr 22nd
Shaw Walter W, asst postmaster, res 620 \walnut
Shaw Wm H, (c) lab S L S W Ry, res 712 Oak
Shaw D G, (c) lab, wks T & P Ry
Shelton Henry, lab, bds 113 Ferguson C H
Sheehan John, lawyer, bds 318 Pine
Sheehan Wm, ins real estate, bds 318 Pine
Sheehan Mrs M A, boarding res 318 Pine
Shepherd C Harold, bds 421 Beech
Shepherd Claude L, res 421 Beech, tel office 55, res 324, sec Southern Furniture Co
Shepherd John B, bds 421 Beech
Shepherd J P, marble cuter The Allen Marble Works, bds 323 State Line Av
Sheppard Clifton, bds 505 Pine
Sheppard John L, (Sheppard & Shepparad), res 505 Pine
Sheppard Morris (Sheppard & Sheppard), res 505 Pine
Sheppard Paul, bds 505 Pine
Sheppard & Sheppard (John L & Morris), lawyers 303 ½ W Broad
Sherer Adolph, clerk Beorge Scherer, bds 421 E Broad
Sherer Isadore, dry goods, res 618 Beech
Sherer Max, clerk, bds 618 Beech
Sherer C, propr The Boston Store, res 618 Beech
Sherman House, Patrick Mooney propr , 315 E Front
Sherman j E, lab L R Coop Co, bds Rose Hill beyond limits
Sherrod Susan, (c) cook, res 1011 Laurel
Shilling James, clerk, bds 217 Elm
Shirley Lee, (c) porter Senator Bar, rms 316 ½ W Broad
Shiver Charles, painter F I Church, bds 102 W 7th
Shiver John C, switchman S L I M & S Ry, res 314 Pecan
Shockey Clarence, (c) bds 1110 Beech
Shockey Wm, (c) bds r 1110 Beech
Shofner Edward, clerk C C & C Co, res same
Short Archie, (c) ;ab. Bds 509 Elm Tex
Shorter Kie, (c) lunch stand 210 Elm res Mandeville Ark
Shrinks James, (c) cook Pratt’s Eating House, res 809 W 7th
Shultz Wm J, agt, res 1324 Pine
Shuptrine Walter W, flour, res 306 Walnut
Shutt J Edward, undertaker, res 312 State
Shutt Miss Modie, clerk Burton, Peel & Nelson, res 312 State
Shutt Miss StellaB, bds 312 State
Sibley John, painter, bds 1004 Ash
Sibley Walter, painter, res 501 Marietta
Sides John, mach, bds 217 W Broad
Sikes Conrad, cooper L R Coop Co, res Rose Hill beyond limits
Sills Charles, foreman, C C & C Co, res 421 Lelia R H
Sills Laura, (c) laund, res 4 S L S W tracks 1 w s Elm
Sills Thomas, (c) lab Standard Novelty Works, bds 704 Edwards AV C H
Silverman Hattie, (c) laund, bds 704 Edwards Av C H
Silver Moon Hotel, Daniel Waard, propr, 217 E Broad
Simmons Miss Algie, bds 1511 Laurel
Simmons Arthur B, res 403 Ward R H
Simmons Charles, (c) lab, bds 716 C B tracks C H
Simmons Dana, lab, res Richmond Rd, w K C S Ry
Simmons Miss Ella, student, bds 1511 Laurel
Simmons Miss Gracem bds 403 Ward R H
Simmons John, drayman, bds 111 Ferguson C H
Simmons John, bkpr Choate & Crenshaw, bds 1511 Laurel
Simmons, John, lab, res Richmond Rd w K C S Ry
Simmons Miss Rosa, bds 1511 Laurel
Simmons Rugus A, carp, res Richmond Rd w K C S Ry
Simmons Victor, fireman A & C Ry, res 1511 Laurel
Simmons Wm A, blksmith, bds 118 Senator Av
Simmons J J, lab C C & C Co, res same
Simpkins Hatie, © dom, wks 405 E Broad
Simpson Anna, (c) bds 315 Pine
Simpson Dock, (c) lab, res Oak nr 20th
Simpson Ellen, (c) Laund, bds 216 W 10th
Simpson Emma, (c) res New Town
Simpson Fines, 9c lab, res 1124 Olive
Simpson Jefferson, (c) lab, res Oak nr 20th
Simpson Joseph, (c) lab, bds 707 Olive
Simpson Joseph, (c) lab, res New Town
Simpson Martin, (c) lab, res River Rd n of limits
Simpson Mansfield, (c) lab, res New Town
Simpson Sarah, (c) res 1124 Pine
Simpson Susie, (c) laund, res 719 W 3rd
Simpson H L, res 520 Spruce
Sims Fannie, (c) cook, wks 206 W Front
Sims Mattie, (c) dom, res r 711 E 4th
Sims Thomas A, dentist 8 Foreman Bldg, res 522 Hazel
Sims Wm, (c) lab, res 1110 State Line Av
Sims L B, bds 522 Laurel
Sims M E, (c) res 707 Laurel
Sinclair James, clerk )’Dwyer & Ahern, res 314 Beech
Sing lee, laundry 316 Vine, res same
Sing Lung, laundry, res 100 W 3rd
Singer Manufacturing Co, S P Morton mgr, Foreman Bldg, State Line Av
Sins Archibald P, printer The Courier, bds 1417 Maple
Sins Edgar L, butcher, bds 1417 Maple
Sins Henry P, saloon, res 1417 Maple
Sisco Z W, (c) cook Oyster Bay, res 203 E 4th
Skeen Purnell A, dentist 214 ½ State Line Av, res 410 Elm
Skeen Shelie, bkpr, bds 410 Elm
Skeen T C (TC Skeen Lumber Co), res 524 Spruce
Skeen T C Lumber Co, W B Switzer mgr, Foreman Bldg, State Line Av n e cor 3rd
Skellore Raymond, lab L R Coop Co, bds Rose Hill beyond limits
Skinner K S, clerk Randolf Hotel, bds 300 W Broad
Slade Wm (c) lab C C & C Co, res T & P Ry w of limits
Slimer Barney, switchman T & P Ry, res 1123 State
Slimer Lewis, lab , ds 902 E 3rd
Slimer Wm, clerk , bds 902 E 3rd
Sliter Mrs Amelia (wid S H), grocer, res Rose Hill beyond limits
Sloan lee, (c) lab, res 613 Olive
Sloan Paul L, pharmacist Williams & Williams,bds 619 Wood
Slye John H, mach Texar Ice Co, res 220 Spruce
Smelser Samuel H (Smelser & Mahaffey), lawyer, res 724 Olive
Smelser & Mahaffey (S H Smelser & J Q Mchaffey), lawyers 221 ½ W Broad
Smith Allen, (c) lab, res 210 Marietta
Smith Alonzo, painter, bds 710 Ash
Smith Alonzo, (c) porter Huckins House, res 717 Laurel
Smith Annie, (c) laund, bds 214 DeMorst
Smith Augustus, (c) driver, bds 419 Elm Tex
Smith A A, carp, res 1809 Boulevard
Smith Benjamin F (Wilson Bros & Smith), bds 316 Hazel
Smith Miss Bertha, bds 219 Oak
Smith Charles. Bds 1809 Boulevard
Smith Charles, blksmith, res 907 W 9th
Smith Charles, (c) porter Daniel Gallagher, res 816 Elm Tex
Smith Charles, (c) porter S : O < & Ry, bds 409 E 3rd
Smith Clarence, carp, bds 911 State
Smith Daisy, (c) laund, bds 110 S oak
Smith Daniel F. clerk Pac Exp Co, bds 203 W 8th
Smith David A, switchman, S L I M & S Ry, res 302 Walnut
Smith Dee, (c) lab S L S W Ry, res S L S W Ry tracks 1 w Lelia av R H
Smith DeWitt, civil engr K C S Ry, bds 310 Hazel
Smith Drug Co, E F Bark, pres B Christopher sec, W A Williams treas, 100 E Broad
Smith Ducky, (c) laund, res 417 E 7th
Smith Edgar, (c) lab, bds 421 E 8th
Smith Edgar, (c) lab T & P Ry, bds 1304 Olive
Smith E Kirby, cashier State Bank of Texar, res 102 E 7th
Smith Elizabeth, (c) laund, bds 302 West
Smith Fabian, (c) res 1311 Ash
Smith Fannie, (wid J H), bds 714 W 7th
Smith Frank, helper wks Southern Furniture Co
Smith Frank, (c) lab, res 406 6th AV
Smith Frank, (c) wks Turner Bros, res 1420 Beech
Smith Fredericm W, S L I M & S R, bds 710 Walnut
Smith G M, propr Smith Houwe, 100 ½ E Broad
Smith George , carp, res 924 State
Smith George H, carp, res 868 Dudley AV C H
Smith George J, lab, res New Town
Smith Greene,. (c) res 908 W 5th
Smith Harvey, © lab, bds 514 Maple
Smith Henry, (c) lab T & P Ry, res 711 W 8th
Smith Henry, (c) lab C c & C Co, bds 318 Elm Tex
Smith Henrietta, (c) laund, res 827 Maude Av C H
Smith House, G M Smith propr, 100 ½ E Broad
Smith James, (c) lab K C S Ry, bds 911 W 7th
Smith J H, yrdmaster S L S W Ry, bds 405 Spruce
Smith James W, tailor B Fane, res 614 Beech
Smith James., carp, bds 1624 Olive
Smith James H, carp, res 1611 Laurel
Smith James W, millwright C C & C Co, res 523 Whittaker
Smith Miss Jeanette, bds 722 State
Smith John, lb, wks L R Coop Co
Smith John, (c) lab S L S W Ry, res 720 Elm Tex
Smith John J, clerk Big Pine Lumber Co, bds 710 Walnut
Smith Joseph, lab, bds 607 E 14th
Smith Josephine (wid E C ), res 722 State
Smith Mrs Josephine, smstress Twin City Tailoring co, res 1402 W 4th
Smith Josephine (wid H P), bds 1502 W 4th R H
Smith Julia, (c) bds 908 W 5th
Smith J L, stonecutter, res 112 Ferguson C H
Smith Lucinda, (c) res 315 Oak
Smith Lucy, bds 906 W 3rd
Smith Lucy, (c) laund, bds 108 Ferguson C H
Smith L H, (c) porter K C S ry, res 306 E 7th
Smith Maggie, (c) dom, wks s e cor Lelia & T & P Ry tracks
Smith Mary, (c) laund, res 514 Maple
Smith Mary, (c) cook, bds 310 E 8th
Smith Mary A, bds 1502 W 4th R H
Smith Mrs M E, bds 607 E 14th
Smith M H, boilermkr T & P Ry, bds 1209 Hazel
Smith Oma, lab L R Coop Co, res S L S W Ry, w of limits
