Schools, Teachers and Clerks

SCHOOLS, TEACHERS AND CLERKS

IRON COUNTY, MISSOURI

1911-1912

Compiled by B. P. Burnham, County Superintendent

Dist # Name of School Name of Teacher Post Office Name of Clerk Post Office
1 John A. Presley Bismarck
2 Elm Grove Lizzie Russel Belleview George Phillips Belleview
3 Cedar Grove Houston McColl Mann Arthur Bond Mann
4 Hanson R. C. Vinyard Belgrade
5 Montana Mae Dennison Peoria S. W. Barger Peoria
6 Jennings Ethel Merritt Goodwater M. L. Maxwell Peoria
7 Goodwater M. E. Henderson Goodwater D. S. Love Goodwater
8 Tolu R. C. Kitchell Viburnum W. A. Wood Goodwater
9 Bixby W. G. Henderson Bixby J. N. Stuart Bixby
10 Burgundy Lucy Carl Goodwater W. H. Copeland Bixby
11 Oakdale Lilah Merritt Goodland N. W. Adams Goodland
12 Goodland B. R. Adams Goodland J. B. Love Edge Hill
13 Otra Beulah Wade Edge Hill Ed. Westerman Edge Hill
14 Ruddock Earl F. Horton Brule W. E. Keesling Brule
15 Reed Creek Ida Dennis Belleview C. C. Richardson Belleview
16 Belleview J. O. Babury Belleview A. Hall Belleview
17 Thorn Grove Lora Tolleson Graniteville Mose Thomas Graniteville
18 Middlebrook Lena Kammholz Middlebrook F. C. Gassman Middlebrook
19 Roselle J. F. Brewington Roselle Sam B. Cook Roselle
20 Pilot Knob R. L. Marshal Pilot Knob Lizzie J. Effinger Pilot Knob
Dora Hinsdale Pilot Knob
21 Graniteville S. M. DeLaney Graniteville Mac Jones Granitville
Essie Tolleson Graniteville
22 Sawyer John Reagan Munger Wm. Pinkley Munger
23 Imboden Lula Bell Munger Sam Moyer Belleview
24 Whiteoak Grove Mrs. Martha Haven Edge Hill William Volner Edge Hill
25 Reagan Allie Patton Ironton John Spitzmiller Ironton
26 Ironton B. W. Loomis Ironton W. H. Delano Ironton
G. W. Hanson Ironton
Audra Thompson Ironton
Alice Twomey Ironton
Laura Codding Ironton
Edith Sailer Ironton
27 Arcadia Anna Shane Arcadia I. A. Jones Arcadia
Nannie Ringo Arcadia
28 Cove Rebecca Tims Ironton W. A. Sigman Ironton
29 Flatwoods Etha Depew Ironton M. M. Myracle Ironton
30 Red Gertrude Thompson Arcadia W. R. Patterson Arcadia
31 Whiteoak Grove Easter Tucker Ironton James G. Austin Arcadia
32 Hogan Grace Calvert Hogan R. S. Huff Hogan
33 Upper Carver Emma Hawkins Hogan N. S. Vickery Hogan
34 Central Carver Letha Allen Glover William Alborn Hogan
35 Glover Bessie Hotson Glover Henry Sutton Glover
36 Crane Pond Gertrude Sweaza Chloride J. N. Thompson Arcadia
37 Blue Lottie Hawkins Arcadia S. A. Orr Arcadia
38 Bollinger Mona J. Lewis Sabula W. J. Sheard Sabula
39 Sabula Jno. T. Patterson Sabula C. L. Collins Sabula
40 Collins C. W. Phillips Brunot W. M. Long Minimum
41 King Chas. C. Sitze Brunot W. J. Russell Brunot
Avious Chilton Brunot
42 Sutton J. F. Sweaza Des Arc William Sutton Des Arc
43 Annapolis Mrs. Ethel Sitze Annapolis Mrs. C. E. Paris Annapolis
Eunice Lewis Annapolis
44 Funk Robert Miller Annapolis Ed. Funl Annapolis
45 Vulcan Melvin Kelley Des Arc Richard Ruble Des Arc
46 Des Arc W. E. McKee Des Arc Walter J. Fitz Des Arc
Etta Keathley Des Arc
47 Roberts Frank I. Jones Brunot Fred Lewis Des Arc

BACK