Informacija savanoriams

Since Nov. 2005

Updated:

06-06, 2008

BuiltWithNOF
Info savanoriams
Info for volunteers

English

Taigi, galvojate padėti kitiems renkant įvairią informaciją... Yra toks posakis: ” Padėk kitiems ir jie tau padės.”. Jei mes visi dirbsime kartu, galėsime daug pasiekti. Čia jūs rasite patarimų antkapių surašymui bei bažnytinių įrašų nurašymui (kopijavimui).

      Antkapių surašymas kapinėse

      Prieš pradėdami:

 * Praneškite man kurių kapinių informaciją žadate rinkti ir kurioje gyvenvietėje, seniūnijoje (jei žinoma) bei rajone ( savivaldybėje). Aš tai įrašysiu atitinkamame puslapyje, kad kitas žmogus ( ar jų grupė) nepradėtų daryti to paties kaip ir jūs. Jei būtų daugiau norinčių dirbti tose pačiose kapinėse, jūs visi galėtumėte susisiekti ir pasidalinti tas kapines į atskiras dalis. Tai ypač būtų labai naudinga didesnėse kapinėse.

* Išsiaiškinkite kas turi tų kapinių teritorijos legalią jurisdikciją  ir gaukite jų leidimą dirbti ant tos žemės.

* Kapinių ar bažnyčios įstaiga ( labai dažnai- kapinių prižiūrėtojas)  gali turėti kapinių išdėstymo planą bei internavimo įrašus (kas, kaip, kada buvo palaidoti). Jei jie nenorės dalintis jokia informacija, paprašykite bent kapinių plano kopijos.

* Patikrinkite vietinę biblioteką (ar kitą įmanomą vietą) dėl praėjusių tų kapinių info surašymų. Tai gali praversti jei kai kurie antkapių įrašai yra nebeįskaitomi.

*Būtų labai malonu, kad, ypač senesnėse kapinėse, nufotografuotumėte bent senesnius antkapius. Tokiu būdų, jei užrašai nudiltų, būtų bent nuotraukos.

      Atsineškite šiuos įrankius:

* Mažą veidrodėlį ( šešėlio suteikimui raidėms bei/ar skaičiams, kurie sunkiai įmatomi);

* Didelį purškiamąjį butelį vandens (tai padės išryškinti graviravimus);

* Minkštus ir šiek tiek kietesnius šepečius ar šepetėlius ( geriau-šviesių spalvų ) žemių bei samanų nuvalymui;

* Sodines žirkles ar kitus sodo įrankius žolėms, krūmams, ar gėlėms apkirpti ar apravėti;

* Plastikinę “pagalvėlę” atsiklaupimui;

* Popieriaus bei pieštukų ar tušinukų ( ne “parkerių”);

* Pagalius ( būtų geriau ilgesni) su prie jų viršaus pritvirtintomis ryškiaspalvių medžiagų skiautėmis. Vietoj medžiagos galima kaip nors kitaip pažymėti,pvz. nudažyti jų viršus nenuplaunamais ryškiais dažais. Įsmeikite tuos pagalius į žemę taip, kad matytumėte juos iš toliau. Stenkitės jais pažymėti “blokų” kraštus (kampus). Toks sužymėjimas ypač praverčia jei keli žmonės dirba netoli vienas kito tose pačiose kapinėse.

        Duomenų surašymas:

* Jei turite kapinių išdėstymo žemėlapį- gerai, jei ne- patys jį pasidarykite: padalinkite kapines į lengvai atskiriamus blokus, o šiuos- į smulkesnius (o gal užteks ir eilių). Kad būtų lengviau orientuotis, naudokite takelius kaip skiriamąsias linijas. Kai turite planą, pasidarykite kopiją, palikite vieną (geriau-originalą) namie, kitą neškitės su savimi į kapines. Kad nepraleistumėte jokių antkapių, žymėkitės toje kopijoje kurių eilių bei blokų duomenis nurašėte. Dirbkite kiekviename bloke atskirai pagal tas eiles. Štai kapinių išdėstymo plano pavyzdys.