Smith Orange, (c) lab C C & C Co, bds 924 Oak
Smith Rosa, (c) laund, res 429 Senator Av
Smith Ruben J, carp, res County Av beyond limits
Smith Samuel, (c) lab, r 312 Elm Tex
Smith Samuel, painter, bds 1213 Oak
Smith Sarah, (c) laund, res 108 Ferguson C H
Smith Susie, (c) bds 1308 Maple
Smith Mrs S A, bds 1926 Olive
Smith S L, bds 712 Ash
Smith Thomas, edger, wks C C & C Co
Smith Thomas, (c) lb, wks 720 State Line AV
SmithThomas, (c) porter Sandberger Bros, bds res 523 Spruce
Smith Thomas H, lab C C & C Co, res 1209 W 4th
Smith Thomas H, deputy constable, bds 1502 W 4th R H
Smith Thomas H, condr T & P Ry, res 412 State
Smith Wm, carp, res Olive beyond limits
Smith Wm, lab C C & C Co, bds 201 Lelia R H
Smith Wm, butcher, bds 1702 Boulevard
Smith Wm, painter, res 1213 Oak
Smith Wm, (c) lab, bds 820 Oak
Smith Wm, (c) lab C C & C Co, res 924 Oak
Smith Wm, (c) lab, bds 718 C B track C H
Smith Wm, lab S L S W Ry, bds 1702 Boulevard
Smith Wm A, engr T & P Ry, bds 608 State
Smith Sm H, millwright C C & C Co, res 523 Whittaker C H
Smith Wm S, (c) pastor Miles Chapel M E |Church, res 913 Beech
Smith Wm T, lab C C & C Co, bds 1502 W 4th R H
Smith W, lab, res 628 Dudley Av C H
Smith Wylie, lab, wks L R Coop co
Smither Wm J, justice of the peace 114 ½ E Broad, res 413 E 5th
Smith W AT, contr 222 State :ome Av. Res 1024 Olive
Smither E C, fireman T & P Ry, bds 413 E 5th
Smithey T S, brkpr, res 213 E 3rd AV
Smoote Miss Tyler, bds 621 Hickory
Smutt Paul M, clerk, bds 710 Walnut
Snell Eliza, (c) res 1409 State Line Av
Snell Florence, (c) dom, wks 111 Ferguson C H
Snell Walter, (c) lab, res 805 Laurel
Snider Joseph, carp, bds 945 Ash
Snook Harry L, mach Texar Steam Engine Works, res 428 Lelia
Snow Miss Elizabeth, housekeeper Cosmopolitan, rms 114 ½ E 3rd
Snyder Nelson, wks T & P Ry
Solinsky Samuel, lawyer 107 ½ E Broad, rms 111 ½ same
Somervell John M, clerk U S Court, res 321 Walnut
Sons Wm H, lab C C & C Co, res same
Sontag Frank, switchman T & P Ry, res Rose Hill beyond limits
Sorsby B L, clerk O’Dwyer & Ahern, res 311 Oak
Sorrels R S, roadmaster T & P Ry, bds 1415 W 5th
Sorell Wiley, dispatcher T & F Sry, bds 412 W 14th
Sory Miss Ednah E, bds 220 State
South Wm H, printer, res 1121 Oak
Southard Mial, car repr S L I M & S Ry, res 1123 Walnut
Southard Roy, clerk Choate & Crenshaw, bds 1123 Walnut
Southerland Paul W, condr T & P Ry, bds 520 Pine
Southern Furniture Co, M D Tilson pres, H M Boush genl mgr, C L Shepherd sec and treas, Waterall nr w 4th
Southern Hotel, John Ward, propr, 215 Vine
Southern Pine Lumber Co, T L L Temple pres, Wm Temple vice pres, C M McWilliams sec and treas, 101 ½ E Broad
Southwell T B, clerk E D Lingold, bds 321 Walnut
Southwestern Telegraph and Telephone Co, A P Brown mgr, 219 ½ E Broad
Sowell Gordon, millwright, C C & C Co, res 715 Grand AV
Spangenberg Miss Emma, bds 909 E 10th
Spangenberg Miss Henrietta, bds 909 E 10th
Spangenberg Henry, lab T & P Ry, res 909 E 10th
Spangenberg John H, carp, T & P Ry res 909 E 10th
Spangenberg Miss Metta, dressmkr, res 909 E 10th
Sparks E D, (c) lab, res 1210 Ash
Spear J M, farmr, res 1512 Pine
Spears Lee, (c) dom, 313 Walnut
Speaman Kelley, clerk Foreman Shoe co, bds 512 Elm
Spearman Miss Pearl, tchr, bds 512 Elm
Spearman Wm C, phys, res 512 Elm
Spence Benjamin, (c) lab, bds 1409 Laurel
Spencer Benjamin, (c) bds 507 E Broad
Spencer S J, (c) techr, res 1209 W 8th R H
Sproule House, Wm Sproule propr, 220 Elm Ark
Sproule Wm, propr Sproule House, res 220 Elm Ark
Spruell R S, carp, res 622 Dudley C H
Stafford E, (c) lab, res 920 Ash
Stafford Sallie (wid S C ) , bds 412 W 4th
Stagner Miss Bert ie R, bds 1632 Olive
Stagner Miss Gertie E, bds 1632 Olive
Stagner Joseph M, clerk, res 1632 Olive
Stallcup Lake, clerk K C S Ry, bds 402 Maple]
Stamps John (c) lab, res 517 E 7th
Standard Novelty Works, C W Fouke mgr, College Hill Rd opp coal chute
Standifer M L, W F Taylor Co Ltd, res 321 Walnut
Stanfield J W, sporting goods 206 W Broad, res same
Stanford S B, printer The Courier
Stanitzky John S, condr S L I M & S Ry, res 319 Senator Av
Stanley Mrs Ada, bd 1515 Pine
Stanley Maude, bds 906 W3rd
Stanley Maybell, bds 1326 Hazel
Stanley Noah, carp, res 1326 Hazel
Stanley Wm J, clerk S L I M & S Ry, bds 1326 Hazel
Stapel H E, agt, bds 405 Lelia Av R H
Stare August, foreman, res 902 W 5th R H
Stark T Z, pastor, bds 1524 Oak
Starkes Miss Kate, bds 918 Wood
Starles Lewis :. Contr . Res 918 Wood
State Bank of Texarkana, (capitol 100,000), B H Kuhl pres, W A Williams vice pres, E K Smith cashier, R L Dalby asst cashier, 115 E Broad
State Line M E Church, D F C Timmons pastor, n w cor State Line Av and 4th
Stedman Mertha, (c) laund, res 401 Marietta
Steel Berth , (c) laund, bds 41 Elm Tex
Steel Charles H, bds 1214 Walnut, finishr Southern Furnture Co
Steel Lee, brakemand S L I M & S Ry, bds 311 State
Steel Richard, carp, res 1214 Walnut, finisher Southern Furniture Co
Steel Roy R, bds 1214 Walnut
Steele Wesley, (c) porter S L I M & S Ry, rms 316 ½ W Broad
Stegall Miss Annie, bds 1203 County Av
Stegall Miss Bertha, bds 1027 Locust
Stegall Charles E, painter, res 1203 County Av
Stegall James R, painter, bds 1203 County Av
Stegall Miss Lula, music tchr, bds 1027 Locust
Stegall Micah S, florist 1027 Locust, res same
Stegall Signey M, painter, bds 1203 County AV
Stegar Miss Ethel, bds 1116 Olive
Stein Otto, bkpr John P Kline
Stell James, (c) lab, res 424 Oak
Stephens F, lab, wks Southern Furniture Co
Stephens Ella (wid John), bds 921 E 9th
Stephens Miss Ellen, res Spring Lake Park
Stephens Jennie (wid John A), bds 603 Hazel Ark
Stephens Frank, helper, Southern Furniture Co
Stephens W P, car repr T & F S Ry
Sterling Barney, dry goods, res 217 Hazel
Sterling Miss Fannie (Rosenkrang & Sterling), res 217 Hazel
Sterling Mary E, (wid J F), bds 711 State
Stern Nathaniel, clerk O’Dwyer & Ahern, bds 702 State
Stevens Annie B, 1418 W 4th R H
Stevens Anthony W, brick mfgr, res 426 Grand Av
Stevens Anthony W Jr, foreman brickyrd, res 1127 Congress
Stevems B,. restaurant 308 E Broad, res same
Stevens Miss Clara, bds 426 Grand Av
Stevens John, lab C C & C Co, res 1122 Nolthenius R H
Stevens John P, brick mgfr, res 426 Grand Av
Stevens Matthew E, (c) phy 218 ½ W Broad, res 1421 Laurel
Stevens Olin, lab, bds 426 Grand Av
Stevens Robert, foreman, res 710 Grand Av
Stevens R E, stenog K C S Ry, bds 401 Maple
Stevens Wm P, lab T& P S Ry, res 1418 W 4th R H
Stevenson Wm, (c) lab, res 303 West
Steward Berry, (c) cook Cosmpolitan, res 1411 State Line AV
Stewart Benjamin, (c) lab, res 116 S Oak
Stewart Miss Ellen, housekpr, res 1123 W 3rd R H
Stewart Emilie E, (wid J N), furnished rooms, res 111 Oak
Stewart John, (c) restaurant, res 411 E Broad
Stewart Henry, (c) lab, bds 1412 Laurel
Stewar Lee, clerk A S DeLamar, bds country
Stewart Miss Lula, (wid R L), res 1209 Hazel
Stewart Lydia, (c) laund, bds 210 DeMorst C H
Stewart Noah, (c) porter Turner Bros, res 515 Hazel Ark
Stewart Phillip H, clerk, rs 200 Proctor
Stewart Robert, (c) lab, bds 1412 Laurel
Stewart Sidney, arct 119 ½ W Broad, res 220 W 8th
Stewart Wm, (c) lab k C S Ry, bds 907 W 6th
Stewart Wm A, res Rose Hill beyond limits
Stienhofer August, farmer, rms 323 Pine
Stille Miss Lillian, student, bds 311 ½ E Broad
Stinett Mrs Frank, propr The Bazaar, bds 214 ½ Broad
Stoddard H, watchman , wks L R Coop Co
Stohr August, lab Saginaw Valley Coop Co
Stokes Bessie, (c) res 1623 Pine
Stokes Charles, (c) T & F S Ry, res 1623 Pine
Stokes Milton B, trav agt, res 2003 State Line AV
Stone Hugh, clerk O’Dywer & Ahern, bds 307 State Line Av
Stone Kittie, bds 323 W Front
Storm Baalis, lab, bds 718 Spruce
Storm Miss Mabel, bds 718 Spruce
Storm Thomas W, farmer, res 718 Spruce
Storms E F, wipr T & F S Ry
Story Benjamin F, clerk, res 1422 Laurel
