Decatur County Kansas Commissioners from 1879-Prest

Decatur County Commissioners from 

1879 to Present

First a Little History

The first election was held February 1880.  There were 6 precincts set up for the election.  They were Grant, Beaver, Bassettville, Oberlin, Prairie Dog and Jennings.  See Original Township Map.  The election was held to choose location of the county seat, 1 representative, 1 county attorney, 1 sheriff, 1 county clerk, 1 county treasurer, 1 probate judge, 1 clerk of the district court, 1 register of deeds, 1 county superintendent of public instruction, 1 county surveyor, 1 coroner and 3 county commissioners.  Each of the townships would elect: 2 justices of the peace, 2 constables, 1 township trustee, 1 township clerk, 1 township treasurer, and 1 road overseer.

In this election for County Seat the votes were as follows: 
Decatur Centre 257 and Oberlin 552.

Now to the Commissioners
Thanks to Reva Marshall and the Decatur County Clerk for providing us with this information.

* Great Grandfather of James Marshall
** Died in Office and Replaced by
*** Grandfather of Jack Noone--he raised Jack (information from Ralph Unger)
# Appointed by Governor John P. St. John on December 15, 1879; for the purpose of holding an election.  He also appointed the County Clerk, E. D. Stillson for the same purpose.

Last Name First Name Years Served Districts and Other Info.
Hitchcock# John B. 1879-1880 Appointed by Governor
Shoemaker# George B. 1879-1880 Appointed by Governor
Kimball# Frank J. 1879-1880 Appointed by Governor
Claar Henry 1880-1880  
Johnston J. C. 1880-1880 Resigned
Colby S. F. 1880-1880 Appointed-Johnston's
Cornish F. H. 1881-1882  
Hayward John 1881-1882  
Burnett W. A. 1881-1882  
Bariteau A. W. 1882-1883 District 2
Wiggins Van B. 1882-1885 District 1
Finley R. W. 1882-1883 District 3
Caster Daniel 1883-1885 District 2
Taylor Lemuel 1884-1886 District 3
Salisbury Marion 1885-1887 District 1
Miller George M. 1886-1888 District 2
Gibson Amos E. 1887-1889 District 3
Barnett D. J. 1888-1890 District 1
Bariteau A. W. 1889-1891 Died in Office **
O'Toole William J. 1890-1892 District 3
Hollister** A. H. 1891-1892 Appointed-Bariteau's District 2
Mathais George V. 1891-1896 District 1
McClaury S. H. 1892-1894 District 2
Bell William B. 1893-1895 District 3
Smith J. W. 1895-1900 District 2
Bremer Fred 1896-1901 District 3
Hanson H. A. 1897-1902 District 1
Lohoefener August 1901-1904 District 2
Marcuson S. T. 1902-1904 District 3
Haden R. G. 1903-1907 Died in Office ** District 1
Wickham** J. D. 1907-1909 Appointed-Haden's District 1
Kennedy Harry S. 1905-1908 District 2
Conquest J. Riley 1905-1908 District 3
Penn Finnis Robert 1909-1916 District 2*
Woods Tim 1909-1914 District 1
Noone W. P. 1909-1916 District 3***
Foley John A. 1915-1921 District 1
Frickey C. L. 1915-1919 District 2
McKay Thomas E. 1917-1919 District 3
Johnson P. F. 1920-1921 Probably District 2
Eiler Everett 1920-1921 Probably District 3
Carstens J. H. 1921-1924 District 3
Penn Finnis Robert 1921-1924 Died in Office** District 2
Ankenman F. W. 1922-1923 District 1
Hix John W. 1923-1926 District 1
Waldo** Clifton 1924-1932 Appointed-Penn's District 2
Williams J. M. 1925-1928 Probably District 3
Alexander J. H. 1927-1934 District 1
Wallack Phil 1929-1936 District 3
Walinder O. A. 1933-1940 District 2
Hendricks C. C. 1935-1938 District 1
Wahlmeier H. B. 1937-1940 District 3
Jorn Chris G. 1939-1946 District 1
Waldo Clifton 1941-1948 District 2
Bremer Marion 1941-1948 District 3
Alexander J. H. 1947-1950 District 1
Torluemke Henry 1949-1953 Died in Office** District 2
Brock Fay 1949-1956 District 3
Benton Howard D. 1951-1958 District 1
Torluemke** Walter 1953-1964 Appointed-Torluemke District 2
Tice F. L. 1957-1968 District 3
Gallentine John 1959-1962 District 1
Benton Howard D. 1963-1974 District 1
Lohoefener Eugene 1965-1972 District 2
Tacha Julius 1969-1972 District 3
Fredrickson R. W. 1973-1976 District 3
Unger Ralph D. 1973-present District 2
Sloan Dennis L. 1975-1982 District 1
Noone Jack 1977-1992 District 3
Kump Don 1983-1986 District 1
Sloan Dennis L. 1987-1990 District 1
Betts Herschel B. 1991-1998 District 1
Brown Doyle B. 1993-present District 3
Glenn Robert 1999--present District 1  Died in Office wife Pat continues

Back to Decatur County History  Back to Decatur County Home Page


2001-2003 Sharleen Wurm and   Ardie Grimes
This site was  established Oct 2001 by Sharleen Wurm and Ardie Grimes and is dedicated to free access to records, documents and photos of historical and genealogical value. Documents contained herein may be copied for personal, non-commercial use as long as this message remains on all copied material.   These records, documents and photos may not be reproduced, published or re-published for any reason, in any format,  including electronic (web pages or CD's) and print, without prior written consent of the contributors or copyright holders.

Last updated Sunday, February 02, 2003