Centennial
Celebration Committees
Oswego-A City
for a Century, 1848-1948
This list of names was generously
contributed by Anne Hurst,
from the book, Oswego-A City for a Century, 1848-1948," which she
was given as "winner of 1st award for Best Decorated bicycle, Children's
Parade, Aug 31,1948." My older brother always liked that, because he decorated
the bike! I remember the big celebration well."
1848 Oswego Centennial - August 29-September
6
August
29, 1948
Greetings:
To the
men and women --boys and girls--friends and neighbors who have given
their time and financial help--thanks.
If in
our pride in the pageantry of Oswego's past we develop new hopes for Oswego's
future ---good.
If we
take these hopes, add to them our splendid prospects for development, and
step into our second Hundred Years with confidence---great.
Let's
try!
Charles F. Davis
General Chairman
Board of Directors
Charles
F. Davis, President
James Mackin,
Vice-President
F. Hosmer Culkin,
Secretary
Charles G. Goldstein,
Treasurer
Edwin M. Waterbury
Charles E. Riley
John M. Gill
William R. Wright
Dr. Harvey M.
Rice
Charles L. Dain,
Jr.
George H. Campbell
S.E. Hartung |
Centennial
Celebration Committees:
Guide and Information
Boy Scout Service Committee
Lloyd P. Robson, Chairman
Ernest K. White, Scout Executive
Daniel W. Dougherty
Niel MacDonald
Harry J. Armstrong, Jr.
|
Traffic and Control
Chief James A. Donovan
Leonard T. Gadwood
Captain John T. Reed
Chief Monte Lass
Lieut. Fred Scharf
Sgt. William O'Toole
Sgt. August Schulz
Frank M. McDonough
|
Ticket Committee
Fred Carey - Advance Chairman
Anthony J. Murabito - Exchanges
Mrs. David Russell, Jr.
Treasurer
Mrs. Angelo Vona - Rally
Mrs. Harold Odsted - Booths
Mrs. Albert Godden and Mrs.
L.H. Lamont - Business Section
Mrs. G. F. Neidhart - Churches
Mrs. Arlyn Coe - East
Mrs. G. M. Brosemer - West
Mrs. Mildred Meeker - Minetto
Miss Mary Felshaw - Labor
|
Centennial Seals
Harold R. Baxter, Chairman
George T. Gwilliam, Jr.
Ford Babcock
Charles Young Frank R. Matott
and all
Boy Scout Troops of the city.
|
Transportation
James F. Gallagher, Chairman
Charles W. Linsley
H.I. Lamont
C.D. Chichester
Peter Shortt
|
Ticket Sales
Oswego County Girl Scouts
|
Team Chairman
Mrs. James Smith
Mrs. Richard Kelley
Mrs. John L. Mournighan
Mrs. Neil Smith
Mrs. Frank Riley
Mrs. John F. Dain
Mrs. John Hawley
Mrs. Harvey Rice
Mrs. Raymond Carpenter
Mrs. Umbert Cimildoro
Mrs. Norman Manor
|
Exposition
William R. Wright, Chairman
Charles J. O'Hara
Leo Serow
Thomas LaVere
Thomson Kingford
Albert Bradley
Carl Clearwater
|
Pictures and Picture
Records
Robert L. Allison, Jr. Chairman
Dr. Harold D. Alford
Charles Blackburn
Herbert R. Lyons
|
American Red Cross
First Aid
C. Fred Peckham, Chairman
Dr. Golden Romney
Ralph Theurer
Thomas LaVere
Mrs. Freda Walters
|
Children's Parade
Juanita Kersey, Chairman
Dr. C. Fred Peckkham, Consultant
Mrs. Marjorie B. Swinyer
Miss Lucy Farley
Miss Susie Donovan
Miss Mary Stokes
Miss Eileen O'Hara
Miss Lois Allen
Miss Grace Kraft
Mrs. Carroll R. Sanders
|
Pageant Commitees:
School Enrollment
Violet Augustine
Helen Fitzsimmons
|
Casting - Players
Club:
David M. Russell, Jr.
Mrs. Albert Wilbur
Miss Eileen Burke
Norman A. Manor
Mrs. Martin Enright
Mrs. Robert Allison, Jr.
Miss Frances M. Brown
Robert Russell
John W. O'Connor
Mrs. albert Monette
Edward Crawford, Jr.
|
Committees
Religious Committee
Reverend William Eddy
Reverend Allen McKenzie
Reverend Edward Quaid
Reverend James Shanahan
|
Distinguished Visitors
and Guests
Alfred J. Tucker, Chairman
Harry Joy
John M. Gill
George H. Campbell
James H. Mackin
Robert A. downey
|
General Chairmans
Committee
Charles J. Dehm
Frank Dowdle
William Gorman
Frank M. McDonough
Fred W. McIlwaine
William Leask, Jr.
