Kansas History and Heritage Project-Republic County Schools

Republic County Schools


The number after each name (if given) is the school district the person represented.


County Spelling Bee, Spring, 1913 (second annual)

1st grade: 1-John Henry, #6; 2-Tressa Beachler, #3; 3-James Tedrow, #83; 4-Leslie Hoover, #118
2nd grade: 1-Una Morlan, #18; 2-Faye Ward, #53; 3-Helen Loofbourrow, #37; 4-Doris Walton, #3
3rd grade: 1-Harold George, #63; 2-Ruth Larson, #2; 3-Marie Muxlow, #3; 4-Harvey Johnson, #88
4th grade: 1-Mollie Vokas, #20; 2-Earle Nichols, #2; 3-Lillie Sankey, #63; 4-Laura Celoud, #111
5th grade: 1-Verne Wilcox, #20; 2-Mildred Milner, #62; 3-Evelyn Schaffer, #44; 4-Theodore Shimanek, #111
6th grade: 1-Bessie Wilkes, #54; 2-Mable Dahlman, #2; 3-Willie Simmons, #83; 4-Leo Cundiff, #92
7th grade: 1-Wesley Hirmon, #33; 2-Ethel Anderson, #42; 3-Joe Heyka, #54; 4-Dewitt Kelly, #111
8th grade: 1-Edward Brosh, #33; 2-George Barton, #86; Elsie Bowersox, #39; 4-Blanche Marsicek, #111
High school: 1-Eldora Shulda, #33; 2-Floyd Stark, #14; 3-Sylvia Shoemaker, #118; 4-Dale Ainsworth, #3


County Spelling Bee, Spring, 1921

1st grade rural: 1-Eugene Emmert, #64; 2-Edna Anderson, #99; 3-Virgie Goodger, #43
1st grade graded: 1-William Pettijohn, #43; 2-George Nelson Con.#3; Ira Vance, #3
2nd grade rural: 1-Doris Cole, #27; 2-Elsie Huncovsky, #4; 3-Ruth Prinz, #108
2nd grade graded: 1-Eloise Dannefer, #111; 2-Jessie Harsh, #14; 3-Lena Havel
3rd grade rural: 1-Lucille English; 2- Lora Keperta, #34; 3-Helen Huncovsky, #4
3rd grade graded: 1-Leigh Payne, #63; 2-Mary Ellen Brewer, Con. #3; 3-Dale McNemar, #113
4th grade rural: 1-Grace Kuhn, #60; Eunice Sandine, #32; 3-Clarence Richecky, #86
4th grade graded: 1-Dorothy Nelson, Con. 3; 2-Hazel Kasparek, #14; 3-Gertrude Swanson, #6
5th grade rural: 1-Carl Chapell, #64; 2-Viola Marsicek, #10; 3-Elnora Dillehay, #67
5th grade graded: 1-Goldie Svatopolsky, #111; 2-Opal Brewer, Con. 3; 3-Evelyn Snyder, Con. 2
6th grade rural: 1-Frances Morlan, #18; 2-Lena Myer, #15; 3-Ernest Newbauer, #21
6th grade graded: 1-Ogda Bloom, 6; 2-Gladys Loetterle, #63; 3-LaThayer Finch, #3
7th grade rural: 1-Pauline Beck, #64; 2-Arthur William, #56; 3-Paul Jehlik, #116
7th grade graded: 1-Flossie Davis; 2-Kenneth Doctor, #14; 3-Joe Cummings, Con. 2
8th grade rural: 1-Emma shepek, #15; 2-Agnes Neubauer, #21; 3-Lottie Houdek, #89
8th grade graded: 1-Cedric Yoder, #118; 2-Carlos Heina, #113; 3-Vera Baldwin, #14
High School: 1-Della Kasper, Narka High School; 2-Ruth Stener, Courtland High School; 3-Mollie Cerny, Narka High School
Free-for-all: 1-Carlos Heina, Agenda graded school; Frances Celoud, Cuba graded school; 3-Sylvia Svatapolsky, Cuba graded school




This website created June 1, 2011 by Sheryl McClure.
2011 Kansas History and Heritage Project