Story Frank, bds 1422 Locust
Strader F M, chief dispatcher T & F S Ry, res 415 Pine
Strahan Josephine,bds 1516 Olive
Strain Peter W, driver Texar St Ry, res 919 County Av
Strain Robert C, cler T & F S Ry, bds 324 Spruce
Straney Joseph, tailor Max Reinberger, bds 303 Hazel
Stramg Edgar D, editor and propr kaleidoscope 212 ½ E Broad, res same
Strange John P, carp, bds 1109 County Av
Strange Wm M, brkpr, res 924 Beech
Strawn Charles C, bds 423 Mary AV C H
Strawn James, (c) lab S L I M & S Ry, bds 423 Mary Av C H
Strawn John W, (c) lab T & P Ry, res 1211 Laurel
Strawn Lelia, (c) bds 423 Mary Av C H
Strawn Pierce, (c) lab, res 423 Mary Av C H
Stringer Charles A, letter carrier P O, res 1004 Ash
Strole Frank, lab, res 907 E 4th
Stroman Peter, (c) res 905 Wood
Strong C D, student, bds 308 Vine
Strong Charles H, mercht, res 308 Vine
Strong D J, driver Texa Ice Co, res 312 Vine
Strong Daniel, (c) lab, res 1416 Laurel
Strong David J, clerk Chatfield & Buhrman, bds 308 Vine
Strong Deutchie, (c) dom, bds 1416 Laurel
Strong Miss Fannie, propr The Bazaar, res 308 Vine
Strong Miss Jennie C, bds 308 Vine
Strong Isabella, (c) dom, bds 1416 Laurel
Stroops Jessie, (c) laund, bds 210 Burton C H
Stropeni Charles (Olivara & Co), res 303 Oak
Stropeni Miss Rosa, 303 Oak
Strowman P, (c) driver Hunter Transfer Co
Stuart A C,(Texar Clothing Co), res 303 Spruce
Stuart Eli, (c) lab T & F S Ry, res 819 W 12th
Stuart Elizabeth, bds 303 Spruce
Stuart James W, mgr The Courier, res 312 Spruce
Stuart Lee, (c) labl T & F S Ry, bds 819 W 12th
Stuart Lewis, lab, bds 303 Spruce
Stuart Louis R, clerk Texar Clothing Co, bds 303 Spruce
Stuart Mary L, res 303 Spruce
Stuart Sarah, (c) res 321 Maple
Stewart White B (Texar Clothing Co), res 811 Walnut
Stuckey Belle, (c) laund, res 513 State
Stuckey Napleon, (c) lab, res 408 E 13th
Stuckey J P, (c) engr, res 408 E 13th
Stuckey Wm brkpr Tony DeGrazier, rms 312 Vine
Stumps Daniel, (c) porter, res 423 E Broad
Stumps Maggie, (c) laund, bds 423 E Broad
Strunkel J F, clerk C C & C Co, bds 519 Whittaker R H
Sturtevant A M (wid T F), bds 809 Beech
Styles Edgar, (c) cook Randolph Hotel, bds 916 W 4th
Sublett Cora, (c) bds 721 Elm Tex
Sublett Robert, (c) lab K C S Ry, res Elm Tex
Subrigi Vincnt, clerk res 212 W Broad
Suchanek Albert M, foreman Chauncey Printing Co, bds 223 State Line AV
Sugden C E, bds 520 Pine
Sugnet G A, clerk T P, foot Draughon Av beyond limits
Sugnet M P (wid F P), foot Draughon Av behond limits
Sullivan C, mach T & P Ry, bds 519 Whittaker
Sullivan Mrs Dora, bds Rose Hill beyond limits
Sullivan J P, bkpr Southern Pine Lumber Co, res 5th and Maple
Summer Amelia, (c) bds 306 West
Summer John, (c) lab, res 306 West
Summerhill George, farmer, bds 1124 Olive
Surgeon Mary F, (wid Andrew), res 718 Pecan
Surles L M, bds 622 State
Surles Mackey, bds 622 State
Sutton M W, lb C C & C Co, res same
Sutton Norborne E Jr, trav agt, bds 1511 Pecan
Sutton Hugh P, coll, bds 1511 Pecan
Swanfield Thomas, imspr W Weighing Asso, bds 509 State
Swaty A V, horticultural agt T & F S Ry, bds 415 State
Swearingen Wm, carp, bds 611 Beech
Sweeney Anthony, (Sweney & Quinn), saloon, res 511 E 5th Av
Sweemeu & Quinn (A Sweeney & Thomas Aquinn), saloon 306 E Broad
Sweet Mary, (c) laund, bds 622 Laurel
Swindle Robert, (c) janitor Foreman Bldg, res Rose beyond limits
Swindell Charles E, genl pass and ticket agt T & F S Ry, res 714 State
Swinney Auther, switchman S L S W Ry, bds 603 Spruce
Swinney Frank, switchman S L SW Ry, res 603 Spruce
Switzr W B,mgr T C Skeen Lumber Co, res 323 State
Symunds Frank, trav agt, res 315 Hazel
Sunny South Cigar Factory, John J Vogel, propr 213 ½ State
Sunny South Saloon, 122 W Broad
T
Tabb Ned, (c) lab, bds 112 E 4th Av
Talbot Andrew, (c) lab, bds 1117 Laurel
Talbot Clifton L, bds 411 State
Talbot Miss Corrianne, bds 411 State
Talbot James M, District Judge, res 411 Spruce
Talbot John, coll Boyd Drug Co, bds 633 Maaple
Talbot John W, phys 100 ½ E Broad, res 622 Maple
Talbot Miss Mabel, bds 622 Maple
Talbot Miss Minnie, bds 622 Maple
Tamplin Walter, (c) lab C C & C Co, bds 814 W 3rd
Tamplin Wm, (c) lab C C & C Co, res 814 W 3rd
Tanlunson Lawrence A, clerk O’Dwyer & Ahern, res 901 Beech
Tanlunson J W,phys 207 ½ Pine, res 608 Beech
Tarkington Hugh W, agt, res 1416 Laurel Tex
Temple Miss Gertruce, bds 302 E 5th
Temple Thomas L, pres Southern Pine Lumber Co, res 302 E 5th
Taylor Abe, (c)lab T & P Ry, res 713 Oak
Taylor Amy, (c) laund, res 815 W 12th
Taylor Andrew, (c) lab, res 838 Laurel
Taylor Caroline, (c) laund, bds 222 4th Av
Taylor Miss Charlie, bds 114 Grand Av
Taylor Clarence C, broker 218 ½ E Broad, res 107 E 6th
Taylor Della, (c) cook, bds 920 State
Taylor Elizabeth, res 1107 ½ State Line Av
Taylor Ella, (c) dom, bds 1211 Maple
Taylor Fannie, (c) res r 320 Ash
Taylor Gayl, bds 1312 County Av
Taylor George, lab, res 2 s Elm
Taylor George W, (Taylor Grocer Co), res 107 E 6th
Taylor Grocer Co, George W Taylor, mgr 300-302-304 E Broad
Taylor Hattie, (c) laund Ralph Bros, res 118 S oak
Taylor James, (c) lab, res 1005 ½ Phenie R H
Taylor James M, carp, res 1421 E Broad
Taylor John G, clerk Robert Taylor, res 1014 Beech
Taylor John J, bds 317 Spruce
Taylor John W, lab, bds 322 S State Line Av
Taylor J P, clerk Pratt’s Eating House, rms 101 ½ W Broad
Taylor J T, driver, res 1500 W 4th
Taylor Miss Kathleen, bds 107 E 6th
Taylor Lewis, (c) lab Ralph Bros, bds 212 W Oak
Taylor Mary J, res 2 S Elm
Taylor Miss Maude E, bds 107 E 6th
Taylor Monroe, (c) lab Union Stock Yard, bds 917 Walnut
Taylor Newman, lab, bds 322 S State Line Av
Taylor Mrs N C, bds 201 E 5th
Taylor Oliver P, ( OP Taylor & CM Wellsford), resl estate 209 State
Taylor Palmer, clerk Pratt’s Eating House, rms 101 ½ W Broad
Taylor Robert G, grocer, res 904 Hickory
Taylor Roy A, bds 1312 County Av
Taylor Scrappy, (c) dom, res 321 Maple
Taylor S L, (c) lab, res 802 Oak
Taylor Wm, (c) driver P O, bds 212 S Oak
Taylor Wilson T, lumber, res 1312 County Av
Taylor Thomas B,brkpr T F Kelley, res 420 State
Taylor W F Co LTD, W F Taylor pres, C L Neilson vice pres T G Watson sec and treas, M L Standifer mgr, E Btroad s w cor Walnut
Taylor W H, yrdmaster S L S W ry, res 515 Spruce
Teal Dora, (c) dom, res Boston Rd 1 w K C S Ry
Teel Flint, (c) lab, bds 809 Wood
Teel Samuel, clerk E D Lingold, res 717 Hazel
Tellington Wm, (c) lab Fowler Commission Co, res 606 Hazel
Temple A J, (c) barber Andrew & Temple, res 1307 State
Temple of Fashion, Mrs F R Brownlee propr, 214 E Broad
Temple Thomas L, pres So Pine Lumber Co, res cor 5th & Hazel
Templeton Dee, carp, bds 921 Beech
Templeton James D, clerk J Weisman & Co, bds 921 Beech
Templeton John F, wks K C S ry, bds 921 Beech
Templeton Lucy, (wid A T), res 921 Beech
Templeton S E, clerk J Weisman & Co, bds 921 Beech
Tempofsky Anna, bds 217 Elm Tex
Tempofsy Hyman, res 217 Elm Tex
Tenneller Estelle, (c) laund, bds 210 Burton C H
Tenner Wheeler, (c) wks S Ll S W Ry
Terrell George, driver Chatfield & Buhrman
Terrell Jessie S, carp, res 820 E 3rd
Terry Abbie, bds 920 Maple
Terry Albert d, clerk S L I M & S Ry, res 920 Maple
Terry John, lab, bds 303 Laurel Ark
Tevis Wm H, painter, res 1404 Nolthenius
Texarkana Business College, M D Mehorney principal, 208 ½ W Broad
Texarkana Carriage Co, M D Tilson mgr, 219-223 Pine
Texarkana Clothing Co, (PT Norwood & W B and A C Stuart, 200 W Broad
Texarkana Cotton Oil and Fertilizer Co, Henry Moore pres, J W Alston vice pres, E Broad s e cor Laurel
Texarkana Directory Co (ML Warmoth and W S Lindarwood), publishers 213 ½ E Broad
Texarkana Gas and Electric Light Co, C A Madill pres and mgr, W H Arnold sec, 215 Pine
Texarkana Handle Co, Morris Sheppard pres, Jones Campbell vice pres, Thomas H Estes treas, E M Northum genl mgr, S L S W Ry tracks W Buchanan Rd R H
