Pradedantiems tyrinejima

Since Nov. 2005

Updated:

06-06, 2008

BuiltWithNOF
Pradedantiems tyrinejima
For begginner researchers

English

Taigi, jūs ką tik susidomėjote savo šaknimis, o gal jau esate pradėję jų tyrinėjimą? Tikiuosi, kad šie patarimai iš mano asmeninės patirties palengvins jūsų sunkų darbą.

 

Pirmiausiai įsigykite segtuvą arba bent aplanką , kur galėtumėte susidėti visus irašus, dokumentų kopijas, bei nedidelę krūvelę popieriaus rašymui. Pradėkite nuo savęs ir užrašykite visą informaciją- kur ir kada gimėte, buvote pakrikštytas ( kada, kurioje bažnyčioje, kas buvo krikštatėviai); jei atlikote tarnybą (armiją)- datas ir vietas; vestuvių datas ir vietas ir pan. Trumpai tariant- viską, ką žinote. Tada pereikite prie savo tėvų bei senelių. Jūs tikriausiai gautumėte daugiau informacijos jei juos asmeniškai apklaustumėte, pavyzdžiui, imant interviu. Taip pat apsižiūrėkite aplink savo namus bei paklauskite giminaičių- gal kas turi įdomių ir svarbių genealogijai dokumentų, pvz.:

*gimimo liudijimų;

*vaikystės knygų (kur gal yra surašyti įdomūs faktai, ar įdėtos nuotraukos);

*jei kas buvo įvaikintas- įvaikinimo dokumentų;

*vedybinių dokumentų, kvietimų;

*skyrybų popierių;

*mirties liudijimų, skelbimų;

*mokyklinių knygų, baigimo dokumentų;

*religinių dokumentų ( krikšto, pirmos Komunijos ir t.t.);

*darbo popierių ( socialinio draudimo, pensijos ir t.t.);

*šiaip įvairenybių ( laiškų, dienoraščių, užrašų, nuotraukų,...);

*šeimos istorijos užrašų, maldaknygių ( gal net su įrašais), pasų;

*rankdarbių, papuošalų, baldų- kam jie priklausė, kas juos padarė;

*sveikatos tikrinimo dokumentų.

 

Patartina turėti giminystės diagramą. Nežinau, ar yra toks sudarytas kitoje nei anglų kalboje, bet štai yra giminystės ryšių diagrama lietuvių kalba. Segtuve pabandykite surūšiuoti gimines pagal šeimas. Dabartiniu metu galima įsigyti nemažai specialiai tam skirtų programų kompiuteriams ( už įvairias kainas ).

Pasistenkite pakalbinti kiek galima daugiau giminaičių, taip pat nepamirškite senų šeimos draugų. Pasiklausinėkite- gal kas nors taip pat vykdo tą patį projektą; tada galėtumėte tai daryti kartu. Aš radau šiuos klausimus naudingus imant interviu. Taip pat turėkite mintyje, kad jums reikės ištekėjusiųjų moterų mergautinių pavardžių, bet nepamirškite užsirašyti ir dabartinių pavardžių, nes jų galūnės skiriasi. Turėkite paruošę savo klausimus: juos užrašykite ant popieriaus ir tarp jų palikite užtektinai vietos atsakymams; arba užrašykite atsakymus ant skirtingo popieriaus lapo. Aišku, būtų daug lengviau ir greičiau įrašyti savo interviu į diktofoną, magnetofoną, ar videokamerą. Tik tam turėtumėte gauti to žmogaus sutikimą ( apie tai galite paklausti tuo metu, kai tariatės dėl susitikimo laiko), nes kai kurie žmonės, ypač senesni, nelabai patogiai jaučiasi prieš videokamerą. Jūs, aišku, norite, kad jie jaustūsi kuo patogiau. Bandykite juos klausinėti ramioje ir patogioje, jums abiems jaukioje aplinkoje. Gal būtų gražu jums atsinešti kokių užkandžių ir gėrimų, pvz. sausainių, sausainių su sultimis, kava ar pan. Svarbiausia, kad jūs ir jūsų pašnekovas jaustumėtės laisvai ir patogiai, nes tada kartais galite išgirsti įdomių istorijų apie jūsų giminaičius. Taip pat įsiminkite, kad neturėtumėte duoti vieną klausimą po kito, duokite pakankamai laiko apie juos pagalvoti ir prisiminti.. Nebūkite atkaklūs dėl klausimų eilės tvarkos- kai kurie jų gali būti persipynę. Jei tas asmuo prisiminė kažką kitką nei jūsų klausimo temą- leiskite jam/ jai tęsti. Pabaigoje nepamirškite jiems padėkoti už jų laiką ir prisiminimus.

 

Kai būsite baigę rinkti visą įmanomą informaciją iš jūsų giminaičių, tada galite pereiti prie archyvų, bažnyčių ir kapinių. Prisiminkite- jei toje pačioje kapinių vietoje rasite kelias skirtingas pavardes, yra galimybė, kad tie žmonės giminiavosi. Dėl archyvų... Jūsų nusivylimui rajoniniai archyvai dažniausiai turi dokumentus, prasidedančius tik po II pasaulinio karo, o visi ankstesnieji yra perkelti į centrinį archyvą Vilniuje. Jei jūs negyvenate šalia sostinės, pabandykite prašyti ten gyvenančių giminaičių pagalbos; arba, pasiėmę visą jūsų surinktą informaciją, sudėtą į segtuvą, patys ten nuvykite ir praleiskite vieną ar dvi dienas ( jei tai įmanoma).

  • Prisiminkite- netikėkite aklai nei vienu dokumentu, nes ir vyriausybinių įstaigų popieriuose gali būti klaidų datose, varduose ir vietose. Gali praversti užsirašyti, kur ir kokius dokumentus jau peržiūrėjote ir padarėte kopijas. Jei įmanoma, pasistenkite gauti originalaus dokumento kopiją( o ne perrašyto), nes kartais ten gali būti papildomos informacijos.
  • Taigi, tikiuosi, kad šie patarimai padės jūsų ilgame ir sunkiame, bet įdomiame kelyje kasantis prie giminystės šaknų.

    Didžiausios sėkmės !

 Savo klausimus, komentarus ir info siųskite žemiau pateiktu adresu

(Send your questions, comments or other info to the webmaster ):

[email protected]