Misc. marriages registered in Nome Alaska 1913-1915
MISC.
ALASKA MARRIAGES
* REGISTERED IN NOME *
1913-1915


coleen_mielke@hotmail.com



Not in order by date or alphabet
These were hand written records and very hard to read in sections,
so I'm sure you will find errors below

BRIDE
GROOM
DATE
MARRIAGE LOCATION
Louisa Kotungon
Misha Charles 12/26/1914
Norton Bay Mission
Rodha Apaguya
Kulia Kutchak
3/7/1915
Unalakleet
Byon Notrurok
Frederick Isickpuk
3/19/1915
Unalakleet
Grace Gubbenouk
Elingnuk
3/2/1915
Teller
Haidee E. Berhke
Fred Henton
3/5/1915
Teller
Bessie R. Lyle
N. W. Rothacher
3/24/1915
Nome
Anna M. Gustafson
Jesse Leonard Brame
5/1/1915
Nome
Marion McConaughy
James Frawley
6/5/1915
Nome
Edith Eksok
Rolund Takserack
2/22/1914
Bethel
Ingamchok
Paul Achsok
2/23/1914
Pingamute
Anna Alsitmok
Peter Ekfashagok
3/6/1914
Bethel
Sophie Atseveran
Jacob Elnikigtok
3/22/1914
Tchukfaytulek
Wencke H. Haslund
Harold Seddon
6/2/1914
Bethel
Viola Kavaapchuk
Frank W. Nuleyuk
3/1/1915
Kotzebue
Rosie Adjapan
Alvin Nakchak
2/10/1915
Council
Mary Kanachpok
Paul Gabrielof
2/12/1915
Igogmut
Colina Pakochuk
Fred Hourler
2/22/1915
Keinnkamute
Aneska Ayaganag
Michael Maruali
12/27/1913
Tuluksak
Anna Ekalak
Wasilie Stornigaha
2/6/1914
Tomogavik
Matilda Kindvin
Oscar Avigayuak
2/6/1914
Tomogavik
Tornpaper Auk
Andrew A. Smith
2/17/1914
Tornpaper
Helen Agunknuk
Wasili Ayokuluk
2/21/1914
Nunachogamute   Bethel Precinct
Olga Chingackak
Alexie Augutkawk
2/21/1914
Nunachogamute   Bethel Precinct
Anna Angolkuluk
Wasili Kelagnuk
2/21/1914
Nunachogamute   Bethel Precinct
Anna Kauvaglok
Wasili Chloogolna
2/21/1914
Nunachogamute   Bethel Precinct
Sophie Kuniulrea
Ephrin Taneeglilik
2/21/1914
Nunachogamute   Bethel Precinct
Magdalene Neelah
Paul Sakpitah
12/23/1914
Unalaska
Elilea Tamron
Phillip Kayauktok
12/23/1914
Unalaska
Agatha Enorak
Edgar W. Miller
1/16/1915
St. Michale
Marion Isaacs
George Antisarlook
1/13/1915
Unalakleet
Lillian B. Etiblik
Roy Coppock Zaddegak
7/12/1914
Kotzebue
Margaret Kaverenna
Chas.  A.  Kashuk
7/31/1914
Kotzebue
M.  J.  Toolakakana
Paul Monroe Pilungena
8/10/1914
Kotzebue
Flora Kowak Russell
Harry Saplanok Cleveland
1/6/1915
Selawik
Mamie Quick
Oscar Andrewuk
1/27/1915
Unalakleet
Mary Lanneri
William Domingo Moore
11/10/1914
St. Michael
Helga Moktak
Joseph Catshataq
11/22/1914
St. Michael
Adelaide Burns
John Monohan
12/9/1914
Nome
Ida Rodine
Alfred L. C. Hansen
11/15/1914
Nome
Ellen S. Nelson
Clarence Newell Moyer
10/31/1914
Nome
Ida Danielson
J. A. Lighthill
10/31/1914
Nome
Bessie Kenslar
Charles Mystrom
10/17/1914
Nome
Josie M. Warren
Lee H. McCloy
10/6/1914
Nome
Sophie Otten
M. Grant Gonongan
12/29/1914
Shaktoolik
Edna Alchak
Benjamin Kauchak
7/7/1914
Unalaska
Hilja Savoy
Harry Laurie
2/4/1914
Nome
Anna Johnson
O. F. Weinard
7/7/1914
Nome
Jessie Mc B. Slifer
Daniel Amasa Jones
7/8/1914
Nome
Doroas  de Arada
Arthur S. Kemp
8/8/1914
Nome