Texarkana Hardware Co, C C Dorrian propr, 203 E Broad
Texarkana Ice Co, C W Dawley pres, A Nicond vice pres, F M Poihanius sec, treas and supt
Texarkana Iron Works, F G Miller propr, 419 Front
Texarkana Liquor Co, Herman Cohn propr, 218 W Broad
Texarkana Livery Co, J C Whitener mgr, 303 Pine
Texarkana Lumber Co, M D Tilson pres, w 3rd n w cor Ward
Texarkana Mill and Elev Co, M C Wade genl mgr, Ward s w w 4th
Texarkana Music and Furniture Co, (Henry Rehkpft, John H Roche), 202 W Broad
Texarkana Music Studio, (Mrs Lids M Drake and Miss Harriet Mann), 111 ½ E Broad
Texarkana National Bank, B T Estes pres, Wm Buchanan vice pres, W R Grem cashier, capital $100,000, 217 Pine
Texarkana Rooming House, M D Daniel and L T Frie proprs, 305 E Broad
Texarkana Table and Furniture Co, G W Fouke pres, F W Offenhauser vice pres, C E Haydon sec, treas and mgt, Wateral nr W 4th R H
Texarkana Trading Co, R A Rodes mgr, 204 W Broad
Texarkana Troy Steam Laundry, Donald Frazier propr, 215 W 3rd
Texarkana and Fort Smith Ry, (Port Arthur Route), J A Edson pres, Kansas City, F S Carroll auditor, B C Bevard supt, E P Hall treas, C E Perkins genl freight agt, C E Swindell genl pass and ticket agt, A M Calhoun claim agt, S G Hopkins city pass and ticket agt, passenger station State n w cor Front
Texarkana and Fort Smith Ry Freight Depo, Samuel F Dickey agt, w 7th n w cor Wad
Thte Texarkanian, (Daily and weekly), J W Gardner editor and mgr, 217 E Broad
Texas Car and Foundry Co, Wm A Kelsey sec and mgr, 310 W Front
Texas House, Mrs May Barber propr, 402 W Broad
Texas Produce Co, F W Mullins pres, John T Owsley vice pres, Floyd Thompson sec and treas, E Front n w cor Vine
Texas Steam Engine Works, Mrs A DeMarce propr, A W DeMarce mgr, 1204 Phenie Av Rose Hill
Texas and Pacific Ry, Genl office New York City and Dallas Tex, Geor J Gould pres, L S Thorre vice pres, Dallas , J W Everman asst supt, Dallas, R B Ayres, Div supt, Texar, E L Sargent genl freight agt, Dallas E P Turner genl pass and ticket agt, Dallas P E Baer city pass and ticket agt, Texar, passenger station, Union Depot, foot State Line Av
Tharpe B, helper, wks Southern Furniture Co
Tharps Julia, (c) bds 720 Elm Tex
Thomas Miss Annie, bds 402 Maple
Thomas Miss Annie, bds 1021 E 17th
Thomas Annie, (c) bds 707 Olive
Thomas Eli, (c) lab C C & C Co, res 720 Oak
Thomas Eliza, (c) laund, bds 821 Laurel
Thomas Miss Eula M, bds 402 Maple
Thomas Fayette, (c) lab K C S Ry, res 1112 Spruce
Thomas George, (c) porter Huckins House, bds 411 Cedar
Thomas Isaiah, (c) porter, bds 622 Hazel
Thomas James, (c) lab S L S W Ry, bds 308 Elm Tex
Thomas John, (c) lab S L S W Ry, bds 712 W 5th
Thomas John E, printer The Texarkanian, res 1524 Oak
Thomas Josephine, (c) laund, bds 1527 State Line Av
Thomas Louis, lab T & P Ry, res 206 S State Line Av
Thomas L B (wid C W), res 402 Maple
Thomas Roenna, (c) laund, res 421 E 8th
Thomas Sarah A, (wid John), bds 1524 Oak
Thomas Sesh, (c) drive Texar Ice Co, res 509 Elm Tex
Thomas Thomas, (c) lab, res 821 Laurel
Thomas Wesley, (c) lab, res 321 Oak
Thomas Willis, (c) lab K C S Ry, bds 1009 Phenie Av R H
Thomason Carrie, (c) bds 615 Olive
Thomason George, (c) lab, res 905 E Broad
Thompson Arthur, (c) lab, res 322 5th Av
Thompson A D, (c) dom, bds 216 E 9th
Thompson Berta, (c) wks 510 Laurel
Thompson Charles W, (c) Tchr, res 913 Pecan
Thompson R K, clerk Ark Furniture Co, bds n e cor 4th & Hazel
Thompson E , brakeman S L S W Ry, bds 1420 Nolthenius R H
Thompson Floyd, sec and treas Texas Produce Co, 618 Pecan
Thompson George L, carp, res 221 Hazel
Thompson Henry, (c) lab, res 216 E 6th
Thompson Ida, dom, wks 402 Ash
Thompson John, (c) Lab K C S Ry, bds 815 Oak
Thomson Lethe, (c) laund, bds 322 5th Av
Thompson Lonnie, caller T & P ry, bds 838 State Line Av
Thompson Melville C, agt Pac Exp Co, res 503 Olive
Thompson Miss Minnie, bds 7 S L S W Ry tracks 4 w s Elm
Thompson Morgan, (c) lab, res 706 Prince C H
Thompson Oliver, (c) waiter Randolph Hotel, bds 521 E 3rd
Thompson Miss Rosa, res 904 Pine
Thompson R B, clerk O’Dwyer & Ahern, bds 307 State Line Av
Thompson Thomas, (c) porter T & P Ry, res T & P Ry w of limits
Thompson Wm S, engr Texar Gas and Electric Light Co, res 522 Locust
Thornton Alexander H, bds 1023 County Av
Thornton C (wid F J) res, 310 Hazel
Thornton Miss Ella, rel opr, bds 319 Hazel
Thornton Miss Grace, bds 1023 County Av
Thornton Henry C, grocer 1123 County Av, res 1023 County Ave
Thornton Len, lab E A Dryer, bds Hazel
Thornton Miss Millie, tel opr, bds 319 Hazel
Thornton Miss Nettie, bds 928 State Line Av
Thornton Norah, (wid A C ), bds 811 Hazel
Thornton Miss Pearl, bkpr H C Thornton, bds 1023 County Av
Thrasher Lawrence M, brakeman T & P Ry, bds 319 Senator Av
Thurman Nisha, (c) lab, res Spring Lake Park
Thurman Wm, (c) lab, res Spring Lake Park
Thurston Rev C H, bds 613 W 5th
Tidwell Frederick, mach Southern Furniture Co
Tidwell Louis, lab C C & C Co, res Rose Hill s L R Coop Co
Tidwell Milton, res Rose Hill s L R Coop Co
Tiggs Wm, porter Guido Ghio, res 223 W 6th
Tillett Robert A, sign painter 310 E Broad, res 1101 County AV
Tillie Emma, (c) bds 717 Olive
Tilson M David, pres Texar Carriage Co, and So Furniture co, res 803 Wood
Tilson W H, atty Texar Carriage Co, res 514 W 4th
Timberlake Wm C, clerk Hoffman Hardward Co, bds 1103 Maple
Timmons D F C, pastor State Line M E Church, res 717 State Line
Timmons Floyd S, bds 717 State Line Av
Timmons Mary C, bds 717 State Line Av
Tisdale Miss Maggie, milliner E F Torrans, res 1512 Olive
Titus Grace, (c) res 721 W 3rd
Tivis Wm, painter Moody & Wright
Todd Charles S, lawyer 305 ½ W Broad, res 402 State, tel 69
Tod Henry, baggage master S L I M & S Ry, bds 311 State
Todd Lula, (c) laund, bds 212 S Oak
Toland Hugh, car repr T & P Ry, bds 316 Spruce
Toland John, brkpr Daniel Gallagher, res 1111 State Line Av
Tolen Emma, (c) res 508 Elm Tex
Toliver Cella, (c) lab, res 419 Elm Tex
Toliver Jeremiah, (c) brickmason, res 623 W 4th
Toliver Laura, (c) cook, bds 404 E 13th
Toliver Sarah, (c) dom, res 404 E 13th
Toliver Sylvester, (c) porter, bds 404 E 13th
Toll Brozia, (c) lab, bds 1415 County Av
Toll Frederick, (c) janitor P O, res 1415 County Av
Tomblin J S, lab, res New Town
Tomlinson John P, sawyer C C & C Co, res 311 Lelia
Tony Edward, (c) porter, bds 713 Ash
Toone Robert, mess Pac Exp Co, bds 414 Elm
Torbert C T, foreman K C S Ry, bds 402 Maple
Torrans Mrs E F, milliner 206 E Broad, res 320 Vine
Torrans Patrick H, clerk Chatfield & Burhman, bds 320 Vine
Torrans Paul, electrician, bds 320 Vine
Torrans Wm H, clerk Chatfield & Burhman, bds 320 Vine
Torrence Charles, lab, bds 906 W 3rd
Towery Charles D, mess W U Tel Co, bds 817 Walnut
Towery James E, bkpr, bds 817 Walnut
Towery Janie, bds 817 Walnut
Towery J J, lumber, res 817 Walnut
Townsend N B, foreman S L S W Ry, res 611 Whittaker
Traylor Ruffin, (c) lab C C & C Co, bds 1409 State Line AV
Treher George W, car inspr, res 110 E 4th
Treher Lorena, bds 119 E 4th
Trice James, wks L R Coop Co
Trice Annie, (c) laund, res 218 Laurel
Trigg Mrs. Fannie, (wid J t), res 1104 State
Trigg Henry W, condr A & C Ry, res 921 E 5th
Trigg James, clerk Turner Bros, bds 1104 State
Trigg John, bds 1104 State
Trigg Miss Laura, bds 1104 State
Trigg Miss Lucia, bds 1104 State
Trigg Miss Nina, bds 1104 State
Trigg Susan N (wid T B), res 503 E 6th
Trimble Belle, (c) laund, bds 874 E B Track C H
Trimble Butler, lab, bds 322 5th Av
Trimble Henry, (c) lab, wks 620 Walnut
Trimble Jacob, (c) lab K C S Ry, bds 874 C B tracks C H
Trimble Lillie, (c) bds 610 Hazel
Trotter Wm B, farmers, res 919 E 14th
Trimble Lillie, (c) bds 610 Hazel
Trotter Wm B, farmers, res 919 E 4th
Trout Ernest, painter, bds 1314 Pecan