* Nurašykite informaciją nuo antkapių be jokių pataisymų. Štai surašymo pasiūlymas:

  • Pavardė, Vardas / Kiti duoti vardai (jei yra) / Gimimo data ( mėnuo, diena ir metai, jei žinomi) / mirties data (mėnuo, diena, metai) / Kiti įrašai ant antkapio / Bloko ir eilės Nr. ( iš plano).
    •       

      Duomenų suformavimas (surenkant viską pagal tinkamą tvarką):

 * Pradėkite savo kartoteką nuo kapinių pavadinimo, gyvenvietės, seniūnijos bei rajono savivaldybės;

* Užrašykite kapinių vietovę naudojant gatvių pavadinimus (kad būtų lengviau rasti); jei nėra gatvių pavadinimų arba kapinės randasi viduryje laukų- nurodykite kaip ten patekti;

* Nepamirškite įrašyti savo vardo bei kontaktinės informacijos kartotekos pradžioje;

* Įrašykite, jei žinoma, duomenis apie kada kapinės buvo įkurtos, kokios religijos ( ar be religijos) bei kitą jų svarbesnę informaciją;

* Jei gavote kapinių planą ar patys jį sudarėte, atsiųskite jį kartu su visa kapinių informacija;

* Įrašykite užrašus nuo antkapių taip, kaip buvo anksčiau pasiūlyta. Taip pat būtų geriau jį surašyti pagal alfabetą, bet jei negalite tam skirti papildomai laiko ar paprasčiausiai nenorite- tiks ir ne pagal alfabetą. Jei neturite galimybių viso to įrašyti į kompiuterį, pasistenkite savo užrašus kur nors nuskanuoti. Atsiųskite viską iškart ( jei nedaug informacijos ) ar dalimis ( jei užima daugiau vietos ar šiaip norite tai siųsti po truputį). Patarimas: didesnę informaciją galbūt būtų lengviau siūsti kaip el. pašto priedą.

 

    Bažnytinė informacija

Patikrinkite konkrečios bažnyčios pavadinimą, adresą bei pastabas atitinkamame šios svetainės apskrities rajono ar miesto puslapyje. Geriausias būdas tai padaryti būtų susisiekiant asmeniškai su tos bažnyčios ofisu. Taip pat pasistenkite atrasti kokių ten galima rasti įrašų :

    * gimimo, krikštynų;

    * pirmos komunijos;

    * vedybų;

    * tikėjimo pakeitimo;

    * mirties; ir t.t.

Šie įrašai dažniausiai yra surašyti į skirtingas knygas, tad sužinokite kada jie prasideda (ir gal baigiasi), skiriant ypatingą dėmesį jei kurių nors metų trūksta (daug knygų buvo prarasta dėl karų, ugnies, vandens padarytos žalos, bažnyčių uždarymų ir t.t.). Sužinokite, ar būtų galima nurašyti informaciją iš bet kurių tų knygų (ar bent gimimo, vedybų bei mirties). Nepamirškite paaiškinti kodėl būtų naudinga jei daug žmonių galėtų pamatyti tą informaciją internete. (Jei nežinote, štai mano nuomonė-gal kai kurie suinteresuoti asmenys norėtų turėti originalaus įrašo kopiją; be to, gal visa tai sukviestų į tas bažnyčias daugiau lankytojų ). Prisiminkite, kad dauguma kunigų ( ar kitų religinių įstaigų viršininkų) gali pasakyti “ne” nurašymams. Nepykite ant jų. Nepamirškite padėkoti kunigui už jūsų priėmimą ir ypač - jei sutinka padėti šiam dideliam projektui. Jei jie sutiktų ir jūs negalite ar nenorite nurašinėti nuo tų knygų ( o gal norėtumėte tiktai vieną ar kelias), praneškite man ir aš tai įrašysiu tos bažnyčios puslapyje, nes gal kas nors kitas/a norėtų tai daryti.

Nurašykite visą, ar bent svarbiausią- vardus, pavardes, datas, gimimo ar mirimo vietoves- informaciją atitinkamai pagal knygų puslapius, kad vėliau būtų galima lengvai tą įrašą atrasti originaliame dokumente. Jei galite, surašykite viską į kompiuterį pagal pavardes alfabetine tvarka. Jei neturite laiko ar galimybių tai surūšiuoti, nesijaudinkite- aš ar kas nors kitas tai už jus padarysime. Failo viršuje užrašykite bažnyčios pavadinimą, jos adresą, kontaktinę informaciją (jei įmanoma), kunigo vardą (jei jis neprieštaraus), ir jūsų vardą su abiejų kontaktine informacija. Jei jūs nenorite būti paskelbti- paminėkite savo el. žinutėje, kad, iškilus klausimams, bent aš jus galėčiau pasiekti .

    Ačiū ir sėkmės!

    P.S. Nepamirškite, kad bent truputis informacijos tiks. Jei norite, galite ją siūsti dalimis - gal tai palengvintų perrašymą pagal alfabetą. Jei turite kokių nors klausimų, reikia daugiau patarimų ar paaiškinimų- nesidrovėkite klausti.

 

Savo klausimus, komentarus ir info siųskite žemiau pateiktu adresu: 

[email protected]