The Warrior 1969

The Warrior 1969

Adena High School

Graduating Class and Faculty

 

=========================================================================================

OHGenWeb NOTICE: In keeping with our policy of providing free information on the Internet, data may be used by non-commercial entities, as long as this message remains on all copied material. These electronic pages may NOT be reproduced in any format for profit or for presentation by other persons or organizations.

Persons or organizations desiring to use this material for purposes other than stated above must obtain the written consent of the file contributor. 

This file was contributed for use in the
OHGenWeb Ross County by Marcia Dudley.

=========================================================================================

 

BOARD OF EDUCATION

 

CUTLIP, Dr. Ernest – President

 

BROWN, William D. – Vice-President

 

BOSTIC, Ralph - Superintendent

 

WAMSLEY, Marie M. – Clerk-Treasurer

 

DENNIS, Robert

 

HISER, James M.

 

JUNK, James F.

 

 

 

FACULTY

 

COOPERRIDER, Gail                      Principal

 

BROOKIE, Mary E.                          English, French

 

FENSTERMAKER, Eric                  English, German

 

GRIM, George                                  Economics, History, Psychology

 

HARTSOUGH, Edna                        Secretary

 

LANE, William                                  Biology, Guidance Counselor

 

MARTIN, Rachel                              English, Vocal Music

 

MITTEN, Joel                                   Health, Physical Education, Science

 

PUTNAM, Kenneth                         Industrial Arts

 

RATTRAY, Helen                             Home Economics

 

SEYFANG, Marvin M.                     Business Math, English, Government

 

STRICKLING, Bruce                       Vocational Agriculture

 

VETTER, Ronald                              Algebra, Geometry, General Math

 

WILLIAMS, Woody                         Art, Drivers’ Education, Physical Education

 

WINES, Jessie                                  Home Economics

 

WOODFORD, William                     Chemistry, Physics, Science, Algebra, Advanced                                  

                                                            Math

 

YOUNG, Howard                               Bookkeeping, Typing, Shorthand

 

 

 

 

CLASS OF 1969

 

ATER, Krista Ann

 

ATER, Nancy Jo

 

BENNETT, Daniel E.

 

BEVERLY, Randy Eugene

 

BOOKWALTER, Robert Harmon

 

BROOKIE, Elizabeth Anne

 

BROWN, Eleanor Ruth

 

BROWN, Paul H.

 

BRUNETT, Wendy Kay

 

CAMPBELL, Ronald Lee

 

CARTER, Elizabeth Jeanne

 

CLIFT, Faye Elaine

 

CLYNE, Beverly Kay

 

DUNN, Debra Jo

 

DYKE, Vicki Lynn

 

ELLIOTT, Harold W.

 

FISHER, Jenny June

 

FLESHER, John O.

 

FREE, Glen D. Jr.

 

GARRISON, Merle Dean

 

GIVENS, Marcia Layne

 

GLASGOW, Deborah Rae

 

GOOD, Jack C.

 

HATTON, Vicky Lynn

 

HOTTINGER, Cheryl Elaine

 

HOUSER, Kathryn Lavon

 

HUGHES, Jackie Jolene

 

HURTT, Harold Marion

 

HYER, Shari Lou

 

JONES, Sara Evelyn

 

JUSTICE, David E.

 

KING, Joe Edward

 

KNISLEY, Ricky B.

 

LAYMAN, Jack Phillip

 

LLOYD, Brenda Sue

 

LOWE, Crystal Louise

 

MACE, David W.

 

MCDONALD, Jack M.

 

NETTER, Tarza Maxine

 

NETTER, Valla Cara

 

OLSON, John Carl

 

PARKER, Scott  

 

PETTIFORD, Michael Eugene

 

PRESTON, Gerald M.

 

RAGLAND, Janice Marie

 

RANSDELL, Michael Ray

 

REA, Joseph M.

 

REICHERT, Randall Allen

 

REISINGER, Carol Sue

 

REISINGER, Galen Lee

 

ROLL, Carolyn Jo

 

SCHAAF, Betsy Lynn

 

SKELLETT, Karen Mae

 

STRICKLING, Lois Ellen

 

THACKER, Barbara

 

THACKER, Paul F.

 

WALLACE, Beverly Ruth

 

WOODALL, David Alan

 

 

 

CLASS OFFICERS

JUSTICE, David – President

MACE, David – Vice-President

ATER, Kris – Secretary

BROOKIE, Elizabeth – Treasurer

CARTER, Libby – News Reporter