Trout G W, lineman, bds 302 Vine
Tucker Miss Cleo, milliner Temple of Fashions, ne cor 20th & Olive
Tucker Edgar, lab T & P Ry, bds cor 20th and Olive
Tucker Henry, (c) lab, bds 413 E Broad
Tucker Miss Lula, stenog, bds cor 20th and Olive
Tucker Miss Myncie, bds 309 Spruce
Tucker Robert, clerk S M Ragland, res 309 Spruce
Tucker R A, farmers, res cor 20th and Olive
Tucker Wm, (c) lab S L S W Ry, res 806 Laurel
Tunaise Joseph, wks 622 W 3rd
Tunesi Sylvester, lab, bds 310 Maple
Tunesi Clement, lab T & P Ry, res 310 Maple
Tupper Tullius C, bkpr Texar Natl Bank, bds 405 Hazel
Turner Ada, (c) laund, bds 302 5th Av
Turner Annie, bds 1219 Walnut
Turner Arthur, (c) lab, bds 703 Henry Av
Turner Bros (J L and L B and Q O Turner, n e cor Front & Elm
Turner Charles, carp res 211 E 8th
Turner Charles R, turner Texar Handle Factory, res beyond limits
Turner Edward G, mess Pac Exp Co, res 414 Hickory
Turner Edward B, res Rose Hill beyond limits, foreman Southern
Furniture Co
Turner Fitz, res 616 Maple
Turner Frank, bds 623 Olive
Turner Harry, bds 623 Olive
Turner Henry, (c lab, res 703 Henry AV C H
Turner James L (Turner Bros), res 622 Pecan
Turner Joseph, (c) lab, res r 620 Walnut
Turner J F, barber Bertram & Sarvis, bds 414 Hickory
Turner Laura H, (wid G B), res 1431 State
Turner Lucius B (Turner Bros),res 520 Pecan
Turner Oscar, ins agt, res 520 Pecan
Turner O L, (c) smstrs, res 920 Laurel
Turner Washington, (c) lab, bds 421 E 8th
Turner P A, lawyer 221 ½ W Broad, res 623 Olive
Turner Q Olin (Turner Bros), res 622 Hickory
Turnise Wm, painter Buster Jones, res 310 Maple
Turpin Miss Effie, bds Ferguson Av beyond limits C H
Turpin Samuel, lab, res Ferguson Av beyond limits C H
Turrentine Henry, (c) porter Smith Drug Co, res 221 E 13th
Turntine Tuck, (c) lab, res 915 Walnut
Twin City Bottling Works, Moore & Haynes propr, 308 E Broad
Twin City Foundry, S B Kelly prop, W Broad n e cor Elm Tex
Twin City Tailoring co, Julius Scherer mgr, 108-110 State Line Av
Two States Dining Hall, Mrs E L Meek propr, 111 State Tex
Two States Racket Store (Mrs A C Hobgood & Miss Mattie Winfrey), dry goods 312 W Broad
Ryler Fanny, (c) laund, res 1017 Hazel
Tyler Henry, grocer Brown & Tyler, res 503 E 5th
Tyler Thomas, (c) lab, res 824 Oak
Tyskey Cornelius, (c) lab, bds 614 W Broad
Tyson Alice, (c) laund, wks Ralph Bros
Tyson Miss George L, bds 508 Maple
Tyson Mrs Mollie (wid G W), res 508 Maple
Tyson Wm, (c) lab, rms 316 ½ W Broad
U B of F Hall, Ash s e cor E 9th
Uden Girdie, bds 721 Oak
Uden R (wid W B), res 721 Spruce
Underhill Isaiah, (c) lab S L S W Ry, res 702 Hazel
Underhill Neal, (c) porter, res 311 E 9th
Underwood Ellen, (c) bds 701 Wood
Underwood Horacae, (c) driver, bds 720 W 7th
Underwood Lizzie, laund, res 101 Burton C H
Union Compress co, George West supt, juction T & P & T & F S Ry tracks
Union Depot, P E Baer joint tick agt S L I M & S and T & P Rys, Front, foot of State Line Av
Union Stock Yards, S L I M & S Ry opp freight depot
U S POST OFFICE State Line Av between 5th and 6th
Vanderweghe B C, res S L S W Ry, w of limits
Vandeweghe John B, bkpr, res 102 Oak
Vandeweghe Miss Maude, res S L WS Ry w of limits
Vandeweghe Thoma F, Brewer’s agt, w Front n e cor Oak, res 110 N Oak
Van Dyne S W, trav auditor S L S W Ry, bds 503 Maple
Vann C B, lab T & P shops, res Cotton Belt tracks beyond limits
Vann James G, trav agt, res 815 Olive
Vann Robert, (c) barber, bds 613 Olive
Vann Wm K, lab T & P Ry, res 515 Olive
Vantrees L O, bkpr Burton, Peel & Nelson, bds 401 Maple
Vanwey Edward, teamster Standard Novelty Works, res 874 Maude Av CH
Varoom C W, ins, bds 301 Walnut
Vaughan Miss Adana B, stenog Wm Buchanan, bds 316 State
Vaughan Miss Adine L, prin West Side School, bds 316 State
Vaughan Annie, (c) cook, res 417 E 13th
Vaughan Miss Estella, bds s w cor Artesian Av and Rose beyond limits
Vaughan George T (Vaughan & Vaughan), res 316 State
Vaughan Heber, clerk Pratt’s Eating House, bds same
Vaughan Homer L, City sec, mgr S D Lary, res 1216 W 5th Tex
Vaughan Horace W, (Vaughan & Vaughan), res 429 Lelia Av R H
Vaughan H D, clerk C C & C Co, bds 316 State
Vaughan H G, fireman T & P Ry, bds 316 State
Vaughan James R, farmer, bds s w cor Artesian Av * Rose beyond limits
Vaughan J S, letter carrier, P O, res 1103 Walnut
Vaughan Lewis P, car repr T & P Ry, bds 1102 Walnut
Vaughan Louis P, clerk res 422 Hazel
Vaughan Miss Minnie, cashier S D Lary, bds 316 State
Vaughan Robert L, bds 1103 Walnut
Vaughan Mrs Virginia C, res 1103 Walnut
Vaughan Willis, clerk Wm T Murphy & Co, res 422 Hazel
Vaughan & Vaughan (George T and Horace W), lawyers 119 ½ W Broad
Vaughn Clara, (c) res 1304 Pine
Vaughn Miss Ethel, milliner Temple of Fashion, bds College Hill beyond limits
Vaughn Harriet, (c) res 616 Elm Tex
Velvin Ernest, brkpr Daniel Gallagher, bds 510 E 4th
Velvin GlosterJ, brkpr M Cassidy, res 510 E 4th
Velvin White, brkpr M Cassidy, bds 510 E 4th
Venson C K, pharmacist Interstate Drug Store, res same
Vierling Adolph, railor Max Reinbert, bds Southern Hotel
Vinson Frank M, (Joseph Vinson & son), bds Dudley Av beyond limits C H
Finson Harrell, lab,a res Dudley Av beyond limits
Vinson Joseph (Joseph Vinson & Son), res Dudley Av beyond limits C H
Vinson Joseph & Son (Joseph & F M Vinson,), bicycles 310 E Broad
Vinson Milton, harness mkr, res Dudley Av beyond limits
Vogel John J, propr Sunny South Cigar Factory, rms 213 ½ State
Waddell Christopher M, fireman, bds 1407 Maple
Waddel Frank T, carp, res 1407 Maple
Wade M C, flour and feed, res 424 Spruce
Wade Paul M,clerk Fowler Commission Co, bds 412 W 4th Tex
Wade Thomas, (c) lab S L S W Ry, bds 12 S L S W Ry 7w s Elm
Wagner Bruce, lab, bds 903 Spruce
Wagner Daisy, (c) laund, res 803 Edwards Av C H Ark
Wagner Sallie, (c) laund, res 803 Edwards Av C H Ark
Waite Frederick, clerk S L I M & S Ry, res 613 E 3rd
Waite Perin, clerk S L I M & S Ry, res 924 Maple
Wales David L, engr T & P Ry, res 812 Hazel Ark
Wolgamott Joseph N, boilermkr S L S W Ry, res 1112 W 4th
Walker A C (Walker Bros), res 1203 W 4th R H
Walker Bettie, (c) res 1002 Walnut
Walker Bros, (A C and E M ) grocers 923 Phenie Av R H
Walker Charles, (c) lab, bds 110 S oak
Walker Christopher, (c) lab, bds 911 W 7th
Walker Miss Cora, bds 830 Dudley Av C H Ark
Walker Edward M, ( Walker Bros), res 219 Lelia
Walker Emma, (c) cook, res 1117 Ash Ark
Walker Ervin, (c) T & P Ry, res 802 Elm Tex
Walker George, lab, res 704 Dudley Av C H
Walker Geroge, (c) lab, res 408 Marietta Ark
Walker Guy, mess Pac Exp Co, res 312 ½ E Broad
Walker Henry, (c) lab, res 913 Edwardes Av C H
Walker Ida, (c) laund, res 913 Edwardes Av C H
Walker John, lab C C & C co, bds 1203 W 4th
Walker John, fireman S L I M & S Ry, res 805 W Broad
Walker John G, (c) carp, res 406 E 10th
Walker Jefferson, carp John Casey, res S Corporation Line 1 w s State Line AV
Walker John J, carp, res 615 Arthur Av C H
Walker J S, mgr Natl Cotton Oil Co, res Randolf Hotel
Walker J W , (c) mach, res 1218 Laurel
Walker Julia, bds 1413 Pine
Walker Julia, (c) res 701 W 7th
Walker Lorenzo D, farmer, res 303 Hazel
Walker Mike, (c) lab, bds 408 Marietta
Walker Moten, (c) lab, res 605 Laurel
Walker M r, car repr A & c Ry
Walker Pearl, (c) laund, bds 845 Laurel Ark
Walker Mrs P L, res 513 Arthur Av C H Ark
Walker Richtor, la E A Dryer, res 416 State
Walker S E, grocer 901 W 3rd, res beyond limits
Walker Walter, bds 1203 W 4th
Walker Wm, lab S L I M & S Ry, res East beyond limits CH
Walker W S, lab, res 830 Dudley Av C H
Wallace F S, genl store 1519 Maple, res same
Wallace Grace, bds 323 W Front
Wallace Henry, (c) lab, bds 302 E 12th Ark
Wallace Parlee, (c) res 609 Oak
Wallace Walter, bkpr L R coop Co, bds 422 W 5th
Wallace Wesley W, clerk J H Mullins, bds 406 Walnut