Helen Theresa Schroeder
Irving McKenny Reed
8/28/1914
Nome
Elizabeth Johnson
Andrew John Landstrom
8/29/1914
Nome
Theresa Hader
Louis Henry Hofmann
9/29/1914
Nome
Peenyuk      (Eskimo)
Nellikuk (Eskimo)
10/4/1914
Oksik
Bessie Natchek
Tom A. Fotkayalook
5/31/1914
Golovin Mission
Lena Daniels
John Apodruk
7/1/1914
Council
Della Daniels
Harry Huish
7/11/1914
Council
Effie L. Apunga
Chas Riley Enungolook
6/23/1914
Kotzebue
Gracie Ahkichak
Irvin F. Kolschoolooruk
6/23/1914
Sealing Point
Agnes Fox Ahtuk
Walter L. Selamingarook
6/23/1914
Sealing Point
Ellen Melcheck
Amos Ekosik
7/29/1914
Barrow
Edna Navok Outwater
John Irvingnik Douglas
4/15/1914
Deering
Miss Seadluk
Marcas Isahksrook
4/5/1914
Wales
Sarah Nunnukowatak
Ben Muyokuk
4/12/1914
Wales
Jennie Papertorn Ong-ni?-a-chuk
Nick Kristensen
5/31/1914
Council
May __essie Papertornoff
Ruben Pausptchok
?
Alakleet    
Boca boi lik
Loyd Kunnuk
5/3/1914
Wales
Selona Penneron
Ike Katjongalik
5/1/1914
Galovin Mission
Elizabeth Agsag
William Kashayule
1/7/1914
Bethel
Olie Anereyarum
Lewis Akfatdlek
1/19/1914
Akiatshuak
Mary Kelookoak
Otto Burkmen
2/11/1914
Burkmens
Anna Aksgick
Alexsie  Kiagan
2/12/1914
Akiak
Leta Tackack
Julius Anank
2/12/1914
Shaktoolik
Anna Aranieff
Oscar C. Hall
4/2/1914
St. Michael
Bessie Sahgan
Topkok
3/22/1914
Teller
Me-She-Not
No-Na-Hak  Cross
4/13/1914
Deering
Beeta S. Nakanrook
Milton Tajagren Adams
3/3/1914
Golovin
Gurthrend Uligak
Roy A. Buck
12/23/1913
Unalaska
Maud Attunganak
Linn Kogonaluk
12/15/1913
Barrow
Edith Sizoowna
Max Egashak
2/23/1914
Barrow
Bonnie B. Armstrong
Fred Katnok Thomas
3/4/1914
Deering
Marie Ahnieshemole
Kahbenyoh Washington
3/18/1914
Shishmaref
Grace Sahruk
Geo  Ondaghanuk
3/18/1914
Ekpik
Annie Gasghak
Thos.  Meanelingok
11/21/1913
Bethel
Grace LeCleroq
Charles LeCleroq
11/3/1913
Nome
Catherine Brennon
William C. McGuire
10/18/1913
Nome
Anna V. M. Johnson
Ernest W. Lindberg
11/16/1913
Nome
Awana
Theodore Damiano
11/17/1913
Nome
Nellie V. Blakeslee
John McGivney
11/18/1913
Nome
Sophia Lehman
Harry Clyde Clark
1/20/1914
Nome
Stella Neanna
Catinia    (Eskimo)
1/29/1914
Nome
Helen Chi-La-Hak
Peter Delilak
2/1/1914
Council
Katie Anderson
John Greve
12/29/1913
Kiana
Lucy Grimm Smith
George Pendergrast
9/3/1913
Council
Grace Komaschauk
Sam Alexine
7/21/1913
Golovin
Aggie Shukpuk
Daniel Moriarty
11/13/1913
Council
Francis (Shaklik) Beaver
Willie (Egarook) Hensley
9/10/1913
Kotzebue
Carrie Belle Walker
Harry H. Jordan
12/13/1913
St. Michael
Katherine Hayden
William L. Reed
10/1/1913
Nome
Marie L. LaBoulanger
John Hegness
10/15/1913
Nome
Gertrude K. Briggs
Cecil Ward James
10/22/1913
Nome
Ezokta
Jesse Bilbe
10/28/1913
Nome
Annie Fratz
Victor E. Anderso
6/9/1915
Nome
Hannah Atdlerkak
Mikoraia Sokak
12/15/1914
Bethel
Ruth Keluklok
Nick Ongthowelersh
4/22/1915
Marshall
Ada L. Clements
Parker J. Evans
7/1915
Candle

CLICK HERE TO GO BACK TO MY MAIN ALASKA HISTORY RESEARCH PAGE