BOWIE COUNTY PETIT JURORS AND COMMISSIONERS 1917
Jurors were paid $2.50 per day for each day of service
Book is housed at the Texarkana Museum
First Week of January Term, commencing 15 Jan 1917
Tom F. Cowley
C.C. Campbell
D.V. Earnest
T.F. Taylor
J.F. Batson
Second Week of January Term, commencing 22 Jan 1917
W.C. Shipp
A.J. Hicks
Joe Hubbard
D.S. Edwards
L.H. Gulley
W.B. Burkhalter
G.W. Freeman
R.M. Johnson
R.A. Hall
M.M. Ogle
J.O. Francis
Bud Jones
Henry Jones
King Grider
H.M. Burkhalter
Third Week of January Term, commencing 31 Jan 1917
Newt McDuffie
J.C. Tyson
Dave Duffer
W.H. Griffin
Joe Lowery
R.P. Hamblett
Clarence Tidwell
C.L. Blakey
D.O. Padgett
Marvin Rogers
Jake Hooker
Jno. Franks
Jury Commissioners to draw Jury for Mch & July Term 1917
J.C. Tyson
C.O. Barrett
W.A. Welch
Second Week of March Term, commencing 26 March 1917
R.F. Brown
R.C. Dendy
H.M. Davidson
A.R. Adkison
M.P. Miulte (?)
E.H. Cookman
Ed Lynch
H.D. Barfield
T.D. Kinney
R.A. Hall
J.B. Triplett
B.T. Thompson
C.O. Barrett
Second Week of March Term. commencing 2 April 1917
S.P. Lindsey
W.R. Cash
F.H. Hefley
W,H. Schooler
Dan Wyatt
P. Cookman
D.H. Barfield
T.D. Kenney
E.W. Wilborn
S.A. Jarrell
W.A. Buggs
W.F. Martin
No Term or date on these—payment was issued April 11-13, 1917
T.C. Warren
Jno Kestler
Billy Burchett
Major Barfield
John Bedwell
Ed Lynch
B.T. Thompson
Tasso White
John Cowley
W.L. Thompson
Sam D. Crumpton
Wesley Durham
W.F. Arnold
Mark Connel
O.W. ?????
Bud Jones
M.T. Rogers
Frank A. King
Walter Reese
D.O. Padgett
Second Week of July Term, commencing 16 July 1917
H.L. Betts
Tom Sanders
J.J. Whitecotton
W.J. Goodman
Will Kesttis
W.J. Sansom
J.H. Gulley
H.D. Barfield
B.T. Thompson
J.P. Williams
J.O. Francis
G.W. Weems
Sam Smith
Major Barfield
M.R. Collins
Third Week of July Term, commencing 23 July 1917
F.E. Elkins
J.A. Dray
S.N. Thornton
Dick Clemens
Bill Banks
Geo W. Hoover
John Reeder
L.E. Brown
J.C. Akin
Dave Duffer
J.H. Miller
N. Thompson
Arthur Collins
W.A. Berry
Commencing 30 July 1917
M. B. Goodwin
Obey Cordell
J.A. Moon
J.T. Dennis
Chas. Meadows
J.L. Walker
Chas. Hill
S.P. Harland
J.W. Petty
C.O. Gaicher (?)
W.F. Martin
J.L. Hays
Jim Daniel
Jury Commisssioners
J.W. Peavy
S.C. Minnick
Henry H. Campbell
Second Week of September Term, commencing 24 Sep 1917
G.R. McKnight
R.L. Vaughn
F.L. DeMarce
Wm Bench Buese
G.P. Lindsay
W.D. Walker
Jack Starks
W.J. Goodman
P. Cookman
Monroe Smith
A.H. Ogle
R.P. Holcomb
S.A. Jarrell
J.D. Goodman
D.O. Padgett
S,C. Jarrell
M.T. Rogers
Hy Youngblood
Third Week of September Term, commencing 1 Oct 1917
L.B. Barrett
W.K. Lynn
J.C. Houston
A.J. Shelton
W.R. Cash
C.B. Tidwell
J.N. Glass
Dave Duffer
M.E. Estes
Chas Hill
J.D. Roberts
Authur Collins
Jack Greenwood
Henry Jones
Jas. McDugald
Dock Clemens
R.P. Hamblett
J.D. Goodman
Tate Griffin
03/18/05
© 2002 TUSAGS