Wallace Wm, (c) porter, bds 517 Pine
Wallace W S, bkpr L R Coop Co, res 422 State
Waller Edmund, (c) lab, bds 514 E 8th Ark
Walloch John C, clerk bds 217 Elm Ark
Walls Robert, (c) porter Huckins House, bds 622 Hazel Ark
Waltower Henry, (c) farmer, res 105 Preston Rd
Waltus Nannie, bds 215 West
Ward Charles, (c) wks Texar Livery Co, rms 318 Elm Tex
Ward Charles W, mach, res 1116 W 4th
Ward Daniel , propr Silver Moon Hotel, res 217 W Broad
Ward Daniel J, bds 217 W Broad
Ward Dora, dom, wks 1520 Water Works Av Ark
Ward Ernest, (c) lab, bds 909 E Broad Ark
Ward Miss Grace, clerk Smith Drug Co, bds 1116 W 4th Ark
Ward James, (c) lab, res New Town
Ward James, (c) lab Turner Bros, res 1205 Laurel
Ward John, propr Souther Hotel 215 Vine, res same
Ward John A, bds 217 W Broad
Ward Miss Mamie, bds 217 W Broad
Ward Margaret S (wid W H), res 320 Vine
Ward M H, mach, bds 1116 W 4th
Ward Roxie, (c) res 1307 W Laurel
Ward Samuel, (c) lab, res r 622 Hickory
Ward Thomas, (c) lab, res 813 W 12th
Ward Walter , (c) lab, bds 813 W 12th
Ward Wm H, city editor The Courier, bds 320 Vine
Ware Alonzo, (c) wks Cosmopolitan, bds 723 Oak
Ware John C ( W A Arthur & Co), cotton, res 322 Elm
Ware Nettie, (c) res 1308 Maple
Warford Miss Julia, clerk B H Williams, res Ark
Waring Thomas W, (c) carp, res 703 Beech Ark
Warmoth Marion L, mgr Texar Directory Co, res 711 Beech
Warner Herbert K, mgr The People’s Furniture Store, res 312 Walnut
Warrer Albert, (c) porter, res 216 Hazel
Warren Allen, clerk, bds 217 Elm
Warren Andrew, (c lab, res 909 E Broad
Warren Elmer, bds Rose Hill beyond limits
Warren F Lon, cabinet mkr, res 303 Laurel
Warren John, lab L R Coop Co, res Rose Hill beyond limits
Warren Louis, carp, rms 108 ½ E 3rd
Warren Morris S, plumber, bds 412 State
Warren Nannie, (c) dom, wks 217 Elm\
Warren Thomas, foreman, Preston Rd, beyond limits
Warren Wiley, (c) bds 805 W 3rd
Warren Wm, clerk bds 217 Elm
Warren Wm (c) clerk, bds 217 Elm
Warren Wm Q, clerk A J Offenhauser, bds 409 Walnut
Warwick Miss Frances, bds 413 Walnut
Warwick Margaret(wid W P), res 413 Walnut
Warwick T B, trav agt Texas Produce Co, bds 413 Walnut Ark
Wash George W, (c) S L I M & S Ry, res 1137 Phenie Av R H
Washington Daniel, (c) lab S L S W Ry, bds 807 W 3rd
Washington Dock, (c) res Cotton Belt tracks beyond limits
Washington George, (c) carp, res 912 Olive
Washington Haywood, (c) attd J A Lightfoot, bds E 7th
Washington Irene, (c) res 602 Elm Tex
Washington James, (c) driver Hunter Transfer co, res 1006 Wood
Washington Julia, (c laund, bds 216 E 6th
Washington Lizzie, (c) laund, bds 510 Laurel
Washington Mary, (c) dom, wks 511 E 5th Ark
Washington M, driver Hunter Transfer Co
Washington M A, (c) tchr, bds 809 Laurel
Washington Oscar, (c) lab, res 1929 Oak
Washington Quill, (c) lab, bds 112 E 4th
Washington Rutan, bds 1623 Pine
Washington Simon, (c) porter, res 931 Laurel
Washington Susie, (c) bds 216 W 10th
Washington Thomas, lab C C & C Co, res Rose Hill beyond limits
Washington Wm, (c) wks City Gas Co, res 927 Pecan
Washington Zach, (c) Lab K C S Ry, res 1017 Oak
Washing Zandi, (c) servant, res 217 E 9th
Water Co of Texar (The) Wm Paul pres, W W Stokes treas, R A Munson supt, 224 State Line Av Ark
Waters Peter, (c) lab, bds 1005 ½ Phenie Av R H
Waters Pierce Oil Co, F D Robbins agt, 718 E Broad
Watkins Wm C, brakeman K C S Ry, res 3 s Elm Tex
Watlington A S, Co Judge Bowie Co Tex, res 1223 Laurel
Watson Andrew, (c) Lab, S L S W Ry, rms 203 Elm
Watson Charles, (c) lab, bds 314 E 4th Ark
Watson Charles B, blksmith C T Motz
Watson Jane, (c) dom 503 Walnut
Watson Jesse, (c) lab C C & C Co, res 1321 Beech
Watson Johanna, (c) cool. Res 1-23 Walnut
Watson John porter R R Y M C A
Watson John W, (c) lab, bds 1321 Beec h
Watson L E, (c) dom, bds 1321 Beech
Watson W L, clrk Chatfield & Buhrman, res Grand Av
Watt John, engr C C & C Co, res 418 Lelia R H
Watts John C, city treasurer, res Boston Rd 1 w K C S Ry
Watts Louis, (c) lab Troy Laundry, res 214 5th Av Ark
Watts New, (c) lab Texar Troy Laundry
Watts Warren W, cahsier Pac Exp Co, res 1202 State Line Av Ark
Wayland F M, res 406 Spruce
Weatherford A W, (c) brkpr, res 912 W 5th
Weatherford Mary, (c) laund, bds 410 Elm Tex
Weaver Eliza, (c) laund, wks Troy Laundry
Weaver H T, condr A & C Ry
Webb Charles B, section foreman, res 1003 Ash
Webb C E, driver Texar Ice Co
Webb Charles W, clerk Turner Bros, res 603 E 7th
Webb Charles W Jr, bds 603 E 7th
Webb Henry , (c) lab, res 210 5th Av
Webb Hester, (c) lab C C & C Co, res 307 E 14th
Webb H, switchman T & P Ry
Webb John, carp, bds 1111 Maple
Webb John, (c) lab S L S W Ry, res T & P Ry tracks 4 w C B Jet
Webb Rev J M, (c) pastor Church Living God, bds 509 W 10th
Webb Miss Lillie B, tchr, bds 603 E 7th
Webb Louis W, bds 603 E 7th
WebbWesley, (c) pastor, bds r 923 State
Webb Wm, roadmaster K C S Ry, bds 621 Lelia
Webber Miss Carrie S, bds 514 Walnut Ark
Webber George, (Webber & Webber), lasyer, res 514 Walnut
Webber Miss Linnie Belle, bds 514 Walnut
Webber Mrs. Mary K, bds 513 Walnut
Webber & Webber, ( T E and George Webber), lawyers 218 ½ E Broad
Webber Thomas E (Webber & Webber), lawyer res 514 Walnut
Webster Arthur B, bkpr W A Arthur & Co, bds 316 Hazel
Webster Hercules R, phys 205 ½ Pine, res 402 Maple
Weeks Sophia L, (wid W A), bds 310 Hazel Ark
Weeks W B, letter carrier, P O , res 1108 Olive
Wehl Charles E, driver, res 715 Hazel Ark
Weinstem Abe 7 Co, dry goods 307 E Broad
Wier Algernon, (c) porter Josey, Ward & Co
Wier Aries R, clerk S L S W Ry, res 414 W 7th
Weisman & Co J, dry good 102 W Broad
Welch J W, (c) lab, res 1009 laurel
Welch Peter, (c) lab, res New Town
Welch Thomas G, carp, res 123 Grand Av
Welch W S, lab c c & C Co, res same
Welch W H, bkpr C C & C Co, res same
Welch W S, stenog C C & C Co, bds 612 Maple
Welcome Frank E, bkpr Taylor Grocery Co, Dudley Av beyond limits
Welcome Len Jr, propr Welcome’s Shorthand Night School 213 ½ E Broad, res Dudley Av beyond limits
Welcome Lorenzo O, trav agt, res Dudley Av beyond limits
Welcome’s Shorthand Night School, Len Welcome propr, 213 ½ E Broad
Welcome Warren E, clerk Texas Produce Co, res 417 Laurel Ark
Welcome Wm W, foreman R H Whitworth, bds 315 E Front
Weldon Miss Eva, bds 801 Marietta
Weldon Leonard H,carp, bds 801 Marietta
Wellborn Charles B, pastor Presbyterian Church, res 821 State
Wells Fargo & Co Exp, John R McKinney agt, 120 State Line Av cor Broad and Pine St Ark
Wells John W, plasterer, res 1504 Hazel
Wells Silas B, plasterer, res 920 State
Wells W, wks Standard Novelty Works
Wells Wm, clerk, bds 821 E 12th
Wellsford C Mills, (O P Taylor & Co), res 905 Maple
Welman John H, lab, res 1409 W 4th
Wesley Lenna, (c) wks 518 E 8th
Wesley Polly, (c) laund, res 101 Preston Rd
Wesley Samuel, (c) lab Standard Novelty Works, res 820 laurel
Wessel H A, shoes 109 W Broad, res 109 ½ same
West Elizabeth M (wid J F), res 413 E 3rd Ark
West George, supt Union Compress Co, bds 622 Maple
West Thornton P, bkpr Lynn Lumber Co, bds 413 E 3rd Ark
West Miss Virgie, dressmkr M Galvan, bds 413 E 3rd Ark
Western Union Telegraph Co, Frank Hughes mgr, 102 State Line Av
Weston Kittie, (c) bds 1214 Walnut
West Side City Market, Walter Allen propr, 203 W Broad
Whatley Lucius A, farmer, res 1102 Maple
Whatley Maude, bds 1102 Maple
Whealdon Guy H, clerk F D Hiller, bds 1023 State
Whealdon Josh, photog, res 1023 State
Wheat Amanda (wid E F ), res 315 West
Wheeler Alexander, (c) carp, res 1317 Ash
Wheeler Amanda, (c) boarding, res 610 Hazel
Wheeler Henry, (c) lab 1315 Ash
Wheeler John W, coll Texar Natl Bank, bds 1005 State
Wheeler Maggie, (c) bds 518 E Broad
Wheeler Osborne, porter, bds 610 Hazel
Wheeler O K, special agt S L W Ry, res 1005 State
Wheeler Sarah, (c) dom, bds 1213 Beech