Kirke M. White
|
Special Assignments
Committee
Legal Advise - F. Hosmer
Culkin
Auditor - E. J. Corbett
Schools - Charles E. Riley
College - Dr. Harvey Rice
Agriculture - Willard J.
Hall
People's Night - Hon. Frank
Gould
Transportation - James Gallagher
Canadian - Oswego - Edw.
Crawford, Jr.
International Oswego - Peter
Savas
Safety and Convenience -
Carl K.Seymour
Musical Arrangements - Alfred
DiLapi
Grounds Engineer - Charles
Linsley
Grounds Preparation - Robert
McGann
|
Music Committee
James H. Lally, Chairman
Dr. Maurice O Boyd
Beryl Lewis Hill
Leonard Lambert
Weldon Grose
Madaline Lambert
Lois Scriber
|
Museum Committee
Miss Anna Post, Chairman
Mrs. F.D. Culkin
Miss Frances Eggleston
Miss Jane McGrath
Mrs. Joseph Ringland
Mr. D.T. Wadhams
Dr. Aulus Saunders
Dr. Lida S. Penfield
|
Historical Research
E.M. Waterbury
Ralph M. Faust
F.W. Barnes
Dr. Lida S. Penfield
Miss Anna Post
Dr. Donald Snygg
Dr. Charles F. Wells
Dr. W.S.Salisbury
Miss Marian Mahar
Miss Jane McGrath
Mrs. F.D. Culkin
James Moreland
|
Public Relations
John M. Gill, Chairman
Walter Powers
Mrs. A.W. Saunders
Everett Dona
Raymond H. Carpenter
Mrs. E.F. Loveridge
J. Russell Gill
|
Sports and Recreation
Morgan O'Connor
David Powers
Melvin McFee
Max Ziel
Philip Flelishman
Mrs. Mary Tully
Dorothy Coolican
Matthew Barclay
|
Souvenir Book committee
Frank G. Wells, Jr. Chairman
Robert L. Allison, Jr.
Fred W. Barnes
Francis P. Donovan
Ralph M. Faust
Charles G. Goldstein
J.E. Hawley
Marion E. Mahar
James E. Moreland
Dr. Lida S. Penfield
Dr. W. Seward Salisbury
C.M. Snyder
Edwin M. Waterbury
|
Finance
James H. Mackin, Chairman
Alfred Tucker
William G. O'Brien
Charles L Dain, Jr.
Willard J. Hall
William Leask, Jr.
J.H. Baker
John W. O'Connor
Leyden E. Brown
Joseph Conzone
Carl K. Saymour
Nick Savas
James McNamara
Harold Dietz
Charles Dehm
A.J. Thompson
James M. Long
Hugh C. Franklin
Harry B. Lasky
John Barry
Fred Horr, Jr.
James Moreland
|
Labor Day
Committees
Committee on Arrangements
John R. Barry, Chairman
Fred Horr, Jr.
Charles J. Dehm
George f. LaVere
Mary Felshaw
Daniel McQueen
Thomas Wallace
Theodore Menter
|
Committee on Parade
Fred Horr, Jr. Chairman
Theodore menter
Thomas M. McNamara
Daniel McQueen
Kenneth Sheldon
John MacPherson
|
Committee on Finances
George F. LaVere, Chairman
Patrick Bartello
J.B. Manor
Thomas J. Lewis
Walter Barclay
|
Committee on Music
Charles J. Dehn, Chairman
Weldon Grose
Joseph Denny, Jr.
Edward McGann
Louis Brandes
|
Committee on Dinner
A.J. Thompson, Chairman
Fred Horr, Jr.
J.E. Connell
David Henderson
George F. LaVere
Fred Goewey
Fred Henderson
Frank Mentro
|
Committee on entertainment
George F. LaVere, Chairman
John R. Barry
Stephen L. Gallagher
James Tovey
Charles Byrne
|
Committee on Speakers
John R. Barry, Chairman
Jerome Winterhalt
Floyd Vandish
Ted Cloonan
Thomas Costello
|
Reception Committee
Mary Felshaw, Chairman
Edward Ackerly
John Endres
Albert Ashbee
|
Committee on Publicity
Martin Rose, Chairman
Stephen Gallagher
Russell J. Gill
|
Back to City of Oswego
Back to Oswego County NYGenWeb
Copyright ©
2000 Anne Hurst / Laura Perkins
All Rights Reserved
|