Whetstone Nolte, (c) laund, res Spring Lake Park
White Charles, C C & C Co, res 1105 Phenie Av R H
White Charles, (c) lab S L S W Ry, res 411 Cedar
White Charles E, bkpr E A Dryer, res 1204 Olive
White Cecil, carp, bds Rose Hill beyond limits
White Claude O, stenog Huckins House, bds 1220 Hickory Ash
White Frank, (c) lab T & P Ry, res 904 State
White Harriet, dom, bds 805 Laurel
White John D, clerk, res 1220 Hickory
White John J, clerk E A Dryer, bds 307 State Line AV
White John L, carp, res Rose Hill beyond limits
White J C, painter, bds 712 Ash
White Lemuel, carp, res 1307 Nolthenius
White Mary, (c) dom, wks 501 E 5th
White Miss Maude, bds 217 Elm
White Mollie A, boarding, res 217 Elm
White Nathan B, painter, bds 710 Ash
White Sanford L, carp, res Rose Hill Buchanan Rd
White Wiley W, trav agt, res 1510 State
White Wm, (c) porter Cosmopolitan, bds 409 E 3rd Ark
White Wm B, news agt, res 515 W 12th
White Wm W, trav agt J W Lashley, res 13th and Maple
Whitehead Spencer, (c) porter K C S Ry
Whiteley Allen, supt St Ry, bds 1119 Pecan
Whiteley Ernest, clerk K C S Ry, bds 1119 Pecan
Whiteley Frank, contr, res 1119Pecan
Whitener J C, mgr Texar Livery Co, res 106 W 4th
Whitfield James W, brick mfr, res 1712 Hazel
Whitford Charles, mach, Standarad Novelty Works, bds 418 Grand AV
Whitford James E, trav agt, res 418 Grand Av
Whitmarsh Alvah H, mgr Wm Buchanan, res 711 Pecan
Whitmore Sarah, (c) laund, res 6 S L S W Ry, tracks 3 w s Elm
Whittaker Argyle, (c) res708 Oak
Whittaker Benjamin, (c) lab S L S W Ry, res 302 5th Av
Whittaker Charles, (c) lab S L S W Ry, res 1009 Phenie Av R h
Whittaker C A (wid Willis), res 424 Maple
Whittaker Edward, (c) driver , bds 301 %th Av
Whittaker Willis, lumber 209 ½ State, res 424 Maple
Whittaker W L, lumber, bds 302 Spruce
Whittaker W L, Jr, lumber, bds 302 Spruce
Whitten M A (wid E W), bds 715 Hazel Ark
Whitworth James, grocer 322 Grand, bds 321 Senator Av
Whitworth Robert H, Marble, granite and stone works 214 Walnut, res 321 Senator Av
Wicker John, painter and paper hanger, res 1221 Oak
Wickes Cora, bds 323 W Front
Wiegel Mrs E, res 419 Elm
Wiegel Lee, carp, bds 419 Elm
Wiegel Miss Lillian, bds 419 Elm
Wiggins Edith, (c) res 312 Elm Tex
Wiggins Mary, (c) bds 312 Elm Tex
Wiggins Menti, (c) res 902 W 6th
Wiggins W Perry, pharmacist Lemly’s Drug Store, rms 703 Pine
Wilbur Arthur E, pottery, bds 1222 County Av
Wilbur Josephine B, (wid A D), bds 322 Hazel
Wiburn Calvin B, lab S L I M & S Ry
Wilder Miss Allie, bds 709 Hazel
Wilder Edward, clerk S M Ragland, bds 216 Walnut
Wilder Joseph H, engr T & P Ry, res 709 Hazel
Wilder Willis, brkpr Senate Bar, res 1801 Water
Wile John H, tel opr, res 401 E 12th
Wile Thomas H Jr, clerk Interstate Drug Co, bds 401 E 12th
Wilhelm Charles, carp, res 1013 Park Av
Wilhelm Robert, switchman S L S W Ry, bds 1407 Maple
Wilkerson Calvin, (c) porter, bds 604 Laurel Ark
Wilkerson Lula, (c) tchr, bds 604 Laurel Ark
Wilkerson Mamie, (c) dom Huckins House, bds 521 E Broad Ark
Wilkins Low, (c) res 215 Maple
Wilkinson Allen, (c) lab, res 901 E Broad Ark
Will Thomas, clerk Interstate Drug Store, rms same
Willarad Coleman, (c) driaver, res 1511 Oak
Willard Amy, (c) laund, res New Town
Williams Adam, (c) porter T & P Ry, res 421 W 6th
Williamd Albert, (c) lab S L S W Ry,res 807 W 3rd
Williams Alexander, teamster, res Division AV s w cor Flower C H
Williams Alfred G, switchman S L I M & S Ry, res 821 E 12th
Williams Andrew, lab, bds802 W 5th
Williams Andrew, (c) restaurant, rest 412 W 4th
Williams Angeline, (c) bds 1114 State Line Av
Williams Annie, (c) bds 920 Oak
Williams BenjaminH, Dry goods 109 E Broad, res 603 Laurel
Williams Benjamin R, (Williams & Williams), res 1023 Pecan
Williams Miss Bessie, bds 821 Olive
Williams Brice, bds 322 Elm
Williams Bright, (c) lab, res K C S Ry 5 New Boston Rd
Williams Callie, (c) bds 1603 Pine
Williams Carrie, (wid Henry), bds 608 Pecan
Williams Charles, (c) lab, wks Southern Furniture aCo
Williams Charles, (c) porter, bds 610 Laurel
Williams Charles S, clerk B H Williams, bds 603 Laurel
Williams C B, pastor Olive St Baptist Church, res 1303 Walnut
Williams David S, phys 206 ½ Vine, res 619 Wood
Williams Della, (c) bds 507 E Broad
Williams D A, (c) janitor P O, res 622 laurel
Williams Miss Dot, bds 821 Olive
Williams Edward, (c) lab, res 1114 State Line Av
Williams Edward M, phys, res 821 Olive
Williams Miss Elizabeth, bds 603 Laurel
Williams Emily, (c) bds 703 Elm Tex
Williams Emma, (c) res r 313 W 6th
Williams Fannie, (c) laund, res 212 S Oak
Williamd Rev. Francis H, res Olvie
Williams Frank, (c) lab S L I M & S Ry, res r 913 W 6th
Williams F M, bds 220 Elm
Williams Henry, tinner Chatfield & Buhrman, bds 1423 State
Williams Hettie, (c) bds 1315 Ash
Williams Hunt, (c) lab, bds 420 W 9th
Williams H H, bkpr O’Dwyer & Ahern, res 315 Pine
Williams Isaac, (c) lab, res 1415 State Line Av
Williams Izora, (c) bds 1114 State Line Av
Williams J B, ds 619 Wood
Williams J D, (c) lab, bds 401 6th Av
Williams J P, (c) lab, bds 514 Elm Tex
Williams J R, Trainmaster K C S Ry, res Shreveport La
Williams J S (Williams & Williams), 313 E 14th
Williams James, teamster, res Division Av 2 s Kelso C H
Williams James, (c) lab, res 806 Division Av C H
Williams James G, bkpr B H Williams, res 601 Laurel
Williams James H, farmer, res 907 E 4th
Williams Miss Jessie, bds 907 E 4th
Williams John, (c) lab, K C S Ry, bds 1013 Oak
Williams John , (c) lab, res 823 Pine
Williams John, (c) barber, 309 ½ E Broad res country
Williams John H, bds 821 Olive
Williams Miss Jodie, bds 322 Elm
Williams Joseph, (c) bds 322 Elm
Williams Julia, (c) cook 709 Maple
Williams M L, (c) smstr, bds 622 Laurel
Williams L E, fireman S L S W Ry, bds 303 Hazel
Williams Levi W, (c) lab, res K C S Ry 1 N Boston Rd
Williams Lewis, (c) lab, bds 916 Oak
Williams Lucy M, (c) dressmkr, bds 515 Hazel
Williams Miss Madie, tchr city school, bds 603 E 9th
Williams Maggie, (c) bds 608 Oak
Williams Marshall, (c) lab, res 201 E 11th
Williams Martha, (c) laund, res 211 E 3rd
Williams Martin T, clerk, bds 1202 State Line Av
Williams Mary D, bds 418 Maple
Williams Matthew A, (c) phys 211 ½ E Broad, res 606 Hazel
Williams Minerva, wks Troy Laundry
Williams Miss Minnie, chief opr S W Tel Co, bds 922 Olive
Williams Moses, (c) driver, res 515 Elm Tex
Williams Nelson, (c) mach, res 1412 Laurel
Williams Northly F, (c) porter Brown & Tyler, bds 602 Hazel
Williams Octavius, (c) lab, res K C S Ry 5 N Boston Rd
Williams Olney, (c) lb, res 412 Marietta
Williams Oscar, (c) lab S L S W Ry, bds r 523 Laurel
Williams P H, carp A & C Ry
Williams Pearl, bds 901 W 3rd
Williams Perry C, phys (homeopathist) 213 ½ Pine, phone office, 67, res 66, res 608 Pecan
Williams Phoebie, (c) res 602 Hazel
Williams Phyllis, (c) r 416 Elm Tex
Williams Rachel, (c) bds 605 Elm Tex
Williams Robert, (c) porter S L S W Ry, res 711 Wood
Williams Robert L, lab S L I M & S Ry, res 601 Marietta
Williams Roscoe, bds 907 E 14th
Williams s, wks L R Coop Co
Williams Sampson, (c) lab C C & C Co, res 1521 Oak
Williams Sant, (c) porter, bds 104 E 9th
Williams Samuel S, (c) paster M E Church, res 879 Maude Av C H
Williams Shirley, (c) cook, bds 805 Laurel
Williams Squire, (c) lab, res 824 Spruce
Williams Stephen, (c) porter, bds 313 E 7th
Williams Texana, (c) bds 724 Olive
Williams Thomas, (c) lab C C & C Co, res T & P Ry w of limits
Williams Van H (Williams & Williams), bds 313 # 4th
Williams Wade, engr Texar Gas & Electric Co, bds 907 E 4th
Williams Walter, (c) lab S L S W Ry, res 913 Pecan
Williams Wm, (c) lab K C S Ry, res 1015 Hazel
Williams Wm, bds 603 Laurel
Williams Wm L, (Williams & Williams), res 1005 Pecan
Williams Wm S, Buyer B H Williams, bds 603 Laurel
Williams Y D, farmer, res 1508 Pine
Williams & Williams, ( W L& B R Williams), drugs 201 E Broad, phone 61
Williams & Williams, (J S & Van H) lawyer, 109 ½ E Broad
Williamson Wm, fireman S L S W Ry, bds 1303 State Line AV
Williamson Wm H, tinner Chatfield & Buhrman, res 1423 State
Williamson T J, (c) lab, res 410 E 10th
Willingly Wm, tinner Schicker Bros, bds 1004 Ash
Willis Cornelia;, (c) bds r 802 Oak
Willis Edgar J, clerk E D Lingold, bds 903 Olive
Willis George, (c) wks Huckins House, rms 607 Olive
Willis Herbert E, opr Postal Tel Co, bds 915 State
Willis Mark A, fireman A & C Ry, res 1929 Maple
Willis Thoms O, carp, res 1222 County Av
Willis Mrs W M, res 915 State
Willis Milton, farmer, res Hickory beyond limits
Wilson Annie M, (c) bds 902 W 6th
Wilson Benjamin, clerk, res 316 Hazel
Wilson Bettie, (c) res 902 W 6th
Wilson Bros & Smith (W L & W B Wilson & B F Smith), dry goods, 110 E Broad
Wilson Bryant, (c) engr, res 717 Oak
Wilson Miss Carrie, bds 316 Hazel
Wilson Charles, clerk S L S W Ry, bds 219 W Broad
Wilson Daniel, (c) waiter Pratt’s Hotel, bds 902 W 6th
Wilson Dinah, (c), res 416 Elm Tex
Wilson Fannie, (wid R M), res 605 Beech
Wilson George W, (c) lab, res 806 Ash
Wilson Harry, (c) lab, res 619 Elm Tex
Wilson Henry C, (c) painter, bds 1118 State Line AV
Wilson Herman, bds 926 Hickory, helper Southern Furniture Co
Wilson Homer F, bkpr C C Taylor, bds 316 State
Wilson Miss Ida, propr Wilson Parlors, res 402 State
Wilson Jackson, (c) porter, res 1117 State Line AV
Wilson James, (c) servant, wks 422 Elm
Wilson James, (c) lab, res 1018 Laurel
Wilson James A, saloon 213 State, res same
Wilson James R, State Senator, res 1021 State
Wilson John A, brkpr J A Wilson, res 817 Pine
Wilson John D, res 926 Hickory, cabinet mkr Southern Furniture Co
Wilson Josie, (wid Jack), bds 1220 oak
Wilson Maggie, res 213 Maple
Wilson Miss Mattie, clerk Wilson Bros & Smith, res 316 Hazel
Wilson N E, wks S L S W Ry, res 213 Maple
Wilson Parlors, Miss Ida Wilson propr, State Line, Foreman Bldg
Wilson Pattie, (c) res r 602 Walnut
Wilson Peter F, farmer, res 1612 Spruce
Wilson Sallie, (c) bds 721 W 3rd
Wilson Savannah, (c) res 1720 State
Wilson T B, clerk H A Wessel, bds 310 Hazel
Wilson Vinie, laund, res 210 Hazel
Wilson Wm G, lab S L I M & S Ry, res 112 Grand AV
Wilson Wm L, mgr Wilson Bros & Smith, bds 316 Hazel
Wilson Wm Y, (c) res 221 E 11th
Windham Alice, bds 221 Oak
Winfield Wallace H, clerk T & F S Ary, res 415 Spruce
Winfield Greed, lab, bds 1111 Maple
Winfrey Ira C;, lab T & P Ry, bds 803 Pine
Winfrey John V, wagon mkr C T Motz, res 803 Pine
Winfrey Miss M P, (Winfrey & Hobgood), res 312 W Broad
Winfrey & Habgood, (M P Winfrey & A C Hobgood), dressmkr 312 W Broad
Winga Mildred, bds 920 State
Winham Allen, Lawyer 213 ½ E Broad and Mayor of Texar Ark, res 1109 Pecan
Winkley Cornelia, (c) res 803 W 8th
Winn J, switchman T & P Ry
Winsett Charles D. clerk Rector Store Co, res 1014 State Line Ark
Winsett Elijah A, stock dealer, res 1014 State Line Av Ark
Winsett John B, student, bds 1014 State Line Av Ark
Winsett Miss Mattie B, bds 1014 State Line Av Ark
Winston Mamie, (c) dom Huckins House, bds 521 E Broad
Winston Miss Mary K, bds 203 W 8th
Winston T B, tchr, res 203 W 8th
Winstn Miss Vernon, bds 203 W 8th
Winston Wm, (c) pastor M E Church, res 701 Laurel
Wior Lettie, (c) bds 822 State
Wisdom Francis L, phys 100 ½ E Broad, res 620 Pine
Wisdom Francis L Jr, clk S L S W Ry, bds 620 Pine
Wisdom Hamp M, lumber, bds 620 Pine
Wisdom Pierce, bds 620 Pine
Wisdom Wm E, bds 620 Pine
Wise Charles, clerk Wilson Bros & Smith
Witherspoon Hester, (c) bds 523 Elm Tex
Witherspoon S B, (c) tchr, res 321 E 15th Ark
Witt Bayard, draftsman, res 220 W 8th
Witt Sherman, civil engr, bds 422 W 5th
Wolfram Max, mattress mkr, bds 1405 W 4th
Wood Agnes (wid John), res 1205 Maple
Wood E A, brkpr, bds 612 State
Wood Frank H, engr T & P Ry, res 609 E 3rd
Wood Guy B, clerk K C S Ry, bds 423 Maple
Wood John H, mach Texar Iron Works, bds Sherman House
Wood Miss Lucy, bkpr A J Offenhauser, res 503 Walnut
Woodard James, (c) lab T & F S Ry, res 927 Laurel
Woodberry Beatrice, (c) dom, wks 724 Beech
Woodring Samuel T, mgr Sabine Valley Lumber Co, res 521 Walnut
Woods Frederick, (c) shoemkr, wks 414 State Line AV
Woods Mary, (c) r 1005 State Line Av
Woods Sudie, cook, bds 407 E 7th
Woodward Josephine, res 620 Olive
Woolridge Albert, (c) lab T & P Ry, res 917 Walnut
Woolridge James, (c) lab, bds 805 Laurel
Wooten B C, bkpr S W Tel & Tel Co, bds 520 Oak
Wootten F G, City Editor The Texarkanian, res 1200 Maple Tex
Wooten Jennie, bds 1200 Maple
Workman John, lab, res 934 Laurel
Worthman Katie, (c) res 315 Oak
Wray Miss Mattie, bds 920 Ollive
Wray Wm, saloon, bds 920 Olive
Wright Almer, (c) lab, bds 417 Cedar
Wright Anvild, (c) wls 621 Lelia
Wright Miss Carrie, clerk E D Lingold, bds 415 Laurel
Wright Frank E, (Moody & Wright), res 916 Beech
Wright George W, (c) cook Cosmopolitan , res 323 State
Wright Henry, printer Chauncey Printing Co, res 204 ½ E Broad
Wright James C, carp, res 1317 Nolthenius
Wright James R, bds 1317 Nolthenius, lab Southern Furniture Co
Wright Jerr, wks Southern Furniture Co
Wright Johanna, (c) dom, bds r 711 Hickory
Wright John B, photog 204 ½ E Broad, res same
Wright Julius, (c) lb, res 1709 Pine
Wright Mrs. J E, music, tchr,. Res 814 State
Wright J R, carp, bds 314 Elm
Wright Miss Mattie, printer, bds 204 ½ E Broad
Wright Walter E, bds 1317 Nolthenius, foreman Souther Furniture Co
Wright Wm T, printer, bds 204 ½ E Broad
Wright Wm H, printer, 204 ½ E Broad, res same
Wright Wm F, clerk Cosmopolitan Hotel, res same
Wright Wm, engr T & P Ry, res 809 Olive
Wright Wm Jr, bds 806 Olive
Wright Wm A, carp, res 1501 Hazel
Wyche Mrs M C, res 313 Walnut
Wyche R F, carp inspr T & P Ry, res College Hill
Wyche Wm F (Wm T Murphy & Co), grocer, res 313 Walnut
Wycott George E, bkpr The Texar Natl Bank, res 423 Maple
Wyle Willis, (c) lab, re New Town
Wynn John, (c) lab, res 932 Beech
Wynne Major, (c) lab Texar Cotton Oil Co;, res 214 Hazel
Y
Yanaway Jane, (wid Isreal), bds 903 Spruce
Yager Frances, (c) dom, wks 516 Hickory
Yager Henry, (c) lab, wks 516 Hickory]
Yager Thomas, printer, res 1502 Pine
Yancey Elias, (c) driver W R Lambeth, bds 1015 Laurel
Yancey Garfield, (c) porter Smith Drug Co, bds 1015 Laurel
Yancey Mary, (c) bds 1015 Laurel
Yancey Wm, (c) lab, res 1015 Laurel
Yancy Lashley, (c) porter, bds 521 E Broad
Yarbir Florence, (c) bds 1011 Laurel
Yarbrough John A, bkpr Chatfield & Buhrman, res 928 Beech
Yarbrough Mrs Nancy, bds 896 Dudley Av C H
Yarbrough R A, clerk, res College Hill
Yarbrough W E, deputy city marshall, res 896 Dudley AV C H
Yates W G, trav agt Texas Produce Co, res Hope Arl
Yates Lewis, cigar mkr Sunny South Cigar Factory
Yazbeck Miss Lizzie, bds 519 State
Yendes Mrs Homer, res 1416 Walnut
Yenglin Henry, foreman K C S Ry, res 1023 Spruce
Young Allen, (c) 701 Wood
Young Brisker, (c) porter T & P Ry, bds 617 W 14th
Young Mrs Edna, res Ash beyond limits
Young Ella, (c)res 805 W 3rd
Young Ellis, drive Texar Street Ry Co, res E 9th s s S L I M & S Ry tracks
Young Emma, (c) laund, res 1014 E 5th
Young Frank, engr T & P Ry, res 611 Spruce
Young Georgia, bds 713 W 4th
Young James, mess S L S W Ry, bds 811 Hazel
Young James, (c) lab, bds 619 Elm Tex
Young James, (c) barber Ivory Robinson, res 709 Wood
Young Jasper, lab, res Buchanan Rd R H
Young Julia, (c) bds 406 E 6th
Young Nancy, bds E 9th s s S LI M & S Ry, tracks
Young P B, mach, res 422 State Line Av
Young Richards, wks T & P Ry, res Ash beyond limits
Young Wesley, (c) lab, res 705 Henry Av C H
Yowell B F, claim agt S L S W Ry, res 1223 W 7th
Z
Zachery Frank, (c) carp, bds 708 Oak
Zink Hugh M, carp inspr, res 321 Pecan
Zink Miss Marvis, bds 321 Pecan
© 2002 TUSAGS
07/23/05